صفحه 13 از 16 نخستنخست ... 3910111213141516 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 121 تا 130 , از مجموع 158

موضوع: چگونه فرزندان متعادلی در دوران بلوغ داشته باشیم؟

1. Top | #121

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    1,800
    صلوات
    1228
    دلنوشته
    4
    صلی الله علیک یا سید الشهدا
    مورد تشکر
    637 در 163
    دریافت
    0
    آپلود
    0

7- بدانید او کجاست. لطفاً شخصاً کنترل کنید! پدر باید بداند:
    - فرزندش کجاست؟
    - آیا اکنون فرزند او در مدرسه است؟!
    - آیا فرزند او در جشن تولد دوستش است؟!
    - یا فرزند نوجوانش با دوستان خود برای مطالعه دروس به کتابخانه رفته است؟!
    زمانیکه از بعضی پدرها پرسیده میشود میدانید فرزندتان کجاست؟ میگویند بله، از مادرش پرسیده ام، یا از خواهر یا شخص دیگری پرسیدهام!
    به پدرها توصیه میکنیم حتماً هر چندوقت یکبار خودتان شخصاً کنترل کنید. با او تماس بگیرید و مطمئن شوید فرزند شما کجاست؛ یک پدر همیشه باید بداند فرزند او کجا و درحال انجام چه کاری است.
    8- برای فرزند خود دعا کنید.
    بعضی از پدر و مادرها در بحث دعا کردن قائل بر این هستند ما بنده خوبی نیستیم که دعا کنیم و از خدا چیزی بخواهیم؛ این حرف هیچ ارتباطی به این موضوع ندارد که ما میخواهیم برای فرزند خود دعا کنیم. وقتی ما برای فرزند خود دعا میکنیم، یعنی در برابر خداوند متعال، به عنوان والدین فرزندمان برای او
    ص: 156
    چیزی میخواهیم؛ لذا این کار، کار بسیار خوبی است.
    یکی از کارهای بسیار خوبی که خصوصاً پدر میتواند برای فرزند خود انجام دهد، این است که برای او دعا کند. خصوصاً برای اینکه:
    - فرزند من ازدواج درستی داشته باشد؛
    - فرزند من عاقبتبهخیر شود؛
    - فرزند من فرزندان صالحی داشته باشد؛
    - فرزند من زندگی خوبی داشته باشد؛
    - فرزند من زندگی شادی داشته باشد و ... .
    اینها دعاهایی است که ما میتوانیم برای فرزندان خود داشته باشیم. از لحاظ مکان دعا کردن باید بگویم که پدرها همیشه میتوانند برای فرزندانشان دعا کنند. ممکن است در حین رانندگی باشید، در آن زمان نیز میتوانید برای آنها دعا کنید؛ اما یکی از زمانهای خوبی که به ما برای دعا کردن سفارش شده، بعد از نماز صبح و مابین نماز مغرب و عشاء است که ما میتوانیم برای فرزندان خود دعا کنیم.
    وظایف خاص مادران در دوران بلوغ پسر
    بعضی از والدین تصور میکنند که دوران بلوغ فرزند پسر هیچ ارتباطی به مادر ندارد و پدر موظف است تا نسبت به تمام امور نوجوان رسیدگی کند. حال آنکه نحوه رفتار مادر در این دوران از اهمیت ویژهای برخوردار است؛ لذا رعایت نکات ذیل را به مادران گرامی توصیه میکنیم:
    1- گوش شنوایی برای شنیدن صحبتهای فرزند خود داشته باشید؛
    2- تلاش کنید نوجوان ارتباط خوبی با پدر خود داشته باشد. (بهدلیل اهمیت این موضوع در بخشی جدا توضیحات تکمیلی آن ارائه میگردد)؛
    3- نوجوان خود را در جایگاه پدر خانواده قرار ندهید. این جمله یعنی اینکه
    ص: 157
    به فرض درشت بودن جثه نوجوان و یا دخالتهای بهجا یا حتی نابهجا، یا اینکه بخواهید به نوجوان ثابت کنید او نیز شخصیت کامل دارد، تصمیمات و گفتههای او را مساوی با تصمیم و گفتههای همسر خود بدانید.
    این کار بسیار ناپسند بوده و موجب عدم تربیت صحیح فرزند و ایجاد اختلاف بین زوجین خواهد شد. در یک خانواده متعادل، اعضاء خانواده اعم از مادر، پدر و فرزندان، هر یک در جایگاه خود قرار داشته و به فراخور جایگاه خودشان با دیگران تعامل دارند. در غیر اینصورت ما خانواده را متعادل نمیدانیم؛
    4- مراقب ارتباط اطرافیان خود، خصوصاً جنس مخالف، با فرزندتان باشید؛
    5- در محیط خانه خصوصاً در زمان حضور نوجوان از پوشیدن لباسهایی که چسبان و بدننما هستند، خودداری کنید؛
    6- از شوخیهای معمول با همسر یا گفتوگوهای خاص با همجنسان خود در حضور نوجوان پسر پرهیز کنید.
    ارائه راهکار به مادران گرامی جهت تسهیل ارتباط نوجوان پسر با پدر خود و یا ارتباط پدر با پسر خود
    1- به نوجوان پسر یاد دهید بهجای شکایت یا گله کردن، انتظار خود را از پدر در قالب سؤال یا خواسته مطرح کند؛
    2- برای نوجوان توضیح دهید که پدر وظایف مختلفی دارد و مجبور است کارهای خود را اولویتبندی کند و این بهمعنی بیاهمیت بودن خواسته نوجوان نیست؛
    3- به نوجوان یاد دهید همیشه صحبت خود را، با احترام و محبت فرزندی شروع کند؛
    4- برای نوجوان توضیح دهید، که پدر جایگاه خاصی در خانواده دارد و مدیر
    ص: 158
    خانواده است؛ لذا با یک دستگاه خودپرداز بانک متفاوت است!؛
    5- بارها و بارها به نوجوان خود یادآوری کنید که پدر خانواده همیشه تلاش میکند تا فرزندان و همسر خانواده در آرامش و رفاه باشند؛ لذا باید قدردان او بود.
    وظایف خاص مادران در دوران بلوغ دختر
    اقدامات خاص مادران در دوران بلوغ دختران
    اشاره
    *مسئولیت صحبت با دختر در خصوص کشف فردیت و همچنین "خودِجنسیتی"، با مادران است.
    خودِجنسیتی بهطور خلاصه یعنی اینکه چون من دختر هستم، باید اینگونه باشم؛ یعنی اینگونه فکر کنم، اینگونه رفتار کنم و اینگونه صحبت کنم. اینگونه زن بودن را ما خودِ جنسیتی معنا میکنیم.
    مادر نباید از چالش با دختر خود فرار کند، بلکه باید با او گفتوگو داشته باشد تا او بتواند فردیت خود را کشف نماید. (دختر همانند مادر خود میشود.) هر چالش یا گفتوگوی اختلاف برانگیز بین مادر و فرزند بهمعنی درگیری یا دعوا نیست؛ بلکه نوجوان دختر در این وضعیت میتواند اصول ارتباطی و کسب مهارتهای زنانگی را از مادر خود فرا گیرد؛ لذا مادران باید به این موضوع توجه داشته باشند.
    مسئولیت صحبت با دختر در خصوص کشف فردیت و همچنین "خودِجنسیتی"، با مادران است. خودِجنسیتی بهطور خلاصه یعنی اینکه چون من دختر هستم، باید اینگونه باشم. یعنی اینگونه فکر کنم، اینگونه رفتار کنم و اینگونه صحبت کنم. اینگونه زن بودن را ما خودِجنسیتی معنا می کنیم.
    ص: 159
    سؤال؟
    دختر عمده "خودِجنسیتی" را از مادر یاد میگیرد؛ اما از چه زمانی؟
    باید بدانیم که دخترها عمده رفتارهای خودِجنسیتی را از مادر یاد میگیرند، درست زمانی که با مادر دچار چالش میشوند و بحث میکنند یا در زمینه موضوعی اختلافنظر دارند.
    زمانیکه هر کسی حرف خود را میزند، یعنی زمانیکه مادر و دختر با هم اتصال پیدا میکنند! مثلاً شرایط زیر را در نظر بگیرید: به هر دلیلی مادر از دست دختر عصبانی میشود، با هم دعوا میکنند و مادر هر حرفی را که به ذهن خود برسد، بیان میکند و دختر نیز آنها را به عنوان خودِجنسیتی یاد میگیرد.
    دخترها عمده رفتارهای خودِجنسیتی را از مادر یاد میگیرند، درست زمانی که با مادر دچار چالش میشوند و بحث میکنند یا در زمینه موضوعی اختلافنظر دارند.
    حال دختر دیگری با مادر خود دعوا میکند؛ مادر در اوج دعوا بعضی حرفها را نمیزند و برخی کلمات توهینآمیز را به زبان نمیآورد، دختر این نوع رفتار را از مادر خود یاد میگیرد. بهنظر شما کدام بهتر است؟! کدام مادر توانسته است در یک گفتوگوی چالش برانگیز به نوجوان دختر خود یاد دهد که او چگونه باشد؟!
    در فضای عادی و طبیعی خانواده، فرصتهای زیادی برای تربیت و آموزش فرزند مهیا میشود؛ اما بسیاری از امور در فضای غیرمعمول به فرزند منتقل میشود. مانند مثالی که ذکر کردیم (دعوای مادر و دختر). بنابراین مادرها دقت کنید، دخترخانمها در دوران بلوغ با شما یک مقدار می جنگند، با شما مخالفت و
    ص: 160
    جروبحث میکنند؛ اجازه دهید گاهیاوقات این اتفاق بیافتد تا خودجنسیتیاش را از شما یاد بگیرد.
    سؤال؟
    مادری حوصله ندارد و میگوید چرا باید با نوجوان دخترم بجنگم تا از من بعضی رفتارها را یاد بگیرد؟! همان بهتر که یاد نگیرد! باید به این سؤال اینگونه پاسخ دهیم؛ اگر این کار را انجام دادید، فرزند دیگر با شما کاری ندارد و به سراغ شخص دیگری میرود.
    حال اگر آن شخص عمه، خاله و یا دوست او باشد، در هر حال شما باختهاید! مادر باید دختر خود را، خودش تربیت کند و نباید این کار را بهعهده فرد دیگری بگذارد؛ لذا در عصبانیتها، ناراحتیها و دعواهایتان تحمل کنید و اجازه دهید دختر شما خودجنسیتی یا همان زن بودنش را از شما به ارث برد نه از یک زن دیگر.
    حال دلیل اینکه میگوییم از زن دیگری یاد نگیرد چیست؟ به این خاطر که اگر زن بودنش را از شما به ارث برد، در آینده شما پرنفوذترین شخص بر دختر خود هستید.
    اما اگر از شما به ارث نبرد و از فرد دیگری یاد بگیرد، پرنفوذترین فرد بر دختر شما، همان شخص است! دیده شده است بعضی مادرها در بزرگسالی و زمانیکه دختر آنها بزرگ میشود، به او میگویند انگار تو دختر من نیستی! جور دیگری هستی. با کمال تأسف باید گفت که این حرف درست است؛ چون در دوران نوجوانی مادر به او کمک نکرده، چیزی به او یاد نداده و طبیعی است که با مادر خود حرف نمیزند. حتی اگر به پسری علاقهمند شد و به او درخواست ازدواج داد، اول به شخصی میگوید که خودِجنسی تیاش را از او یاد گرفته است. به عنوان مثال اگر از خاله خود یاد گرفته باشد، اول به او می گوید، بعد به دخترخاله
    ص: 161
    خود، بعد از یک ماه خاله به خواهر خود (مادر دختر) زنگ میزند و موضوع را میگوید. مادر گریه میکند و ناراضی از اینکه چرا فرزندش به او نگفته است. علت چیست؟
    علت آن است، جایی که مادر باید کنار او میبوده، نبوده است! پس به والدین توصیه میکنیم هر زمانیکه فرزندان شما بازی میکنند، در بازی او شرکت کنید. چرا؟! زیرا اگر اکنون در بازی او شرکت کردید، وقتی فرزندتان بزرگ شد، او نیز شما را در بازی خود شرکت میدهد. اگر در بازی او شرکت نکنید، بزرگ شود، شما را در بازی خود شرکت نمیدهد! در دوران بلوغ این موضوع به اوج خود میرسد. خصوصاً مادرها؛ دقت کنید که دخترهایتان را در خانه و خانواده خود تربیت کنید. دعوا، چالش و بگومگو نیز نوعی بازی است.
    امضاء

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #122

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    1,800
    صلوات
    1228
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    637 در 163
    دریافت
    0
    آپلود
    0

وظایف خاص مادران در دوران بلوغ پسر

بعضی از والدین تصور میکنند که دوران بلوغ فرزند پسر هیچ ارتباطی به مادر ندارد و پدر موظف است تا نسبت به تمام امور نوجوان رسیدگی کند. حال آنکه نحوه رفتار مادر در این دوران از اهمیت ویژهای برخوردار است؛ لذا رعایت نکات ذیل را به مادران گرامی توصیه میکنیم:
    1- گوش شنوایی برای شنیدن صحبتهای فرزند خود داشته باشید؛
    2- تلاش کنید نوجوان ارتباط خوبی با پدر خود داشته باشد. (بهدلیل اهمیت این موضوع در بخشی جدا توضیحات تکمیلی آن ارائه میگردد)؛
    3- نوجوان خود را در جایگاه پدر خانواده قرار ندهید. این جمله یعنی اینکه
    ص: 157
    به فرض درشت بودن جثه نوجوان و یا دخالتهای بهجا یا حتی نابهجا، یا اینکه بخواهید به نوجوان ثابت کنید او نیز شخصیت کامل دارد، تصمیمات و گفتههای او را مساوی با تصمیم و گفتههای همسر خود بدانید.
    این کار بسیار ناپسند بوده و موجب عدم تربیت صحیح فرزند و ایجاد اختلاف بین زوجین خواهد شد. در یک خانواده متعادل، اعضاء خانواده اعم از مادر، پدر و فرزندان، هر یک در جایگاه خود قرار داشته و به فراخور جایگاه خودشان با دیگران تعامل دارند. در غیر اینصورت ما خانواده را متعادل نمیدانیم؛
    4- مراقب ارتباط اطرافیان خود، خصوصاً جنس مخالف، با فرزندتان باشید؛
    5- در محیط خانه خصوصاً در زمان حضور نوجوان از پوشیدن لباسهایی که چسبان و بدننما هستند، خودداری کنید؛
    6- از شوخیهای معمول با همسر یا گفتوگوهای خاص با همجنسان خود در حضور نوجوان پسر پرهیز کنید.
    امضاء

4. Top | #123

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    1,800
    صلوات
    1228
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    637 در 163
    دریافت
    0
    آپلود
    0

ارائه راهکار به مادران گرامی جهت تسهیل ارتباط نوجوان پسر با پدر خود و یا ارتباط پدر با پسر خود
    1- به نوجوان پسر یاد دهید بهجای شکایت یا گله کردن، انتظار خود را از پدر در قالب سؤال یا خواسته مطرح کند؛
    2- برای نوجوان توضیح دهید که پدر وظایف مختلفی دارد و مجبور است کارهای خود را اولویتبندی کند و این بهمعنی بیاهمیت بودن خواسته نوجوان نیست؛
    3- به نوجوان یاد دهید همیشه صحبت خود را، با احترام و محبت فرزندی شروع کند؛
    4- برای نوجوان توضیح دهید، که پدر جایگاه خاصی در خانواده دارد و مدیر
    ص: 158
    خانواده است؛ لذا با یک دستگاه خودپرداز بانک متفاوت است!؛
    5- بارها و بارها به نوجوان خود یادآوری کنید که پدر خانواده همیشه تلاش میکند تا فرزندان و همسر خانواده در آرامش و رفاه باشند؛ لذا باید قدردان او بود.
    امضاء

5. Top | #124

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    1,800
    صلوات
    1228
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    637 در 163
    دریافت
    0
    آپلود
    0

وظایف خاص مادران در دوران بلوغ دختر

اشاره
    *مسئولیت صحبت با دختر در خصوص کشف فردیت و همچنین "خودِجنسیتی"، با مادران است.
    خودِجنسیتی بهطور خلاصه یعنی اینکه چون من دختر هستم، باید اینگونه باشم؛ یعنی اینگونه فکر کنم، اینگونه رفتار کنم و اینگونه صحبت کنم. اینگونه زن بودن را ما خودِ جنسیتی معنا میکنیم.
    مادر نباید از چالش با دختر خود فرار کند، بلکه باید با او گفتوگو داشته باشد تا او بتواند فردیت خود را کشف نماید. (دختر همانند مادر خود میشود.) هر چالش یا گفتوگوی اختلاف برانگیز بین مادر و فرزند بهمعنی درگیری یا دعوا نیست؛ بلکه نوجوان دختر در این وضعیت میتواند اصول ارتباطی و کسب مهارتهای زنانگی را از مادر خود فرا گیرد؛ لذا مادران باید به این موضوع توجه داشته باشند.
    مسئولیت صحبت با دختر در خصوص کشف فردیت و همچنین "خودِجنسیتی"، با مادران است. خودِجنسیتی بهطور خلاصه یعنی اینکه چون من دختر هستم، باید اینگونه باشم. یعنی اینگونه فکر کنم، اینگونه رفتار کنم و اینگونه صحبت کنم. اینگونه زن بودن را ما خودِجنسیتی معنا می کنیم.
    ص: 159
    امضاء

6. Top | #125

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    1,800
    صلوات
    1228
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    637 در 163
    دریافت
    0
    آپلود
    0

سؤال؟
    دختر عمده "خودِجنسیتی" را از مادر یاد میگیرد؛ اما از چه زمانی؟
    باید بدانیم که دخترها عمده رفتارهای خودِجنسیتی را از مادر یاد میگیرند، درست زمانی که با مادر دچار چالش میشوند و بحث میکنند یا در زمینه موضوعی اختلافنظر دارند.
    زمانیکه هر کسی حرف خود را میزند، یعنی زمانیکه مادر و دختر با هم اتصال پیدا میکنند! مثلاً شرایط زیر را در نظر بگیرید: به هر دلیلی مادر از دست دختر عصبانی میشود، با هم دعوا میکنند و مادر هر حرفی را که به ذهن خود برسد، بیان میکند و دختر نیز آنها را به عنوان خودِجنسیتی یاد میگیرد.
    دخترها عمده رفتارهای خودِجنسیتی را از مادر یاد میگیرند، درست زمانی که با مادر دچار چالش میشوند و بحث میکنند یا در زمینه موضوعی اختلافنظر دارند.
    حال دختر دیگری با مادر خود دعوا میکند؛ مادر در اوج دعوا بعضی حرفها را نمیزند و برخی کلمات توهینآمیز را به زبان نمیآورد، دختر این نوع رفتار را از مادر خود یاد میگیرد. بهنظر شما کدام بهتر است؟! کدام مادر توانسته است در یک گفتوگوی چالش برانگیز به نوجوان دختر خود یاد دهد که او چگونه باشد؟!
    در فضای عادی و طبیعی خانواده، فرصتهای زیادی برای تربیت و آموزش فرزند مهیا میشود؛ اما بسیاری از امور در فضای غیرمعمول به فرزند منتقل میشود. مانند مثالی که ذکر کردیم (دعوای مادر و دختر). بنابراین مادرها دقت کنید، دخترخانمها در دوران بلوغ با شما یک مقدار می جنگند، با شما مخالفت و
    ص: 160
    جروبحث میکنند؛ اجازه دهید گاهیاوقات این اتفاق بیافتد تا خودجنسیتیاش را از شما یاد بگیرد.
    امضاء

7. Top | #126

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    1,800
    صلوات
    1228
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    637 در 163
    دریافت
    0
    آپلود
    0

سؤال؟
    مادری حوصله ندارد و میگوید چرا باید با نوجوان دخترم بجنگم تا از من بعضی رفتارها را یاد بگیرد؟! همان بهتر که یاد نگیرد! باید به این سؤال اینگونه پاسخ دهیم؛ اگر این کار را انجام دادید، فرزند دیگر با شما کاری ندارد و به سراغ شخص دیگری میرود.
    حال اگر آن شخص عمه، خاله و یا دوست او باشد، در هر حال شما باختهاید! مادر باید دختر خود را، خودش تربیت کند و نباید این کار را بهعهده فرد دیگری بگذارد؛ لذا در عصبانیتها، ناراحتیها و دعواهایتان تحمل کنید و اجازه دهید دختر شما خودجنسیتی یا همان زن بودنش را از شما به ارث برد نه از یک زن دیگر.
    حال دلیل اینکه میگوییم از زن دیگری یاد نگیرد چیست؟ به این خاطر که اگر زن بودنش را از شما به ارث برد، در آینده شما پرنفوذترین شخص بر دختر خود هستید.
    اما اگر از شما به ارث نبرد و از فرد دیگری یاد بگیرد، پرنفوذترین فرد بر دختر شما، همان شخص است! دیده شده است بعضی مادرها در بزرگسالی و زمانیکه دختر آنها بزرگ میشود، به او میگویند انگار تو دختر من نیستی! جور دیگری هستی. با کمال تأسف باید گفت که این حرف درست است؛ چون در دوران نوجوانی مادر به او کمک نکرده، چیزی به او یاد نداده و طبیعی است که با مادر خود حرف نمیزند. حتی اگر به پسری علاقهمند شد و به او درخواست ازدواج داد، اول به شخصی میگوید که خودِجنسی تیاش را از او یاد گرفته است. به عنوان مثال اگر از خاله خود یاد گرفته باشد، اول به او می گوید، بعد به دخترخاله
    ص: 161
    خود، بعد از یک ماه خاله به خواهر خود (مادر دختر) زنگ میزند و موضوع را میگوید. مادر گریه میکند و ناراضی از اینکه چرا فرزندش به او نگفته است. علت چیست؟
    علت آن است، جایی که مادر باید کنار او میبوده، نبوده است! پس به والدین توصیه میکنیم هر زمانیکه فرزندان شما بازی میکنند، در بازی او شرکت کنید. چرا؟! زیرا اگر اکنون در بازی او شرکت کردید، وقتی فرزندتان بزرگ شد، او نیز شما را در بازی خود شرکت میدهد. اگر در بازی او شرکت نکنید، بزرگ شود، شما را در بازی خود شرکت نمیدهد! در دوران بلوغ این موضوع به اوج خود میرسد. خصوصاً مادرها؛ دقت کنید که دخترهایتان را در خانه و خانواده خود تربیت کنید. دعوا، چالش و بگومگو نیز نوعی بازی است.
    امضاء

8. Top | #127

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    1,800
    صلوات
    1228
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    637 در 163
    دریافت
    0
    آپلود
    0

*آموزش مسائل جنسی، خصوصاً مسائل بهداشتی آن، بهعهده مادران است.
    همانطور که در بخشهای قبل توضیح داده شد، دخترها در مسأله بلوغ خود با برخی موضوعات، مشکلات و بحثهای جسمی روبهرو میشوند. پدرها! لطفاً در این موضوعات دخالت نکنید؛ اجازه دهید مادر، مشاور مدرسه و مدیر مدرسه این کار را انجام دهند. مادرها اگر اطلاعات داشتید، برای دختر خود توضیح دهید و اگر اطلاعاتی نداشتید، به مشاوران خانم مراجعه کنید تا برای او توضیح دهند.
    *حس تعالی در دختران بر مبنای وضعیت فعلی مادران تنظیم خواهد شد.
    زمانیکه دختران میخواهند راجع به وضعیت زندگی آینده خود فکر کنند، شرایط فعلی مادر را نقطه مبنا قرار میدهند؛ یعنی نوجوان با خود میگوید حداقل باید مانند مادرم باشم.
    حال مادر این نوجوان هر چه فرهیخته تر و در زندگی موفق تر باشد، به بیان دیگر، اگر مادر در روابط با همسر و فرزندان خود موفق تر باشد، فرزند نیز مبنای
    ص: 162
    اولیه را همتراز با آن قرار میدهد.
    وضعیت فعلی مادران، نقطه شروع تعالی فرزند آنها است. هرچه مادر فرهیختهتر و فهمیدهتر باشد و در زندگی موفقتر، فرزند نیز او را مبنا قرار میدهد.
    مثلاً نوجوانی که مادر او از وضعیت خوبی برخوردار نیست، اگر در زندگی کوچکترین موفقیتی کسب کند، فکر میکند انسان بسیار موفقی است. چرا؟! چون خود را با مادرش مقایسه میکند. اما دختر دیگری را تصور کنید که از نظر خانوادگی در وضعیت خوبی باشد، مادر خوبی داشته باشد، مادر او سالم و یک زن خانهدار کاملی باشد، باید موفقیتهای زیادی کسب کند تا خود را با مادر بسنجد.
    لذا وضعیت فعلی مادران نقطه شروع تعالی فرزند آنها است. هر چه مادر فرهیختهتر و فهمیدهتر باشد و در زندگی موفقتر، فرزند نیز او را مبنا قرار میدهد.
    امضاء

9. Top | #128

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    1,800
    صلوات
    1228
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    637 در 163
    دریافت
    0
    آپلود
    0

اما همانطور که گفته شد، در بسیاری از موارد میبینیم که نوجوانان با یک موفقیت کوچک، فکر میکنند موفقیت بزرگی بهدست آوردهاند، یا کار کوچکی انجام میدهند و فکر میکنند کار بزرگی انجام دادهاند. این مدل تفکر دلیل دارد؛ وقتی وارد خانوادههای این نوجوانان میشویم، میبینیم خانواده خوبی ندارند و چون خانواده خوبی ندارند، فکر میکنند هر کار خوبی انجام دهند، کار مهمی بوده؛ یعنی با انجام وظیفه، مسئولیتپذیری و اینکه خوب بودن امری عادی است، کاملاً بیگانه هستند.
    به تعبیری، مادران اولین آیینه ای هستند که دختران خود را در آن نگاه می کنند.
    ص: 163
    مثلاً دختر دوست دارد بداند در دوران بلوغ چگونه آدمی است. این دختر بعضی وقتها دوست دارد بداند من اکنون چگونه هستم؟! خوب هستم یا بد؟! وقتی میخواهد به خود نگاه کند، به مادر همانند یک آینه نگاه میکند و به سمت او میرود.
    اگر مادر او بگوید دختر گلم، عزیزم؛ یعنی با او اینگونه حرف بزند، دختر با خود میگوید من گل و عزیز هستم و برعکس اگر مادرش به او فحش داد و با او بد صحبت کرد، میگوید من اینگونهام. بنابراین کارهایی انجام میدهد که با توضیحات مادر هماهنگ باشد!
     مادران اولین آیینهای هستند که دختران خود را در آن نگاه میکنند.
    مادرها دقت کنید! تا میتوانید در دوران بلوغ به دختران خود محبت کنید. یکی از مصادیق محبت این است که نام او را زیبا صدا کنید.
    امضاء

10. Top | #129

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    1,800
    صلوات
    1228
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    637 در 163
    دریافت
    0
    آپلود
    0

آموزههای مادران در دوران ابتدایی بلوغ دختر
    1- اجازه ندهید با بدخلقی فضای خانواده را متشنج کند.
    گاهی اوقات نوجوان با مادر خود بدخلقی و بداخلاقی میکند. به این ترتیب مادر عصبانی میشود و این عصبی شدن مادر بر رفتار او با دیگر اعضاء خانواده تأثیر میگذارد. همچنین بر گفتوگوی مادر با همسر نیز تأثیر میگذارد. بنابراین بهدلیل بدخلقی نوجوان با مادر یا حتی پدر، کل فضای خانه متشنج میشود. لذا والدین نباید اجازه دهند که فرزندشان با بداخلاقی، یکی از والدین یا عضو دیگری از خانواده را عصبی کند؛ زیرا این عصبی کردنها به بقیه افراد خانواده نیز سرایت میکند و رفتار و گفتار آنها را نیز خشن خواهد کرد.
    ص: 164
    امضاء

11. Top | #130

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    1,800
    صلوات
    1228
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    637 در 163
    دریافت
    0
    آپلود
    0

2- به او یادآوری کنید که همیشه حق با او نیست، اما شما همیشه مادر او هستید.
    مادرها باید به دخترهای خود یاد دهند که همیشه حق با شما نیست! زیرا معمولاً زندگی و رفتار دخترها در خانه طوری است که کمتر توسط پدر امرونهی میشوند. پس اگر دخترها یاد نگیرند همیشه حق با آنها نیست، بعد از مدتی دختر فکر میکند همیشه حق با اوست. این موضوع در دوران بلوغ شدت پیدا میکند و اگر برای آنها توضیح داده نشود، همینگونه میمانند. دختری را تصور کنید که بزرگ شده و میخواهد ازدواج کند. زمانیکه ازدواج کرد، فکر میکند هر چه او بگوید، همسرش باید قبول کند و انجام دهد. دختر از کجا یاد گرفته است که اینگونه برخورد کند؟ از خانواده پدری؛ هر چه میگفته است متأسفانه پدر و مادر میپذیرفتند؛ لذا رعایت کنید و به دختر خود نیز این مورد را یاد دهید.
    3- رفت و آمدها و دوستان او را کنترل کنید تا به دردسر نیفتد.
    مادر باید تمام دوستان دختر خود را بشناسد و با آنها در ارتباط باشد. حتی شماره آنها را داشته باشد و با آنها نیز تماس بگیرد و بهصورت تلفنی صحبت کند. مثلاً اگر تمام دوستان دختر شما برای تولد یکی از دوستانشان دور هم جمع شدهاند، مادر بهجای اینکه به تلفن همراه فرزند خود زنگ بزند، به تلفن خانه دوست فرزند خود که تولد اوست، زنگ بزند. با این کار علاوهبر اینکه با چند نفر احوالپرسی کردهاید، میتوانید با فرزند خود نیز صحبت کنید!
    نکته!!!
    مادر باید کاملاً بداند که دختر او چه کار میکند، کجا، با چه کسی و چه زمانی میرود، و چه زمانی میآید!
    4- اوقاتی را با او به صورت خصوصی صحبت کنید.
    تمام دختران سؤالات و حرفهای خصوصیای دارند که لازم است به شخصی
    ص: 165
    بگویند؛ چه کسی بهتر از مادر! اما گاهیاوقات مادر با فرزند هماهنگ نیست. دختر دوست دارد با شخصی دردودل کند. او دوست دارد حرف بزند و صحبت کند. اما اگر مادرها این وقت را برای دختر خود نگذارند، فرزند آنها با شخص دیگری دردودل میکند و یا سؤالاتش را میپرسد. پس چه بهتر که مادر همیشه برای فرزند خود گوش شنوا داشته باشد.
    نکته مهم!!!
    در بسیاری از مواقع تنها باید فرزند صحبت کند و مادر سکوت کند؛ زیرا او میخواهد حرف بزند تا از ناراحتی و فشارهای روانی خالی شود و ما هیچ فردی قابل اعتمادتر از مادر برای شنیدن حرفهای دختر نداریم! که بنشیند حرفهای فرزند خود را بشنود تا او آسوده خاطر شود. در غیر اینصورت اگر فرزند ما این حرفها را به غریبهها و دوستان خود بزند، ممکن است حرفهایی را به زبان بیاورد که منجر به مشکلاتی شود.
    5- استقلال دختران معمولاً با موی آنها شروع میشود.
    زمانیکه دختر شانه کردن موی خود را شروع میکند، یا به مادر پیشنهاد میدهد که میخواهم موهایم را رنگ یا کوتاه کنم، مادرها باید بدانند این رفتارها نشانه این است که استقلال فرزند شما در حال شروع شدن است. استقلال دخترها با موی آنها شروع میشود؛ پس این رفتار، رفتار بدی نیست؛ لذا این نقطه، نقطه شروعی است که فرزند شما خودِشخصیتیاش را جستوجو میکند. پس با او نجنگید؛ در عوض با او مماشات کنید و با مهربانی پاسخگو باشید.
    6- سه کار نابخشودنی:
    - چشم غره رفتن؛
    - در را کوبیدن؛
    - بی احترامی در گفتار.
    ص: 166
    اگر خانواده، مخصوصاً مادر، در زمینه هر موضوعی که ممکن است پیش آید چشمپوشی و اغماض کند، در این سه وضعیت نباید چشمپوشی کند.
    - چشمغره رفتن: چشمغره رفتن بیاحترامی بزرگی است. اگر دختری به مادر خود چشمغره میرود، در آینده نزدیک حتماً ممکن است به او توهین کند و بیاحترامیهای دیگری نیز انجام دهد. بنابراین مادران نباید تحت هیچ شرایطی کوتاه بیایند.
    - نکته بعد در کوبیدن و وارد اتاق شدن است. اگر فرزند شما در را کوبید و وارد اتاق شد، بعد از آن در را حتماً باز کنید و بهخاطر انجام این کار، او را توبیخ کنید.
    - همچنین بیادبیهای کلامی دختر خود را اصلاً نبخشید؛ حداقل آن این است که از او بخواهید عذرخواهی کند.
    بنابراین والدین گرامی به یاد داشته باشند که در زمینه این سه مورد کوتاه نیایند. در صورت عدم توانایی در مدیریت این موضوع، از پدر خانواده کمک بخواهید. در صورت عدم موفقیت به یک مشاور مراجعه کنید.
    7- ظاهر و باطن او را تحسین کنید.
    اخلاق خوب او را تحسین کنید. مادرها سلیقه دختر خود را در چیدمان اتاق و وسایل آن تحسین کنند. حتی در لباس پوشیدن و ... نیز فرزند خود را مورد تشویق قرار دهند. این کار باعث میشود فرزند شما احساس خوبی داشته باشد؛ زیرا بچهها تشویق را دوست دارند.
    8- معنای انعطاف را برای او تشریح کنید.
    بعضی از نوجوانان بیان میکنند که ما انعطافپذیری و خلقوخوی منعطفی داریم، با همه ارتباط برقرار میکنیم و با همه دوست میشویم.
    مادرها برای فرزندان خود توضیح دهند که مرز انعطاف کجاست. مادرها باید بگویند از یک جایی به بعد انعطافپذیری نیست، باختن است. از یک جایی به
    ص: 167
    بعد اسمش انعطاف نیست، حماقت است. از یک جایی به بعد اسمش انعطاف نیست، تسلیم کردن خود در برابر دیگری است.
    یادآوری!!!
    انعطاف در رفتار و گفتار ما تا جایی جایز است که موضوع، موضوع درستی است و ما میخواهیم اتفاق خوبی بیفتد. اگر موضوع، غلط باشد و بر اثر انعطافی که پیدا میکنیم، اتفاق بدی برای ما و یا دیگران میافتد، دیگر نمیتوان به آن انعطاف گفت؛ لذا برای انعطاف حد و مرز بگذارید.
    9- به او یاد دهید با گریه و داد و بیداد چیزی را بهدست نمیآورد. (در آینده نیز گریه نمیکند.)
    بعضی از فرزندان ما عادت کردهاند که با چند بار داد و فریاد، مادر خود را تسلیم کنند، بنابراین چیزی را که میخواهند در اختیار او قرار میدهند. اگر فرزند شما این کار را انجام داد، تا زمانیکه آرام و ساکت نشد، بههیچ وجه خواستهاش را برآورده نکنید. به او بگویید وقتی آرام و ساکت شد خواسته خود را مطرح کند و بعد به خواستهاش برسد. ما باید راه اینکه فرزند ما با داد و فریاد به خواستهاش برسد را به روی او ببندیم.
    10- بدانید دخترتان همیشه شما را زیر نظر دارد.
    نکته بعدی که مادرها باید دقت کنند، توجه به مشکلاتی است که در دوران بلوغ با فرزند خود خواهید داشت. یکی از آن مشکلات این است که فرزندتان شما را اصلاً قبول ندارد و هر روز ایرادهای بسیاری از شما میگیرد.
    مثال:
    می گوید:
    - این چه دست پختی است؟!
    ص: 168
    - چرا اینطور لباس می پوشی؟!
    - چرا آن را نمی خری؟!
    - چرا پردههای خانه این شکلی است؟!
    - مادر چرا دکور خانه را اینطور کردی؟!
    و دختر در نهایت میگوید اگر من در آینده ازدواج کردم، این کارها را بهنحو دیگری انجام خواهم داد.
    اما پسر نمیتواند اینگونه با پدر برخورد کند؛ او هم نزد مادر خود میرود و با او به بحث و جدال می پردازد. میگوید مادر، چرا پدر اینگونه است؟! من در آینده اگر پدر شوم، با فرزندم اینگونه برخورد نمیکنم؛ بهنحو دیگری برخورد خواهم کرد.
    پس تا اینجا دانستیم فرزندان ما در دوران بلوغ به رفتار والدین خود معمولاً معترض هستند.
    چیزی که والدین فکر میکنند این است: میگویند چون به ما معترض هستند، اصلاً نگاه نمی کنند ما چه کار میکنیم. به بیان دیگر، ما را قبول ندارند. دقت کنید! صبح تا شب رفتار و حرف زدن شما زیر ذرهبین فرزندان است. فرزندتان میگوید قبول ندارم یا دوست ندارم، ولی به تمام رفتار شما دقت میکند.
    اما از کجا متوجه شویم که دقت دارد؟ اگر دقت نداشت به شما نمیگفت که چرا اینطور حرف زدی؟! چرا آنطور رفتار کردی؟! چرا اینطور بهمن گفتی؟! پس حواستان باشد که بر تمام رفتارها و حرفهایتان دقت دارد.
    در ضمن همانطور که قبلاً توضیح دادیم، مغز او کنجکاو است. بنابراین در دوران بلوغ، همه رفتارها و حرفهای پدر و مادر از طرف فرزند زیر ذرهبین است. اما بعد از طی کردن این دوران، اینگونه نیست؛ قبل از این دوران نیز اینطور نبوده است.
    ص: 169
    سؤال؟
    حال علت اینکه فرزندان تمام رفتارهای ما را زیر ذرهبین میگذارند، چیست؟
    علت این است که میخواهند یاد بگیرند تا هر کجا لازم بود، رفتار شما را تقلید کنند. دختری را در نظر بگیرید که روزی صد بار به دستپخت، رفتار، حرف زدن، لباس و تربیت مادر خود ایراد میگرفت، اکنون بیست روز است که عروسی کرده و سر خانه و زندگی خود رفته، روزی دو بار با مادر خود تماس میگیرد و از او سؤال میپرسد! چطور شد؟!! دختری که اصلاً مادر خود را قبول نداشت، او که ادعا میکرد خودش همه چیز را میداند! چطور شده است که زنگ میزند و از مادر خود سؤال میپرسد؟!
    باید بدانیم که هرچه سن فرزند بالا میرود، اتصالش بیشتر میشود و نظر مادر برای او مهمتر. حتی زمانی که خودش مادر شود، نظر مادر برای او اهمیت پیدا میکند. این نکته را نیز باید در نظر داشته باشیم که بچهها هر کجا ندانند باید چه کار کنند، رفتار والدین خود را تقلید میکنند. پس بدانید رفتارتان زیر ذرهبین است؛ رفتار اشتباه انشاءالله نکنید.
     فرزندان هر کجا ندانند باید چه کار کنند، رفتار والدینشان را تقلید میکنند. پس بدانید رفتارتان زیر ذرهبین است. 
    11- دختران دنبال این هستند که مردم چه دارند؟! به آنها بیاموزید دنبال این باشند که مردم چه هستند.
    در دوره بلوغ نوجوانان دنبال این هستند تا بدانند افراد مختلف چه چیزهایی دارند؟!
    ص: 170
    مثال:
    دختر میگوید فلانی را میشناسی؟! دیدی چه چیزهایی دارند؟ ماشین، خانه و درآمد آنها چگونه است؟! پسر نیز میگوید ما یک ماشین درست و حسابی هم نداریم؛ بقیه تبلت دارند اما من ندارم، در اینجا باید حواسمان را جمع کنیم؛ زیرا مادرها گاهیاوقات دچار اشتباه میشوند و به همسر خود میگویند فرزند فلان شخص که وضع مالی خوبی ندارد، تبلت دارد، اما فرزند من ندارد. مردم ازدواج کردهاند، من هم ازدواج کردهام! هر طور شده خودم برای فرزندم تبلت میخرم!
    در دوران بلوغ دقت کنید که برای فرزندانتان توضیح دهید، به اینکه مردم چه چیزهایی دارند و چه چیزهایی ندارند، توجه نکنند؛ به این توجه کنند که:
    - مردم چگونه هستند؟!
    - اخلاق و رفتار آنها چطور است؟!
    - ادب و شخصیت آنها چطور است؟!
    - حرف زدن آنها با دیگران چگونه است؟!
    - حدود الهی را رعایت میکنند یا نه؟!
    - زمانیکه از او سؤال میکنید، وقتی توضیح میدهد، ادب را رعایت میکند؟!
    والدین نیز توضیح دهند که علت پرسیدن این سؤالات این است که میخواهم بدانم خصوصیات خوب دارد یا نه؟! اگر اینگونه با فرزندتان صحبت کنید، خودش به این سؤالات پاسخ میدهد و با خود فکر میکند و میبیند نه، ارزش ندارد. پس در دوران بلوغ باید برای فرزندتان توضیح دهید و بگویید به اینکه مردم چه چیزهایی دارند، توجه نکند؛ بلکه باید به اخلاق، رفتار، شخصیت، دین، برخورد و ... توجه کند.
    ص: 171
    در سن بلوغ به فرزندمان یاد دهیم و توضیح دهیم که نباید به داشتهها و نداشتههای دیگران توجه کنیم. در عوض باید به رفتار، اخلاق، شخصیت و منش آنها دقت کنیم؛ دیانتشان را در نظر بگیریم. ببینیم آن فرد چقدر با حیاء است، داشتهها در مقابل این موارد زیاد مهم نیست.
    تربیت انسان بسیار مهمتر از این است که انسان چه چیزهایی دارد و چه چیزهایی ندارد. میگویند "خدا از انسان هرچه دارد بگیرد، اما یک جو عقل به او دهد"؛ لذا در سن بلوغ به فرزند خود یاد داده و توضیح دهیم که نباید به داشتهها و نداشتههای دیگران توجه کنیم.
    در عوض باید به رفتار، اخلاق، شخصیت و منش آنها دقت کنیم؛ دیانتشان را در نظر بگیریم. ببینیم آن فرد چقدر با حیاء است، داشتهها در مقابل این موارد زیاد مهم نیست. اگر انسان بخواهد، به امور مادی نیز میتواند دست پیدا کند؛ اما رسیدن به امور اخلاقی، تربیتی و انسانی بسیار سخت و گرانبها است.
    12- نظافت را به او یاد دهید و از این کار خجالت نکشید.
    بعضی مادران از اینکه مسائل نظافت و بلوغ را به دختر خود آموزش دهند، خجالت میکشند. خجالت نکشید! مادر باید برای دختر توضیح دهد که نظافت خود را چگونه رعایت کند و اگر رعایت نکند چه اتفاقی برای او میفتد. علاوهبر این، باید نحوه صحیح استفاده از وسایل بهداشتی را نیز به او یاد دهید.
    اگر مادر خجالت میکشد، میتواند از خاله یا عمه فرزند بخواهد تا برای او توضیح دهد؛ اما ما پیشنهاد میکنیم که مادر این کار را انجام دهد. چون بهترین فردی که میتواند این موضوع را برای نوجوان توضیح دهد، مادر است.
    امضاء

صفحه 13 از 16 نخستنخست ... 3910111213141516 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع