صفحه 3 از 3 نخستنخست 123
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 26 , از مجموع 26

موضوع: باده گلگون «چهار صد و چهل کلمه در سلوک الی الله از آیة الله حاج میرزا جواد آقا ملکی تبریزی

جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید    محبوب کن - فیس نما
  1. Top | #21

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    11,713
    صلوات
    428
    دلنوشته
    4
    صلی الله یا حسن مجتبی یا کریم آل طاها و یاسین
    مورد تشکر
    13,757 در 5,154
    دریافت
    0
    آپلود
    0

17 - ادب مصلی

[ای عزیز!] سید بن طاووس(55) قدس سره العزیز در [کتاب ] فلاح السائل می فرماید: روایت شده که مولای ما جعفر بن محمد الصادق (علیه السلام) در نمازی قرآن تلوت می کرد؛ پس حالت غش به آن حضرت دست داد؛ چون به خود آمد، از ایشان سؤال شد: چه شد که حالت شما این چنین شد؟! فرمود بدنی مضمون: آیات قرآن را آن قدر تکرار کردم تا به حالتی رسیدم که گویی آن آیات را از آن که نازل کرده است، بدون واسطه در کمال روشنی و بالعیان می شنوم، پس نیروی بشری تاب این مکاشفه جلال الهی را نیاورد.(56)(57)

امضاء
    سمن بویان غبار غم چو بنشینند بنشانند
    پری رویان قرار از دل چو بستیزند بستانند
    در این حضرت چو مشتاقان نیاز آرند ناز آرند
    که با این درد اگر دربند درمانند درمانند

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #22

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    11,713
    صلوات
    428
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    13,757 در 5,154
    دریافت
    0
    آپلود
    0

18 - عارف کیست؟

[ای عزیز!] در مصباح الشریعه(58) در تعریف عارف [می ]فرماید: العارف شخصه مع الخلق و قلبه مع الله، و لوسهی قلبه عن الله طرفه عین لمات شوقاً الیه، و العارف امین ودایع الله و کنز اسراره و معدن نوره و دلیل رحمته علی خلقه و مطیه علومه و میزان فضله و عدله و قد غنی عن الخلق و المراد و الدنیا و لامونش له سوی الله و لا نطق [و لا منطق ] و لا اشاره و لا نفس الا بالله و لله و من الله و مع الله فهو فی ریاض قدسه متردد و من لطائف فضله الیه متزود و المعرفه اصل و فرعه الایمان(59)، (آن کس که معرفت خدای تعالی نصیبش شده باشد، تنش با خلق است ولی دلش با خداست، آن چنان که اگر یک چشم به هم زدن، دلش خدای را از یاد ببرد، از شوق خدا می میرد و عارف، امین امانت های الهی است و گنجینه اسرار اوست. کان نور او ود دلیل رحمت اوست بر خلقش، و حامل علوم خداوندی و میزان فضل و عدل الهی است. عارف از خلق و مراد [و مقاصد و مطلوب های دنیوی ] و دنیا بی نیاز است و جز خدای تعالی همدمی ندارد و هیچ گفتار و اشاره و نفسی ندارد، مگر آن که به وسیله خدا و برای خدا و از جانب خدا و با خدا می باشد. پس عارف در چمن زارها و گلزارهای قدس خداوندی در رفت و آمد و از لطائف فضل او خوشه چین است؛ و برای وصول به مقام شامخ انسانیت، اصل و پایه، معرفت است و ایمان فرع اوست).(60)

امضاء

4. Top | #23

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    11,713
    صلوات
    428
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    13,757 در 5,154
    دریافت
    0
    آپلود
    0

19 - خطر دنیا دوستی

ای برادر من! برای خودت توشه ای برای روز فقر و بیچارگی ات برگیر، بلکه برای حال گرفتاری و بلایت، و اگر حالت برای گریه مساعد نیست، پس لامحاله تباکی کن و اگر قساوت نگذاشت که حتی تباکی کنی، پس بدان که گناهان، تو را بیمار کرده و کدورت عیب ها، قلبت را فاسد نموده؛ مخصوصاً به زینت این دنیای پست و زیور و ظاهر فریبنده اش مغرور شدن و با این عادت های پست از قبیل: خوش گذرانی با لذت ها و حظهای دنیا انس گرفتن، که در اخبار آمده است که: دوستی دنیا سرآمد هر گناه خطرناکی است(61) [که ] دیگر در قلب تو جایی برای ذکر خدا و فکر آخرت باقی نگذاشته است.(62)

امضاء

5. Top | #24

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    11,713
    صلوات
    428
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    13,757 در 5,154
    دریافت
    0
    آپلود
    0

20 - مانع نزول عذاب الهی

[بدان ای عزیز که ] در معانی الاخبار با سندش از امام صادق (علیه السلام) روایت نموده که فرمود: پدرم امیرالمؤمنین (علیه السلام) از رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) نقل فرمود که ان الله جل جلاله اذا رأی اهل قریه قد اسرفوا فی المعاصی و فیها ثلاثه نفر من المؤمنین ناداهم جل جلاله یا اهل معصیتی لولا ما [من ]فیکم من المؤمنین المتحابین بجلالی العامرین بصلوتهم ارضی و مساجدی و المستغفرین بالاسحار خوفاً منی، لانزلت بکم عذابی ثم لا ابالی(63)؛ (خدای تعالی هنگامی که دید مردم شهری در گناهان زیاده روی و سه نفر از مؤمنین در میان آنان است، خدای جل جلاله به آنان آواز می دهد: ای کسانی که نافرمانی مرا می کنید، اگر نبودند در میان شما کسانی از مؤمنین که به خاطر جلال من همدیگر را دوست می دارند و با نمازشان زمین و مسجدهای مرا آباد می کنند و در سحرها از ترس من استغفار می کنند، هر آینه عذاب خودم را بر شما فرو می فرستادم و پروایی نداشتم)(64).

امضاء

6. Top | #25

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    11,713
    صلوات
    428
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    13,757 در 5,154
    دریافت
    0
    آپلود
    0

21 - معرفت نفس

برادر من! اگر همت(65) داری که از اهل معرفت شوی و انسان بشوی؛ بشر روحانی باشی؛ سهیم و شریک ملائکه باشی و رفیق انبیاء و اولیاء (علیه السلام) بوده باشی(66) کمر همت به میان زده و از راه شریعت(67)؛ بیا و مقداری از صفات حیوانات را از خود دور کن و متخلق به اخلاق روحانیین باش، راضی به مقام حیوانات(68) و قانع به مرتبه جمادات(69) نشو؛ حرکتی از این آب و گل به سوی وطن اصلی خود که از عوالم علیین و محل مقربین است بکن، بلکه نفس خود را بشناسی و بالکشف(70) و العیان(71) به حقیقت این امر بزرگ نایل باشی که شناختن آن، راه شناختن خداوند جل جلاله است؛ چنانچه در روایت است که: من عرف نفسه فقد عرف ربه(72)؛ (هر کس که نفس خودش را بشناسد به تحقیق که پروردگارش را شناخته است). اگر چه بعضی ها معنای این روایت [را] حمل بر تعلیق به محال کرده اند، بدان معنی که همان طور که معرفت نفس محال است، معرفت پروردگار نیز محال است؛ غافل از آن که همین معنا در اخبار دیگر به طور صراحت در معنی اول رسیده است و بر معنای دوم یعنی: تعلیق بر محال، قابل حمل نیست، چنانچه در مصباح الشریعه وارد است که سؤال کردند: مقصود از علمی که فرموده اند آن را طلب کنید، اگر چه در چین باشد، کدام علم است؟. فرمودند: مرداد معرفت نفس است که در او معرفت رب است(73) و همچنین در خبر است که سؤال کردند از حضرت رسول (صلی الله علیه و آله و سلم): کیف الطریق الی معرفه الرب؟؛ (چه راهی برای شناخت پروردگار هست؟) فرمودند: معرفه النفس(74)؛ (راهش شناختن نفس است).(75)

امضاء

7. Top | #26

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    11,713
    صلوات
    428
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    13,757 در 5,154
    دریافت
    0
    آپلود
    0

22 - انسان، حامل امانت الهی

[ای سالک عزیز!] این انسان کذائی، طرفه(76) معجونی است که در او از همه عوالم امکان نمونه ای هست، بلکه از تمام صفات و اسماء الهی جل جلاله تأثیری در او موجود است؛ کتابی است که احسن الخالقین(77) او را با دست خود نوشته است؛ و او است مختصر از لوح محفوظ؛(78) و اوست اکبر حجه الله؛ و اوست حامل امانتی که آسمان ها و زمین ها نتوانستند آن را حمل نمایند؛(79) و به عبارت دیگر، از [هر سه عالم ] محسوسات و عالم مثال و عالم معقول(80)، در انسان حظ و افری گذاشته اند. و اگر انسان دو عالم (حس و مثال) خود را تابع عقلش نماید، یعنی توجهش را به آن عالمش کند و همتش را به آن عالم قرار دهد و قوه آن را به فعلیت بیاورد، سلطنت دو عالم (شهادت و مثال) بر او موهبت می شود و خلاصه به مقامی می رسد که بر قلب احدی خطور نکرده از: شرافت و لذت و بهجت و بهاء و معرفت حضرت حق تعالی(81). بلی! آن چه اندر وهم ناید، آن شود.(82) و اگر عقلش را تابع عالم حس و شهادتش که عالم طبیعت و عالم سجین(83) است نماید و منغمر(84) در عالم طبیعت شود و مصداق اخلد الی الارض(85) باشد، خدا می داند که بعد از مفارقت روحش از ابن بدن، چه ابتلایی و چه شقاوتی و چه ظلمتی و چه شدتی به او خواهد رسید؟! لاسیما در قیامت کبری که یوم تبلی السرائر(86) است و روزی است که نهادها آشکار خواهد شد!(87)

امضاء

صفحه 3 از 3 نخستنخست 123

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع