صفحه 3 از 15 نخستنخست 123456713 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 150

موضوع: والدين دو فرشته جهان آفرينش

1. Top | #21

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    1,794
    صلوات
    1228
    دلنوشته
    4
    صلی الله علیک یا سید الشهدا
    مورد تشکر
    637 در 163
    دریافت
    0
    آپلود
    0

ضمنا در اينكه سن بلوغ قدرت جسماني چه سني است؟ در آن نيز گفتگو است بعضي همان سن معروف بلوغ را مي‌دانند كه در آيه 34 اسراء در مورد يتيمان نيز به آن اشاره شده: در حالي كه در بعضي از روايات تصريح شده كه سن هيجده سالگي است.
    البته مانعي ندارد كه اين تعبير در موارد مختلف معاني متفاوتي دهد كه با قرائن روشن مي‌شود.
    در حديثي آمده است: انّ الشّيطان يجرّ يده علي وجه من زاد علي الأربعين
    و لم يتب، و يقول بأبي وجهٌ لا يفلح!: شيطان دستش را به صورت كساني كه به چهل‌سالگي برسند و از گناه توبه نكنند مي‌كشد و مي‌گويد پدرم فداي چهره‌اي باد كه هرگز رستگار نمي‌شود! (و در جبين اين انسان نور رستگاري نيست!).
    از ابن عباس نيز نقل شده: من أتي عليه الأربعون سنة فلم يغلب خيره شره فليتجهّز الي النار!: هر كس چهل سال بر او بگذرد و نيكي او بر بديش غالب نشود آماده آتش جهنم گردد! به هر حال قرآن در دنباله اين سخن مي‌افزايد: اين انسان لايق و با ايمان هنگامي كه به چهل‌سالگي رسيد سه چيز را از خدا تقاضا مي‌كند: نخست مي‌گويد: پروردگارا! به من الهام ده و توفيق بخش تا شكر نعمتي را كه به من و پدر و مادرم ارزاني داشتي بجا آورم (قال رب أوزعني أن أشكر نعمتك التي أنعمت عليّ و عَلي والِدَيّ).
    اين تعبير نشان مي‌دهد كه انسان با ايمان در چنين سن و سالي هم از عمق و وسعت نعمتهاي خدا بر او آگاه مي‌گردد: و هم از خدماتي كه پدر و مادر به او كرده است تا به اين حد رسيده: چرا كه در اين سن و سال معمولا خودش پدر يا مادر مي‌شود: و زحمات طاقت فرسا و ايثارگرانه آن دو را با چشم خود مي‌بيند: و بي‌اختيار به ياد آنها مي‌افتد و بجاي آنها در پيشگاه خدا شكرگزاري مي‌كند.
    در دومين تقاضا عرضه مي‌دارد: خداوندا! به من توفيق ده تا عمل صالح بجا آورم:
    عملي كه تو از آن خشنود باشي (و أن أعمل صالحاً ترضاه).
    و بالأخره در سومين تقاضايش عرض مي‌كند: خداوندا! صلاح و درستكاري را در فرزندان و دودمان من تداوم بخش (و اصلح لي في ذريتي).
    تعبير به «لي» (براي من) ضمنا اشاره به اين است كه صلاح و نيكي فرزندان من
    والدين دو فرشته جهان آفرينش، ص: 44
    چنان باشد كه نتائجش عائد من نيز بشود.
    و تعبير في ذرّيّتي (در فرزندان من) به طور مطلق: اشاره به تداوم صلاح و نيكوكاري در تمام دودمان او است.
    جالب اينكه در دعاي اول پدر و مادر را شريك مي‌كند: و در دعاي سوم فرزندان را ولي در دعاي دوم براي خود دعا مي‌كند: و اينگونه است انسان صالح كه اگر با يك چشم به خويشتن مي‌نگرد با چشم ديگر به افرادي كه بر او حق دارند نگاه مي‌كند.
    و در پايان آيه دو مطلب را اعلام مي‌دارد كه هر كدام بيانگر يك برنامه عملي مؤثر است مي‌گويد: پروردگارا! من در اين سن و سال به سوي تو بازمي‌گردم و توبه مي‌كنم (إنّي تبت إليك).
    به مرحله‌اي رسيده‌ام كه بايد خطوط زندگي من تعيين گردد: و تا به آخر عمر همچنان ادامه يابد: آري من به مرز چهل‌سالگي رسيده‌ام و براي بنده‌اي چون من چقدر زشت و نازيباست كه به سوي تو نيايم و خودم را از گناهان با آب توبه نشويم.
    ديگر اينكه مي‌گويد: من از مسلمين هستم (و انّي من المسلمين).
    در حقيقت اين دو جمله پشتوانه‌اي است براي آن دعاهاي سه‌گانه و مفهومش اين است: چون من توبه كرده‌ام: و تسليم مطلق در برابر فرمان توأم: تو نيز بزرگواري كن و مرا مشمول آن نعمتها قرار ده.
    آيه بعد بيان گويائي است از اجر و پاداش اين گروه از مؤمنان شكرگزار صالح العمل و توبه‌كار كه به سه پاداش مهم در آن اشاره شده است.
    نخست مي‌فرمايد: آنها كساني هستند كه ما بهترين اعمالشان را قبول مي‌كنيم (اولئك الذين نتقبل عنهم احسن ما عملوا).
    چه بشارتي از اين بالاتر كه خداوند بزرگ و قادر و منان: عمل بنده ضعيف و ناچيزي را پذيرا شود كه اين خود گذشته از آثار ديگر افتخاري است بزرگ و موهبتي است عالي و معنوي.

امضاء

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #22

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    1,794
    صلوات
    1228
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    637 در 163
    دریافت
    0
    آپلود
    0

جالب اينكه در دعاي اول پدر و مادر را شريك مي‌كند: و در دعاي سوم فرزندان را ولي در دعاي دوم براي خود دعا مي‌كند: و اينگونه است انسان صالح كه اگر با يك چشم به خويشتن مي‌نگرد با چشم ديگر به افرادي كه بر او حق دارند نگاه مي‌كند.
    و در پايان آيه دو مطلب را اعلام مي‌دارد كه هر كدام بيانگر يك برنامه عملي مؤثر است مي‌گويد: پروردگارا! من در اين سن و سال به سوي تو بازمي‌گردم و توبه مي‌كنم (إنّي تبت إليك).
    به مرحله‌اي رسيده‌ام كه بايد خطوط زندگي من تعيين گردد: و تا به آخر عمر همچنان ادامه يابد: آري من به مرز چهل‌سالگي رسيده‌ام و براي بنده‌اي چون من چقدر زشت و نازيباست كه به سوي تو نيايم و خودم را از گناهان با آب توبه نشويم.
    ديگر اينكه مي‌گويد: من از مسلمين هستم (و انّي من المسلمين).
    در حقيقت اين دو جمله پشتوانه‌اي است براي آن دعاهاي سه‌گانه و مفهومش اين است: چون من توبه كرده‌ام: و تسليم مطلق در برابر فرمان توأم: تو نيز بزرگواري كن و مرا مشمول آن نعمتها قرار ده.
    آيه بعد بيان گويائي است از اجر و پاداش اين گروه از مؤمنان شكرگزار صالح العمل و توبه‌كار كه به سه پاداش مهم در آن اشاره شده است.
    نخست مي‌فرمايد: آنها كساني هستند كه ما بهترين اعمالشان را قبول مي‌كنيم (اولئك الذين نتقبل عنهم احسن ما عملوا).
    چه بشارتي از اين بالاتر كه خداوند بزرگ و قادر و منان: عمل بنده ضعيف و ناچيزي را پذيرا شود كه اين خود گذشته از آثار ديگر افتخاري است بزرگ و موهبتي است عالي و معنوي.

امضاء

4. Top | #23

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    1,794
    صلوات
    1228
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    637 در 163
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پرسش و پاسخ

با اينكه خداوند همه اعمال نيك را مي‌پذيرد چرا مي‌گويد: بهترين اعمال آنها را
    والدين دو فرشته جهان آفرينش، ص: 45
    پذيرا مي‌شود؟! در پاسخ اين سؤال جمعي از مفسران گفته‌اند: منظور از بهترين اعمال واجبات و مستحبات است در برابر مباحات كه اعمال خوبي است اما چيزي نيست كه مورد پذيرش واقع شود: و اجر و ثوابي به آن تعلق گيرد.
    پاسخ ديگر اينكه خداوند بهترين اعمال آنها را معيار پذيرش قرار مي‌دهد و حتي اعمال درجه دو: و كم اهميت آنها را به حساب اعمال درجه يك به فضل و رحمتش مي‌گذارد: اين درست به آن مي‌ماند كه خريداري به عنوان فضل و كرم اجناس متفاوتي را كه از طرف فروشنده‌اي عرضه شده است به بهاي جنس اعلا محاسبه كند: و از فضل و لطف خداوند هر چه گفته شود عجيب نيست.
    موهبت دوم پاكسازي آنها است: مي‌گويد: ما از گناهانشان مي‌گذريم (و نتجاوز عن سيئاتهم).
    در حالي كه در ميان بهشتيان جاي دارند (في أصحاب الجنّة).
    و اين سومين موهبت الهي نسبت به آنها است كه آنان را با اين كه لغزشهائي
    داشته‌اند شستشو داده: در كنار نيكان و پاكاني جاي مي‌دهد كه از مقربان درگاه اويند ضمنا از اين تعبير استفاده مي‌شود كه منظور از اصحاب الجنة در اينجا بندگان مقرّبي هستند كه هرگز گرد و غبار معصيت بر دامانشان ننشسته و اين مؤمنان توبه‌كار بعد از مغفرت الهي در كنار آنها و در سايه آنها جاي مي‌گيرند.
    و در پايان آيه براي تأكيد بر اين نعمتها كه گفته شد مي‌افزايد: اين وعده صدقي است كه پيوسته به آنها داده شده است (وعد الصدق الذي كانوا يوعدون).
    چگونه وعده صدق نباشد در حالي كه تخلف از وعده يا به خاطر پشيماني و ناداني است: و يا از ضعف و ناتواني: و خداوند از همه اين امور منزّه است.
    به نكات ذيل توجه نماييد:
    اين آيات ترسيمي است از يك انسان مؤمن بهشتي كه نخست رشد جسماني و سپس مرحله كمال عقلي خود را پيموده: بعد به مقام شكرگزاري در برابر نعمتهاي پروردگار: و شكر زحمات طاقت فرساي پدر و مادر رسيده: و به موقع از لغزشها
    والدين دو فرشته جهان آفرينش، ص: 46
    توبه مي‌كند: و به انجام اعمال صالح و از جمله تربيت فرزندان اهتمام مي‌ورزد: و سرانجام به مقام تسليم مطلق در برابر فرمان الهي صعود مي‌كند: و همين امر سبب مي‌شود كه غرق رحمت و غفران و نعمتهاي گوناگون خداوند شود.
    آري بايد يك انسان بهشتي را از اين صفاتش شناخت.
    الف- تعبير به وصّينا الانسان به انسان توصيه كرديم
    اشاره به اين است كه مسأله نيكي به پدر و مادر از اصول انساني است كه حتي كساني كه پايبند به دين و مذهبي نيستند نيز طبق الهام فطرت به آن جذب مي‌شوند بنا بر اين آنها كه پشت پا به اين وظيفه بزرگ مي‌زنند: نه تنها مسلمان واقعي نيستند كه نام انسان براي آنها شايسته نيست.
    ب- تعبير به احسانا
    (با توجه به اينكه نكره در اين موارد براي بيان عظمت مي‌آيد) اشاره به اين است كه به فرمان خداوند بايد در مقابل خدمات بزرگ پدر و مادر نيكي هاي بزرگ و برجسته انجام شود.
    شرح درد و رنجهاي مادر در راه پرورش فرزند هم بخاطر اين است كه محسوس تر و ملموس تر است: و هم بخاطر اين كه زحمات مادر در مقايسه با پدر از اهميت بيشتري برخوردار است: و به همين دليل در روايات اسلامي تأكيد بيشتري در مورد مادر شده است (در فصلهاي بعدي ملاحظه مي فرمائيد).
    در حديثي آمده است كه مردي نزد رسولخدا آمد و عرضكرد: من أبرّ؟ قال: امّك، قال ثمّ من؟ قال امّك، قال ثمّ من؟ قال امّك، قال ثمّ من؟ قال اباك: اي رسولخدا به چه كسي نيكي كنم؟ فرمود: به مادرت؛ عرض كرد: بعد از او به چه كسي؟ فرمود: به مادرت؛ براي سومين بار عرض كرد: بعد از او به چه كسي؟ باز فرمود: به مادرت و در چهارمين بار وقتي اين سؤال را تكرار كرد گفت: به پدرت!. «1»
    در حديث ديگري آمده است كه مردي مادر پير و ناتوان خود را بر دوش گرفته بود:
    والدين دو فرشته جهان آفرينش، ص: 47
    و به طواف مشغول بود: در همين هنگام خدمت پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم رسيد عرض كرد: هل أدّيتُ حقّها: آيا حق مادرم را اينسان ادا كرده‌ام؟! پيامبر در جواب فرمود: لا و لا بزفرةٍ واحدة: نه حتي حق يك (ناله را كه در هنگام ولادت تو كرده و يك) نفس او را جبران نكردي. «1

امضاء

5. Top | #24

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    1,794
    صلوات
    1228
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    637 در 163
    دریافت
    0
    آپلود
    0

به نكات ذيل توجه نماييد:
    اين آيات ترسيمي است از يك انسان مؤمن بهشتي كه نخست رشد جسماني و سپس مرحله كمال عقلي خود را پيموده: بعد به مقام شكرگزاري در برابر نعمتهاي پروردگار: و شكر زحمات طاقت فرساي پدر و مادر رسيده: و به موقع از لغزشها
    والدين دو فرشته جهان آفرينش، ص: 46
    توبه مي‌كند: و به انجام اعمال صالح و از جمله تربيت فرزندان اهتمام مي‌ورزد: و سرانجام به مقام تسليم مطلق در برابر فرمان الهي صعود مي‌كند: و همين امر سبب مي‌شود كه غرق رحمت و غفران و نعمتهاي گوناگون خداوند شود.
    آري بايد يك انسان بهشتي را از اين صفاتش شناخت.
    الف- تعبير به وصّينا الانسان به انسان توصيه كرديم
    اشاره به اين است كه مسأله نيكي به پدر و مادر از اصول انساني است كه حتي كساني كه پايبند به دين و مذهبي نيستند نيز طبق الهام فطرت به آن جذب مي‌شوند بنا بر اين آنها كه پشت پا به اين وظيفه بزرگ مي‌زنند: نه تنها مسلمان واقعي نيستند كه نام انسان براي آنها شايسته نيست.
    ب- تعبير به احسانا
    (با توجه به اينكه نكره در اين موارد براي بيان عظمت مي‌آيد) اشاره به اين است كه به فرمان خداوند بايد در مقابل خدمات بزرگ پدر و مادر نيكي هاي بزرگ و برجسته انجام شود.
    شرح درد و رنجهاي مادر در راه پرورش فرزند هم بخاطر اين است كه محسوس تر و ملموس تر است: و هم بخاطر اين كه زحمات مادر در مقايسه با پدر از اهميت بيشتري برخوردار است: و به همين دليل در روايات اسلامي تأكيد بيشتري در مورد مادر شده است (در فصلهاي بعدي ملاحظه مي فرمائيد).
    در حديثي آمده است كه مردي نزد رسولخدا آمد و عرضكرد: من أبرّ؟ قال: امّك، قال ثمّ من؟ قال امّك، قال ثمّ من؟ قال امّك، قال ثمّ من؟ قال اباك: اي رسولخدا به چه كسي نيكي كنم؟ فرمود: به مادرت؛ عرض كرد: بعد از او به چه كسي؟ فرمود: به مادرت؛ براي سومين بار عرض كرد: بعد از او به چه كسي؟ باز فرمود: به مادرت و در چهارمين بار وقتي اين سؤال را تكرار كرد گفت: به پدرت!. «1»
    در حديث ديگري آمده است كه مردي مادر پير و ناتوان خود را بر دوش گرفته بود:
    والدين دو فرشته جهان آفرينش، ص: 47
    و به طواف مشغول بود: در همين هنگام خدمت پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم رسيد عرض كرد: هل أدّيتُ حقّها: آيا حق مادرم را اينسان ادا كرده‌ام؟! پيامبر در جواب فرمود: لا و لا بزفرةٍ واحدة: نه حتي حق يك (ناله را كه در هنگام ولادت تو كرده و يك) نفس او را جبران نكردي. «1

امضاء

6. Top | #25

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    1,794
    صلوات
    1228
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    637 در 163
    دریافت
    0
    آپلود
    0

«اخبار»

اشاره

«اخبار» آيات متعدد و اخبار و احاديث فراوان در مدح و ذم، و لعن ونفرين در باره وصل و قطع رحم، آمده است (كه بر آوردن و شمردن آنها خود چندين جلد كتاب قطور و مستقل مي خواهد، و بيرون از عهده اين كتاب است، ولي گفتني است كه) تمامي آن مدح و تعريف ها و لعن و قدح و نفرين‌ها، به نحو احسن و اكمل، شامل موضوع اين كتاب نيز مي باشد، زيرا پدر و مادر، در اين مقطع حرف اول را مي زنند و مصداق كامل آن آيات و روايات است، پس ما (با قطع نظر و انصراف از آوردن آيات و اخبار مربوط به صله ارحام و قطع رحِم،) فقط به اخبار موضوع اين كتاب پرداخته و مورد بر رسي قرار مي دهيم
    1- كساني كه حتّي بوي بهشت نمي‌يابند
    1- كساني كه حتّي بوي بهشت نمي‌يابند مسئله وجوب اطاعت از والدين و پرهيز از نافرماني آنها از مسائل مهمي است كه در همه اديان آسماني در باره آن، توصيه‌هاي فراوان شده و مطابق قضاوت وجدان سالم نيز است، لذا براي نيكان اولاد حد اعلاي پاداش و جزاي خير وعده داده شده و براي بدان آنها هم بالاترين وعيد وكيفرهاي بد و مجازات‌هاي سخت ابلاغ شده است.
    1- امام صادق عليه السلام فرمود: قال رسول الله صلي الله عليه و آله و سلم الجنّة طيّبة طيّبها اللّه و طيّب ريحها يوجد ريحها من مسيرة ألفي عام ولا يجد ريح الجنة عاق ولا قاطع رحم ولا مُرخي الازار خيلاء رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم فرمود: بهشت پاك است و خدا بوي آن را پاك گردانيده و بوي آن از فاصله دو هزار سال استشمام مي شود اما عاق والدين و قاطع رحم و بد شلوار (يا دامنكشان متكبر)، به آن (نرسيده و آن را درك و) پيدا نخواهد كرد. «1»
    والدين دو فرشته جهان آفرينش، ص: 50

امضاء

7. Top | #26

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    1,794
    صلوات
    1228
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    637 در 163
    دریافت
    0
    آپلود
    0

2- ابي جعفر (امام باقر) عليه السلام گفت: پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم فرمود: ايّاكم و عقوق الوالدين فانّ ريح الجنّة تُوجد من مسيرة ألف عام و لا يجدها عاق و لا قاطع رحم و لا شيخ زان و لا جارّ ازاره خيلاء انّماالكبرياء للّه: بترسيد از اينكه عاق پدر و مادر و مغضوب آنها شويد:
    زيرا بوي بهشت از فاصله هزار سال راه به مشام مي‌رسد: ولي هيچگاه عاق والدين و قاطع رحم و پير زناكار و دامنكشان متكبر (آن بورا) پيدا نخواهند كرد، (زيرا بزرگي و) تكبر مخصوص خدا است. «1»
    3- (وروي) أبو جعفر عليه السلام قال: قال رسول الله (صلي الله عليه و آله و سلم): انّ الجنّة لتُوجد ريحها من مسيرة خمسمأة عام، و لا يجدها عاق و لا ديوث قيل يا رسول الله وما الديوث؟ قال الذي تزني امرأته و هو يعلم. ابوجعفر عليه السلام از رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم روايت كرده است بوي بهشت از فاصله پانصد سال راه استشمام مي شود، آن را نمي‌يابد عاق (والدين) و ديوث! گفتند: ديوث چيست اي رسول خدا؟! فرمود: كسي كه از زناي زنش اطلاع دارد و دَم نمي‌زند. «2»
    4- امام صادق عليه السلام فرمود: اذا كان يوم القيامة كشف غطاء من أغطية الجنّة، فوجد ريحها من كان له روح من مسيرة خمسمأة عام الّا صنفاً واحداً فقيل من هم؟! قال: العاق لوالديه. زماني كه روز قيامت (برپا) شود پرده‌اي از پرده‌هاي بهشت باز مي گردد هر كس روح (ايمان) دارد، بوي آن را از پانصد سال راه پيدا (و درك) مي نمايد، مگر يك صنف پرسيدند آن كيست؟ فرمود: عاق والدين. «3»
    اختلاف روايات بالا ممكن است براي اشخاص از جهت درجه بندي ايمان يا مراتب عاق بودن فرق كند مثلًا 500 سال براي عموم و قشر ضعيف كه در مسائل ديني اطلاع زياد نداشته باشند يا عاق بودنشان در حد پايين شود، و 1000 سال
    والدين دو فرشته جهان آفرينش، ص: 51
    براي كساني كه در حد متوسط در عاق والديني قرار گيرند، 2000 سال در باره اشخاص دانا و عاقل باشد يا عاق بودنشان در حد اعلا شود؛
    يا از نظر شدت و ضعف و سختي و سبكي وزيدن بادهاي كشنده، جهنم باشد
    2- نخستين نوشته لوح محفوظ
    2- نخستين نوشته لوح محفوظ 1- روايت شده است أنّ أوّل ما كتب اللّه في اللّوح المحفوظ انّي أنا اللّه لا اله الّا أنا، من رضي عنه والداه فأنا منه راضٍ و من سخط عليه والداه فأنا عليه ساخطٌ نخستين چيزي كه در لوح محفوظ نوشته شد (اين بود) منم خداوند و جز من خدائي نيست هركس پدر و مادرش از او راضي شود من نيز از او راضيم و هركس والدينش بر او خشم گيرد، من نيز براو خشم مي گيرم (و شدت عمل نشان خواهم داد). «1»
    2- در اخبار اسرائيليات وارد شده است أوحي اللّه تعالي الي موسي «أنّ من برّ والديه و عقّني كتبته برّاً، و من برّني و عقّ والديه كتبته عاقّاً» خداوند به موسي عليه السلام وحي نمود هركس به والدينش نيكي كند و بر من عاق شود، او را نيكوكار (و صالح) مي نويسم، و هر كس بر من خوبي كند و عاق والدين باشد، او را عاق مي نويسم. «2
    3- رضاي خدا در رضايت والدين است‌
    3- رضاي خدا در رضايت والدين است 1- رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم فرمود: رضا الله كلّه في رضا الوالدين و سخطه في سخطهما و يقول للعاق: اعمل ما شئت فانّي لا أغفر لك، و يقول للبارّ: اعمل ما شئت فانّي سأغفر لك رضاي خدا تماماً در رضايت والدين و غضب او در غضب آن دو است و به عاق والدين مي فرمايد: هرقدر مي خواهي عمل كن، من از تو در نمي‌گذرم و به فرزند
    والدين دو فرشته جهان آفرينش، ص: 52
    صالح مي فرمايد: هرچه مي خواهي بكن من به زودي تورا مي بخشم!. «1»
    2- و فرمود: رضا الله مع رضا الوالدين، و سخط الله مع سخط الوالدين. رضاي خدا با رضاي والدين و خشم او با خشم آنهاست. «2»
    3- عبد الله بن عمر گفت: رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم فرمود: رضا الله في رضا الوالدين و سخط الله في سخط الوالدين رضاي خدا با رضاي والدين و خشم او با خشم آنهاست. «3

امضاء

8. Top | #27

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    1,794
    صلوات
    1228
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    637 در 163
    دریافت
    0
    آپلود
    0

اختلاف روايات بالا ممكن است براي اشخاص از جهت درجه بندي ايمان يا مراتب عاق بودن فرق كند مثلًا 500 سال براي عموم و قشر ضعيف كه در مسائل ديني اطلاع زياد نداشته باشند يا عاق بودنشان در حد پايين شود، و 1000 سال
    براي كساني كه در حد متوسط در عاق والديني قرار گيرند، 2000 سال در باره اشخاص دانا و عاقل باشد يا عاق بودنشان در حد اعلا شود؛
    2- نخستين نوشته لوح محفوظ
    2- نخستين نوشته لوح محفوظ 1- روايت شده است أنّ أوّل ما كتب اللّه في اللّوح المحفوظ انّي أنا اللّه لا اله الّا أنا، من رضي عنه والداه فأنا منه راضٍ و من سخط عليه والداه فأنا عليه ساخطٌ نخستين چيزي كه در لوح محفوظ نوشته شد (اين بود) منم خداوند و جز من خدائي نيست هركس پدر و مادرش از او راضي شود من نيز از او راضيم و هركس والدينش بر او خشم گيرد، من نيز براو خشم مي گيرم (و شدت عمل نشان خواهم داد). «1»
    2- در اخبار اسرائيليات وارد شده است أوحي اللّه تعالي الي موسي «أنّ من برّ والديه و عقّني كتبته برّاً، و من برّني و عقّ والديه كتبته عاقّاً» خداوند به موسي عليه السلام وحي نمود هركس به والدينش نيكي كند و بر من عاق شود، او را نيكوكار (و صالح) مي نويسم، و هر كس بر من خوبي كند و عاق والدين باشد، او را عاق مي نويسم. «2
    3- رضاي خدا در رضايت والدين است‌
    3- رضاي خدا در رضايت والدين است 1- رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم فرمود: رضا الله كلّه في رضا الوالدين و سخطه في سخطهما و يقول للعاق: اعمل ما شئت فانّي لا أغفر لك، و يقول للبارّ: اعمل ما شئت فانّي سأغفر لك رضاي خدا تماماً در رضايت والدين و غضب او در غضب آن دو است و به عاق والدين مي فرمايد: هرقدر مي خواهي عمل كن، من از تو در نمي‌گذرم و به فرزند
    والدين دو فرشته جهان آفرينش، ص: 52
    صالح مي فرمايد: هرچه مي خواهي بكن من به زودي تورا مي بخشم!. «1»
    2- و فرمود: رضا الله مع رضا الوالدين، و سخط الله مع سخط الوالدين. رضاي خدا با رضاي والدين و خشم او با خشم آنهاست. «2»
    3- عبد الله بن عمر گفت: رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم فرمود: رضا الله في رضا الوالدين و سخط الله في سخط الوالدين رضاي خدا با رضاي والدين و خشم او با خشم آنهاست. «3

امضاء

9. Top | #28

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    1,794
    صلوات
    1228
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    637 در 163
    دریافت
    0
    آپلود
    0

«اخبار»

اشاره

«اخبار» آيات متعدد و اخبار و احاديث فراوان در مدح و ذم، و لعن ونفرين در باره وصل و قطع رحم، آمده است (كه بر آوردن و شمردن آنها خود چندين جلد كتاب قطور و مستقل مي خواهد، و بيرون از عهده اين كتاب است، ولي گفتني است كه) تمامي آن مدح و تعريف ها و لعن و قدح و نفرين‌ها، به نحو احسن و اكمل، شامل موضوع اين كتاب نيز مي باشد، زيرا پدر و مادر، در اين مقطع حرف اول را مي زنند و مصداق كامل آن آيات و روايات است، پس ما (با قطع نظر و انصراف از آوردن آيات و اخبار مربوط به صله ارحام و قطع رحِم،) فقط به اخبار موضوع اين كتاب پرداخته و مورد بر رسي قرار مي دهيم

امضاء

10. Top | #29

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    1,794
    صلوات
    1228
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    637 در 163
    دریافت
    0
    آپلود
    0

1- كساني كه حتّي بوي بهشت نمي‌يابند

1- كساني كه حتّي بوي بهشت نمي‌يابند مسئله وجوب اطاعت از والدين و پرهيز از نافرماني آنها از مسائل مهمي است كه در همه اديان آسماني در باره آن، توصيه‌هاي فراوان شده و مطابق قضاوت وجدان سالم نيز است، لذا براي نيكان اولاد حد اعلاي پاداش و جزاي خير وعده داده شده و براي بدان آنها هم بالاترين وعيد وكيفرهاي بد و مجازات‌هاي سخت ابلاغ شده است.
    1- امام صادق عليه السلام فرمود: قال رسول الله صلي الله عليه و آله و سلم الجنّة طيّبة طيّبها اللّه و طيّب ريحها يوجد ريحها من مسيرة ألفي عام ولا يجد ريح الجنة عاق ولا قاطع رحم ولا مُرخي الازار خيلاء رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم فرمود: بهشت پاك است و خدا بوي آن را پاك گردانيده و بوي آن از فاصله دو هزار سال استشمام مي شود اما عاق والدين و قاطع رحم و بد شلوار (يا دامنكشان متكبر)، به آن (نرسيده و آن را درك و) پيدا نخواهد كرد. «1»
    والدين دو فرشته جهان آفرينش، ص: 50
    2- ابي جعفر (امام باقر) عليه السلام گفت: پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم فرمود: ايّاكم و عقوق الوالدين فانّ ريح الجنّة تُوجد من مسيرة ألف عام و لا يجدها عاق و لا قاطع رحم و لا شيخ زان و لا جارّ ازاره خيلاء انّماالكبرياء للّه: بترسيد از اينكه عاق پدر و مادر و مغضوب آنها شويد:
    زيرا بوي بهشت از فاصله هزار سال راه به مشام مي‌رسد: ولي هيچگاه عاق والدين و قاطع رحم و پير زناكار و دامنكشان متكبر (آن بورا) پيدا نخواهند كرد، (زيرا بزرگي و) تكبر مخصوص خدا است. «1»
    3- (وروي) أبو جعفر عليه السلام قال: قال رسول الله (صلي الله عليه و آله و سلم): انّ الجنّة لتُوجد ريحها من مسيرة خمسمأة عام، و لا يجدها عاق و لا ديوث قيل يا رسول الله وما الديوث؟ قال الذي تزني امرأته و هو يعلم. ابوجعفر عليه السلام از رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم روايت كرده است بوي بهشت از فاصله پانصد سال راه استشمام مي شود، آن را نمي‌يابد عاق (والدين) و ديوث! گفتند: ديوث چيست اي رسول خدا؟! فرمود: كسي كه از زناي زنش اطلاع دارد و دَم نمي‌زند. «2»

امضاء

11. Top | #30

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    1,794
    صلوات
    1228
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    637 در 163
    دریافت
    0
    آپلود
    0

4- امام صادق عليه السلام فرمود: اذا كان يوم القيامة كشف غطاء من أغطية الجنّة، فوجد ريحها من كان له روح من مسيرة خمسمأة عام الّا صنفاً واحداً فقيل من هم؟! قال: العاق لوالديه. زماني كه روز قيامت (برپا) شود پرده‌اي از پرده‌هاي بهشت باز مي گردد هر كس روح (ايمان) دارد، بوي آن را از پانصد سال راه پيدا (و درك) مي نمايد، مگر يك صنف پرسيدند آن كيست؟ فرمود: عاق والدين. «3»

امضاء

صفحه 3 از 15 نخستنخست 123456713 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع