صفحه 15 از 15 نخستنخست ... 51112131415
نمایش نتایج: از شماره 141 تا 150 , از مجموع 150

موضوع: والدين دو فرشته جهان آفرينش

1. Top | #141

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    1,790
    صلوات
    1228
    دلنوشته
    4
    صلی الله علیک یا سید الشهدا
    مورد تشکر
    637 در 163
    دریافت
    0
    آپلود
    0

6- محمد بن علي بن حسين گفت: بُشّر النبي صلي الله عليه و آله و سلم بابنة فنظر إلي وجوه أصحابه فرأي الكراهة فيهم، فقال: ما لكم؟! ريحانة أشمها و رزقها علي الله عز وجل وكان صلي الله عليه و آله و سلم أبا بنات به رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم مژده دختري را دادند پس به روي يارانش نظر كرد و كراهت در روي آنها ديد، فرمود: به شما چه شده؟! ريحانه ايست بويش مي كنم و رزق او بر خداي عزّوجلّ است و (رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم) پدر دخترها بود. «2»
    امضاء

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #142

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    1,790
    صلوات
    1228
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    637 در 163
    دریافت
    0
    آپلود
    0

7- و فرمود عليه السلام: در باره گفته خداي عزّوجلّ: «وأما الغلام فكان أبواه مؤمنين فخشينا أن يرهقهما طغيانا وكفراً» فأردنا أن يبدلهما ربهما خيراً منه زكوة و أقرب رُحماً) قال: أبدلهما الله عز وجل مكان الإبن ابنة، فولد منها سبعون نبيّاً «و اما نوجوان پس پدر و مادرش با ايمان بودند وبيم داشتيم كه آنان را به طغيان و كفر وا دارد از اين رو خواستيم خداوند: فرزندي پاك‌تر و با محبت‌تر به آن دو بدهد. «3»
    8- حسن بن علي العسكري: از پدرانش از صادق عليهم السلام ان رجلا شكا إليه غمّه ببناته، فقال: الذي ترجوه لتضعيف حسناتك و محو سيئاتك فارجه لصلاح (لإصلاح) حال بناتك، أما علمت أنّ رسول الله صلي الله عليه و آله و سلم لمّا جاوزت سدرة المنتهي و بلغت قضبانها و أغصانها رأيت بعض ثمار قضبانها أثداؤه معلقة يقطر من بعضها اللبن، و من بعضها العسل، و من بعضها
    والدين دو فرشته جهان آفرينش، ص: 309
    الدهن، و من بعضها شبه دقيق السميد «1»، و من بعضها الثياب، و من بعضها كالنبق فيهوي ذلك كله نحو الارض، فقلت في نفسي: أين مقر هذه الخارجات؟ فناداني ربي: يا محمد هذه أنبتها من هذا المكان لأغذو منها بنات المؤمنين من أمتك و بنيهم، فقل لآباء البنات:
    لا تضيقن صدوركم علي بناتكم (فاقتهنّ) فإني كما خلقتهنّ أرزقهنّ. مردي به خاطر دخترهايش به او شكايت نمود فرمود: آن كس كه از او زيادي حسنات و بخشيدن سيّئاتت را اميد واري، به حال و اصلاح حال دخترهايت بهتر برس، آيا نمي‌داني رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم فرمود: (در شب معراج) وقتي كه از سدرة المنتهي گذشتم و به شاخه‌هاي بزرگ و كوچكش رسيدم ديدم از هر يك از آنها پستانهائي آويخته است از بعضي‌ها شير و بعض ديگر عسل و بعضي روغن و از بعضي آرد طعام و از بعضي لباس و ميوه سدر مي ريزد و به سوي زمين سرازير است به خودم گفتم: قرار گاه اينها در كجا (و در كجا انبار مي شوند)؟؛
    پس ندا درداده شدم اي محمد اينهارا در اينجا مي رويانم تا دختران و پسران مؤمنان امتت را تغذيه نمايم، پس به پدران دخترها بگو به خاطر دخترهايتان سينه هايتان تنگ نشود، من آن طور كه آفريده‌ام روزيشان را نيز مي دهم. «
    امضاء

4. Top | #143

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    1,790
    صلوات
    1228
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    637 در 163
    دریافت
    0
    آپلود
    0

60- ارزش دختران از نظر اسلام‌
    60- ارزش دختران از نظر اسلام 1- سكوني: از أبي عبد الله عليه السلام فرمود: رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم فرمود: نعم الولد البنات ملطفات مجهزات مونسات مباركات مفليات چه خوب است دختران لطيف اند و سائل فراهم كننده و خوگيرنده و بابركتند و شپش جو (از سر و لباس والدين) اند. «3»
    والدين دو فرشته جهان آفرينش، ص: 310
    2- سليمان بن جعفر جعفري: از أبي الحسن الرضا عليه السلام فرمود: رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم فرمود: إن الله تبارك وتعالي علي الأناث أرق (أرأف) منه علي الذكور، و ما من رجل يدخل فرحة علي امرأة بينه و بينها حرمة إلا فرّحه الله يوم القيامة همانا خداوند به زنها مهربان‌تر است از مردان، هرمردي به زني كه ميان او و آن زن حرمتي هست، شادي آفريند خدا او را در روز قيامت شاد خواهد نمود. «1»
    امضاء

5. Top | #144

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    1,790
    صلوات
    1228
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    637 در 163
    دریافت
    0
    آپلود
    0

3- أحمد بن عبد الرحيم: از مردي از أبي عبد الله عليه السلام فرمود: البنات حسنات والبنون نعمة، وإنما يثاب علي الحسنات ويسأل عن النعمة. دخترها حسنة و پسرها نعمتند و همانا بر حسنات ثواب داده مي شود و از نعمت‌ها سؤال مي كنند. «2»
    4- محمد بن علي بن حسين بإسناده عن أبان بن تغلب: عن أبي عبد الله عليه السلام قال البنات حسنات، والبنون نعمة، فالحسنات يثاب عليها، والنعمة يسأل عنها. «3» دختران حسناتند و پسران نعمت: پس حسنات ثواب داده و از نعمت سؤال مي‌شود.
    5- أحمد بن فضل، از أبي عبد الله عليه السلام فرمود: البنون نعيم والبنات حسنات، والله يسأل عن النعيم و يثيب علي الحسنات پسرها نعمتند و دخترها حسنة و خداوند از نعمت سؤال مي كند و بر حسنة ثواب مي دهد. «4»
    6- امام صادق عليه السلام فرمود: إذا أصاب الرجل ابنة بعث الله إليها ملكاً، فأمرّ جناحه علي رأسها و صدرها، و قال: ضعيفة خلقت من ضعف، المنفق عليها معان. زماني كه مرد داراي دختري شد، خداوند فرشته‌اي را به او مي فرستد پس بالهايش به سر و سينه او مي كشد و مي گويد: ناتواني از ناتوان، آفريده شده است انفاق كننده به او (از سوي
    والدين دو فرشته جهان آفرينش، ص: 311
    خداوند) ياري مي شود. «1»
    امضاء

6. Top | #145

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    1,790
    صلوات
    1228
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    637 در 163
    دریافت
    0
    آپلود
    0

7- ابن أبي عمير: از هشام بن الحكم: از عمر بن يزيد: از أبي عبد الله عليه السلام گفت:
    رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم فرمود: من عال ثلاث بنات أو ثلاث أخوات و جبت له الجنة، فقيل: يا رسول الله واثنتين؟ فقال: واثنتين، فقيل: يا رسول الله وواحدة؟ فقال: و واحدة. هر كس سه دختر يا سه خواهر داشته باشد، بهشت بر او واجب مي شود!، گفته شد اي رسول خدا دوتا چه؟! فرمود: اگرچه دوتاباشد، گفته شد و يكي؟ فرمود: اگرچه يكي هم باشد. «2»
    8- سكوني گفت: به خدمت أبي عبد الله عليه السلام داخل شدم وأنا مغموم مكروب، فقال لي: يا سكوني مما غمك؟ قلت: ولدت لي ابنة فقال: يا سكوني علي الأرض ثقلها و علي الله رزقها، تعيش في غير أجلك «3» و تأكل من غير رزقك، (فسري و الله عني) «4» فقال لي ما سميتها؟ قلت: فاطمة، قال آه آه «5» ثم وضع يده علي جبهته فقال: قال رسول الله عليه السلام:
    حق الولد علي والده إذا كان ذكرا أن يستفره أمّه «6»، و يستحسن اسمه، و يعلّمه كتاب الله و يطهّره، و يعلّمه السباحة و إذا كانت انثي أن يستفره امها، و يستحسن اسمها، و يعلمها سورة النور، و لا يعملها سورة يوسف، و لا ينزلها الغرف، و يعجل سراحها إلي بيت زوجها،
    والدين دو فرشته جهان آفرينش، ص: 312
    أما إذا سميتها فاطمة فلا تسبها و لا تلعنها ولا تضربها. در حالي كه غمگين و گرفته بودم به من فرمود: اي سكوني چه عامل غمگيني ات شده است؟ گفتم: دختري برايم متولد شده است! فرمود: اي سكوني سنگيني او بر زمين و روزي اش بر خدا و زندگي اش غير عمر تو و غير از روزي تو مي خورد، (سكوني گويد:) به خدا اين (نصيحت مرا شاد نمود) و غم را از من زدود، فرمود: چه ناميدي؟ گفتم فاطمه، فرمود: آه آه سپس دستش را به پيشاني اش گذاشت و گفت: رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم فرمود: حق فرزند بر پدرش، اگر پسر است به مادرش رفاه دهد (و گرامي بدارد) و با نام خوب بنامد و كتاب خدا را به او ياد دهد و او را تطهير نمايد و شنا كردن به او تعليم نمايد؛
    و اگر دختر است مادرش را گرامي بدارد و نام نيك بنامد و سوره نور را به او ياد دهد و سوره يوسف را تعليم ننمايد و او را در بالاخانه ننشاند (كه در ديد مردم باشد و او مردم را ببيند) و در شوهر دادن شتاب نمايد و اما او را كه فاطمه ناميدي پس به او فحش نده و بد نگو و نزن. «1»
    9- وقال صلي الله عليه و آله و سلم: ما من بيت فيه من البنات إلا نزلت كل يوم عليه اثني عشر بركة و رحمة من السماء، و لا تنقطع زيارة الملائكة من ذلك البيت، يكتبون لأبيهم كلّ يوم و ليلة عبادة سنة خانه‌اي نيست در آن از دختران وجود داشته باشد، مگر اينكه هر روز دوازده بركت و رحمت از آسمان نازل مي شود و زيارت فرشتگان از آن خانه منقطع نمي‌شود در شبانه روز براي پدرانشان، ثواب عبادت يك سال مي نويسند. «2
    61- خدايا برايم دختري ده‌
    61- خدايا برايم دختري ده در مجالس ترحيم زياد ديده شده است هركس دختري نداشته باشد، ماتمش سوت كور و بي سر و صدا و كم رنگ و سرد و خاموش سپري مي‌شود، اما اگر داراي دختر يا دختراني باشد، مجالس پر رونق و گرم و پرهياهو مي‌گردد زيرا دختر است كه براي پدر و مادر، واقعاً اشگ مي ريزد و مي‌سوزد و خاطره‌اش را زنده نگهميدارد (و گرم
    والدين دو فرشته جهان آفرينش، ص: 313
    مي‌كند)!.
    1- أبان بن عثمان: از محمد واسطي: از أبي عبد الله عليه السلام فرمود: إنّ (أبي) إبراهيم عليه السلام سأل ربّه أن يرزقه ابنة تبكيه و تندبه بعد موته. همانا پدرم ابراهيم عليه السلام از خدا درخواست نمود برايش دختري دهد كه بعد از مرگش به او ناله سر دهد و بگريد. «1»
    62- آرزوي مرگ براي دختران چرا؟!
    62- آرزوي مرگ براي دختران چرا؟! بعضي از افكار و رسوم اعراب جاهلي خواسته و ناخواسته، هنوز هم در بعضي از مغزها ريشه دوانده است، هروقت برايش دختري به وجود آيد، او را نفرين مرگ (بميري انشاءاللّه) نثارش مي‌كنند و به خواسته‌ها و گفتارهايش اهميتي قائل نمي‌شوند برخلاف آقا پسرها كه گل سر سبد زندگي مي پندارند و نازش مي‌نمايند و قربان صدقه مي‌روند!! اما واقعيّت جز اين است.
    رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم فرمود: «دختر حسنه است و پسر نعمت در قيامت از نعمتها سؤال مي‌شود نه از حسنات»
    1- محمد بن علي بن حسين بااسنادش: از عمر بن يزيد به ابي عبد الله عليه السلام گفت إن لي بنات، فقال: لعلك تتمنّي موتهنّ، أما إنّك إن تمنّيت موتهنّ و متن لم تؤجر يوم القيامة، ولقيت ربّك حين تلقاه و أنت عاص. من دختراني دارم! فرمود: شايد آرزوي مرگشان را مي كني؟! آگاه باش اگر تو آرزوي مرگشان كني و بميرند، روز قيامت كه پاداشي به تو داده نمي‌شود و بلكه پروردگارت را ملاقات مي كني در حالي كه به او عاصي هستي. «2»
    در اين باره روايات فراوان است و مصلحت در رعايت اختصار، به فصل بعدي
    والدين دو فرشته جهان آفرينش، ص: 314
    توجه نمائيد
    63- سوراخ كردن گوش راست نوزاد!
    63- سوراخ كردن گوش راست نوزاد! 1- مسعدة بن صدقة: از أبي عبد الله عليه السلام فرمود: إنّ ثقب أذن الغلام من السنة و ختانه لسبعة أيام من السنة. سوراخ كردن گوش بچه از سنّت است و در هفتمين روز ختنه كردن نيز از سنّت است. «1»
    2- حسين بن خالد گفت: از امام رضا عليه السلام از كيفيت و وقت تبريك گفتن به نوزاد پرسيدم؟ فرمود: إنّه لما وُلد الحسن بن علي عليه السلام هبط جبرئيل علي رسول الله صلي الله عليه و آله و سلم بالتهنئة في اليوم السابع، و أمره أن يسمّيه و يكنّيه و يحلق رأسه و يعق عنه و يثقب أذنه، و كذلك حين ولد الحسين عليه السلام أتاه في اليوم السابع فأمره بمثل ذلك، قال: و كان لهما ذؤابتان في القرن الايسر و كان الثقب في الأذن اليمني في شحمة الأذن، و في اليسري في أعلي الاذن، فالقرط في اليمني، و الشنف في اليسري. وقتي كه حسن بن علي عليهما السلام متولد شد جبرئيل براي تبريك گفتن به رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم فرود آمد و او را امر كرد اورا نام گذاري كند و كنيه دهد و سرش را بتراشد و قرباني كند و گوشش را سوراخ نمايد و همچنين وقتي حسين عليه السلام متولد شد و در روز هفتم همان برنامه اجرا و براي آن دو كاكل در قسمت چپ سر بود و سوراخ در گوش راست در نرمه گوش و در گوش چپ بالاي گوش پس گوشواره در گوش راست و زينت در گوش چپ. «2»
    3- عبد الله بن سنان: از أبي عبد الله عليه السلام فرمود: ثقب أذن الغلام من السنة و ختان الغلام من السنة. سوراخ كردن گوش پسر و ختنه كردن او در سنت است. «3»
    4- سكوني گفت: پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم فرمود: يا فاطمة، اثقبي أذني الحسن و الحسين
    (عليهما السلام) خلافاً لليهود. اي فاطمه گوشهاي حسن و حسين را سوراخ كن كه بر
    والدين دو فرشته جهان آفرينش، ص: 315
    خلاف يهوديهاست. «1»
    64- ختنه كردن پسران‌
    64- ختنه كردن پسران براي حفظ بهداشت و سلامت پسر ختنه يكي از وظائف مهم پدر است كه در آينده به امراض گوناگون مبتلا نشود.
    1- عياشي در تفسيرش: از زرارة: از أبي جعفر عليه السلام فرمود: ما أبقت السنة شيئاً حتي أن منها قصّ الشارب و الأظفار و أخذ الشارب و الختان. سنّت باقي نگذاشت چيزي را (از بهداشت و بهزيستي مگر اينكه آن را آورده و ذكر كرده است) حتي از آن است كوتاه نمودن سبيل و ناخنها و گرفتن سبيل و ختنه كردن!. «2»
    2- طلحة بن زيد: از جعفر بن محمد: از پدرش: از پدران بزرگوارش از علي عليهم السلام فرمود: رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم: إن الله عزّ و جلّ بعث خليله بالحنيفية، و أمره بأخذ الشارب و قصّ الأظفار و نتف الإبط و حلق العانة و الختان. خداوند خليلش (حضرت ابراهيم) را مبعوث كرد با (دين) حنيفيه و او را امر نمود به گرفتن سبيل و كوتاه كردن ناخن‌ها و تميز نمودن زير بغل و تراشيدن عانه و ختنه كردن. «3»
    3- أحمد بن محمد از ابن فضال از عبد الله بن محمد بجلي از أبي عبد الله عليه السلام فرمود: رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم فرمود: اختنوا «4» الصبيان و ارحموهم و إذا وعدتموهم شيئا ففوا لهم فانّهم لا يرون إلّا انكم ترزقونهم بچه‌ها را ختنه نمائيد و به آنها رحم كنيد و هرگاه به آنها وعده‌اي داديد، وفا كنيد آنها چنين مي پندارند روزي دهنده
    والدين دو فرشته جهان آفرينش، ص: 316
    آنهاشمائيد!. «1»
    تأليف اين كتاب در تاريخ 14/ 8/ 1386 شمسي برابر با 25 شوال المكرم 1428 قمري شب شهادت مظلومانه امام جعفرصادق عليه السلام پايان پذيرفت.
    الحمد للّه أوّلًا و آخراً و ظاهراً و باطناً و الصّلوة و السّلام علي خاتم رُسُله محمّد بن عبداللّه صلي الله عليه و آله و سلم و علي آله غرّالميامين المنتجبين واللّعنة الدّائمة الأبديّة علي أعدائهم أجمعين من الان الي لقاء يوم الدّين آمين يا ربّ العالمين

امضاء
    امضاء

7. Top | #146

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    1,790
    صلوات
    1228
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    637 در 163
    دریافت
    0
    آپلود
    0

61- خدايا برايم دختري ده‌
    61- خدايا برايم دختري ده در مجالس ترحيم زياد ديده شده است هركس دختري نداشته باشد، ماتمش سوت كور و بي سر و صدا و كم رنگ و سرد و خاموش سپري مي‌شود، اما اگر داراي دختر يا دختراني باشد، مجالس پر رونق و گرم و پرهياهو مي‌گردد زيرا دختر است كه براي پدر و مادر، واقعاً اشگ مي ريزد و مي‌سوزد و خاطره‌اش را زنده نگهميدارد (و گرم
    والدين دو فرشته جهان آفرينش، ص: 313
    مي‌كند)!.
    1- أبان بن عثمان: از محمد واسطي: از أبي عبد الله عليه السلام فرمود: إنّ (أبي) إبراهيم عليه السلام سأل ربّه أن يرزقه ابنة تبكيه و تندبه بعد موته. همانا پدرم ابراهيم عليه السلام از خدا درخواست نمود برايش دختري دهد كه بعد از مرگش به او ناله سر دهد و بگريد. «1»
    امضاء

8. Top | #147

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    1,790
    صلوات
    1228
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    637 در 163
    دریافت
    0
    آپلود
    0

62- آرزوي مرگ براي دختران چرا؟!

62- آرزوي مرگ براي دختران چرا؟! بعضي از افكار و رسوم اعراب جاهلي خواسته و ناخواسته، هنوز هم در بعضي از مغزها ريشه دوانده است، هروقت برايش دختري به وجود آيد، او را نفرين مرگ (بميري انشاءاللّه) نثارش مي‌كنند و به خواسته‌ها و گفتارهايش اهميتي قائل نمي‌شوند برخلاف آقا پسرها كه گل سر سبد زندگي مي پندارند و نازش مي‌نمايند و قربان صدقه مي‌روند!! اما واقعيّت جز اين است.
    رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم فرمود: «دختر حسنه است و پسر نعمت در قيامت از نعمتها سؤال مي‌شود نه از حسنات»
    1- محمد بن علي بن حسين بااسنادش: از عمر بن يزيد به ابي عبد الله عليه السلام گفت إن لي بنات، فقال: لعلك تتمنّي موتهنّ، أما إنّك إن تمنّيت موتهنّ و متن لم تؤجر يوم القيامة، ولقيت ربّك حين تلقاه و أنت عاص. من دختراني دارم! فرمود: شايد آرزوي مرگشان را مي كني؟! آگاه باش اگر تو آرزوي مرگشان كني و بميرند، روز قيامت كه پاداشي به تو داده نمي‌شود و بلكه پروردگارت را ملاقات مي كني در حالي كه به او عاصي هستي. «2»
    در اين باره روايات فراوان است و مصلحت در رعايت اختصار، به فصل بعدي
    والدين دو فرشته جهان آفرينش، ص: 314
    توجه نمائيد
    امضاء

9. Top | #148

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    1,790
    صلوات
    1228
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    637 در 163
    دریافت
    0
    آپلود
    0

63- سوراخ كردن گوش راست نوزاد!
    63- سوراخ كردن گوش راست نوزاد! 1- مسعدة بن صدقة: از أبي عبد الله عليه السلام فرمود: إنّ ثقب أذن الغلام من السنة و ختانه لسبعة أيام من السنة. سوراخ كردن گوش بچه از سنّت است و در هفتمين روز ختنه كردن نيز از سنّت است. «1»
    2- حسين بن خالد گفت: از امام رضا عليه السلام از كيفيت و وقت تبريك گفتن به نوزاد پرسيدم؟ فرمود: إنّه لما وُلد الحسن بن علي عليه السلام هبط جبرئيل علي رسول الله صلي الله عليه و آله و سلم بالتهنئة في اليوم السابع، و أمره أن يسمّيه و يكنّيه و يحلق رأسه و يعق عنه و يثقب أذنه، و كذلك حين ولد الحسين عليه السلام أتاه في اليوم السابع فأمره بمثل ذلك، قال: و كان لهما ذؤابتان في القرن الايسر و كان الثقب في الأذن اليمني في شحمة الأذن، و في اليسري في أعلي الاذن، فالقرط في اليمني، و الشنف في اليسري. وقتي كه حسن بن علي عليهما السلام متولد شد جبرئيل براي تبريك گفتن به رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم فرود آمد و او را امر كرد اورا نام گذاري كند و كنيه دهد و سرش را بتراشد و قرباني كند و گوشش را سوراخ نمايد و همچنين وقتي حسين عليه السلام متولد شد و در روز هفتم همان برنامه اجرا و براي آن دو كاكل در قسمت چپ سر بود و سوراخ در گوش راست در نرمه گوش و در گوش چپ بالاي گوش پس گوشواره در گوش راست و زينت در گوش چپ. «2»
    3- عبد الله بن سنان: از أبي عبد الله عليه السلام فرمود: ثقب أذن الغلام من السنة و ختان الغلام من السنة. سوراخ كردن گوش پسر و ختنه كردن او در سنت است. «3»
    4- سكوني گفت: پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم فرمود: يا فاطمة، اثقبي أذني الحسن و الحسين
    (عليهما السلام) خلافاً لليهود. اي فاطمه گوشهاي حسن و حسين را سوراخ كن كه بر
    والدين دو فرشته جهان آفرينش، ص: 315
    خلاف يهوديهاست. «1»
    64- ختنه كردن پسران‌
    64- ختنه كردن پسران براي حفظ بهداشت و سلامت پسر ختنه يكي از وظائف مهم پدر است كه در آينده به امراض گوناگون مبتلا نشود.
    1- عياشي در تفسيرش: از زرارة: از أبي جعفر عليه السلام فرمود: ما أبقت السنة شيئاً حتي أن منها قصّ الشارب و الأظفار و أخذ الشارب و الختان. سنّت باقي نگذاشت چيزي را (از بهداشت و بهزيستي مگر اينكه آن را آورده و ذكر كرده است) حتي از آن است كوتاه نمودن سبيل و ناخنها و گرفتن سبيل و ختنه كردن!. «2»
    2- طلحة بن زيد: از جعفر بن محمد: از پدرش: از پدران بزرگوارش از علي عليهم السلام فرمود: رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم: إن الله عزّ و جلّ بعث خليله بالحنيفية، و أمره بأخذ الشارب و قصّ الأظفار و نتف الإبط و حلق العانة و الختان. خداوند خليلش (حضرت ابراهيم) را مبعوث كرد با (دين) حنيفيه و او را امر نمود به گرفتن سبيل و كوتاه كردن ناخن‌ها و تميز نمودن زير بغل و تراشيدن عانه و ختنه كردن. «3»
    3- أحمد بن محمد از ابن فضال از عبد الله بن محمد بجلي از أبي عبد الله عليه السلام فرمود: رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم فرمود: اختنوا «4» الصبيان و ارحموهم و إذا وعدتموهم شيئا ففوا لهم فانّهم لا يرون إلّا انكم ترزقونهم بچه‌ها را ختنه نمائيد و به آنها رحم كنيد و هرگاه به آنها وعده‌اي داديد، وفا كنيد آنها چنين مي پندارند روزي دهنده
    والدين دو فرشته جهان آفرينش، ص: 316
    آنهاشمائيد!. «1»
    تأليف اين كتاب در تاريخ 14/ 8/ 1386 شمسي برابر با 25 شوال المكرم 1428 قمري شب شهادت مظلومانه امام جعفرصادق عليه السلام پايان پذيرفت.
    الحمد للّه أوّلًا و آخراً و ظاهراً و باطناً و الصّلوة و السّلام علي خاتم رُسُله محمّد بن عبداللّه صلي الله عليه و آله و سلم و علي آله غرّالميامين المنتجبين واللّعنة الدّائمة الأبديّة علي أعدائهم أجمعين من الان الي لقاء يوم الدّين آمين يا ربّ العالمين
    امضاء

10. Top | #149

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    1,790
    صلوات
    1228
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    637 در 163
    دریافت
    0
    آپلود
    0

مصادر و منابع‌

مصادر و منابع 1- قرآن كريم.
    2- نهج البلاغة: سيّد رضي قدس سره.
    3- الأخلاق: أبو القاسم كوفي.
    4- اصول كافي: محمد بن يعقوب كليني قدس سره.
    5- الأمالي: شيخ صدوق قدس سره.
    6- الأمالي: شيخ طوسي قدس سره.
    7- الإمامة و التّبصرة: علي بن بابويه شيخ صدوق قدس سره.
    8- الإستبصار: شيخ طوسي.
    9- الترغيب والترهيب: طبراني.
    10- التّهذيب: محمد بن حسن (شيخ طوسي) قدس سره.
    11- الجعفريات:
    12- الخرائج و الجرايح: قطب راوندي.
    13- الخصال: شيخ صدوق.
    14- الدر المنثور: جلال الدين السيوطي.
    15- السّرائر: محمد بن ادريس.
    16- الرجال: محمد بن عمر بن عبد العزيز الكشي.
    17- الفوائدالقمّيّة: سيّد يوسف مدني تبريزي.
    18- القاموس المحيط: فيروز آبادي.
    19- المحاسن: احمدبن عبداللّه برقي.
    20- المستدرك: الحاكم النيسابوري.
    21- المعجم الكبير: حافظ ابي القاسم سليمان بن أحمد الطبراني.
    22- المقنعة: محمد بن محمد (شيخ مفيد) قدس سره.
    23- المقنع: شيخ صدوق قدس سره.
    والدين دو فرشته جهان آفرينش، ص: 318
    24- المناقب: ابن شهرآشوب.
    25- المنجد: لويس معلوف.
    26- المهذب البارع: ابن فهد الحلي.
    27- النهاية: ابن اثير.
    28- النهاية: شيخ طوسي قدس سره.
    29- الهداية: شيخ صدوق.
    30- الوافي في شرح اصول الكافي: ملاصالح مازندراني.
    31- اليواقيت: لابي عمر الزاهد.
    32- بحارالأنوار: محمد باقر مجلسي قدس سره.
    33- تحف العقول: ابن شعبة حرّاني
    34- تفسير مجمع البيان: طبرسي.
    35- تفسير في ظلال القرآن: سيّد قطب چاپ پنجم سال 1386 قمري- 1967
    36- تفسير نمونه: جمعي از نويسندگان.
    37- تفسير العياشي: ابونصرمحمد بن مسعود السّلمي العياشي. (م 320 ق)
    38- تنبيه الخواطر: ورّام بن ابي فراس.
    39- جامع الأخبار: علي بن سعد خياط (ياصدوق ياصاحب مكارم الأخلاق)
    40 ثواب الأعمال: شيخ صدوق.
    41- جامع السعادات: محمد مهدي نراقي.
    42- جامع الشّتات: ميرزا ابوالقاسم قمي (الجيلاني) قدس سره.
    43- حليةالمتّقين: علامه محمد باقر مجلسي قدس سره.
    44- دعائم الاسلام: قاضي نعمان بن محمد (يا شيخ صدوق)
    45- دعوات الراوندي: قطب راوندي.
    46- روضة الواعظين: الفتال النيسابوري
    47- سنن الترمذي: الترمذي.
    48- سنن ابي داود: 6292).
    والدين دو فرشته جهان آفرينش، ص: 319
    49- شجرة طوبي: محمد مهدي مازندراني حائري.
    50- شرح نهج البلاغة: ابن ابي الحديد.
    51- صحاح اللّغة: جوهري.
    52- طبّ الأئمّة: ابي عتاب عبداللّه بن بسطام بن سابور زيّات.
    53- صحيح ابن حبّان: ابن حبّان.
    54- صحيح البخاري: محمد بن اسماعيل بخاري.
    55- صحيح مسلم: مسلم بن الحجاج القشيري.
    56- صحيفةالرضا عليه السلام.
    57- عدةالدّاعي: ابن فهد حلّي.
    58- عقاب الأعمال: صدوق.
    59- علل الشرايع: شيخ صدوق.
    60- عوالي اللئالي: ابن ابي جمهور الأحسائي
    61- عيون الأخبار: شيخ صدوق.
    62- غررالحكم و دررالكلم: عبدالواحد بن محمد بن عبدالواحد الآمُدي.
    63- فقه الرضا عليه السلام: علي بن بابويه.
    64- كشف المحجّة: سيد ابن طاووس.
    65- قاموس اللّغة: فيروز آبادي.
    66- قرآن كريم.
    67- قرب الاسناد: عبداللّه بن جعفرالحميري.
    68- كامل الزيارة: ابوالقاسم جعفر بن محمد بن جعفربن موسي بن قولويه.
    69- كتاب (الزهد) حسين بن سعيد.
    70- كتاب أبان بن تغلب (عثمان).
    71- كشف الغمة: علي بن عيسي.
    72- كشف المحجة لثمرةالمهجة: سيد ابن طاووس.
    73- كنز العرفان: فاضل مقداد.
    والدين دو فرشته جهان آفرينش، ص: 320
    74- كنز العمال: متقي هندي جونبوري.
    75- لئالي الأخبار: شيخ محمد نبي توسيركاني.
    76- لبّ اللّباب: قطب راوندي.
    77- لسان العرب: ابن منظور.
    78- مجمع الزوائد و منبع الفوائد: نورالدين علي بن ابي بكر بن حجر هيثمي شافعي (م 807 ه).
    79- مرآت العقول: علامه مجلسي.
    80- مسائل علي بن جعفر.
    81- مستدرك الوسائل: محمد حسين نوري.
    82- مستطرفات السرائر: محمد بن ادريس الحلي.
    83- مسند الإمام الرضا عليه السلام: شيخ عزيز الله عطاردي.
    84- مسند الشاميين: الطبراني.
    85- مصباح الشريعة: امام صادق عليه السلام (بحار).
    86- معاني الأخبار: شيخ صدوق.
    87- مغني المحتاج: محمد بن الشربيني.
    88- مفردات القرآن: راغب اصفهاني.
    89- مكارم الأخلاق: حسن بن فضل الطبرسي.
    90- منتهي الامال: شيخ عباس قمي.
    91- من لايحضره الفقيه: شيخ صدوق.
    92- موارد الظمآن: الهيثمي.
    93- ميزان الحكمة: محمدي ري شهري.
    94- نوادر راوندي: چاپ نجف
    95- نهج البلاغة: سيّد رضي.
    96- وسائل الشيعة: شيخ حرّ عاملي
    امضاء

11. Top | #150

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    1,790
    صلوات
    1228
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    637 در 163
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پـــــــــــــــــایـــــ ـــــــــــــان
    امضاء

صفحه 15 از 15 نخستنخست ... 51112131415

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع