صفحه 5 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 51

موضوع: آموزه هایی از پیام های تاریخی قرآن

جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید    محبوب کن - فیس نما
  1. Top | #41

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    9,310
    مورد تشکر
    5,606 در 2,303
    دریافت
    0
    آپلود
    0

3.در گزارش از سرانجام پر شکوه نوح و یاران و همراهان آزادی خواه و معنویت جوی او می فرماید:
    و نوحا اذ نادی من قبل فاستجبنا له فنجیناه و اهله من الکرب العظیم.و نصرناه من القوم الذین کذبو بآیاتنا انهم کانوا قوم سوء فاغر قناهم اجمعین(61)
    و نوح، آن پیامبر بزرگ ما را به یاد آور، آن گاه که پیش از دیگران پیامبر، ما را ندا داد و گناهکاران خیره سر و حق ستیز را نفرین کرد؛ پس ما دعای او را - که از دل سوخته اش بر می خاست - پذیرفتیم و وی و خاندانش را از اندوه بزرگ رهانیدیم.و او را یاری رساندیم و از مردمی که آیات و نشانه های قدرت و یکتاپرستی ما را دروغ می انگاشتند، نجات بخشیدیم؛ چرا که آنان مردمی بدی بودند و ما آنان را یکسره در دریا غرق کردیم.
    و می فرماید:
    فکذبوه فانجیناه و الذین معه فی الفلک و اغرقنا الذین کذبوا بایاتنا انهم کانو قوما عمین(62)
    اما حق ستیزان، سرانجام او را دروغ گو انگاشتند، و ما او و کسانی را که با وی در کشتی بودند، نجات بخشیدیم و کسانی را که آیات ما را دروغ انگاشتند و حق را نپذیرفتند، غرق کردیم؛ چرا که آنان گروهی تاریک اندیش و کوردل بودند.
    4.در خبررسانی از نجات و سرانجام پر شکوه ابراهیم می فرماید:
    فما کان جواب قومه الا أن قالو اقتلوه أو حرقوه فانجاه الله من النار ان فی ذلک لآیات لقوم یومنون(63)
    پس در برابر منطق درست و شایسته ی ابراهیم، پاسخ سردمداران انحصارگر و خودکامه جامعه و قوم او، تنها این بود که گفتند: او را بکشید یا بسوزانید! اما خدا او را از آتش رهایی بخشید.به یقین در این سرگذشت درس آموز، برای گروهی که ایمان آورند، نشانه هایی از یکتایی و قدرت بی کران خداست.
    5.در مورد سرانجام لوطو یاران فسادستیز و اصلاح طلب او می فرماید:
    فانجیناه و اهله الا امراته کانت من الغابرین.وامطرنا علیهم مطرا فانظر کیف کان عاقبه المجرمین(64)
    و پاسخ سردمداران اصلاح ناپذیر و جامعه اش در برابر منطق خیرخواهانه و آزادی خواهانه ی او، تنها این بود که گفتند : اینان را از شهر و دیار خویش بیرون برانید؛ چرا که اینان مردمی هستند که اصلاح و بهداشت همه جانبه ی جامعه را می خواهند.پس ما او و خانواده ی وی، جز زنش را که از زمره ی باقی ماندگان در عذاب بود - نجات بخشیدیم.و بارانی از سنگ، بر سر آنان باراندیم اینک بنگر فرجام سیاه گناهکاران و اصلاح ستیزان چگونه بود!
    و نیز می فرماید:
    و نجیناه و لوطا الی الارض التی بارکنا فیها للعالمین
    و ما او، و لوطرا با هجرت به سرزمینی - که برای جهانیان در آن برکت نهاده بودیم - از نیرنگ استبدادگران رهانیدیم.(65)

امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست
    http://www.ayehayeentezar.com/galler...2332154524.gif
    در اوج نیزارهای پشیمانی ، به ابرهای سیاه و سرگردان که با من از یک طایفه اند سلام میگویم
    تو باور نکن اما من عاشقم

رفتن دلیل نبودن نیست ...

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #42

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    9,310
    مورد تشکر
    5,606 در 2,303
    دریافت
    0
    آپلود
    0

و می فرماید:
    و لوطا آتیناه حکما و علما و نجیناه من القریه التی کانت تعمل الخبائث انهم کانوا قوم سوء فاسقین(66)
    و به پیامبرمان، لوطفرزانگی و دانشی سرشار داریم و او را از آن شهری که مردمش به پلیدی ها دست می یازیدند، رهایی بخشیدیم؛ به یقین آنان جامعه ای بدکار و نافرمان بودند.
    6.و نجات و سرافرازی کمال جویان و اصلاح گران را، از تدبیرگر توانای حاکم بر جامعه و تاریخ، تضمین شده اعلام می دارد:
    فهل ینتظرون الا مثل ایام الذین خلوا من قبلهم قل فانتظرو انی معکم من المنتظرین ثم ننجی رسلنا والذین امنوا کذلک حقا علینا ننج المومنین(67)
    پس آیا اصلاح ستیزان چیزی جز همانند روزهای کسانی را که پیش از آنان گرفتار کیفر کردارشان شدند و در گذشتند، انتظار می کشند؟ هان ای پیامبر! بگو: شما انتظار برید که من نیز با شما از انتظاربرانم .سپس فرستادگان خود و کسانی را که به آنان ایمان آوردند، از رنج و عذاب نجات می بخشیم، آری، همین گونه بر ما بایسته است که ایمان آورندگان و حق طلبان را نجات دهیم.
    7.و در مورد فرجام نیک اصلاح گر بزرگ دیگری می فرماید:
    فاستجبنا له و نجیناه من الغم و کذلک ننجی المؤمنین(68)
    پس ما خواسته و دعای او را پذیرفتیم و وی را از اندوه، رهایی بخشیدیم، و ما ایمان آورندگان و رعایت گران مقررات خدا و حقوق بندگان او را این گونه رهایی می بخشیم.
    8.و باز روشنگری می کند که:
    و ایوب اذ نادی ربه انی مسنی الضر و انت ارحم الراحمین.فاستجبنا له فاستجبنا له فکشفنا ما به من ضر و آتیناه اهله و مثلهم معهم رحمه من عندنا و ذکری للعالمین(69)
    و سرگذشت ایوبرا به یاد آور، آنگاه که پروردگارش را ندا داد که: پروردگارا به من آسیب رسیده است و تویی پر مهرترین مهربانان.
    پس ما دعای او را پذیرفتیم و آن چه زیان و آسیب به او رسیده بود، از او دور ساختیم، و خانواده اش و نظیر آنان را به همراه همراهان دگرباره به او ارزانی داشتیم تا رحمتی از نزد ما و پندی برای پرستش گران راستین حق باشد.

امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست
    در اوج نیزارهای پشیمانی ، به ابرهای سیاه و سرگردان که با من از یک طایفه اند سلام میگویم
    تو باور نکن اما من عاشقم

رفتن دلیل نبودن نیست ...

4. Top | #43

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    9,310
    مورد تشکر
    5,606 در 2,303
    دریافت
    0
    آپلود
    0

9.و در ترسیم نگونساری حق ستیزان و پیروزی و نجات حق پذیران و درست اندیشان و ایمان آورندگان می فرماید:
    و مکروا مکرا و مکرنا مکرا و هم لا یشعرون.فانظر کیف کان عاقبه مکرهم انا دمرناهم و قومهوم أجمعین.فتلک بیوتهم خاویه بما ظلموا ان فی ذلک لآیه لقوم یعلمون.و انجینا الذین آمنو و کانو یتقون(70)
    و خودکامگان برای رسیدن به هدف شوم خود، نیرنگی به کار بردند و ما نیز تدبیری اندیشیدیم در حالی که آنان تدبیر ما را در نمی یافتند.پس بنگر فرجام شوم بیداد و نیرنگشان چگونه بود، که ما آنان و قومشان را یکسره نابود ساختیم. پس این هم خانه ها و سراهای آنان است که به کیفر آن که ستم نمودند، از ساکنانش تهی مانده است؛ راستی که در این داستان برای گروهی که می دانند، نشانه هایی از یکتایی ما است. و کسانی را که ایمان آوردند و پروا، پیشه ساخته بودند، رهایی بخشیدیم.
    10.در صف نجات بنی اسرائیل از بلای استبداد و انحصار و اختناق رژیم فرعون به اراده ی خدا و لطف او، می فرماید:
    و اذ انجیناهم من آل فرعون یسو مونکم سوء العذاب یقتلون ابنآئکم و یستحیون نساء کم و فی ذلکم بلاء من ربکم عظیم(71)
    و هنگامی را به یادآورید، که شما را از اسارت و بیداد فرعونیان نجات بخشیدیم که شما را سخت شکنجه می کردند: پسرانتان را می کشتند و زنانتان را زنده باقی می نهادند و در این، برای شما از جانب پروردگارتان آزمونی بزرگ بود.
    11. و نیز در رهایی و سر فرازی اصلاح طلبان و منتقدان و مخالفان روشنگر و هدفدار استبداد و گناه می فرماید:
    فلما نسوا ذکروا به انجینا الذین ینهون عن السوء واخذنا الذین ظلموا بعذاب بئیس بما کانو یفسقون.
    اما هنگامی که آنچه را بدان اندرز داده شده بود به بوته ی فراموشی سپردند، کسانی را که زشت کرداران را از بدی و بیداد باز می داشتند، نجات بخشیدیم و کسانی را که ستم کردند، به کیفر این که نافرمانی خدا می نمودند، و عذاب سخت و خفت آور گرفتار ساختیم.
    کوتاه سخن این که، در این روند است که آیات تاریخی قرآن، جهاد همه جانبه و قهرمانانه پیام آوران و همرزمان اصلاح طلب و آزادی خواه و نواندیش آنان را بر ضد استبداد و اختناق و محافظه کاری حاکم بر روزگارشان منعکس می کند.
    آری، قرآن در این روند به زندگی شگفت انگیزذوالقرنین - که چگونه دانش توان علمی و فنی خود را در راه نجات مظلومان و مبارزه با تبهکاران روزگار به کار می گیرد - توجه می دهد. حق شناسی و سپاسگزاری داود و سلیمان، و به کار گرفتن نعمت های خدا، در راه رشد و آزادی انسان به وسیله ی آنان را ترسیم می نماید، و خدا جویان و شایستگانی همانند: توحیدگرا و آزادی خواه آل فرعون، یکتاپرست و ستم ستیز و آزادی خواه آل یاسین سیما و منش مریم پاک روش و کمال جو، دختران نجابت خواه و مترقی شعیب، جوانان حق گرا و استبدادناپذیر کهف و دیگر حق طلبان راه توحید و رهایی انسان را معرفی می کند و ارجشان می نهد.

امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست
    تو باور نکن اما من عاشقم

رفتن دلیل نبودن نیست ...

5. Top | #44

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    9,310
    مورد تشکر
    5,606 در 2,303
    دریافت
    0
    آپلود
    0

3 - انعکاس سرنوشت شوم قانون ستیزان و پایمال کنندگان حقوق بشر

قرآن در راه بیداری انسان از خواب غفلت، و هوش آمدنش از مستی و قدرت و امکانات و نعمت های زندگی، به منظور دریدن پرده های غرور و اصلاح بیماری خودبرترانگاری، خود محوری و خود پرستی نمونه هایی چشم گیر وتکان دهنده از رهبران تحمیلی و خودکامه و حکومت ها و سلسله های ستم پیشه و خشونت کیش را با سرانجام دردناکشان در آیات متعددی ترسیم می کند، و نمایش می دهد که چگونه آنهایی که از نظر قدرت نظامی و امنیتی،
    آثار تمدن و سازندگی،
    از نظر علمی و فنی،
    از نظر توان اقتصادی و فزونی جمعیت،
    از نظر داشتن وسائل رفاه و زندگی لوکس و پر ناز و نعمت،
    از نظر ثروت فرزند و قبیله و هواداران ذوب شده ی در قدرت،
    از نظر خشونت و صلابت و جنگ جویی و انقلابی از این زورمداران، زورگوتر و خشونت کیش تر بودند، و دلیل سرکشی در برابر عدالت و عدم عدالت و عدم رعایت حقوق و کرامت بشر، طبق سنن حکیمانه و عدالت خواهانه ی و اصلاحگرانه ی خدا، به چه سرنوشت شوم و عبرت انگیزی گفتار آمدند!
    شگفت انگیزتر این که، قرآن بیش تر نابودی و هلاکت آنها را در همان چیزهایی به نمایش می نهد، که مایه حیات و اقتدار وتفاخر و مباهاتشان بود و بدان می نازیدند!
    به عنوان مثال:آیاتی تاریخی قرآن، نابودی قوم عصیانگر و اصلاح ستیز نوح را به وسیله ی باران - که جلوه ای از مهر و رحمت خداست - به نمایش می نهد، و تمدن شگفت انگیز جامعه و قوم سباءرا به وسیله ی سیل بنیان کن و در هم شکستن همان سد عظیمی که بدان می نازیدند.
    نابودی فرعون و فرعونیان تاریک اندیش و سپاهیان خودکامه و دستگاه اطلاعاتی و امنیتی خشن و بیرحم او را، به وسیله ی امواج توفنده ی نیل - که فرعون آن را ملک اختصاصی خویش می خواند - به تابلو می برد، و مرگ جامعه ای دیگر را به وسیله ی امواج سریع امواج هوا.
    کیفر گروهی را به وسیله ی حرکت تند زمین، و قومی را به وسیله ی باران سنگریزه ها.
    جامعه و حکومت خود سر و اصلاح ناپذیری را به وسیله ی خروش و صیحه ی آسمانی، و برخی را به وسیله ی بلعیدن و فرو بردن زمین و گروهی دیگر را به وسیله ی پیامدهای دیگر طغیان و عصیان و گناه و سرکشی در برابر قوانین و مقررات و سنن الهی؛ که این ها درس بزرگی است در خودسازی و خود شکوفایی و ساختن نسل آگاه و شایسته و پرداختن جامعه تاریخ مترقی و پیشرفته و باز، و ساماندهی نظام و مدیریتی قانون دار، مردمی، مسئول، پاسخ گو، نقدپذیر، عدالت طلب، مشارکت جو، اصلاح گرا، انسان دوست و رعایت گر حقوق و آزادی و کرامت بشر.
    در این جا تنها به نمونه هایی از آیات بسنده می شود:
    اولم یسیروا فی الارض فینظروا کیف کان عاقبه الذین کانو من قبلهم کانو هم اشد منهم قوه و آثارا فی الارض فاخذهم الله بذنوبهم(72)
    آیا آنان در روی زمین سیر نکردند تا ببینند عاقبت کسانی که پیش از آنان بودند چگونه بودند؟!آنها در قدرت و ایجاد آثار مهم در زمین و زمان از اینها برتر بودند؛ ولی خدا ایشان را به کیفر قانون شکنی و گناهانشان گرفت و در برابر کیفر او حمایت گری نداشتند.
    2.و کم اهلکنا قبلهم من قرن هم اشد منهم بطشا.(73)
    چه بسیار جامعه ها و سردمدارانی را که پیش از آنها هلاک کردیم؛ جامعه ها و سردمدارانی که از آنان زودتر و خشن تر بودند...
    3.و الی مدین أخاهم شعیبا...فکذبوه فأخذتهم الرجفه فأصبحوا فی دارهم جاثمین.و عادا و ثمود و قد تبین لکم من مساکنهم و زین لهم الشیطان أعمالهم فصدهم عن السبیل و کانو مستبصرین. و قارون و فرعون و هامان و لقد جاءهم موسی بالبینات فاستکبروا فی الارض و ما کانوا سابقین.
    فکلا أخذنا بذنبه فمنهم من ارسلنا علیه حاصبا و منهم من أخذته الصیحه و منهم من خسفنا به الارض و منهم من أغرقنا و ما کان الله لیظلمهم و لکن کانوا أنفسهم یظلمون(74)
    و به سوی مردم مدین، برادرشان شعیب را به رسالت فرستادیم، پس گفت: هان ای قوم من!خدای یکتا را بپرستید، و به روز باز پسین امید بندید، و در زمین و زمان به تبهکاری نکوشید!اما آنان او را دروغ گو شمردند، آن گاه بود که آن تکان سخت، آنان را فرا گرفت و بامدادان در شهرشان مرده و بی جان به رو در افتاده بودند.
    و قوم عادوثمودرا نیز نابود ساختیم، و بی گمان این واقعیت از آثار بر جای مانده از خانه هایشان برای شما روشن و آشکار گردیده است.شیطان کارهایشان را برای آنان آراست و آنان را - با این که در کار دنیای خود بینا بودند - از شاهراه عدالت باز داشت.
    و قارون و فرعون و هامان را نیز نابود ساختیم؛ چرا که موسی دلیل های روشن و روشنگری برای آنان آورد اما آنان در آن سرزمین استبداد و سرکشی پیشه کردند و با این وصف نتوانستند بر ماپیشی جویند.آن گاه هر یک از آنان را، به کیفر گناه و بیدادش گرفتیم؛ پس بر برخی از آنان، تندبادی از ریگ فرستادیم و برخی از آنان را خروش سهمگین آسمانی فرا گرفت.پاره ای از آنان را بر زمین فرو بردیم و پاره ای از آنان را غرق ساختیم. خدا بر آنان نبود که بر آنان ستم روا دارد، بلکه بودند که بر خویشتن ستم می نمودند.
    4.أولم یسیروا فی الارض فینظروا کیف کان عاقبه الذین من قبلهم کانوا أشد منهم قوه و أثاروا الارض و عمروها اکثر مما عمروها و جاءتهم رسلهم بالبینات فا کان الله لیظلمهم ولکن کانو أنفسهم یظلمون(75)
    آیا در پیرامون خود نیندیشیده؟ و آیا در زمین و زمان به گردش علمی و حقیقت یاب نپرداخته اند تا بنگرند، که سرانجام آن کسانی که پیش از اینان بودند، چگونه شد؟!آنان پرتوان تر از اینان بودند و زمین را برای کشت و آبادانی زیر و رو کردند، و آنان را بیش تر از آنچه اینان بودند و زمین را برای کشت و آبادانی زیر و رو کردند، و آن را بیش تر از آنچه اینان آباد ساختند، آباد نمودند، و پیامبرانشان برای آنان دلیل های روشن و معجزه های روشنگر برای اصلاح شان آوردند، اما آنان حق ستیزی پیشه ساخته و با پایمال ساختن مقررات خدا و حقوق بشر، در خور غذاب و کیفر شدند؛ بنابراین، خدا چنین نبود که بر آنان ستم کند، اما آنان مردم حق ناپذیر و تاریک اندیشی بودند که خود بر خویشتن ستم می نمودند.

امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست
    تو باور نکن اما من عاشقم

رفتن دلیل نبودن نیست ...

6. Top | #45

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    9,310
    مورد تشکر
    5,606 در 2,303
    دریافت
    0
    آپلود
    0

4 - نقش پر شکوه پیامبران در رشد و پیشرفت انسان

درس دیگر بعد تاریخی قرآن، ترسیم نقش تعیین کننده و سرنوشت ساز پیامبران در رشد و پیشرفت جامعه ی بشری است، نقش اوج بخش و سازنده ای که بسیاری از تحلیل گران تاریخ به دلیل ناتوانی مقیاس های مادی از تفسیر و تبیین پدیده ی شگرف وحی، از ترسیم و تحلیل آن غفلت کرده اند، و به همین دلیل هم از درک و دریافت بخش بزرگی از تاریخ بشر و جریانات بزرگ تاریخی - که به دست این داد مردان آزادی خواه و تاریخ ساز و با برانگیختگی و نهضت های تحول آفرین آنان رقم خورده است - به دور مانده و از فهم مهم ترین حوادث شگفت انگیزترین رخدادها، و عمیق ترین تحولات عمیقی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، علمی، اخلاقی، هنری، حقوقی، انسانی و دفاعی - که به دست این معماران بزرگ تاریخ بشر طرح و خلق شده است - وامانده اند.اینک به برخی از حساس ترین آنها اشاره می شود:

امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست
    تو باور نکن اما من عاشقم

رفتن دلیل نبودن نیست ...

7. Top | #46

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    9,310
    مورد تشکر
    5,606 در 2,303
    دریافت
    0
    آپلود
    0

الف - نقش پیامبران در ایجاد همدلی و تفاهم

با نگرش به آیات تاریخی قرآن، به روشنی دریافت خواهیم کرد که همه ی پیامبران، یک هدف والا را پی گرفته و به یک آرمان مشترک دعوت نموده اند.
    آنان حتی در سبک دعوت، چگونگی آغاز دعوت، ویژگی های اصولی و اساسی دعوت خود، همانند عمل کرده اند. بر خلاف فلاسفه و اندیشمندان - که هر کدام برای بنیاد مدینه فاضله، جامعه و نظم برتر و آرمان شهر مورد نظر خود طرحی دارند و نسخه های آنان برای درمان دردهای فردی، اجتماعی اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اخلاقی جامعه، گاهی به تعداد خود آنها مختلف است - پیامبران با وجود شمار بسیارشان، همگی یک خط مترقی و یک شاهراه کمال و آزادمنشانه و عادلانه را پی گرفته، و یک نسخه ی شفابخش برای نجات بشر داشته اند. طبیعی است که این هماهنگی در دعوت و راه و رسم و برنامه و وحدت در هدف و آرمان، در اتحاد و یگانگی و برادری و همزیستی مسالمت آمیز و با رعایت حقوق متقابل جامعه ها و تمدن ها چه اثر عمیقی داشته است.
    نمونه هایی روشن و افتخارآفرین از این هماهنگی در دعوت، همدلی در اسلوب، هماننده ی منطقی در روش، همگرایی در گفتار و منش و عمل کرد، یگانگی در هدف و اشتراک در مقصد را در دعوت های توحیدی می توان در کران تا کران کتاب خدا نگریست؛ از آن جمله در آیه های 57-161از سوره ی اعراف؛
    29/50/51/61/و84 از سوره ی هود؛
    21-29از سوره ی انبیاء؛
    23-32از سوره ی مؤمنون؛
    109/127/145/164و180از سوره ی شعراء؛
    16و36از سوره ی عنکبوت؛
    25/از سوره ی حدید؛ 27از نمل و آیه 3، از سوره ی نوح... .

امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست
    تو باور نکن اما من عاشقم

رفتن دلیل نبودن نیست ...

8. Top | #47

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    9,310
    مورد تشکر
    5,606 در 2,303
    دریافت
    0
    آپلود
    0

ب - در مبارزه با پراکندگی ها و کشمکش ها

هنگامی که به کتاب های علمای اخلاق و یا فلاسفه ی روزگار بنگریم، از اختلاف دیدگاه ها و باورها و نسخه های آن تعجب می کنیم؛ چرا که حتی شاگرد؛ رأی و دیدگاه استاد خویش را نفی، و رأی نظر جدیدی را ارائه می دهد و مکتب و منش نوینی را تأسیس می کند؛ برای نمونه؛ جنابارسطو - که بهترین و صمیمی ترین شاگرد افلاطوناست - اعلام می کند که من افلاطونرا دوست دارم، اما به حقیقت، بیش از او علاقه دارم.(76)
    روشن است که چنین شیوه ای - که به دلیل محدودیت اندیشه و دانش انسان، واقعیتی گریزناپذیر است - لاجرم چه نقشی در تجربه ی نیروها، پراکندگی انسان ها و خنثی ساختن نقش یکدیگر به بار می آورد؛ اما پیامبران خدا، هر کدام ضمن تأیید و تأکید بر محتوای دعوت پیامبر پیشین، و ضمن تجلیل از پیامبران دیگر، و حتی فضیلت دادن و برتر شمردن برخی بر برخی دیگر، به تکمیل راه و رسم او می پرداختند، هدف و آرمان و ایده آل واحدی را طرح می کردند، اختلافات را بر اساس ملاک ها و معیارهای عادلانه و بشر دوستانه توحیدی بر طرف می نمودند و گفتمان خردمندانه و طرح دیدگاه ها و سلیقه ها، آن گاه مقایسه گزینش بهترین و زیباترین و نیکوترین ها را پیشنهاد می نمودند،(77) و گاه برای رسیدن به حقیقت و نجات از در غلتیدن مردم به چاه ویل تاریک اندیشی و تعصب و تحجر، و رهایی از بند و اسارت و واپسگرایی و بت نیاکان و مصون داشتن جامعه و روزگار خویش از خشونت و شعله ور شدن آتش جنگ های نژادی و مذهبی، پس از گفت و شنود صادقانه و مناظره حق جویانه، مباهله یروشنگرانه را پیشنهاد می نمودند،(78)
    بدین صورت، ضمن بهادادن به تنوع اندیشه ها، نقش سازنده ای در یگانگی و یکپارچگی جامعه و بر انداختن اختلاف و پراکندگی زیانبار و کشمکش و خشونت و زورمداری داشته اند.
    قرآن در ترسیم این کار سترگ آنان می فرماید:
    کان الناس أمه واحده فبعث الله النبیین مبشرین و منذرین و أنزل معهم الکتاب بالحق لیحکم بین الناس فیها اختلفوا فیه و ما اختلف فیه الا الذین أوتوه من بعد ما جاءتهم البینات بغیا بینهم(79)
    مردم در آغاز یک دسته بودند، و تضادی در میان آنها وجود نداشت. به تدریج جامعه ها پدید آمد و اختلافات و تضادهایی در میان آنها پیدا شد، در این حال خداوند، پیامبران را برانگیخت؛ تا مردم را بشارت و بیم دهند و کتاب آسمانی - که به سوی حق دعوت می کرد - با آنها نازل نمود؛ تا در میان مردم، در آنچه اختلاف داشتند، داوری کند.افراد با ایمان، در آن اختلاف نکردند؛ تنها گروهی از کسانی که کتاب را دریافت داشته بودند، و نشانه هایی روشن به آنها رسیده بود، به خاطر انحراف از حق و ستمگری، در آن اختلاف کردند.
    نگرش و تعمق در واژه واژه ی این آیه ی شریفه، نشانگر مراحل متنوع و شرایط چندگانه ای است که بر زندگی ابتدایی پر فراز و نشیب بشر گذشته است:
    مرحله ی نخست، زندگی ابتدایی و ساده ی فردی و به دور از غوغای اجتماع.
    مرحله ی دوم، گرایش به حیات اجتماعی و تشکیل جامعه ها و نظام ها.
    مرحله ی سوم پس از پیدایش جامعه، ظهور تضادها و تصادم ها و پیدایش کشمکش ها و اختلافات.
    مرحله ی چهارم، بعثت ها و نهضت های پیامبران برای آموزش، نوید و هشدار، اصلاح و پاکسازی و بهداشتی ساختن زندگی فرد، خانواده، مدیریت و سیاست و حل تضادها و اختلافات بر اساس کتاب و میزان و عدالت و اخلاق.
    بر این باور جامعه شناسی به معنی حقیقی آن، بدون شناخت نقش پیامبران امکان پذیر نیست.
    و نیز قرآن در ترسیم نقش سرنوشت ساز آنان در فرهنگ سازی و فرهنگ بانی می فرماید:
    هو الذی بعث فی الامیین رسولا منهم یتلوا علیهم آیاته و یزکیهم و یعلمهم الکتاب و الحکمه و ان کانوا من قبل لفی ضلال مبین(80)
    اوست که در میان جامعه ای درس ناخوانده و بیگانه با فرهنگ و معنویت، پیام آوری از خود آنان برانگیخت که آیات او را بر آنان تلاوت می کند، و اندیشه، منش و عمل کرد فرد و جامعه و مدیریت آنان را اصلاح می کند و پاکشان می سازد، و کتاب و حکمت بر آنان می آموزد، و بی گمان آنان پیش از این، در گمراهی آشکاری بودند.
    بر این باور پیامبران، هم نقش نورافکن و پرنوری را داشته اند که سر راه انسان را روشن ساخته، و پایه گذاران دانش و فرهنگ بوده اند، و هم نقش طبیب فعال و حاذق و دلسوز را داشته، و برای تزکیه و پاکسازی کران تا کران وجود فرد و اصلاح ساختارهای جامعه ازمیکروب های مرگبار خودکامگی و استبداد و تجاوز و تباهی، و جهادی روشنگر و الگوساز و نمونه پرداز دست زده، و هم نقش آموختن راه و رسم زندگی و بهره وری از نعمت های طبیعت، به انسان را بر روی شانه های توانمند خود کشیده اند.

امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست
    تو باور نکن اما من عاشقم

رفتن دلیل نبودن نیست ...

9. Top | #48

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    9,310
    مورد تشکر
    5,606 در 2,303
    دریافت
    0
    آپلود
    0

ج - در راه بنیاد عدل و داد

پیامبران، برای برانداختن ظلم و استبداد و برپایی، استواری، آراستگی و شکوه راستین کاخ پر جاذبه ی عدل و داد آمدند.
    آنان در زندگی عادلانه و نمونه ی خویش، در میان اندیشه و سخن و عمل و مدیریت، جز در این شاهراه سعادت ساز و شقاوت سوز گام ننهاده، و جز بر این اصل اساسی و مترقی پای نفشرده اند.این نقش رشدبخش دیگر آنان در تعالی و رشد انسان است.
    لقد أرسلنا رسلنا بالبینات و أنزلنا معهم الکتاب و المیزان لیقوم الناس بالقسط و أنزلنا الحدید فیه باس شدید و منافع للناس(81)
    ما فرستادگان خود را با دلایل روشن فرستادیم، و با آنها کتاب آسمانی و میزان شناسایی حق از باطل و قوانین عادلانه فرو فرستادیم، تا مردم به عدالت و دادگری قیام کنند؛ و آهن را نازل کردیم تا در آن نیروی سخت و منافعی برای مردم است. بر این باور از هدف های اصلی بعثت های توحیدی، بنیاد کاخ رفیع عدل و داد در همه ی عرصه های زندگی است و تحقق عدالت و دادگری واقعی نیز تنها در پرتو نعمت های سه گانه ی کتاب، میزان و شمشیر عدالت، یا فرهنگ و روشنگری، قوانین و مقررات عادلانه و بشر دوستانه ی نظام کار آمد و مدیریت توانا و برخاسته ی از اندیشه و خواست مردم ممکن است و بس، و خرد و دانش روز و تجربه ی گران بهای تاریخی بشر نشان می دهد که این هم تنها در گرو شرایط مساعد و آزاد و خردمندانه ای است، که گزینش، نقد و نظارت، محاسبه و عزل مسئولان یک نظام و مدیریت، از صدر تاذیل، هماره با رأی و رضایت مردم و در دست نمایندگان بی واسطه ی آنان باشد.

امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست
    تو باور نکن اما من عاشقم

رفتن دلیل نبودن نیست ...

10. Top | #49

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    9,310
    مورد تشکر
    5,606 در 2,303
    دریافت
    0
    آپلود
    0

د - آموزگاران دلسوز و پر مهر یا فرهنگ سازان و فرهنگ بانان

نقش دیگر پیامبران در رشد و تکامل انسان - که بر هیچ پژوهشگر آگاه و منصفی پوشیده نیست - نقش علمی و اخلاقی آنان است.
    پیامبران بسان آموزگاران دلسوز و پرمهری، به آموزش انسان ها پرداختند و به تزکیه اخلاقی و پالایش اجتماعی و بهداشتی و ساختن اندیشه، زبان، قلم، منش و اخلاق و کران تاکران زندگی آنان همت گماشتند.به انسان ها علوم و دانش ها را آموختند، و ساختن صنایع و تجهیزات زندگی را به آنان نشان دادند.
    قرآن در نشانگری این نقش سرنوشت ساز آنان می فرماید:
    کما ارسلنا فیکم رسولا منکم یتلوا علیکم آیاتنا و یزکیکم و یعلمکم الکتاب والحکمه و یعلمکم مالم تکونوا تعلمون(82)
    همانسان که پیامبری از خودتان در میان شما فرستادیم، که آیات ما را بر شما تلاوت می کند؛ و شما را از خصلت های نکوهیده و ضد ارزش ها پاک می سازد، و کتاب و رحمت بر شما می آموزد؛ و آنچه را نمی دانستید بر شما یاد می دهد.
    و می فرماید:
    و علمتم ما لم تعلموا انتم و لا آبائکم(83)
    و چیزهایی که نه شما می دانستید و نه پدرانتان، به وسیله ی وحی و رسالت به شما آموزش داده شد.
    و می فرماید:
    و علمناه صنعه لبوس لتحصنکم من بأسکم(84)
    و ساختن فناوری زره سازی را به خاطر شما، به او آموزش دادیم، تا شما را در جنگهایتان از خطرها حفظ کند.
    و می فرماید:
    و ألنا له الحدید(85)
    و آهن را برای او نرم گرداندیم.

امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست
    تو باور نکن اما من عاشقم

رفتن دلیل نبودن نیست ...

11. Top | #50

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    9,310
    مورد تشکر
    5,606 در 2,303
    دریافت
    0
    آپلود
    0

و - تلاش در راه آزادی و تامین حقوق و کرامت انسان

در جهان بینی قرآن، نجات و سعادت انسان در گرو پیروزی و سرفرازی در سه مبارزه و سه جبهه است:
    1.مبارزه با نیروهای سرکش نفسانی، هوا و هوس ها، برتری طلبی ها و سلطه جویی ها، انگیزه های ظالمانه و خودخواهانه و کشش های مدیریت نشده و...آن گاه مهار قهرمانانه ی آنها و مدیریت درست بر آنها، و سپردن حاکمیت جان و زندگی به مشعل فروزان خرد، فطرت توحیدی، وجدان اخلاقی و در نتیجه، رسیدن به موهبت آزادی و آزادگی از اسارت نفس و خود خواهی ها و خود برترانگاری و خودکامگی ها.
    2.مبارزه انسان با طبیعت به صورت شناخت آن، کشف قوانین و نظامات حاکم بر آن در جهت تأمین نیازمندی های زندگی و اوج شرایط حیات و گام سپردن به سوی بهروزی از طریق نبرد با آفت هایی چون: فقر جهل، بیماری و دیگر آفت ها...و سرانجام آزادی از فشار طبیعت و اسارت ماده پرستی.
    3.مبارزه با نوع متجاوز و ستم پیشه، با مناسبات ظالمانه و زورمدارانه به منظور پاره کردن زنجیرهای اسارت و بردگی و در هم نوردیدن نظامات و شرایط اسارت بار فرهنگی، فکری، عقیدتی، اخلاقی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، و در نتیجه کسب آزادی و آزادگی.
    بی تردید وقتی نیک بیندیشیم، پیامبران و نقش عظیم آنان در این راه، سرنوشت ساز است.آنان بودند که با همه ی وجود جهاد و تلاش کردند تا انسان را در پرتو قانون خدا، میزان او، و شمشیر مهر و عدالت از اسارت نفس، اسارت شیطان، اسارت ستم نوع، اسارت ماده و مادیات، اسارت تاریکی اندیشی و قشری گری و خرافات و تعصب و دنباله روی و واپسگرایی آزاد ساخته، و او را به اوج توحید و تقوی و آزاداندیشی و آزادمنشی اوج بخشند.
    آیات بسیاری بیان گر نقش رهایی بخش پیامبران است که تنها به سه آیه بسنده می شود:
    1.قرآن در ترسیم چگونگی بعثت و رویارویی موسی و هارون با دیکتاتور خودکامه ی روزگارشان، نشانگر این واقعیت است که آنان به فرمان خدا نخست ندای توحید و یکتایی خدا را سر دادند، و در کنار آن ندای آزادی و رهایی ستم دیده گان را، که در اسارت آن نظام سیاه بودند:فقولو انا رسولا ربک فأرسل معنا بنی اسرائیل و لا تعذبهم(86)
    پس به سوی او بروید و بگویید: ما فرستادگان پروردگار تو هستیم! پس فرزندان اسرائیل را رها ساز و با ما بفرست، و آنان را شکنجه و آزار مکن!
    2.و نیز در آیات متعددی گفت و گوی پیشوای توحیدگرایان و آزادی خواهان را با رهبری شرک و استبداد و انحصار ترسیم می کند، که او نعمت های خود را به رخ موسی می کشد که، چگونه بر ضد نظام او به پا خاسته است؟ و موسی در پاخاسته روشنگری می کند که:
    و تلک نعمه تمنها علی أن عبدت بنی اسرائیل(87)
    آیا این که فرزندان اسرائیل را برده ی خود ساخته ای، نعمتی است که منت آن را بر من می نهی؟!
    بدین سان خواهان آزادی و رعایت حقوق بشر می شود و روشنگری می کند که با هیچ بهانه و دستاویزی نمی توان حقوق و آزادی و امنیت مردم و حق انتخاب گزینش آزادانه ی آنان و حق حاکمیت بر سرنوشت سیاسی و اجتماعی مردم را پای مال ساخت؛ حتی به بهانه ی پدر خواندگی و پرستاری و یا پناه دادن به پیامبر بزرگی چون موسی.
    3.در سوره ی دیگری نقش رهایی بخش پیامبر عدالت و آزادی را این گونه به تابلو می برد:
    یأمرهم بالمعروف و ینههم عن المنکر ویحل لهم الطیبات و یحرم علیهم الخبائث ویضع عنهم اصرهم والاغلال التی کانت علیهم فالذین امنوا به عزروه و نصروه واتبعوا النور الذی انزل معه اولئک هم المفلحون(88)
    ...همان پیام آوری که آنان را به کارهای مترقی و پسندیده فرا می خواند و از کارهای ناپسند بازشان می دارد؛ چیزهای پاک و پاکیزه را برای آنان حلال و روا، و چیزهای و کارهای پلید را بر آنان حرام می سازد، و بارگران بافته ها و ساخته های حاکم بر جامعه ی آنان و زنجیرهایی را که بر مغز و دل و دست و پای آنان است، از آنان دور می نهد؛ پس آن کسانی که به او ایمان آوردند و او را گرامی داشتند و یاریش نمودند و از نوری که با او فرو فرستاده شده است پیروی کردند، اینان همان رستگارنند.

امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست
    تو باور نکن اما من عاشقم

رفتن دلیل نبودن نیست ...

صفحه 5 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)