صفحه 21 از 21 نخستنخست ... 111718192021
نمایش نتایج: از شماره 201 تا 205 , از مجموع 205

موضوع: جوانه زندگی و زندگی جوان« شرح نامه 31 نهج البلاغه»

جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید    محبوب کن - فیس نما
  1. Top | #201

عنوان کاربر
    مدير بخش
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    12,711
    مورد تشکر
    1,387 در 936
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پرسش ها

1 - ماهیت قوه شهوت را بیان کنید.
    2 - تاثیرات قوی شهوانی در زندگی انسان را شرح دهید.
    3 - لزوم کنترل شهوت در زندگی انسان را مختصرا بیان کنید.
    4 - انواع قوای شهوانی در وجود انسان را نام برده و در چند جمله شرح دهید.

امضاء

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #202

عنوان کاربر
    مدير بخش
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    12,711
    مورد تشکر
    1,387 در 936
    دریافت
    0
    آپلود
    0

درس شانزدهم

((انتظار می رود پس از مطالعه این درس با مطالب زیر آشنا شوید.))
    ماهیت ارتباطها در دایره زندگی
    روابط قوی تر، حاصل مسوولیت های سنگین تر
    انواع رابطه ها در حوزه انسانی
    از خودبیگانگی، مانع کمال انسان
    اما بعد، فان فیما تبینت من الدنیا علی و جموح الدهر علیّ و اقبال الاخرة الیّ، ما یزعنی عن ذکر من سوای و الاهتمام بما ورایی غیر أنّی حیث تفرّد بی دون هموم الناس همّ نفسی فصدنی رأیی و صرفنی عن هوای، و صرّح لی محض امری فافضی بی الی جدّ لا یکون فیه لعب و صدق لا یشوبه کذب و وجدتک بعضی، بل وجدتک کلی، حتی کأنّ شیئا لو اصابک اصابنی و کأنّ الموت لو اتاک أتانی، فعنانی من امرک ما یعنینی من امر نفسی، فکتبت الیک کتابی مستطهرا به اءن بقیت لک او فنیت؛
    اما بعد، آن چه آشکار از پشت کردن دنیا بر خود دیدن، و از سرکشی روزگار و روی آوردن آخرت بر خویش سنجیدن، مرا از یاد جز خویش باز می دارد و به نگریستنم به آن چه پشت سر دارم نمی گذارد جز که من هر جند مردمان را غم خوارم بیشتر غم خود را دارم.
    این غم خواری رأی مرا باز گردانید و از پیروی خواهش نفسم باز داشت. حقیقت کار را برایم آشکار نمود و مرا به کاری راست واداشت که بازیچه ای در آن نبود و با حقیقتی روبرو ساخت که دروغی آن را نیالود و تو را دیدم که پاره ای از منی، بلکه دانستم که مرا همه جانی و تنی؛ چنان که اگر آسیبی به تو برسد بر من رسیده و اگر مرگ به سروقتت آید، رشته زندگی مرا بریده، پس کار تو را چون کار خودم شمردم و این اندرزها را به تو راندم تا تو را پشتیبانی کند، خواه من زنده باشم و تو را در کنار و یا مرده و جایگزین دارالقرار.

امضاء

4. Top | #203

عنوان کاربر
    مدير بخش
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    12,711
    مورد تشکر
    1,387 در 936
    دریافت
    0
    آپلود
    0

ارتباط در دایره زندگی

انسان که در این جهان قدم می گذارد، نیازمند زندگی اجتماعی است، نیازمند ارتباط است؛ ارتباطی که روح و حتی جسم او را به روح و جسمی دیگر، پیوند می دهد. او سخن می گوید، می نویسد، لمس می کند، احساسات و عواطف و علوم خود را به دیگران منتقل می کند و این ارتباطات، زندگی او را تشکیل می دهد.
    او گاه با خود، گاه با خداوند، و گاهی با سایر موجودات عالم، رابطه برقرا رمی کند، اما رابطه ای که با موجودات عالم برقرار می کند دارای تعدد بیشتری است. گاه با اجسام، گاه با گیاهان یا حیوانات و نیز با انسان های همنوع خود مرتبط می شود، او هر چه با موجودات بیشتری، ارتباط برقرار می کند، زندگی اجتماعی و دایره خواسته ها و داده هایش گسترش می یابد.

امضاء

5. Top | #204

عنوان کاربر
    مدير بخش
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    12,711
    مورد تشکر
    1,387 در 936
    دریافت
    0
    آپلود
    0

رابطه ها و مسوولیت ها

هر چه انسان با موجودات، رابطه عمیق تر و بیشتری برقرار می کند، مسوولیت او نیز در برابر آن موجودات بیشتر می شود.
    ارتباط آدمی با خداوند، ارتباط خالق و مخلوق است. بر همین اساس، مسوولیت های سنگینی بر دوش او قرار می گیرد. از آن جهت که خداوند خالق اوست، عقلا و شرعا موظف است، آفریدگار جهان را - که مالک حقیقی همه موجودات و ولی نعمت و پرورش دهنده آنان است - پرستش می کند. در برابرش خضوع داشته باشد، او را عبادت کند و در برابر دستوراتش - که توسط پیامبران ارسال شده - تسلیم محض باشد.(123)
    امام سجاد علیه السلام - که زینت پرستشگران لقب یافتند - در رساله ارزشمند ((حقوق)) درباره حقوق خداوند بر انسان می فرماید:
    ((حق بزرگ خداوند، بر تو این است که فقط او را پرستش کنی و در عبادت، چیزی را شریک او قرار ندهی.
    اگر این عمل را با اخلاص انجام دهی، خداوند نیز اصلاح امور دنیا و آخرت تو را بر عهده می گیرد و آن چه را دوست داری برایت نگاه می دارد.))(124)
    انسان در برابر خود نیز مسوولیتی دارد، بین تمام موجودات تنها انسان است که مسوولیت پرورش و به کمال رساندن خود را بر عهده دارد کمال انسان مشخص شده و ابزار رسیدن به آن کمال نیز معین شده و در اختیار انسان قرار گرفته است.
    قدرت استفاده از ابزار نیز، در اختیار اوست. هدایت همه موجودات عالم، تکوینی است؛ یعنی به طور اجباری به سوی کمال خود حرکت می کنند. اما کمال انسان، تشریعی است. او خود باید بخواهد، عوامل را نیز جمع کند، آن گاه با اختیار خود به سوی کمال، حرکت کند.
    بدیهی است که آن چه نصیب او می شود، از سعی و کوشش و همت بلند اوست.(125)
    امضاء

6. Top | #205

عنوان کاربر
    مدير بخش
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    12,711
    مورد تشکر
    1,387 در 936
    دریافت
    0
    آپلود
    0

امام سجاد علیه السلام درباره حق نفس انسان می فرمایند:
    ((حق نفس تو بر تو، آن است که او را به اطاعت خداوند در آوری. با زبانت حق او را بپردازی و حق گوش و چشم و دست و پا و شکم و دامن را نیز ادا کنی و در این راه از خداوند کمک طلب کنی)).(126)
    و اما آخرین مسوولیت - که در حقیقت نوشتن نامه گهربار امیرالمومنین به امام حسن علیهماالسلام و تمام جوانان، به همین جهت است - ارتباط و مسوولیت بشر در برابر اجتماع و اطرافیان است.
    انسان در برابر اجتماع خود مسوول است. او آفرینش ویژه ای دارد. آفرینش او اجتماعی است. او موجودی مدنی است. بدون تعاون نمی تواند همه مشکلات خود را برطرف سازد. او می تواند به دیگران نفع برساند و حتی توان ضرر رساندن نیز دارد، به همین جهت باید به مجموعه ای از آداب و ضوابط اجتماعی مقید باشد و درست به همین دلیل است که مساله هدایت و تربیت جامعه نیز بر دوش اوست.
    با این اوصاف، انسان در برابر مسلمین، مؤمنین، خویشان، همسایگان، پدر و مادر، خانواده و نیز فرزندان خود مسوول است.
    در حقیقت آن چه که باعث شد، حضرت امیرالمومنین علیه السلام این نامه شریف را بنویسند، احساس مسوولیت در برابر تمام بندگان خداوند بود، اگر چه ظاهر این نامه بیانگر احساس مسوولیت نسبت به امام حسن علیه السلام می باشد.
    انسان در برابر فرزندان خود نیز، مسوول است. به امام زین العابدین علیه السلام درباره حقوق فرزند بر اولیا فرمودند: ((اما حق فرزندت این است که بدانی، که او از توست و در خوبی و بدی در همین دنیا، منسوب به توست و تو در برابر آن چه به آن ولایت یافته ای، همچون زیبایی تادیب، راهنمایی به سوی پروردگار و کمک به فرزند در اطاعت از خداوند، مسوولیت داری. پس در رسیدن به کار او، مانند کسی عمل کن که می داند در احسان به فرزند، پاداش خواهد یافت و در بدی به او عقاب خواهد شد)).(127)
    امضاء

صفحه 21 از 21 نخستنخست ... 111718192021

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع