صفحه 21 از 26 نخستنخست ... 11171819202122232425 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 201 تا 210 , از مجموع 258

موضوع: تاریخ معاصر ایران از دیدگاه امام خمینی (س)

1. Top | #201

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

سلطه اجانب بر کشور

تا امریکا نرود و تا دست این ابرقدرت ها از روی مملکت ما برداشته نشود، ما نهضت مان برقرار است و فریادمان هم برقراراست و کارهایمان راهم انجام می دهیم و انشاء الله موفق خواهیم شد.(885)
    ملت ایران امروز برای همین معنا که اسلام را زنده کند و احکام اسلام را زنده کند، قیام کرده است و قیامی کرده است که در تاریخ اسلام و در تاریخ ایران سابقه ندارد یک همچو قیام ریشه داری و اساس داری.(886)
    ما می گوئیم که آن کسی که به مملکت ما خیانت اصلی را کرده آمریکاست، الان ما سروکارمان با آمریکاست، اینها دیگر شاخ و برگش هستند، شاه یکی از شاخه های آمریکا هست، این نوکر است، نوکر است، الامور و معذور، تو سرش می زنند باید بکند، ما می گوئیم امریکا باید برود که اصل است این شاخه ها هم که هرزه خورند و هرزه برند و مال مردم خورند و خیانتکارند، اینها هم باید بروند، مملکت مال خودمان هست ما خودمان می خواهیم اداره کنیم. امریکا چه کار دارد که شما نمی توانید به رشد برسانید، خیلی مضحک است این.(887)

ویرایش توسط ملکوت* گامی تارهایی * : 14-06-2021 در ساعت 17:52
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

من در جستجوی قطعه ای از آسمان پهناور هستم

که از تراکم اندیشه های پَست، تهی باشد .

2. تشكرها 2

3. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

4. Top | #202

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

ما می خواهیم یک ملت را آزاد کنیم، ما می خواهیم یک امت را آزاد کنیم، ما می خواهیم یک امت را مستقل کنیم، ما می خواهیم از زیر بار آمریکا و انگلستان و روسیه بیرون برویم.(888)
    ملت حاضر نیست که شاه باشد، هر قدر هم عقب نشینی کند حرف قاطع با پشتیبانی ملت این است که شاه با جنایتهائی که نسبت به ملت و کشور و خیانت هائی که تاکنون کرده است قابل پذیرش نیست، نه خودش و نه سلسله اش، باید این سلسله منقرض شود.(889)
    سؤال: شاه ایران حکومت نظامی تشکیل داده، نظر یا عکس العمل شما چیست؟ جواب: با این حکومت نظامی، مردم همان رفتار را می کنند که با حکومت های نظامی دیگر کردند و این دست وپا کردن ها در ایران دیگر هیچ رنگی ندارد و فایده ای برای شاه ندارد. شاه باید برود و چاره ای جز این نیست. سؤال: حضرتعالی سلطنت مشروطه را قانونی قبول خواهید کرد؟ و اگر شاه استعفا بدهد و فرزندش به جای او بنشیند، مورد قبول شما خواهد بود؟ جواب: هرگز سلطنت مشروطه مورد قبول ما و ملت نخواهد بود، بلکه رژیم سلطنتی باید از بین برود و این سلسله هم بخصوص مورد تنفر این ملت است، باید از بین برود و مردم خودشان رژیم را انتخاب کنند.(890)
    سؤال: چگونگی شروع جنبش اسلامی و خواست های اساسی این جنبش را توضیح دهید، جنبش اخیر چگونه شروع شده و چرا؟ جواب: فکر حکومت اسلامی، اینکه باید اسلام حکومت کند و نه غیر اسلام، یک فکری نیست که تازگی داشته باشد در ابتداء اسلام، برنامه اسلام این بوده است که حکومت الهی همه جا باشد نهایت اینکه، غفلت مسلمین از مصالح خودشان و اخیرا هم دستهای استعمار از چند صد سال پیش به این طرف موجب شد که حتی طرح همچون آرمانی نشود. جنبش اسلامی اخیر بیش از15 سال است که به رهبری علمای ایران با مخالفت با طرح های شاه شروع شده است، طرح هایی که مخالف اسلام و ایران بوده و دنباله خیانت های گذشته او نیز بود مردم از علما طرفداری کردند اختلافات زیاد واقع شد که این مطلبی است طولانی. آنچه تقریبا در این یک سال واقع شد، اینکه کم کم خواسته های ملت به صورت طرحی درآمد و منتهی به این شد که همان خواست های صدر اسلام بایستی طرحش ریخته شود و در این طرح نه فقط ایران از زیر بار استعمار و ظلم بیرون می رود، بلکه سرمشقی باشد برای همه کشورهای اسلامی، چه ایران و چه سایر کشورهائی که زیر فشار و استبداد هستند نظر ما که ملت هم با آن موافق است این است که پس از از بین رفتن حکومت قلدری و خلاف اسلامی شاه، یک دولت اسلامی و یک جمهوری اسلامی متکی به قوانین اسلامی و آراء مردم که اکثریت قریب به اتفاق مسلم هستند، در ایران مستقر بشود و احکام اسلام آنطور که هست اجرا گردد و همه مطالب ایران و نظام آن بر طبق خواست های اسلامی جریان پیدا کند.(891)
    مساله، مساله اصلاحات ارضی نیست، مبارزات ملت ایران معلول جنایات و خیانات35 ساله شاه است که توسط روحانیون برملاگردید و برای درهم کوبیدن رژیم شاه است.(892)
    اولین چیزی که درخواسته های ما آمده است و عموم ملت خواهان آنند برکناری شاه است ولکن مساله شخص شاه نیست، ما هر حکومتی راکه ازطرف خود مردم نباشد و تکیه به جهان قدرتی که شاه را سرکار آورد و حفظ کرد و قدرتی دیگر، به شدت طرد می کنیم و با او همان رفتاری را خواهیم کرد که با شاه کرده و می کنیم.(893)
    اوضاع ایران جز با سقوط شاه و برچیده شدن رژیم سلطنتی و استقرار حکومت اسلامی آرام نمی گیرد امروز علیرغم قدرت نظامی جهنمی شاه این ملت ایرانند که ابتکار عمل را در دست دارند و از این جهت قدم به قدم رژیم حاکم ایران و حامیانش را عقب نشانده اند و در ماه های آینده به یاری خدای تعالی شاهد پیروزی های درخشانتری خواهند بود.(894)
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

5. Top | #203

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

فصل دوم: ویژگیهای قیام

هویت جنبش

سؤال: افکار عمومی در باره مبارزه رقبای رژیم کنونی از خود سؤال می کنند که آیا این جنبش مذهبی می خواهد به سنت های اسلامی باز گردد؟
    جواب : مخالفین رژیم ایران و قیام کنندگان کنونی، قربانی تبلیغاتی هستند که آنها را از طبیعت خود بیگانه می سازد ما وقتی از اسلام صحبت می کنیم به معنی پشت کردن به ترقی و پیشرفت نیست، بلکه برعکس به عقیده ما اساسا اسلام یک مذهب ترقیخواه است ولی ما دشمنان رژیم هایی هستیم که تحت عنوان تجددخواهی ، روش دیکتاتوری و ظلم را در پیش می گیرند، این رژیمها مانند رژیم شاه ایران، با عمل خود پیشرفت های انجام شده را از هدف اصلی خود منحرف می کنند و آنها را از چشم برادران و زنانی که می باید از آنها استفاده کنند، می اندازند و خلاصه آن پیشرفت ها را بی مفهوم می کنند که مفهومش از آنها ساقط می ماند و اما قبل از هر چیز معتقدیم که فشار و اختناق، وسیله ای برای دست یافتن به پیشرفت نیست.(895)
    ویرایش توسط ملکوت* گامی تارهایی * : 16-06-2021 در ساعت 18:05
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

6. Top | #204

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

سؤال: هدف شما سرنگونی نظام شاهنشاهی و آزادی مردم تحت ستم ایران و استقرار حکومت اسلامی است الف: آیا حرکت کنونی ایران متشکل است و دارای یک تشکیلات می باشد؟ ب: شما چه معیارهائی را برای شایسته بودن یک تشکیلات ، مقرر می فرماء ید؟ ج: چه معیارهائی را مقرر می نماء ید که نشان دهنده شایستگی و لیاقت گروه یا گروه هائی باشد که پس از پیروزی، هدایت مردم می تواند به عهده آنها باشد؟ جواب: الف: در بدترین شرایط اختناق و خفقان که بر ایران حاکم است، عملکرد نهضت ملت ایران نشانه وجود یک روح تشکیلاتی است که توانسته است جنبش را به مرحله کنونی برساند و به موازات نزدیک شدن جنبش به مرحله بهروزی نهائی ، فرم تشکیلات قطعی تر و اعلام خواهد شد. ب: برخورداری از یک رهبری صد درصد مورد اعتماد و امین، داشتن شعارها و آرمان هائی که کاملاتجسم دهنده خواسته های عموم مردم باشد ، از معیارهای ضروری و اولیه است و آن شعارها در مرحله کنونی عبارت است از سرنگونی سلطنت پهلوی و برچیده شدن نظام شاهنشاهی و استقرار حکومت اسلامی ج: نداشتن سوابق مشکوک و شناختن درست هویت جامعه ایرانی و آرمان های اساسی آنها در ابعاد مادی و معنوی، تقوا و صدافت و درستی در عمل، قدرت رهبری و اداره امور و استقامت در مبارزه برای عقیده شرایط اساسی برای هدایت مردم است.(896)
    سؤال: آیا حرکت ایران دارای تشکیلات سیاسی است؟ جواب: این حرکت ازمتن جامعه وفطرت انسانها برخاسته است و متکی به شخص یا اشخاصی نیست و از روحیه قوی تشکیلات سیاسی آشنا با فهم مردم جامعه ایران برخوردار است و این عامل ، خود تضمین کننده جایگزینی یک تشکیلات سیاسی نیرومند به جای رژیم شاه می باشد.(897)
    سؤال: در اذهان مردم، در باره برنامه انقلاب به عنوان یک انقلاب اسلامی، اشتباهی وجود دارد، مضامین فکری، اقتصادی و بین المللی انقلاب اسلامی ایران چیست؟ جواب: انقلاب اسلامی بر منای اصل توحید استوار است که محتوای این اصل در همه شوون جامعه سایه می افکند در اسلام، تنها معبود انسان و بلکه کل جهان، خداست که همه انسان ها باید برای او یعنی برای رضای او عمل کنند، هیچ چیز و هیچ کس را نپرستند در جامعه ای که شخص پرستی ها و شخصیت پرستی ها، نفع پرستی ها، لذت پرستی ها و هر نوع پرستش محکوم می شود و فقط انسان ها دعوت می شوند به پرستش خدا، در آن صورت همه روابط بین انسان ها، چه اقتصادی و یا غیر اقتصادی در داخل چنین جامعه ای و در رابطه این جامعه با خارج تغییر می کند و ضوابط عوض می شود، همه امتیازات لغو می شود، فقط تقوا و پاکی ملاک برتری است، زمامدار با پاء ین ترین فرد جامعه برابر است و ضوابط و معیارهای متعالی الهی و انسانی مبنای پیمان ها و یا قطع روابط است.(898)
    سؤال خصایص جنبش مردم ایران را علیه شاه چه می دانید؟ جواب اولین و مهمترین خصیصه این نهضت، اینکه اسلامی است و با شعارها و اهداف اسلامی که مبین خواسته های مستضعفین امت است، همراه می باشد دومین خصیصه آن این است که نهضتی است بدون هیچ گونه وابستگی به خارج اصولانهضت ما نهضتی است مردمی و همه اقشار تحت ستم را در برگرفته است امروز هیچ کس جز شاه و طرفداران او مخالف نهضت و قیام اسلامی نمی باشد یکی دیگر از خصایص این نهضت این است که خواستار تغییراتی اساسی در همه ابعاد جامعه ایرانی می باشد که عبارت است از سقوط شاه، برچیده شدن نظام شاهنشاهی و استقرار حکومت اسلامی.(899)
    نهضت موجود ملت ایران، همچنان که بارها گفته ام یک نهضت صد در صد اسلامی است و خط مشی و هدف ها و راه های آن ازاسلام الهام می گیرد. اگرملت ایران حاضر به سازش با شاه نیست- که یک فرد ظالم و جنایتکاری است- به این دلیل است که اسلام اجازه نمی دهد که ظالمی بر مردم حکومت کند ملت ایران با رژیم سلطنتی مخالف است، زیرا رژیمی است تحمیلی که هرگز متکی به آرای ملت نبوده و از این جهت به شکل بنیادی، مخالف با اراده و خواست مردم است و خود را موظف به تامین هدف ها و خواسته های مردم نمی داند و حکومت چنین رژیمی، حکومت طاغوتی است و اسلام اطاعت از این حکومت را بر مردم حرام کرده و مبارزه با حکومت طاغوتی را واجب شمرده است. و این مبارزه، از ابراز تنفر از ظلم که پایین تر ین مرتبه نهی از منکر است شروع شده تا قتال، و جنگ با دشمن ادامه دارد تا ظلم و ظالم از بین برود و حکومت عدل اسلامی مستقر گردد و اگر ملت ایران علیه تسلط اجانب مبارزه می کند، باز هم از اسلام دستور می گیرد، زیرا مردم مسلمان حق ندارند که غیر مسلمین را در امور خود دخالت بدهند که مسلط بر سرنوشت آنان شوند و واجب است که با این تسلط، مبارزه اسلامی کنند تا جامعه استقلال خود را به دست بیاورد.(900)
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

7. Top | #205

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

سؤال: آیا حرکت ایران دارای تشکیلات سیاسی است؟ جواب: این حرکت ازمتن جامعه وفطرت انسانها برخاسته است و متکی به شخص یا اشخاصی نیست و از روحیه قوی تشکیلات سیاسی آشنا با فهم مردم جامعه ایران برخوردار است و این عامل ، خود تضمین کننده جایگزینی یک تشکیلات سیاسی نیرومند به جای رژیم شاه می باشد.(897)
    سؤال: در اذهان مردم، در باره برنامه انقلاب به عنوان یک انقلاب اسلامی، اشتباهی وجود دارد، مضامین فکری، اقتصادی و بین المللی انقلاب اسلامی ایران چیست؟ جواب: انقلاب اسلامی بر منای اصل توحید استوار است که محتوای این اصل در همه شوون جامعه سایه می افکند در اسلام، تنها معبود انسان و بلکه کل جهان، خداست که همه انسان ها باید برای او یعنی برای رضای او عمل کنند، هیچ چیز و هیچ کس را نپرستند در جامعه ای که شخص پرستی ها و شخصیت پرستی ها، نفع پرستی ها، لذت پرستی ها و هر نوع پرستش محکوم می شود و فقط انسان ها دعوت می شوند به پرستش خدا، در آن صورت همه روابط بین انسان ها، چه اقتصادی و یا غیر اقتصادی در داخل چنین جامعه ای و در رابطه این جامعه با خارج تغییر می کند و ضوابط عوض می شود، همه امتیازات لغو می شود، فقط تقوا و پاکی ملاک برتری است، زمامدار با پاء ین ترین فرد جامعه برابر است و ضوابط و معیارهای متعالی الهی و انسانی مبنای پیمان ها و یا قطع روابط است.(898)
    سؤال خصایص جنبش مردم ایران را علیه شاه چه می دانید؟ جواب اولین و مهمترین خصیصه این نهضت، اینکه اسلامی است و با شعارها و اهداف اسلامی که مبین خواسته های مستضعفین امت است، همراه می باشد دومین خصیصه آن این است که نهضتی است بدون هیچ گونه وابستگی به خارج اصولانهضت ما نهضتی است مردمی و همه اقشار تحت ستم را در برگرفته است امروز هیچ کس جز شاه و طرفداران او مخالف نهضت و قیام اسلامی نمی باشد یکی دیگر از خصایص این نهضت این است که خواستار تغییراتی اساسی در همه ابعاد جامعه ایرانی می باشد که عبارت است از سقوط شاه، برچیده شدن نظام شاهنشاهی و استقرار حکومت اسلامی.(899)
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

8. Top | #206

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

نهضت موجود ملت ایران، همچنان که بارها گفته ام یک نهضت صد در صد اسلامی است و خط مشی و هدف ها و راه های آن ازاسلام الهام می گیرد. اگرملت ایران حاضر به سازش با شاه نیست- که یک فرد ظالم و جنایتکاری است- به این دلیل است که اسلام اجازه نمی دهد که ظالمی بر مردم حکومت کند ملت ایران با رژیم سلطنتی مخالف است، زیرا رژیمی است تحمیلی که هرگز متکی به آرای ملت نبوده و از این جهت به شکل بنیادی، مخالف با اراده و خواست مردم است و خود را موظف به تامین هدف ها و خواسته های مردم نمی داند و حکومت چنین رژیمی، حکومت طاغوتی است و اسلام اطاعت از این حکومت را بر مردم حرام کرده و مبارزه با حکومت طاغوتی را واجب شمرده است. و این مبارزه، از ابراز تنفر از ظلم که پایین تر ین مرتبه نهی از منکر است شروع شده تا قتال، و جنگ با دشمن ادامه دارد تا ظلم و ظالم از بین برود و حکومت عدل اسلامی مستقر گردد و اگر ملت ایران علیه تسلط اجانب مبارزه می کند، باز هم از اسلام دستور می گیرد، زیرا مردم مسلمان حق ندارند که غیر مسلمین را در امور خود دخالت بدهند که مسلط بر سرنوشت آنان شوند و واجب است که با این تسلط، مبارزه اسلامی کنند تا جامعه استقلال خود را به دست بیاورد.(900)
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

9. Top | #207

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

استقلال جنبش

سؤال: قیام کنونی در ایران ، با جنبش های چپ افراطی رابطه دارد یا نه؟ جواب: ما همیشه از اتحاد با این احزاب سرباز زده ایم ولی در واقع امروزه تمام مخالفین ایرانی، تحت لوای مذهب و به نام بیان درست و صحیح اسلام، سازمان یافته و تظاهر می کنند و دلیل آن هم روشن است، گروه های چپی یا کمونیستی تقریبا از بین رفته اند، آنها نمی توانند در نهضت مردمی که در جریان است، هیچ تاثیری داشته باشند ولی طبعا برای گول زدن افکار عمومی بخصوص در خارج از ایران، رژیم سعی می کند چنین تبلیغ کند و به همه کسانی که علیه دیکتاتوری شاه مبارزه می کنند نسبت مارکسیستی بدهد.(901)
    سؤال: آیا جنبش و نهضت اخیر ایران از طرف یک ایدء ولوژی مارکسیستی هدایت و حمایت شده یا میشود؟ جواب: ابدا، نه هدایت شده و نه میشود، نه خواهد شد و نه حمایت آن مورد قبول کسی است. سؤال: آیا حمایت و کمک یک کشور کمونیستی را قبول خواهید کرد؟ جواب: ما میخواهیم مستقل باشیم و حمایت هیچ کشوری را قبول نخواهیم کرد و تحت الحمایت هیچ کشوری نیستیم.(902)
    سؤال حضرت آیت الله درگزارشهای مطبوعاتی آمده است که دولتهای لیبی و جبهه ملی آزادیبخش فلسطین حرکت های ضد شاه را در ایران تقویت مالی می کنند ممکن است حضرتعالی بفرمائید که سازمان آزادیبخش فلسطین و لیبی و سایر کشورها و احزاب کمونیست تا چه مقدار جنبش شما را کمک می کنند؟ جواب ما به کمک مالی آنان احتیاجی نداریم و به کمک های دیگر از قبیل کمک های تبلیغاتی هم که احتیاج هست، هیچ کس کمکی نکرده است و اما احزاب کمونیست و کشورهای دیگر چون آن دو، هیچ کاری برای ما نکرده اند و این است استقلال به معنای عالی کلمه.(903)
    سؤال آیا شما تصور می کنید که با تمام جنبش های آزادیبخش در کشورهای مختلفه عرب که هر کدام بر اساس روش خاصی و در شرایط خاصی برای استقلال مانند ملت فلسطین خودمختاری، آزادی سیاسی ، اقتصادی و عقیدتی مجاهدت می کنند، پیوند دارید؟ جواب نهضت مقدس اسلامی موجود در ایران با هیچ گروهی در خارج از کشور ارتباط سازمانی ندارد، ولی ما امیدواریم که چون ملت ایران همیشه از مبارزه همه آزادیخواهان بخصوص برادران فلسطینی علیه اسرائیل متجاوز، حمایت کرده است و ما بیش از پانزده سال است که همیشه در اعلامیه ها و سخنرانی ها، نهضت آنان را تایید کرده ایم و در حد امکان به یاری آن برخاسته ایم، آنان و همه آزادیخواهان جهان، امروز از مبارزات حق طلبانه ملت ایران حمایت کنند، امیدواریم که این کار را هر چه بیشتر و سریع تر انجام دهند.(904)
    فصل سوم: امام در تبعید

فعالیت در تبعید

در هر صورت دیگر برای من ناگوار است که در اینجا باشم در حالی که دوستان من به اجبار دارند میروندوبرادران دینی ما را با این وضع دارند اخراج می کنند(905)، در صورتی که شنیده ام زمانی که تصمیم داشتند یهودیان مقیم عراق را اخراج کنند به آنان شش ماه مهلت دادند و جلسه ای ترتیب دادند تا زیر نظر هیء تی اموال آنان عادلانه به فروش برسد و وجه حاصله در اختیارشان قرار گیرد ولی با شما آقایان و شیعه و ایرانیان اینطور رفتار می کنند و در کشوری که با مسلمین اینطور رفتار می نمایند، با مجاورین قبور اء مه ع این وضع معامله می کنند، اقامت برای من دشوار است بنابر این فردا گذرنامه ها را می فرستم و از مقامات مربوطه می خواهم که به ما اجازه خروج از عراق و حرکت به سوی لبنان را بدهند تا به لبنان برویم و همچنان که شهیدین در آنجا به شهادت فاء ز شدند، ما هم بلکه ان شاء الله به این فیض برسیم گریه شدید حضار انعکاس بدرفتاری و خشونت مقامات عراق و ایران در دنیا به نفع شما خواهد بود چون در عالم منعکس خواهد شد که با ما در ایران و عراق چگونه معامله می کنند و وضع یک دسته شیعه در ایران آنطور و در عراق اینگونه است.(906)
    به وسیله سازمان امنیت نجف این کاغذ را ابلاغ کردند. من کاغذ را گرفتم گذاشتم کنار، جواب ندادم به آنها لکن کار خودم را ادامه دادم، تا از یکسال به این طرف که کارها و فعالیت ها زیاد شد و برعلاوه بر اعلامیه ها و فعالیت های دیگر مصاحباتی هم با بعضی روزنامه های خارچه مثل لوموند و اینها شد، آنها تعقیبشان زیاد شد که رئیس امن عام آمد پیش من، خودش آمد ( آن باز تقاضایش همین معنا بود که یک وقت حرفش می شد) که شما هر فعالیتی می خواهید بکنید لکن مصاحبه نکنید ماهم اصل مصاحبه خیلی عادت نکرده بودیم به آن، به این جوابی ندادیم لکن یک مصاحبه دیگری شد، از فرانسه هم آمدند و مصاحبه کردند از فرانسه هم آمدند و بااینهاهم مصاحبه شد ولو اینکه اینها آنهارا گرفتند. بعد که از منزل بیرون آمدند، آنها را گرفتند بعد ازاین تشدید کردند راجع به این معنی که شما در اینجا( به تعبیر آنها) منزل خودتان است هر جوری می خواهید باشید لکن فعالیت سیاسی نکنید، روحانی خوب است که ( همان حرفشان این بود که ) درس بگوید و مساله بگوید من گفتم که اسلام از سیاست جدا نیست، اسلام مثل چیزهای دیگر نیست، مثل مذاهب دیگر نیست که ذکر ودعا باشد، اسلام سیاستش با سایر احکامش با هم هستند و من دخالت سیاسی می کنم،. حالاندارم و من هم اعلامیه می دهم و هم در ضبط حرف هایم را ضبط می کنم و هم اگر مقتضی شد در منبر صحبت هایم را می کنم و این یک تکلیفی است شرعی برای من گفتند که آخر ما یک تعهداتی با دولت ایران داریم ، با آن تعهدات نمی شود اینکارها گفتم خوب من هم( قریب به این معنی) یک تعهداتی با اسلام دارم و با ملت ایران، من هم نمی توانم که از تعهداتم دست بردارم منتهی شد به اینکه آنها گفتند که نه، نباید بشود و ماگفتیم باید بشود و آنها ما را محصور کردند در منزل، البته نه اینکه بگویند شما نیا بیرون. نه همچنان نبوده است ایرانی هائی که از بیرون می آمدند، اینها رامانع شدند، یکروز هم طلبه ها را مانع شدند، الایکی دو سه نفر. من بیرون نیامدم از آنجا، بیرون که نیامدم خوب در ایران یک چیزهائی که رخ داد من دیدم که خوب ما بخواهیم اینجا توی منزل بمانیم و کاری نکنیم و بگوئیم ما درس می خوانیم وبه این کارها کار نداریم، این مخالف با وضع ماست.(907)
    سؤال سال های عمر شما که دور از ایران بودید، چگونه گذشت؟ جواب مدتی در ترکیه تبعید بودم حدود یکسال و بعد به نجف تبعید شدم و چهارده سال در عراق بودم و فعلاهم آمده ام اینجا در این مذت علاوه بر تدریس مسائل مذهبی، هر چند گاهی مردم را از جنایات شاه به وسیله پیام و یا سخنرانی آگاه میکردم من در این مدت یک لحظه ساکت نبوده ام.(908)
    ر که خمخانه خراب است
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

10. Top | #208

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

فصل سوم: امام در تبعید

فعالیت در تبعید

در هر صورت دیگر برای من ناگوار است که در اینجا باشم در حالی که دوستان من به اجبار دارند میروندوبرادران دینی ما را با این وضع دارند اخراج می کنند(905)، در صورتی که شنیده ام زمانی که تصمیم داشتند یهودیان مقیم عراق را اخراج کنند به آنان شش ماه مهلت دادند و جلسه ای ترتیب دادند تا زیر نظر هیء تی اموال آنان عادلانه به فروش برسد و وجه حاصله در اختیارشان قرار گیرد ولی با شما آقایان و شیعه و ایرانیان اینطور رفتار می کنند و در کشوری که با مسلمین اینطور رفتار می نمایند، با مجاورین قبور اء مه ع این وضع معامله می کنند، اقامت برای من دشوار است بنابر این فردا گذرنامه ها را می فرستم و از مقامات مربوطه می خواهم که به ما اجازه خروج از عراق و حرکت به سوی لبنان را بدهند تا به لبنان برویم و همچنان که شهیدین در آنجا به شهادت فاء ز شدند، ما هم بلکه ان شاء الله به این فیض برسیم گریه شدید حضار انعکاس بدرفتاری و خشونت مقامات عراق و ایران در دنیا به نفع شما خواهد بود چون در عالم منعکس خواهد شد که با ما در ایران و عراق چگونه معامله می کنند و وضع یک دسته شیعه در ایران آنطور و در عراق اینگونه است.(906)
    ویرایش توسط ملکوت* گامی تارهایی * : 25-06-2021 در ساعت 18:16
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

11. Top | #209

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

به وسیله سازمان امنیت نجف این کاغذ را ابلاغ کردند. من کاغذ را گرفتم گذاشتم کنار، جواب ندادم به آنها لکن کار خودم را ادامه دادم، تا از یکسال به این طرف که کارها و فعالیت ها زیاد شد و برعلاوه بر اعلامیه ها و فعالیت های دیگر مصاحباتی هم با بعضی روزنامه های خارچه مثل لوموند و اینها شد، آنها تعقیبشان زیاد شد که رئیس امن عام آمد پیش من، خودش آمد ( آن باز تقاضایش همین معنا بود که یک وقت حرفش می شد) که شما هر فعالیتی می خواهید بکنید لکن مصاحبه نکنید ماهم اصل مصاحبه خیلی عادت نکرده بودیم به آن، به این جوابی ندادیم لکن یک مصاحبه دیگری شد، از فرانسه هم آمدند و مصاحبه کردند از فرانسه هم آمدند و بااینهاهم مصاحبه شد ولو اینکه اینها آنهارا گرفتند. بعد که از منزل بیرون آمدند، آنها را گرفتند بعد ازاین تشدید کردند راجع به این معنی که شما در اینجا( به تعبیر آنها) منزل خودتان است هر جوری می خواهید باشید لکن فعالیت سیاسی نکنید، روحانی خوب است که ( همان حرفشان این بود که ) درس بگوید و مساله بگوید من گفتم که اسلام از سیاست جدا نیست، اسلام مثل چیزهای دیگر نیست، مثل مذاهب دیگر نیست که ذکر ودعا باشد، اسلام سیاستش با سایر احکامش با هم هستند و من دخالت سیاسی می کنم،. حالاندارم و من هم اعلامیه می دهم و هم در ضبط حرف هایم را ضبط می کنم و هم اگر مقتضی شد در منبر صحبت هایم را می کنم و این یک تکلیفی است شرعی برای من گفتند که آخر ما یک تعهداتی با دولت ایران داریم ، با آن تعهدات نمی شود اینکارها گفتم خوب من هم( قریب به این معنی) یک تعهداتی با اسلام دارم و با ملت ایران، من هم نمی توانم که از تعهداتم دست بردارم منتهی شد به اینکه آنها گفتند که نه، نباید بشود و ماگفتیم باید بشود و آنها ما را محصور کردند در منزل، البته نه اینکه بگویند شما نیا بیرون. نه همچنان نبوده است ایرانی هائی که از بیرون می آمدند، اینها رامانع شدند، یکروز هم طلبه ها را مانع شدند، الایکی دو سه نفر. من بیرون نیامدم از آنجا، بیرون که نیامدم خوب در ایران یک چیزهائی که رخ داد من دیدم که خوب ما بخواهیم اینجا توی منزل بمانیم و کاری نکنیم و بگوئیم ما درس می خوانیم وبه این کارها کار نداریم، این مخالف با وضع ماست.(907)
    سؤال سال های عمر شما که دور از ایران بودید، چگونه گذشت؟ جواب مدتی در ترکیه تبعید بودم حدود یکسال و بعد به نجف تبعید شدم و چهارده سال در عراق بودم و فعلاهم آمده ام اینجا در این مذت علاوه بر تدریس مسائل مذهبی، هر چند گاهی مردم را از جنایات شاه به وسیله پیام و یا سخنرانی آگاه میکردم من در این مدت یک لحظه ساکت نبوده ام.(908)

ر که خمخانه خراب است
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

12. Top | #210

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

صفحه 21 از 26 نخستنخست ... 11171819202122232425 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع