صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 13

موضوع: وجود با بركت امام جواد علیه السلام

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن اهل بیت علیهم السلام
    شماره عضویت
    143
    نوشته
    21,044
    صلوات
    4413
    دلنوشته
    5
    اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
    مورد تشکر
    50,598 در 16,233
    وبلاگ
    15
    دریافت
    0
    آپلود
    0

وجود با بركت امام جواد علیه السلام

شهادت جانسوز جواد الائمه

حضرت امام محمد تقى(ع)

را به عموم حقيقت خواهان و عاشقان اهل بيت تسليت مى گوييم.

امضاء

2.  

3. Top | #2

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    143
    نوشته
    21,044
    صلوات
    4413
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    50,598 در 16,233
    وبلاگ
    15
    دریافت
    0
    آپلود
    0

همسر امام جواد چگونه مرد؟

ام فضل دختر مأمون و همسر امام جواد علیه السلام پس از مرگ پدرش، همراه با برادرش جعفر و عمویش معتصم، خلیفه عباسی، هم دست شدند و توطئه شهادت امام جواد علیه السلام را طرح ریزی کردند. در نهایت، چنین تصمیم گرفته شد که ام فضل آن حضرت را مسموم کند.
    ام فضل پس از شهادت امام، به پاس این عمل خود به دار الحکومه معتصم راه یافت و همین، ردپای معتصم را در به شهادت رساندن امام جواد علیه السلام آشکار می‌سازد.

معتصم، خلیفه عباسی و جعفر، پسر مأمون، سمی را در انگور تزریق کردند و برای ام فضل فرستادند.
    ام فضل نیز آن را در میان کاسه ای گذاشت و جلو امام جواد علیه السلام نهاد و از آن انگور بسیار توصیف کرد.
    سرانجام آن حضرت از انگور خورد و طولی نکشید که آثار سم را در خود احساس کرد. در همان حال ام فضل پشیمان شد و گریه کرد.

حضرت به او فرمود: «چرا گریه می‌کنی؟ اکنون گریه تو سودی ندارد.
    این را بدان که به سبب این جنایت، به چنان دردی مبتلا می‌شوی که هرگز علاج ندارد و چنان به تنگدستی افتی که جبران پذیر نباشد».

بر اثر نفرین آن حضرت، ام فضل به دردی بیمار شد که همه اموالش را در راه معالجه آن مصرف کرد، ولی سودی نبخشید و با نکبت بارترین وضع به هلاکت رسید.
    برادرش جعفر نیز در حال مستی به چاه افتاد و جسد بی جانش را از چاه بیرون آوردند.

امضاء

4. Top | #3

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    143
    نوشته
    21,044
    صلوات
    4413
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    50,598 در 16,233
    وبلاگ
    15
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پای درس امام جواد علیه السلام

اثر هم نشین
    انسانها در روابط اجتماعی خود، از اخلاق و رفتار نیک یا بد همکاران و دوستان خود تأثیر بسیار می‌گیرند. امام جواد علیه السلام در این باره می‌فرماید: «خوی بد در همراهی با بیخردان، و نیکویی اخلاق در هم نشینی با خردمندان است».

دیدی که چه سان به باغ و بستان هر گل که شکفته گشت و خندان
    گــردد چــو مــجــاور خــس و خــار پـــژمـــرده شــــود در آخـــر کــــار
    تــــو نـــیــز بــــه بــاغ زنــدگــانــی مـــانـــنــد گــلـــی، اگــر بــدانــی

حکیم سنایی غزنوی نیز گفته است:
    گـر رخ نـاکـسان نبیـنی، بهْ با خَسان هر چه کم نشینی، به
    گر تو نیکی، بَدان کنند بَدَت کـم کـنـد صـحـبـت بـدان خِـرَدَت

امضاء

5. Top | #4

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    143
    نوشته
    21,044
    صلوات
    4413
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    50,598 در 16,233
    وبلاگ
    15
    دریافت
    0
    آپلود
    0

توسل به امام جواد علیه السلام
    توصیه‏ هایی از آیة الله سید عبدالکریم کشمیری

آیة الله سید عبدالکریم کشمیری رضوی(ره) در سال 1343 ه .ق در نجف اشرف چشم به جهان گشود. از همان کودکی آثار استعداد و بزرگی و جذبه در وی مشاهده می‏شد. در هفت ‏سالگی، سخنی از استاد اخلاق آیة الله شیخ مرتضی طالقانی وی را متحول ساخت.
    سپس به دستور پدر بزرگوارش به علوم دینی مشغول شد .

ایشان در کنار تعلیم و تعلم، به دنبال بزرگان اخلاق و عرفان بود. در جوانی دارای ذوق خوشنویسی و نقاشی بود.
    ذوق شعر هم داشت و گاه شعر می‏سرود.

استاد در سال 1359 به ایران آمد و در قم ساکن شد. آن بزرگوار 19 سال پس از هجرت به قم به دیدار الاهی و در جوار ملکوتی حضرت فاطمه معصومه (علیهاالسلام) به خاک سپرده شد. ایشان در زمینه توسلات مواردی را فرموده‌اند كه در ذیل توصیه ایشان در باب توسل به امام جواد علیه السلام را می‌آوریم.

توسل به حضرت جوادالائمه (علیه‌السلام)

بسیار دیده و شنیده شد که افراد برای امور مادی، مانند خرید خانه و ماشین و رزق و ازدواج، از وی راهنمایی می‏خواستند.
    آن بزرگوار می‏فرمود:

«سوره یس بخوانید و ثواب آن را به امام جواد (علیه‌السلام) تقدیم کنید، حاجت ‏شما را خواهند داد. گاه امر می‏کرد صلوات برای حضرتش هدیه کنند و آن را در توسل به این امام کریم مجرب می‏دانست.»

منبع:
    روح و ریحان، صص 101 و 102 .

امضاء

6. Top | #5

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    143
    نوشته
    21,044
    صلوات
    4413
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    50,598 در 16,233
    وبلاگ
    15
    دریافت
    0
    آپلود
    0

یا جواد الائمه

چون بخود نگریستم جز بی حیائی و بی شرمی در برابر ارباب خودم ندیدم
    امشب دعایم کن تا دیگر باگناهانم دل فرزندت مهدی را نشکنم.

یگانگی و درك خداوند سبحان

داود بن قاسم بن اسحاق بن عبدالله جعفر، معروف به ابوهاشم جعفری نوه پنجم جعفر بن ابی طالب معروف به جعفر طیار، از اصحاب بزرگ، چهار امام است .
    وی محضر امام رضا، امام جواد، امام هادی و امام حسن عسكری علیهم السلام را درك كرد و به حضور مقدس امام زمان (عج) نیز نایل شد .
    ابوهاشم می‎گوید: به امام جواد علیه السلام عرض كردم: خداوند می‎فرماید: " قل هو الله احد "؛ احد به چه معناست؟
    حضرت فرمود: احد یعنی كسی كه همه صفات وحدانیت در او جمع است .
    حضرت ادامه داد: " آیا آیه دیگر قرآن را شنیده‎ای كه خداوند می‎فرماید: اگر از این كافران مشرك بپرسی آسمان‎ها و زمین را چه كسی آفریده است؟ و خورشید و ماه در تسخیر كیست؟ به یقین آنان می‎گویند، خدا ."

آیا پس از این نیز می‎توان شریكی برای خداوند تصور كرد؟
    ابوهاشم نقل می‎كند از حضرت پرسیدم: معنای آیه دیگر قرآن كه او را هیچ چشمی درك نمی‎كند و حال آن كه او بینندگان را مشاهده می‎كند، چیست؟
    امام جواد علیه السلام فرمود: ای ابوهاشم، دقیق‎تر از ادراك چشم‎ها، ادراك دل‎هاست . در حال حاضر تو می‎توانی در خاطر و ذهن خود "سند" و "هند" و شهرهای دیگر را كه نرفته‎ای مجسم كنی در حالی كه مشاهده آنها با چشم برای تو مقدور نیست .
    خداوند را با چشم دل‎ها نمی‎توان درك كرد تا چه رسد به درك و مشاهده آن با چشم (سر).

منبع:
    اصول كافی، ج 1 ،ص 98/ کتاب الامام الجواد علیه السلام من المهد الی اللحد، ص172/ الاحتجاج ، ج 2، ص 238 .

امضاء

7. Top | #6

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    143
    نوشته
    21,044
    صلوات
    4413
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    50,598 در 16,233
    وبلاگ
    15
    دریافت
    0
    آپلود
    0

میراث ماندگار فرهنگ تشیع

از وجود با بركت امام جواد علیه السلام با توجه به عمر كوتاه وى ، آثارى در موضوع دعا، تسبیح و مناجات به یادگار مانده ، كه بخش مهمى از میراث ماندگار فرهنگ تشیع محسوب مى شود، از این رو توجه خواننده محترم را به نمونه هایى از دعا و مناجات صادره از آن حضرت جلب مى نماییم .
    دعا براى تحصیل گشایش

امام جواد علیه السلام در پاسخ نامه محمد بن حمزه غنوى كه خواهان آموزش دعا براى گشایش و فرج در زندگى بود، نوشت : این دعا را بخوان : یا من یكفى من كل شئ اكفنى منه شئ اكفنى ما اهمنى مما انا فیه ، فإنى ارجو ان یكفى ما هو فیه من الغم إ ن شاء الله 1

دعاى تعقیب نماز فریضه

امام جواد علیه السلام براى یكى از اصحابش نامه اى نوشت ، و فرمود: پس ‍ از نماز فریضه این دعا را به خوان : رضیت بالله رباً و باسلام دیناً و بالقرآن كتاباً و بالكعبة قبلة و بمحمد نبیناً و بعلى ولیاً و الحسن و الحسین و على بن الحسین و محمد بن على و جعفر بن محمد و موسى بن جعفر، و على بن موسى ، و محمد بن على ، و على بن محمد، والحسن بن على ، و الحجة بن الحسن بن على ائمة .اللهم ولیك الحجة ، فاحفظه من بین یدیه ، و من خلفه و عن یمینه ، و عن شماله ، و من فوقه ، و من تحته ، وامدد له فى عمره ، واجعله القائم بامرك ، المنتصر لدینك ، واره ما یحب و تقر به عینه فى نفسه ، و فى ذریته و اهله و ماله ، و فى شیعته ، و فى عدوه ، و ارهم منه ما یحذرون ، واره فیهم ما تحب و تقر به عینه ، واشف به صدورنا و صدور قوم مؤمنین2

دعاى تعقیب نماز صبح

امام جواد علیه السلام براى یكى از اصحابش نامه اى نوشته و دعاى پس از نماز صبح را به او آموخت ، و فرمود: هر كس پس از نماز صبح این دعا را بخواند هر حاجتى را كه از خداوند بخواهد، به آسانى برآورده مى شود، و مهمات دینى و دنیایى وى تامین مى شود:بسم الله و بالله و صلى الله على محمد و آله ، و افوض امرى إ لى اللّه إ ن اللّه بصیر بالعباد فوقاه الله سیئات ما مكروا، لا إ لة إ لا انت سبحانك إنى كنت من الظالمین فاستجبنا له و نجیناه من الغم و كذلك ننجى المومنین ، حسبنا الله الوكیل فانقلبوا بنعمة من الله و فضل لم یمسسهم سوء .
    ما شإ الله لا حول و لا قوة إ لا باللّه ، ما شإ اللّه لا ما شإ الناس ، ما شإ اللّه و إ ن كسره الناس ، حسبى الرب من المربوبین ، حسبى الخالق من المخلوقین ، حسبى الرازق من المرزوقین ، حسبى الذى لم یزل حسبى ، حسبى من كان منذ كنت (حسبى ) لم یزل حسبى اللّه لا إ له إ لا هو، علیه توكلت ، و هو رب العرش العظیم 3

امضاء

8. Top | #7

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    143
    نوشته
    21,044
    صلوات
    4413
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    50,598 در 16,233
    وبلاگ
    15
    دریافت
    0
    آپلود
    0

دعاى استخاره

على بن اسباط از طریق یكى از دوستانش روایت مى كند كه امام علیه السلام جواد علیه السلام فرمود: من هر گاه مى خواهم براى كار بزرگى استخاره كنم ، در جاى مى نشینم ، و صد بار از خداوند خیر و خوبى را مى خواهم و چنان چه براى خرید و فروش مالى باشد، سه بار خیر و خوبى را طلب مى كنم ، و این دعا را مى خوانم : اللهم إنى اسالك بانك عالم الغیب و الشهادة ، إ ن كنت تعلم ان كذا وكذا خیر لى فخره لى ویسره ، و إ ن كنت تعلم انه شر لى فى دینى و دنیاى و آخرتى فاصرفه عنى الى ما هو خیر لى .

و رضنى فى ذلك بقضائك فإنك تعلم و لا اعلم ، و تقدر و لا اقدر، و تقضى و لا اقضى ،إ نك علام الغیوب 4

دعا به هنگام مشاهده ى جنازه ى میت

روایت شده كه امام جواد هر گاه جنازه ى مرده اى را مى دید این دعا را بر زبان جارى مى ساخت : الحمد للّه الذى لم تجعلنى من السواد المخترم

دعاى قنوت نماز

از امام جواد علیه السلام روایت شده كه در قنوت نماز خود دعاى مخصوص مى خواند كه از این قرار است :

اللهم منائحك متتابعة و أیادیك متوالیة و نعمك سابغة و شكرنا قصیر و حمدنا یسیر و أنت بالتعطف على من اعترف جدیر اللهم و قد غص أهل الحق بالریق و ارتبك أهل الصدق فی المضیق و أ نت اللهم بعبادك و ذوی الرغبة إ لیك شفیق و بإجابة دعائهم و تعجیل الفرج عنهم حقیق اللهم فصل على محمد و آل محمد و بادرنا منك بالعون الذی لا خذلان بعده و النصر الذی لا باطل یتكأده و أ تح لنا من لدنك متاحا فیاحا یأمن فیه ولیك و یخیب فیه عدوك و یقام فیه معالمك و یظهر فیه أوامرك و تنكف فیه عوادی عداتك اللهم بادرنا منك بدار الرحمة و بادر أ عداءك من بأسك بدار النقمة اللهم أعنا و أغثنا و ارفع نقمتك عنا و أحلها بالقوم الظالمین

امام جواد علیه السلام در پاسخ نامه محمد بن حمزه غنوى كه خواهان آموزش دعا براى گشایش و فرج در زندگى بود، نوشت : این دعا را بخوان : یا من یكفى من كل شئ اكفنى منه شئ اكفنى ما اهمنى مما انا فیه ، فإنى ارجو ان یكفى ما هو فیه من الغم إن شإ الله

امضاء

9. Top | #8

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    143
    نوشته
    21,044
    صلوات
    4413
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    50,598 در 16,233
    وبلاگ
    15
    دریافت
    0
    آپلود
    0

دعاى دیگر براى قنوت :

راز ناشناختگى امام جواد علیه السلام

اللهم أنت الا ول بلا أ ولیة معدودة و الاخر بلا آخریة محدودة أنشأ تنا لا لعلة اقتسارا و اخترعتنا لا لحاجة اقتدارا و ابتدعتنا بحكمتك اختیارا و بلوتنا بأمرك و نهیك اختبارا و أیدتنا بالا لات و منحتنا بالادوات و كلفتنا الطاقة و جشمتنا الطاعة فأمرت تخییرا و نهیت تحذیرا و خولت كثیرا و سألت یسیرا فعصی أمرك فحلمت و جهل قدرك فتكرمت فأنت رب العزة و البهاء و العظمة و الكبریاء و الا حسان و النعماء و المن والالاء و المنح و العطاء و الانجاز و الوفاء و لاتحیط القلوب لك بكنه و لا تدرك الاوهام لك صفة و لا یشبهك شی من خلقك و لایمثل بك شی ء من صنعتك تباركت أن تحس ‍ أو تمس أو تدرك الحواس الخمس و أنى یدرك مخلوق خالقه و تعالیت یا إلهی عما یقول الظالمون علوا كبیرا اللهم أدل لاولیائك من أ عدائك الظالمین الباغین الناكثین القاسطین المارقین الذین أضلوا عبادك و حرفوا كتابك و بدلوا أحكامك و جحدوا حقك و جلسوا مجالس أولیائك جرأة منهم علیك و ظلما منهم لاهل بیت نبیك علیهم سلامك و صلواتك و رحمتك و بركاتك فضلوا و أضلوا خلقك و هتكوا حجاب سترك عن عبادك و اتخذوا اللهم مالك دولا و عبادك خولا و تركوا اللهم عالم أرضك فی بكماء عمیاء ظلماء مدلهمة فأعینهم مفتوحة و قلوبهم عمیة و لم تبق لهم اللهم علیك من حجة لقد حذرت اللهم عذابك و بینت نكالك و وعدت المطیعین إحسانك و قدمت إلیهم بالنذر فأمنت طائفة فأید اللهم الذین آمنوا على عدوك و عدوأ ولیائك فأصبحوا ظاهرین و إلى الحق داعین و للامام المنتظر القائم بالقسط تابعین و جدد اللهم على أعدائك و أعدائهم نارك و عذابك الذی لا تدفعه عن القوم الظالمین

اللهم صل على محمد و آل محمد و قو ضعف المخلصین لك بالمحبة المشایعین لنا بالموالاة المتبعین لنا بالتصدیق و العمل الموازرین لنا بالمواساة فینا المحبین ذكرنا عند اجتماعهم و شد اللهم ركنهم و سدد لهم اللهم دینهم الذی ارتضیته لهم و أتمم علیهم نعمتك و خلصهم و استخلصهم و سد اللهم فقرهم و المم اللهم شعث فاقتهم و اغفر اللهم ذنوبهم و خطایاهم و لا تزغ قلوبهم بعد إ ذ هدیتهم و لا تخلهم أ ی رب بمعصیتهم و احفظ لهم ما منحتهم به من الطهارة بولایة أولیائك و البراءة من أعدائك إنك سمیع مجیب و صلى الله على محمد و آله الطیبین الطاهرین. 5

دعاى شب اول ماه رجب

روایت شده است كه امام جواد علیه السلام فرمود: مستحب است انسان در شب اول ماه رجب این دعا را بخواند و سپس حاجت خود را از خداوند بخواهد:

اللهم إنى اسالك بانك ملیك ، و انك على كل شئ مقتدر، و انك ما تشإ من امر یكن ، اللهم إنى اتوجه إلیك بنبیك محمد نبى الرحمة صلى الله علیه و آله و سلم .

یا محمد یا رسول الله ! إنى اتوجه بك إ لى اللّه ربك وربى لینجح لى بك طلبتى .

اللهم بنبیك محمد، والائمة من اهل بیته ، صلى الله علیه و علیهم ، انجح طلبتى
    6

امضاء

10. Top | #9

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    143
    نوشته
    21,044
    صلوات
    4413
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    50,598 در 16,233
    وبلاگ
    15
    دریافت
    0
    آپلود
    0

تسبیح روز دوازده و سیزده ماه

تسبیح امام علیه السلام در روز دوازدهم و سیزدهم هر ماه این چنین بود: سبحان من لایعتدى على اهل مملكته ، سبحان من لایؤاخذ اهل الارض بالوان العذاب ، سبحان الله و بحمده _. 9
    سید ابوالفضل طباطبایى اشكذرى ، مهدى اسماعیلى
    تهیه و تنظیم: گروه دین و اندیشه تبیان

1 .كافى : 2/560، ح 14.2 .من لا یحضره الفقیه : 1/214، ح 959.
    3.من لا یحضره الفقیه : 1/214، ح 959.
    4. محاسن (برقى ): 2/600، ح 12. بحارالانوار: 88/263، ح 16. وسایل الشیعه : 8/75، ح 10118.
    5.مهج الدعوات : 65و80، بحارالانوار: 82/225.
    6 .مصباح المتهجد: 798، ح 858. اقبال الاعمال : 118. بحارالانوار: 95/377، ضمن ح 1. مصباح كفعمى : 699.
    7.اقبال الاعمال : 183، مصباح الزائر: 186. مصباح كفعمى : 698. مصباح المتجد: 814. وسایل الشیعة : 8/112، ح 1019.
    8 .اقبال الاعمال : 279، مستدرك الوسایل : 7/444، ح 10.
    9. دعوات راوندى : 93. بحار الانوار: 91/207.
    اعجوبه اهل البیت

امضاء

11. Top | #10

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    143
    نوشته
    21,044
    صلوات
    4413
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    50,598 در 16,233
    وبلاگ
    15
    دریافت
    0
    آپلود
    0

آگاهی امام جواد از زمان شهادتش

شهادت در راه خدا و مرگ با عزت از جمله ى کمالاتى است که هر کسى لایق آن نیست ، فقط انسانهاى خالص و کسانى که به برترین درجات از ایمان رسیده اند شایستگى این افتخار و عزت خدایى را خواهند داشت .
    امام مجتبى علیه السلام پس از شهادت پدر بزرگوارش امیر مؤمنان علیه السلام در سخنرانى خویش و به نقل از جدش رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم فرمود: «از خاندان ما هیچ کس با مرگ طبیعى نمى میرد، یا به ضرب شمشیر و یا به وسیله ى سم کشته خواهد شد».1
    ائمه معصوم و اهل بیت پاک پیامبر علیهم السلام زندگى همه ى آنان با شهادت و مرگ سرخ پایان یافته ، و برگى افتخارآمیز در کتاب زندگى خویش ‍ به ثبت رسانده اند.
    و امام جواد علیه السلام نیز طبق فرمایش رسول خدا علیه السلام به وسیله ى زهر و به دست معتصم عباسى به شهادت رسید، و همانگونه که پدر بزرگوارش حضرت رضا علیه السلام فرمود: «غاصبان و ظالمان فرزندم را مى کشند و به شهادت مى رسانند، پس در آن هنگام اهل آسمان بر وى مى گریند.2

خبر دادن امام رضا علیه السلام از شهادت فرزند

همان گونه که معروف و مشهور است ، امام رضا علیه السلام در آغاز زندگى مشترک زناشویى خویش داراى فرزندى نشده بود، این موضوع موجب گفتگوهایى میان دوستان و دشمنان گردیده بود، از این رو کلثم فرزند عمران به امام رضا علیه السلام گفت : اى فرزند رسول خدا! دعا کنید خداوند به شما فرزندى عطا کند!
    امام رضا علیه السلام فرمود: همانا خداوند فرزندى به من عطا مى کند، که او وارث من خواهد بود؛ اما غاصبان و ظالمان او را مى کشند و به شهادت مى رسانند، پس در آن هنگام اهل آسمان بر او گریه خواهند کرد.3

خبر دادن امام جواد علیه السلام از زمان شهادت خود

ابن بزیع که شغلش عطر فروشى بوده است مى گوید: امام جواد علیه السلام فرمود: رهایى و نجات من ، سى ماه پس از فوت مامون خواهد بود!
    پس از شنیدن این سخن ، تاریخ آن روز را به خاطر سپرده ، و روز شمارى مى کردم تا شهادت امام جواد علیه السلام به وقوع پیوست ، وقتى که تاریخ به یاد مانده در ذهن خویش را فراخوانى نمودم ، متوجه شدم که همان زمانى است که آن حضرت وعده داده بود.4
    محمد بن قاسم از پدرش و دیگران روایت مى کنند: آنگاه که امام جواد علیه السلام براى آخرین بار از مدینه خارج مى شد، به شهر مدینه و قبر پیامبر نگاهى افکند، سپس فرمود: اى مدینه ! تو چه قدر خوبى ! اما بدان که من دیگر به سوى تو بر نمى گردم .5

خبر دادن امام هادى از شهادت پدر علیه السلام

هارون بن فضل مى گوید: روزى که امام جواد علیه السلام به شهادت رسیده بود، هیچ کس خبر نداشت ، و در جایى هم منتشر نشده بود، و مردم مدینه هم بى اطلاع بودند، فرزندش امام هادى را دیدم که فرمود: انا لله و انا الیه راجعون ، پدرم از دنیا رفت !
    دوستانى که نزد وى بودند با تعجب پرسیدند: چگونه با خبر شدید؟
    فرمود: خضوع و خشوعى در برابر خداوند احساس نمودم که تا این لحظه با آن آشنا نبودم.6
    سخن امام علیه السلام درباره ى خضوع و خشوع در برابر خداوند، حکایت از شهادت پدر، و انتقال مسئولیت امامت و رهبرى جامعه بود.
    امام رضا علیه السلام فرمود: همانا خداوند فرزندى به من عطا مى کند، که او وارث من خواهد بود؛ اما غاصبان و ظالمان او را مى کشند و به شهادت مى رسانند، پس در آن هنگام اهل آسمان بر او گریه خواهند کرد

امضاء

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)