نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: آیا می‌توان امام زمان را فقط از قرآن اثبات کرد؟ (بخش اول)

1. Top | #1

عنوان کاربر
    کاربر عادی
    شماره عضویت
    13832
    نوشته
    1
    مورد تشکر
    2 بار در 1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض آیا می‌توان امام زمان را فقط از قرآن اثبات کرد؟ (بخش اول)

در رابطه با وجود امام زمان (صلوات الله علیه) می‌توان به 2 دسته آیات اشاره کرد:

الف: آیاتی که ضرورت وجود حجت الهی در زمین را بیان می‌کنند.

با اثبات این که وجود حجت الهی در زمین در هر عصری ضرورت دارد، ثابت می‌شود که امروزه هم زمین خالی از این حجت الهی نیست و این خود دلیلی بر وجود امام زمان صلوات الله علیه است.

ب: آیاتی که بیانگر غلبه نهایی حق بر باطل است.

این دسته از آیات بیانگر این است که روزی حق به طور کامل بر باطل چیره می‌شود و از آنجا که تا کنون چنین اتفاقی رخ نداده است؛ لذا باید منتظر کسی باشیم که با وجود او حق بر باطل پیروز می‌شود که در روایات بسیاری از شیعه و سنی از امام زمان (صلوات الله علیه) به عنوان کسی که زمین را پر از عدل و داد می‌کند و باطل را از بین می‌برد یاد شده است.

آیاتی که ضرورت وجود حجت الهی را در زمین در هر عصری بیان می کنند:

آیه اول:

إِنَّما أَنْتَ مُنْذِرٌ وَ لِکُلِّ قَوْمٍ هاد

سوره رعد آیه 7

(ای پیامبر) تو فقط بیم دهنده‌ای وبرای هر قومی هدایتگری است.

بر اساس این آیه قرآن، همواره برای هر قومی که می‌باید یک هادی وجود داشته باشد.

در تفاسیر شیعه و اهل سنت امیرالمؤمنین علیه السلام را به عنوان یکی از مصادیق هادی معرفی کرده‌اند.

در منابع اهل تسنن آمده است:

عن بن عباس قال لما نزلت إنما أنت منذر ولكل قوم هاد وضع صلى الله عليه وسلم يده على صدره فقال أنا المنذر ولكل قوم هاد وأومأ بيده إلى منكب علي فقال أنت الهادي يا علي بك يهتدي المهتدون بعدي

ابن عباس می‌گوید: زمانی که این آیه نازل شد، رسول خدا صلی الله علیه و آله دست بر سینه‌اش گذاشت و فرمود: منذر من هستم و برای هر قومی هادی وجود دارد و با دست خود به شانه امیرالمؤمنین علیه السلام اشاره کرد و فرمود: یا علی تو هادی هستی به وسیله تو هدایت شوندگان بعد از من هدایت می‌شوند.
    فضیل می‌گوید: از امام صادق علیه السلام از این آیه سؤال پرسیدم و حضرت فرمود: هر امامی هادی زمانی است که در بین مردم زندگی می‌کند.2

امام باقر علیه السلام در تفسير قول خداى عز و جل‏ «همانا تو بيم دهنده‏اى و براى هر مردمى رهبرى است» فرمود: رسول خدا صلی الله علیه و آله بيم دهنده است و در هر دورانى از ما رهبرى است كه آنها را بدان چه پيغمبر خدا صلی الله علیه وآله آورده رهبرى كند، سپس رهبران پس از وى على علیه السلام است و اوصياء بعد از او يكى پس از ديگرى‏.3

....ادامه دارد

1-الطبري، أبو جعفر محمد بن جرير بن يزيد بن كثير بن غالب (متوفاى310)، جامع البيان عن تأويل آي القرآن ج 13 ص 108، ناشر: دار الفكر، بيروت – 1405هـ

2-الكليني الرازي، أبو جعفر محمد بن يعقوب بن إسحاق (متوفاى328 هـ)، الأصول من الكافي ج 1 ص 191، ناشر: اسلاميه‏، تهران‏، الطبعة الثانية،1362 هـ.ش.
    3-الكليني الرازي، أبو جعفر محمد بن يعقوب بن إسحاق (متوفاى328 هـ)، الأصول من الكافي ج 1 ص 191 و 192، ناشر: اسلاميه‏، تهران‏، الطبعة الثانية،1362 هـ.ش.

2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع