صفحه 2 از 10 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 99

موضوع: شیعه در گذر تاریخ

1. Top | #11

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    10294
    نوشته
    16,245
    صلوات
    626
    دلنوشته
    6
    یا صاحب الصلوات ادرکنی
    مورد تشکر
    14,402 در 4,696
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

ج) امامان دوازده‌گانه در حدیث رسول خدا (ص)

اشاره

در کتاب‌های حدیثی به نقل از رسول خدا (ص) ، روایت‌هایی وجود دارد که نشانه‌ها و تعداد امامان پس از پیامبر (ص) را بدون آنکه از آنها نام ببرد، تعیین می‌کند. این احادیث بیانگر امامت امامان دوازده‌گانه هستند که صاحبان صحیح‌ها و مسندها نقل کرده‌اند. این نقل‌ها به گونه‌ای است
    که جز بر کسانی که رسول خدا (ص) آنها را به خلافت و زعامت تعیین کرده، قابل انطباق نیست. ازاین‌رو ما این روایات را در شمار دلایل محدودکنندۀ خلافت می‌آوریم. دقت در این روایات، خواننده را به حقیقت رهنمون می‌کند و او را به ساحل امنیت و حقیقت می‌رساند. اکنون به تعدادی از این نصوص که مؤید یکدیگر نیز هستند، اشاره می‌کنیم:
    ١. بخاری از جابر بن سمره نقل می‌کند که گفت:
    از رسول خدا (ص) شنیدم که می‌گوید: «دوازده امیر می‌باشد» ؛ آن‌گاه سخنی گفت که من آن را نشیدم. سپس پدرم گفت که پیامبر فرمود: «همه از قریش هستند»(1)
    ٢. مسلم نیز از قول او روایت کرده است که گفت:
    از رسول خدا (ص) شنیدم که می‌گوید: «کار مردم همچنان برقرار خواهد بود تا آنکه دوازده خلیفه بر آنان حکومت کنند» . آن‌گاه پیامبر (ص) سخنی را بر زبان آورد که من نشنیدم. پس، از پدرم پرسیدم که رسول خدا (ص) چه گفت؟ گفت که فرمود: «همه از قریش هستند» .(2)

امضاء

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #12

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    10294
    نوشته
    16,245
    صلوات
    626
    دلنوشته
    6
    یا صاحب الصلوات ادرکنی
    مورد تشکر
    14,402 در 4,696
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

٣. در روایت دیگری نیز از او چنین نقل شده است:
    از رسول خدا (ص) شنیدم که می‌گوید: «کار مردم همچنان برقرار خواهد بود تا آنکه دوازده مرد بر آنها حکومت کنند» . آن‌گاه
    پیامبر (ص) سخنی گفت که من نشیندم. پس، از پدرم پرسیدم که پیامبر (ص) چه گفت؟ گفت که فرمود: «همه از قریش هستند» (1)
    ۴. در حدیث دیگری نیز مانند همین مضمون روایت شده است، با این تفاوت که جملۀ «کار مردم همچنان برقرار است» را ذکر نکرده است.
    ۵. مسلم نیز از او چنین روایت کرده است:
    از رسول خدا (ص) شنیدم که می‌فرماید: «اسلام پیوسته عزیز خواهد بود تا دوازده خلیفه» . آن‌گاه جمله‌ای گفت که من نفهمیدم. پس به پدرم گفتم که چه گفت؟ گفت که فرمود: «همه از قریش هستند»(2)
    ۶. در روایت دیگری مسلم از او نقل می‌کند:
    همراه پدرم نزد رسول خدا (ص) رفتم. از آن حضرت شنیدم که می‌فرماید: «این دین پیوسته عزتمند و نیرومند خواهد بود تا دوازده خلیفه» . سپس جمله‌ای گفت که از سر و صدای مردم نشنیدم. پس، از پدرم پرسیدم که چه گفت؟ گفت که فرمود: «همه از قریش هستند»(3)
    ٧. همچنین مسلم از او روایت کرده است که گفت:
    امضاء

4. Top | #13

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    10294
    نوشته
    16,245
    صلوات
    626
    دلنوشته
    6
    یا صاحب الصلوات ادرکنی
    مورد تشکر
    14,402 در 4,696
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

از رسول خدا (ص) شنیدم که می‌گوید: «این دین پیوسته عزیز خواهد بود تا دوازده [نفر بیایند]» . پس مردم تکبیر گفتند و هیاهو کردند. آن‌گاه جمله‌ای گفت که من نشنیدم. از پدرم پرسیدم که چه گفت؟ گفت که فرمود: «همه از قریش هستند» .(1)
    ٩. ترمذی به نقل از جابر بن سمره روایت کرده است:
    رسول خدا (ص) فرمود: «پس از من دوازده امیر خواهد بود» . سپس جمله‌ای بر زبان آورد که من نفهمیدم. من آن را از کسی که همراهم بود پرسیدم. گفت که فرمود: «همه از قریش هستند» .
    ترمذی گوید: «این حدیث حسن و صحیح است. این حدیث از طریق دیگری از جابر نیز نقل شده است» . سپس آن طریق دیگر تا جابر را نقل کرده است.(2)
    ١٠. احمد در مسند خویش از جابر بن سمره نقل کرده است که گفت: «از رسول خدا (ص) شنیدم که می‌گوید: این امت دوازده خلیفه خواهد داشت» و آن را از ٣۴ طریق نقل کرده است.(3)
    ١١. حاکم در «المستدرک علی الصحیحین» در «کتاب معرفۀ الصحابه» ، از عون بن جحیفه و او نیز از پدرش نقل کرده است که گفت:
    همراه عمویم نزد پیامبر (ص) بودم. پس فرمود: «کار امت من پیوسته
    ص:32
    نیکو خواهد بود تا بر سر کار آمدن دوازده خلیفه» . آن‌گاه جمله‌ای را با صدای آرام گفت. من به عمویم که جلوی من بود گفتم: «ای عمو! چه گفت» ؟ گفت پسرم! گفت: «همه از قریش هستند» .(1)
    ١٢. حاکم همچنین به سند خویش از جریر از مغیره از شعبی از جابر چنین نقل کرده است:
    من نزد رسول خدا (ص) بودم و شنیدم که می‌فرماید: «کار این امت پیوسته آشکار خواهد بود تا آنکه دوازده خلیفه به پا خیزند» . آن‌گاه سخنی گفت که من نشنیدم. من از پدرم که نزدیک‌تر از من به حضرت نشسته بود، پرسیدم که چه گفت؟ گفت که فرمود: «همه از قریش هستند» .(2)
    ١٣. ابن حجر در الصواعق گفته است: «طبرانی از جابر بن سمره نقل کرده است که رسول خدا (ص) فرمود: پس از من دوازده امیر خواهد بود، همه از قریش» . (3)
    همچنین رسول خدا (ص) شمار جانشینان خویش را به «نقیبان بنی‌اسرائیل» تشبیه کرده است.
    ١۴. احمد به سند خویش از مسروق نقل کرده است که گفت:
    ما نزد عبدالله بن مسعود نشسته بودیم و او برای ما قرآن می‌خواند. در این میان مردی به او گفت: «ای ابوعبدالرحمان! آیا از رسول خدا (ص) پرسیده‌اید که این امت چند خلیفه خواهد داشت» ؟ عبدالله گفت: «از
    ص:33
    هنگامی که من به عراق آمده‌ام پیش از تو کسی این پرسش را از من نکرده است» . آن‌گاه گفت: «آری، ما از رسول خدا (ص) پرسیده‌ایم و او فرمود: دوازده تن به شمار نقیبان بنی‌اسرائیل» .(1)
    ١۵. خطیب نیز در تاریخ خویش این حدیث را از جابر بن‌سمره نقل کرده است.(2)
    ١۶. متقی هندی در منتخب کنزالعمال از احمد، طبرانی در المعجم الکبیر، و حاکم نیز در المستدرک آن را نقل کرده‌اند.(3)
    ١٧. سیوطی در تاریخ الخلفا به روایت حسن، از ابن مسعود نقل کرده که از او پرسیدند: «این امت چند خلیفه خواهد داشت» ؟ گفت: «ما این را از پیامبر (ص) پرسیدیم و او فرمود: دوازده خلیفه، به شمار نقیبان بنی‌اسرائیل» .(4)
    احادیث دیگری نیز وجود دارد که نشان می‌دهد امامان پس از پیامبر (ص) دوازده تن هستند. در این احادیث نام، اوصاف و تعداد آنها نیز آمده است. اما موضوع مهم‌تر، تعیین مصادیق و اشاره به اشخاص آنهاست که چنین کاری فقط با بررسی و تعیین ویژگی‌های وارده در این احادیث ممکن است که خلاصۀ آنها به شرح ذیل است.
    - اسلام پیوسته عزتمند خواهد بود.
    - این دین پیوسته عزتمند و نیرومند خواهد بود.
    4- تاریخ الخلفاء، ص ١٠.
    ص:34
    - این دین پیوسته برپا خواهد بود.
    - کار این امت پیوسته نیکو خواهد بود.
    - کار این امت پیوسته آشکار خواهد بود.
    - اینها همه بر امت می‌گذرد تا دوازده تن از قریش بر آنان حکم برانند.
    - دوازده جانشین بر آنها حکم می‌رانند که همه از قریش هستند.
    - شمار آنها همانند شمار نقیبان بنی‌اسرائیل است.
    این ویژگی‌ها فقط در دوازده امامی که نزد هر دو فرقه (شیعه و سنی) مشهورند، دیده می‌شود. این احادیث اخبار غیبی و معجزۀ پیامبر (ص) هستند. حال اگر احادیثی مانند حدیث ثقلین و حدیث سفینه و نیز احادیثی که اهل‌بیت (ع) را امان اهل زمین می‌دانند -همان‌گونه که ستارگان، امان اهل آسمان هستند -به آنها ضمیمه گردد، هیچ‌گونه شک و تردیدی در این زمینه باقی نخواهد ماند. البته تفصیل این احادیث در مباحث بعدی خواهد آمد.
    امامان دوازده‌گانه‌ای که میان مسلمانان مشهورند و شیعیان آنان را امام خویش می‌خوانند، اولین آنها امیرمؤمنان علی (ع) و آخرینشان مهدی (عج) است که نشانه‌های ذکر شده، بر آنان صدق می‌کند. هرکس که با زندگی علمی، اجتماعی و سیاسی این بزرگواران آشنا باشد، درمی‌یابد که آنان نمونۀ عالی اخلاق و قلۀ بلند دانش و تقوا و مسلط بر قرآن و سنت هستند. خداوند دینش را به وسیلۀ آنان حفظ کرده و به رسالتش عزت بخشیده است.
    ص:35
    اما دربارۀ اینکه در برخی از نقل‌های این روایات آمده است‌که «امت بر همۀ آنان گرد می‌آیند» ، بر فرض درست بودن، اقرار به امامت همۀ آنان هنگام ظهور آخرین آنهاست. اما اگر قائل به وجود ابهام در این احادیث شدیم، باز هم مانعی در پذیرش این مطلب نخواهد بود.

امضاء

5. Top | #14

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    10294
    نوشته
    16,245
    صلوات
    626
    دلنوشته
    6
    یا صاحب الصلوات ادرکنی
    مورد تشکر
    14,402 در 4,696
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

هنگامی که من به عراق آمده‌ام پیش از تو کسی این پرسش را از من نکرده است» . آن‌گاه گفت: «آری، ما از رسول خدا (ص) پرسیده‌ایم و او فرمود: دوازده تن به شمار نقیبان بنی‌اسرائیل» .(1)
    ١۵. خطیب نیز در تاریخ خویش این حدیث را از جابر بن‌سمره نقل کرده است.(2)
    ١۶. متقی هندی در منتخب کنزالعمال از احمد، طبرانی در المعجم الکبیر، و حاکم نیز در المستدرک آن را نقل کرده‌اند.(3)
    ١٧. سیوطی در تاریخ الخلفا به روایت حسن، از ابن مسعود نقل کرده که از او پرسیدند: «این امت چند خلیفه خواهد داشت» ؟ گفت: «ما این را از پیامبر (ص) پرسیدیم و او فرمود: دوازده خلیفه، به شمار نقیبان بنی‌اسرائیل» .(4)
    احادیث دیگری نیز وجود دارد که نشان می‌دهد امامان پس از پیامبر (ص) دوازده تن هستند. در این احادیث نام، اوصاف و تعداد آنها نیز آمده است. اما موضوع مهم‌تر، تعیین مصادیق و اشاره به اشخاص آنهاست که چنین کاری فقط با بررسی و تعیین ویژگی‌های وارده در این احادیث ممکن است که خلاصۀ آنها به شرح ذیل است.
    - اسلام پیوسته عزتمند خواهد بود.
    - این دین پیوسته عزتمند و نیرومند خواهد بود.
    4- تاریخ الخلفاء، ص ١٠.
    ص:34
    - این دین پیوسته برپا خواهد بود.
    - کار این امت پیوسته نیکو خواهد بود.
    - کار این امت پیوسته آشکار خواهد بود.
    - اینها همه بر امت می‌گذرد تا دوازده تن از قریش بر آنان حکم برانند.
    - دوازده جانشین بر آنها حکم می‌رانند که همه از قریش هستند.
    - شمار آنها همانند شمار نقیبان بنی‌اسرائیل است.
    این ویژگی‌ها فقط در دوازده امامی که نزد هر دو فرقه (شیعه و سنی) مشهورند، دیده می‌شود. این احادیث اخبار غیبی و معجزۀ پیامبر (ص) هستند. حال اگر احادیثی مانند حدیث ثقلین و حدیث سفینه و نیز احادیثی که اهل‌بیت (ع) را امان اهل زمین می‌دانند -همان‌گونه که ستارگان، امان اهل آسمان هستند -به آنها ضمیمه گردد، هیچ‌گونه شک و تردیدی در این زمینه باقی نخواهد ماند. البته تفصیل این احادیث در مباحث بعدی خواهد آمد.
    امامان دوازده‌گانه‌ای که میان مسلمانان مشهورند و شیعیان آنان را امام خویش می‌خوانند، اولین آنها امیرمؤمنان علی (ع) و آخرینشان مهدی (عج) است که نشانه‌های ذکر شده، بر آنان صدق می‌کند. هرکس که با زندگی علمی، اجتماعی و سیاسی این بزرگواران آشنا باشد، درمی‌یابد که آنان نمونۀ عالی اخلاق و قلۀ بلند دانش و تقوا و مسلط بر قرآن و سنت هستند. خداوند دینش را به وسیلۀ آنان حفظ کرده و به رسالتش عزت بخشیده است.
    ص:35
    اما دربارۀ اینکه در برخی از نقل‌های این روایات آمده است‌که «امت بر همۀ آنان گرد می‌آیند» ، بر فرض درست بودن، اقرار به امامت همۀ آنان هنگام ظهور آخرین آنهاست. اما اگر قائل به وجود ابهام در این احادیث شدیم، باز هم مانعی در پذیرش این مطلب نخواهد بود.
    امضاء

6. Top | #15

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    10294
    نوشته
    16,245
    صلوات
    626
    دلنوشته
    6
    یا صاحب الصلوات ادرکنی
    مورد تشکر
    14,402 در 4,696
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

تأویل اهل‌سنت از کلمه دوازده

اکنون باید ببینیم که غیر شیعه دربارۀ این احادیث چه می‌گویند و چگونه آنها (دوازده نفر) را به خلفای پس از رسول خدا (ص) ، تأویل می‌کنند. آنها دراین‌باره چنین می‌گویند:
    ١. دوازدهی که در سخن رسول خدا (ص) آمده است، به شمار خلفای بنی‌امیه اشاره دارد! اولین خلیفۀ بنی‌امیه یزید بن معاویه و آخرشان مروان حمار است و شمار آنها دوازده تن می‌باشد. عثمان و معاویه و ابن زبیر در این فهرست قرار ندارند؛ چون آنها از صحابه بودند. مروان حکم نیز نبوده چون صحابی بوده و پس از گرد آمدن مردم بر ابن زبیر شکست خورده است. خلیفه بودن هم، به ستوده شدن از سوی پیامبر (ص) نیست، بلکه به برپایی سلطنت است [که این سلاطین] عبارت‌اند از: یزید بن معاویه و پسرش معاویه، عبدالملک مروان، ولید، سلیمان، عمر بن عبدالعزیز، یزید بن عبدالملک، هشام بن عبدالملک، ولید بن یزید، یزیدبن ولید، ابراهیم بن ولید و مروان بن محمد.(1)
    در پاسخ این گروه باید بگوییم: اگر پیامبر (ص) چنین چیزی را می‌خواسته و در مقام مدح آنان نبوده است، پس چرا به این موضوع خبر داده است؟ دیگر اینکه چگونه می‌توان گفت که این احادیث برای مدح وارد نشده است؟ ! درحالی‌که ویژگی‌های ذکر شده، صراحت در مدح دارد؛ مانند اینکه می‌فرماید: «این دین پیوسته عزتمند و قدرتمند خواهد بود» . یا اینکه «کار امت من نیک است» . جای تعجّب است که آنان، نخستین خلیفۀ بنی‌امیه را یزید بن معاویه قرار می‌دهند، به این دلیل که سلطنت او استقرار یافت؛ اما چه استقراری؟ ! مردم عراق در سال نخست سلطنت و مردم مدینه در سال دوم بر او شوریدند و سرتاسر روزگار وی پر از جنگ‌های خونین، قتل و غارت و نابودی بود. پس هرکس اندکی شرافت و ایمان داشته باشد، این سخن را نمی‌پذیرد.
    ٢. «مقصود از اینکه دوازده خلیفه با این ویژگی حکومت خواهند کرد، پس از وفات مهدی است» .(1)این تأویل از شگفت‌ترین تفاسیر در این زمینه است؛ زیرا اخبار وارده حاکی از آن است که خلافت آنان (ائمه اطهار:) به روزگار پیامبر (ص) متصل است. ازاین‌رو وقتی در ذهن مردم این سئوال مطرح شد، از عبدالله بن مسعود دربارۀ شمار کسانی که زمام امور امت را به دست خواهند گرفت پرسیدند.
    ٣. ابن حجر در فتح الباری از قاضی‌عیاض نقل کرده است:
    مقصود از آنان خلفایی هستند که مردم بر آنها اتفاق کردند و آنان ابوبکر، عمر، عثمان، علی، معاویه، یزید، عبدالملک و چهار فرزند او، ولید، سلیمان، یزید و هشام هستند. اینان هفت تن پس از خلفای راشدین هستند و نفر آخر ولید بن یزید بن عبدالملک است.(1)
    در این میان سخن قاضی‌عیاض و ابن حجر بسیار عجیب است؛ چون آنها افراد ذکر شده را به دیدۀ کسانی می‌نگرند که اسلام به دست آنها عزت یافته و نیرو گرفته است؛ درحالی‌که میان آنان شخص دائم الخمر و بی‌بندوباری چون یزید بن معاویه وجود دارد که تارک الصلاۀ هم بوده است. او به این مقدار هم بسنده نکرد و کعبه را به منجنیق بست و پس از قتل حسین بن علی (ع) (فرزندزادۀ پیامبر (ص)) و برادران و فرزندان و بهترین یارانش و به اسارت بردن زنان و فرزندانشان از کربلا به شام، مدت سه روز مال و جان و آبروی مردم مدینه را مباح ساخت. کاش می‌دانستیم که اینان سنت نبوی را با کدام معیار، تفسیر می‌کنند؟ ! به راستی که آفتاب حقیقت، دروغ بودن همۀ عقاید و سخنان صریحشان را برملا ساخته و خواهد ساخت!
    آیا اسلام به وسیلۀ عبدالملک عزت یافته است؟ ! مگر او نبود که حجاج را بر عراق گماشت و حَجاج نیز شمار بسیاری از صحابه و تابعان را کشت؛ موضوعی که بر همه روشن است.(2)
    چگونه دین به وسیلۀ ولید بن یزید بن عبدالملک عزت یافته است؟ ! او حرمت‌های الهی را هتک می‌کرد. او کسی بود که وقتی تصمیم گرفت بر بام کعبه شراب بنوشد، قرآن کریم را گشود و چون این آیۀ شریفه آمد که وَ اسْتَفْتَحُوا وَ خابَ کُلُّ جَبَّارٍ عَنِیدٍ ؛ «پس طلب فتح کردند و هر جبار و ستیزه‌جویی نومید شد» ، قرآن را به کناری افکند و آن را با تیر نشانه رفت و چنین سرود:
    تهددنی بجبّار عنید
    مرا چون ستمگری ستیزه جو تهدید می‌کنی، آری، منم ستمگر ستیزه‌جو. هنگامی که روز رستخیز پروردگارت آمد، بگو پروردگارا! ولید مرا پاره پاره کرد.
    برای پی‌بردن به جنایات این مرد و خویشاوندان و اجدادش باید حافظه تاریخ را گشود که جز سیاهی، چیزی از آنان در خویش ندارد. هیچ چیزی نمی‌تواند کارهای زشت آنان را بپوشاند و فقط انسان‌های ابله و ساده‌لوح از این شیاطین غافل هستند.
    نویسندۀ چیره‌دست، سید محمدتقی حکیم، دربارۀ این احادیث سخنی دارد که نقلش در اینجا خالی از لطف نیست. او می‌گوید:
    ازاین روایت‌ها استفاده می‌شود که:
    - شمار امیران (خلفا) از دوازده تن - که همه از قریش هستند- فراتر نمی‌رود.
    - این امیران مطابق نص تعیین شده‌اند و این مقتضای تشبیه آنها به
    ص:39
    نقیبان بنی‌اسرائیل است. خدای متعال دربارۀ آنان می‌فرماید: «به یقین خداوند از بنی‌اسرائیل پیمان گرفت و ما دوازده نقیب را از میان آنها مبعوث کردیم» .(1)
    - این روایت‌ها فرض را بر این گرفته است که آنان تا هنگامی که اسلام باقی باشد یا تا برپایی قیامت، باقی هستند. آن چنان که مقتضی روایت مسلم است که می‌گوید: «این امر از میان نمی‌رود تا آنکه دوازده خلیفه در میان ایشان بیایند» . روشن‌تر از آن روایت دیگری است که در همان باب آمده است و می‌گوید: «این امر همچنان در میان قریش می‌ماند تا آن هنگامی که دو تن از مردم باقی باشند» .
    اگر چنین برداشتی درست باشد، جز با مبنای امامیه - دربارۀ تعداد امامان و بقایشان و مورد اشاره قرار گرفتن آنها از سوی پیامبر (ص) - سازگار نیست. همچنین این برداشت، با حدیث ثقلین و بقای آن دو (قرآن و عترت) تا وارد شدن بر پیامبر (ص) بر سر حوض هماهنگی بسیاری دارد.
    البته درستی این برداشت موقوف به این است که مقصود از باقی ماندن امر در میان آنها، باقی ماندن امامت و خلافت به استحقاق باشد، نه به سلطۀ ظاهری؛ زیرا خلیفۀ شرعی قدرتش را از خداوند می‌گیرد که در چارچوب قدرت تشریعی است، نه تکوینی. بنابراین این نوع سلطه، به مقتضای مأموریت آنان، همچون یک تشریع‌کننده است و با این مسئله که سلطۀ خارجی در دست آنها نباشد و دیگران بر آنها سلطه داشته باشند،
    منافاتی ندارد. شاید بتوان گفت که اگر روایت‌ها بر این معنا حمل نگردند، همچنان بی‌تفسیر باقی می‌مانند؛ زیرا افراد بی‌شماری از قریش به سلطنت ظاهری دست یافته‌اند و دولت‌هایشان نیز منقرض شده و این در حالی است که به اتفاق همۀ مسلمانان هیچ نصی بر سلطنت بنی‌امیه و بنی‌عباس نداریم.
    امضاء

7. Top | #16

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    10294
    نوشته
    16,245
    صلوات
    626
    دلنوشته
    6
    یا صاحب الصلوات ادرکنی
    مورد تشکر
    14,402 در 4,696
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

شایان ذکر است که این روایت‌ها پیش از تکمیل شمار امامان، در برخی کتاب‌های صحیح و مسند نقل شده است. بنابراین احتمال جعل احادیث پس از تکمیل آنان، منتفی است. راویان این احادیث، اهل‌سنت و کسانی هستند که نزد آنها موثق می‌باشند. شاید سرگردانی بسیاری از عالمان در توجیه این احادیث و تلاش برای سازگار ساختن آنها با واقعیت تاریخی، منشأ ناتوانی آنها در تکذیب روایات بوده است. ازاین‌رو گفته‌های گوناگونی در توجیه و بیان مقصود این احادیث مشاهده می‌کنیم که به یاری یکدیگر آمده‌اند.
    ۴. سیوطی پس از نقل سخنان عالمان دربارۀ این احادیث مشکل، نظر بسیار عجیبی را ارائه می‌کند. طبق نظر وی آن دوازده نفر عبارت‌اند از: چهار تن از خلفای راشدین، [امام] حسن، معاویه، ابن زبیر و عمر بن عبدالعزیز که در میان بنی‌امیه بوده است و مهتدی و دیگری «الظاهر» است به دلیل عدالتی که داشت. دو فرد دیگر هم، منتظر هستند؛ یکی مهدی است، چون از اهل‌بیت پیامبر (ص) است و منتظر دیگر را بیان نکرده است. خدای رحمت کند کسی را که دربارۀ سیوطی گفته است: «او شبانه هیزم گرد می‌آورد» .
    ص:41
    از حدیث ثقلین امور مهمی استفاده می‌شود که اگر همۀ امت به آنها اهتمام می‌ورزیدند و بر گرد اهل‌بیت (ع) حلقه می‌زدند، از دیگران بی‌نیاز می‌شدند. آن امور عبارت‌اند از:
    ١. قرین بودن عترت پاک پیامبر (ص) با قرآن کریم، اشاره به این دارد که حقیقت قرآن نزد آنهاست.
    ٢. تمسک به کتاب و عترت، نجات دهنده و بازدارنده از گمراهی‌هاست و هیچ‌یک جای دیگری را نمی‌گیرد.
    ٣. پیشی جستن از عترت، حرام است؛ همان‌گونه که دوری جستن از آنها.
    ۴. عترت از کتاب جدا نمی‌شود و این دو، تا روز قیامت باقی هستند.
    اکنون آیا با وجود این موارد صریح و روشن، دوری از عترت و پیوستن به دیگران درست است؟
    دربارۀ سفارش‌های پیامبر خدا (ص) در حق علی و اهل‌بیت (علیهم السلام) ، به همین سه حدیث بسنده می‌کنیم و سفارش‌های دیگر همچون حدیث «یوم‌الانذار» و حدیث «غدیر» را در فرصت دیگری بیان می‌کنیم.
    پس از آشنایی با احادیثی که بر لزوم پیروی از اهل‌بیت (علیهم السلام) تأکید می‌ورزند، نوبت به آن می‌رسد که به تعدادی از صحابه و تابعان که از امام علی (ع) پیروی می‌کردند و در پرتو هدایت او راه می‌جستند، اشاره کنیم. در این‌باره تنها به کسانی که در آن سده همچون پیش‌گامان تشیع شهرت داشتند -در مبحث آینده- بسنده می‌کنیم.

امضاء

8. Top | #17

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    10294
    نوشته
    16,245
    صلوات
    626
    دلنوشته
    6
    یا صاحب الصلوات ادرکنی
    مورد تشکر
    14,402 در 4,696
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

شیعه در سخنان مورخان و فرقه‌شناسان
    واژۀ شیعه پس از روزگار رسول خدا (ص) بر کسانی اطلاق می‌شد که پیرو علی و اهل‌بیتش (علیهم السلام) بودند و به امامت و وصایت آنان اعتقاد داشتند. این موضوع میان سخنان مورخان و نویسندگان‌که نام برخی از آنها را ذکر می‌کنیم، به خوبی مشاهده می‌شود:
    ١. مسعودی در حوادث بعد از رحلت پیامبر (ص) نقل می‌کند که «امام علی و شیعیانش پس از بیعت با ابوبکر در خانه ماندند» .
    ٢. ابومخنف می‌گوید:
    شیعیان در خانۀ سلیمان بن صرد، گرد آمدند و از هلاکت معاویه یاد کردند و ما خداوند را از این بابت ستایش کردیم. او گفت: «معاویه مرد و حسین از مردم بیعت می‌گیرد. او به مکه رفته است و شما شیعیان او و پدرش هستید»(1)ی، ص١٢١.
    یاران علی بر چند قسم هستند: اصحاب، برگزیدگان، اولیا و پس از آن شرطۀ خمیس. . . از برگزیدگان، سلمان فارسی، مقداد، ابوذر، عمار، ابولیلی، شبیر، ابوسنان، ابوعمره، ابوسعید خدری، ابوبرزه، جابربن‌عبدالله، براء بن عازب و طرفه ازدی بودند.(1)
    ۴. «نوبختی» (متوفای٣١٣ ه. ق) می‌گوید:
    نخستین فرقۀ شیعه، یعنی فرقۀ علی بن ابی‌طالب، کسانی بودند که در روزگار پیامبر (ص) و پس از وی به این نام خوانده می‌شدند؛ و مشهور بود که با او همراهند و به امامت وی معتقدند.(2)
    ۵. ابوالحسن اشعری می‌گوید: «ازاین‌رو به آنان شیعه گفته شده است که از علی پیروی کردند و او را بر دیگر اصحاب پیامبر (ص) مقدم داشتند» .(3)
    ۶. شهرستانی می‌گوید: «شیعه، کسانی هستند که به ویژه از علی پیروی کردند و به نص و وصیت، قائل به امامت وی گشتند» .(4)
    ٧. ابن حزم گفته است:
    هر کس با شیعه، در این‌باره که علی برترین مردم پس از رسول‌خدا (ص) می‌باشد و او و فرزندانش از دیگران به امامت
    4- الملل و النحل، ج١، ص١٣١.
    ص:45
    سزاوارترند موافق باشد، شیعه است.(1)
    امضاء

9. Top | #18

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    10294
    نوشته
    16,245
    صلوات
    626
    دلنوشته
    6
    یا صاحب الصلوات ادرکنی
    مورد تشکر
    14,402 در 4,696
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

این مشتی است از خروار و اندکی است از بسیار که در سخنان مورخان و نویسندگان بیان شده است. همین مقدار اندک شاهدی است بر اینکه گروهی از امت در روزگار پیامبر (ص) و پس از آن تا روزگار خلفا و نیز در زمان‌های بعد، به پیروی از علی (ع) مشهور بودند. بنابراین واژۀ شیعه را نخستین بار پیامبر (ص) به کار برد و امت در این‌باره از ایشان پیروی کرد.
    اگرچه امام علی (ع) ، بنا بر مصالحی، در گرفتن حق خویش تسامح و تساهل ورزید، ولی اینکه او جانشین به حق پیامبر (ص) است، به صورت یک نظریۀ ثابت اعتقادی درآمد و در وجود مردم جای گرفت. با گذشت روزگار، بر شمار مؤمنان و پیروان آن حضرت افزوده شد و بسیاری از مسلمانان به گذشتۀ نزدیک خویش باز گشتند و دوباره اذهانشان به مواضع پیامبر (ص) درباره امامت علی (ع) معطوف شد. همان مطالبی که پیامبر (ص) گاهی به صراحت و گاهی به کنایه، بر جانشینی علی (ع) پس از خود ابراز می‌کرد. البته کسانی هم بودند که از همان ابتدا گرد علی (ع) جمع شدند و از وفاداران ایشان در همۀ حوادث محسوب می‌شدند.
    امضاء

10. Top | #19

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    10294
    نوشته
    16,245
    صلوات
    626
    دلنوشته
    6
    یا صاحب الصلوات ادرکنی
    مورد تشکر
    14,402 در 4,696
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

تشیع پیوسته در حال گسترش بود و همگام با ورود اسلام به نقاط عالم بین مسلمانان، انتشار می‌یافت. این حقیقت، در خلال کاربست عملی این جانشینی و در دوران کوتاه حکمرانی امام علی (ع) -پس از قتل عثمان بن عفان - استحکام بیشتری یافت و در نتیجه احادیث جانشینی ایشان میان مردم رواج یافت؛ از سیره و زهد و حکمت ایشان چیزی را دریافتند که صحت آن منقولات را تأکید می‌کرد و آن اینکه
    بنابراین اگر عنصر اصلی در به کارگیری واژه شیعه، در وهلۀ نخست پیروی از امام علی (ع) پس از پیامبر (ص) در زعامت و وصایت، و در وهلۀ دوم پیروی عملی از فرامین و نواهی باشد، غیر منطقی خواهد بود که بخواهیم برای تکوین این فرقه، علل اجتماعی، سیاسی یا کلامی بتراشیم.
    در اینجا به نام برخی از کسانی که در گذشته‌های دور و نزدیک به دوران پیامبر (ص) ، در زمرۀ شیعیان علی (ع) بودند، اشاره می‌کنیم. آنها به حق، نخستین کسانی بودند که مزین به این نام مبارک شدند و کسی که جویای تفصیل باشد، باید به کتاب‌هایی که در این‌باره نوشته شده است، مراجعه کند که در پایان بحث به برخی از این کتاب‌ها اشاره خواهیم کرد.

11. Top | #20

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    10294
    نوشته
    16,245
    صلوات
    626
    دلنوشته
    6
    یا صاحب الصلوات ادرکنی
    مورد تشکر
    14,402 در 4,696
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش‌گامان تشیع در روزگار پیامبر (ص)

برای شناخت پیش‌گامان تشیع، رجوع به کتاب‌هایی که در این زمینه نوشته شده، خالی از دشواری و پیچیدگی نیست و ممکن است موضوع به شماری از مقاصد و مناقشات کشیده شود. در نتیجه ما نام شماری از صحابیانی را که به تشیع شهرت داشته و به آن منسوب بودند، در اینجا ذکر می‌کنیم:
    ١. عبدالله بن عباس
    ٢. فضل بن عباس
    ٣. عبیدالله بن عباس
    ۴. قثم بن عباس
    ۵. عبدالرحمان بن عباس
    ۶. تمام بن عباس
    ٧. عقیل بن ابی‌طالب
    ٨. ابوسفیان بن حرث بن عبدالمطلب
    ص:48
    ٩. نوفل بن حرث
    ١٠. عبدالله بن جعفر بن ابی‌طالب
    ١١. عون بن جعفر
    ١٢. محمد بن جعفر
    ١٣. ربیعۀ بن حرث بن عبدالمطلب
    ١۴. طفیل بن حرث
    ١۵. مغیرۀ بن نوفل بن حارث
    ١۶. عبدالله بن حرث بن نوفل
    ١٧. عبدالله بن ابی‌سفیان بن حرث
    ١٨. عباس بن ربیعۀ بن حرث
    ١٩. عباس بن عتبۀ بن ابی‌لهب
    ٢٠. عبدالمطلب بن ربیعۀ بن حرث
    ٢١. جعفر بن ابوسفیان بن حرثپ

امضاء

صفحه 2 از 10 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع