صفحه 9 از 9 نخستنخست ... 56789
نمایش نتایج: از شماره 81 تا 87 , از مجموع 87

موضوع: چگونه فرزندان متعادلی در دوران بلوغ داشته باشیم؟

جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید    محبوب کن - فیس نما
  1. Top | #81

عنوان کاربر
    عضو وفادار
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    341
    صلوات
    1000
    دلنوشته
    2
    صلی الله علیک یا مولانا یا صاحب الزمان (عج)
    مورد تشکر
    251 در 69
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پسران و بهداشت بلوغ

بدون تردید سیر تحولات جسمیِ دوران بلوغ که فعالیت غددجنسی نیز از آن جمله است، تأثیر مستقیمی بر بهداشت جسمی میگذارد. از طرف دیگر ویژگیهای مرحله بلوغ، تمایلات، کنجکاوی، حادثه جویی و حتی انزواطلبی از عوامل تأثیرگذار بر سلامت نوجوانان محسوب میشود.
    همچنین در این دوره به علت رشد سریع جسمانی و فعالیت بدنی، نوجوان
    ص: 120
    نیاز به تغذیه، ورزش منظم، استراحت و تفریح سالم داشته و لازم است نکات بهداشت فردی را رعایت نماید تا قادر باشد به نیازهای دیگر خود که مهمترین آنها مصون بودن از بیماریهاست، آسانتر دسترسی یابد؛ بنابراین، نوجوان باید موارد زیر را رعایت نماید:
    1. توجه به نظافت پوست موجب زیبایی، شادابی، تبخیر، تعریق و تنفس پوستی و از بین رفتن بوی بدن میشود. شستوشو با آب ولرم و صابون سبب پاکیزگی پوست میشود؛
    2. در این دوره غدد عرق، ماده چربی با بوی بدتر ترشح میکنند که سبب بدبو شدن بدن میشود. شستوشوی بدن و استحمام علاوهبر تمیزی، نشاط و شادابی نوجوان، سبب از بین رفتن بوی ناخوشایند بدن نیز میشود و بهترین و مهمترین وسیلۀ نظافت پوست، حمام کردن و شستوشوی تمام بدن بهوسیله آب گرم و صابون است. استحمام مرتب برای سلامت نوجوان لازم بوده و در مواقع احتلام نیز، غسل واجب است؛
    3. در شروع دوره بلوغ، بهعلت فعالیت هورمونهای بدن، بر فعالیت غدد پوست افزوده میشود و باعث ایجاد جوش میگردد. جوشهای صورت نباید دستکاری شوند؛ زیرا موجب عفونت و بهجای ماندن محل جوشها بهشکل جای زخم بر روی صورت میشود.
    در موارد خفیف، جوش صورت را از طریق شستوشوی مرتب با آب ولرم و صابون، تمیز نگه داشته و از دستکاری یا فشار دادن و کندن آنها خودداری شود و در موارد شدید لازم است به پزشک مراجعه نموده و اقدامات درمانی صورت گیرد.

امضاء

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #82

عنوان کاربر
    عضو وفادار
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    341
    صلوات
    1000
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    251 در 69
    دریافت
    0
    آپلود
    0

4. انتخاب وسیله مناسب برای کوتاه کردن موی صورت، استفاده از حوله و وسایل بهداشتی شخصی و عدم استفاده از وسایل دیگران و به حداقل رساندن تراشیدن صورت در سلمانیها، سبب پیشگیری از برخی بیماریها می شود.
    ص: 121
    زدودن موهای زائد بدن نیز با روش صحیح از نکات ضروری است که پسران باید رعایت کنند؛
    5. محافظت و پاکیزگی دست و صورت، که بیشتر در معرض آلودگی هستند، شستوشوی مرتب پاها، محافظت و مسواک زدن مرتب و صحیح دندانها، از نکات بهداشتی ضروری در همه دوران زندگی، بهخصوص در دوران بلوغ است. با رعایت بهداشت دهان و دندان، پوست و سایر موارد بهداشت فردی، نوجوانان میتوانند از ابتلا به بسیاری بیماریها پیشگیری نمایند؛
    6. اجتناب از مصرف سیگار و مواد زیانآور دیگر، سبب حفظ و افزایش سطح تندرستی نوجوان و جامعه میشود. بسیاری از انحرافات و مشکلاتی که دامنگیر نوجوانان میشود (مثل اعتیاد به مواد مخدر و الکل)، با کشیدن سیگار آغاز میگردد.
    برای مبارزه و پیشگیری از بروز این مشکلات، روی آوردن به مطالعه، ورزش و تفریحات سالم مثل کوهنوردی، معاشرت نوجوانان با دوستان شایسته و شرکت در فعالیتهای هنری، علمی و ورزشی بهصورت فردی و گروهی، روشهای بسیار ضروری و مؤثری هستند؛
    7. ورزش، مناسبترین وسیله برای تأمین سلامت نوجوانان است. ورزش علاوهبر تفریح و تخلیه انرژی نوجوان، فواید جسمی و روانی بسیاری دارد. ازجمله سبب بهبود کار دستگاههای بدن شامل: عضلات، استخوانها و ... میشود، قلب، ریه و گردش خون را تقویت میکند، فشارهای عصبی، افسردگی و نگرانی را کاهش میدهد و موجب گسترده شدن روابط اجتماعی، افزایش ظرفیت شخصیتی نوجوان، تقویت خودباوری و احساس لیاقت و توانایی او میگردد.
    به خاطر داشته باشید انتخاب ورزش مناسب، با توجه به ساختار بدنی فرد،
    ص: 122
    سلامت و بیماری وی و همچنین محیط مناسب برای ورزش، از نکات اساسی است.
    بنابراین لازم است در این زمینهها از نظرات مربی ورزش و یا افراد صاحبنظر بهرهمند شد. نکته قابل توجه دیگر این است که نباید هدف اصلی ورزش یعنی تکامل قوای بدنی و اخلاقی نادیده گرفته شود.
    انجام ورزشهای بسیار سنگین و وقتگیر که بخش مهمی از برنامههای روزانه و هفتگی شما را اشغال کند، ممکن است نوجوانان را از بسیاری مسئولیتها و فعالیتهای مهم زندگی بازدارد. به همین منظور، ورزش باید بهعنوان بهترین راه تأمین مهمترین نیازهای جسمی و روانی انسان مورد توجه قرار گیرد.

ص: 126

امضاء

4. Top | #83

عنوان کاربر
    عضو وفادار
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    341
    صلوات
    1000
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    251 در 69
    دریافت
    0
    آپلود
    0

بخش نهم:وظایف پدران و مادران در دوران بلوغ دختران و پسران

اشاره

"جبران خلیل جبران"(1) در مورد فرزندان چنین میگوید:
    «شما میتوانید به آنها عشق بورزید، اما نباید افکارتان را به آنها منتقل کنید. آنها باید افکار خود را داشته باشند. شما میتوانید جسم آنها را سکنی دهید، اما روح آنها را نه! آنها باید روحشان را در خانه فرداها سکنی دهند، جایی که شما نمیتوانید آن را ببینید. حتی نمیتوانید آن را در رؤیایتان تصور کنید!»
    وظایف روزانه مادران در قبال نوجوان
    1- برای او دعا کنید؛
    2- به پدرش احترام بگذارید؛
    3- فضای عاطفی خانواده را صلحآمیز نموده و در تثبیت آن بکوشید؛
    4- از فرزند خود تعریف کنید، اما اجازه ندهید خود را رئیس خانه بداند؛
    5- مادری قوی و سالم باشید؛
    6- پسرها دوست دارند مادر آنها دوستشان باشد، اما شما مادر او باشید!
    ص: 127
    9- بخشی از دنیای او باشید (حرفزدن، مشارکت در کار، سؤال و جواب)؛
    10- مادر گرامی! فرزند شما پاکدامنی، صداقت و عشق را از شما میآموزد؛ آموزگار خوبی باشید.
    وظایف روزانه پدران در قبال نوجوان پسر
    1- درباره موضوعات مختلف با او صحبت کنید. (دوران نوجوانی خود، احکام الهی، سیاست، خانواده و ...)؛
    2- به مادرِ فرزند خود احترام بگذارید؛
    3- به او یاد دهید که دیگران با دیدن اعمالمان درباره ما قضاوت میکنند نه با دانستن مقاصدمان؛
    4- آداب معاشرت را به او یاد دهید. (لباس، وضعیت ظاهری، احترام به بزرگتر، حیاء (فاصله جنسی)، وفای به عهد)؛
    5- به او یاد دهید مدرسه جای یادگیری است نه عرض اندام و گردنکشی؛
    6- با دوستان او در ارتباط باشید؛
    7- اجازه دهید با پیامد رفتار خود روبهرو شود. (حتماً معذرتخواهی را به او بیاموزید)؛
    8- بر سر تنبیهاتش با او معامله نکنید، اما اهل گذشت باشید؛
    9- با فرزند خود ارتباط پوستی داشته باشید؛
    10- هر شب با هم کمی قرآن بخوانید.
    وظایف روزانه پدران در قبال نوجوان دختر
    1- به او قول دهید همیشه در کنارش هستید؛
    ص: 128
    2- هرگز او را تهدید نکنید؛
    3- به او یاد دهید که تنها جزء ثابت این زندگی، تغییر است؛
    4- به کامپیوتر و گوشی تلفن او حساس باشید؛
    5- مطالعه را در او تقویت کنید؛
    6- هدیه دادن را به او بیاموزید؛
    7- درباره دانشگاه با او صحبت کنید؛
    8- به او بیاموزید تمام کارها دست خدای مهربان است (انشاءالله بگوید)؛
    9- میانه روی را به او بیاموزید، خصوصاً در انتقاد کردن و پول خرج کردن؛
    10- پدر عزیز! یادت باشد او میتواند و اجازه دارد اشتباه کند و شکست بخورد؛
    11- برنامه ریزی، شکیبایی و امانتداری را از شما میآموزد. آموزگار مهربانی باشید.
    مثالهایی از وظایف مشترک والدین نسبت به نوجوان دختر و پسر
    امضاء

5. Top | #84

عنوان کاربر
    مدیرارشد انجمن فن آوری و انجمن دفاع مقدس
    شماره عضویت
    8676
    نوشته
    21,851
    صلوات
    67016
    دلنوشته
    415
    شب قدر التماس دعا برای شادی روح پدر و مادرم دارم: الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد
    مورد تشکر
    18,714 در 11,263
    وبلاگ
    27
    دریافت
    0
    آپلود
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط مهراوه* باران اشک * نمایش پست ها

بخش نهم:وظایف پدران و مادران در دوران بلوغ دختران و پسران

اشاره

"جبران خلیل جبران"(1) در مورد فرزندان چنین میگوید:
    «شما میتوانید به آنها عشق بورزید، اما نباید افکارتان را به آنها منتقل کنید. آنها باید افکار خود را داشته باشند. شما میتوانید جسم آنها را سکنی دهید، اما روح آنها را نه! آنها باید روحشان را در خانه فرداها سکنی دهند، جایی که شما نمیتوانید آن را ببینید. حتی نمیتوانید آن را در رؤیایتان تصور کنید!»
    وظایف روزانه مادران در قبال نوجوان
    1- برای او دعا کنید؛
    2- به پدرش احترام بگذارید؛
    3- فضای عاطفی خانواده را صلحآمیز نموده و در تثبیت آن بکوشید؛
    4- از فرزند خود تعریف کنید، اما اجازه ندهید خود را رئیس خانه بداند؛
    5- مادری قوی و سالم باشید؛
    6- پسرها دوست دارند مادر آنها دوستشان باشد، اما شما مادر او باشید!
    ص: 127
    9- بخشی از دنیای او باشید (حرفزدن، مشارکت در کار، سؤال و جواب)؛
    10- مادر گرامی! فرزند شما پاکدامنی، صداقت و عشق را از شما میآموزد؛ آموزگار خوبی باشید.
    وظایف روزانه پدران در قبال نوجوان پسر
    1- درباره موضوعات مختلف با او صحبت کنید. (دوران نوجوانی خود، احکام الهی، سیاست، خانواده و ...)؛
    2- به مادرِ فرزند خود احترام بگذارید؛
    3- به او یاد دهید که دیگران با دیدن اعمالمان درباره ما قضاوت میکنند نه با دانستن مقاصدمان؛
    4- آداب معاشرت را به او یاد دهید. (لباس، وضعیت ظاهری، احترام به بزرگتر، حیاء (فاصله جنسی)، وفای به عهد)؛
    5- به او یاد دهید مدرسه جای یادگیری است نه عرض اندام و گردنکشی؛
    6- با دوستان او در ارتباط باشید؛
    7- اجازه دهید با پیامد رفتار خود روبهرو شود. (حتماً معذرتخواهی را به او بیاموزید)؛
    8- بر سر تنبیهاتش با او معامله نکنید، اما اهل گذشت باشید؛
    9- با فرزند خود ارتباط پوستی داشته باشید؛
    10- هر شب با هم کمی قرآن بخوانید.
    وظایف روزانه پدران در قبال نوجوان دختر
    1- به او قول دهید همیشه در کنارش هستید؛
    ص: 128
    2- هرگز او را تهدید نکنید؛
    3- به او یاد دهید که تنها جزء ثابت این زندگی، تغییر است؛
    4- به کامپیوتر و گوشی تلفن او حساس باشید؛
    5- مطالعه را در او تقویت کنید؛
    6- هدیه دادن را به او بیاموزید؛
    7- درباره دانشگاه با او صحبت کنید؛
    8- به او بیاموزید تمام کارها دست خدای مهربان است (انشاءالله بگوید)؛
    9- میانه روی را به او بیاموزید، خصوصاً در انتقاد کردن و پول خرج کردن؛
    10- پدر عزیز! یادت باشد او میتواند و اجازه دارد اشتباه کند و شکست بخورد؛
    11- برنامه ریزی، شکیبایی و امانتداری را از شما میآموزد. آموزگار مهربانی باشید.
    مثالهایی از وظایف مشترک والدین نسبت به نوجوان دختر و پسر
    حال برای درک بهتر شما والدین گرامی، مثالهایی از وظایف مشترک پدران و مادران را ارائه میکنیم:
    - مادرهای محترمه توجه کنند، فرزندان در سن بلوغ کجخلق میشوند. دلیل آن نیز تأثیر هورمونها، تغییرات فیزیکی، افزایش مقدار خون، بزرگ شدن استخوان و برخی تغییرات دیگر است که باعث میشود خلق آنها تغییر کند و عصبی شوند. گاهیاوقات خودشان نیز میگویند: انگار احساس خفگی دارم. دوست دارم به کوه روم، پیادهروی کنم، جیغ بزنم، میخواهم به پشتبام روم، اصلاً میخواهم خودم را از ارتفاع پرتاب کنم! این حرفها نشانه این است که خُلق من تنگ است.
    زمانی که نوجوان اینگونه می شود، بلافاصله با او حرف بزنید و این آتشفشان
    ص: 129
    را آرام کنید. بگذارید آنقدر حرف بزند تا آرام شود؛ دیده شده است که میگویند بچهها حرفهای نامعقول میزنند.
    مثال:
    یک دختر نوجوان به مادر خود میگوید دلم میخواهد بچه ام در آینده پسر باشد؛ مادر نکند من ازدواج کنم فرزندم دختر باشد؟! آنوقت غصه میخورم. مادر نیز از این حرف دختر تعجب میکند. اما اجازه دهید حرف بزند، هرچه بیشتر با شما صحبت کند، با مردم کمتر حرف میزند. هرچه بیشتر با شما صحبت کند، بیشتر با شما رفیق میشود.
    والدین گرامی! شما نیازمند این هستید که نوجوانتان با شما بسیار رفیق باشد؛ پس اجازه دهید با شما گفتوگو کند. لطفاً گوش شنوا داشته باشید.
    - در دوره بلوغ تا میتوانید فرزندان خود را تحسین کنید. تحسین کردن یعنی خوبی فرزندتان را بگویید و به روی او بیاورید. تعریف کنید تا لذت ببرد؛ تا میتوانید فرزند خود را تحسین کنید. چرا تحسین کنیم؟! تحسین کردن یا نکردن چه فرقی میکند؟! علت آن یک عامل روانی است.
    در روانشناسی میگویند هر آدمی که ما را تحسین میکند، بیشترین نفوذ را بر ما دارد؛ یعنی ما حرف او را بیشتر قبول میکنیم. اگر شخصی از شما تعریف و تمجید میکند، آن شخص هرچه به شما بگوید، عموماً از او میپذیرید؛ یعنی به او اعتماد کرده و حرف او را قبول میکنید.
    مثال:
    اگر برای ازدواج در سن 23-22 سالگی به دختر خود بگویید این پسر، گزینه مناسبی برای شما نیست. عزیزم؛ بهخاطر من هم که شده به او نه بگو! دختر حرف شما را میپذیرد؛ حتی اگر گریه کند یا غمگین شود، حرف شما را می پذیرد. یا
    ص: 130
    حتی اگر به پسر خود بگویید این دختر، همسر مناسبی برای شما نیست، و با او خوشبخت نمی شوی؛ بغض می کند، ممکن است با شما مخالفت کند، اما در نهایت حرفتان را قبول میکند.
    لازمه پذیرش گفتار شما از جانب فرزندتان در سنین جوانی، تحسین او در دوران بلوغ است.
    اگر فرزند خود را در دوران بلوغ تحسین نکردهاید، انتظار پذیرش حرفها و نصیحتهای خود را نیز نداشته باشید!!!
     لازمه پذیرش حرف شما از جانب فرزندتان در سنین جوانی، تحسین او در دوران بلوغ است.
    نکته!!!
    نکته ای که در اینجا لازم بهذکر است، اینکه نباید هر زمان فرزند را دیدیم از او سؤال و جواب کنیم. به عنوان نمونه، پدر تازه از راه رسیده و وارد خانه شده است. فرزند سلام میکند، پدر میگوید سلام!
    - تکالیفت را انجام داده ای؟!
    - کارنامه ها را داده اند؟!
    - برگه امتحانی را داده اند؟!
    - موهایت چرا بلند است؟!
    - چرا اینطور راه میروی؟!
    - این چه لباسی است که پوشیده ای؟!
    - این چه طرز نشستن است؟!
    - این چه طرز غذا خوردن است؟! و ...
    دائماً ایراد می گیرد.
    ص: 131
    وقتی اینگونه با فرزند خود برخورد کنید، نباید انتظار داشته باشید زمانیکه بزرگ شد، نفوذ و تأثیر زیادی روی او داشته باشید. زمانیکه والدین میگویند این دختر برای ازدواج با تو مناسب نیست، پسر به حرف والدین توجهی نمیکند و میگوید مگر شما میخواهید با او ازدواج کنید؟! مگر میخواهد با شما زندگی کند؟! این اتفاقات نتیجه عدم تحسین و توجه به فرزند در دوران بلوغ است که در بزرگسالی این شخص، رخ میدهد. برای درک بهتر، نمونهای را بیان میکنیم.
    مثال:
    برای فرزند خود لباس خریدهاید و او با شوق فراوان آن را میپوشد و جلوی شما میایستد و انتظار دارد از او تعریف کنید و خوشحال شوید.
    او نوجوان است و به رفتارهای عاطفی بسیار حساس؛ لذا کاملاً متوجه این است که شما چه عکس العملی از خود نشان میدهید.
    حال واکنش های مثبت احتمالی والدین را بررسی میکنیم.
    - چقدر فوقالعاده و خانم شدی!
    - چقدر شیک و آقا شدی!
    - خیلی خوشتیپ شدی ندزدنت عزیزم!
    حال واکنشهای منفی احتمالی والدین را بررسی میکنیم.
    - لباس بیرون رو که خونه نمیپوشن!
    - حالا چرا زود رفتی لباساتو پوشیدی کثیفشون نکنی!
    - عین بچه دو سالهها چه ذوقی داره برا لباس نو!
    - آره بابا!! خوشتیپی برو در بیار!
    این برخوردهای غیر عاطفی طبیعتاً برای فرزند ما خوشایند نیست؛ لذا با توجه به نیاز او به تحسین شدن و مورد توجه قرار گرفتن سراغ فرد دیگری رفته و نظر
    ص: 132
    او را جویا می شود.
    شخص ثالث میتواند دوست و همکلاسی یا حتی جنس مخالف او باشد.
    لذا فرد تحسین کننده تأثیرگذاری بیشتری نسبت به والدین خواهد داشت.
    اگر میخواهید در دوره جوانی از شما حرف شنوی داشته باشد، یعنی زمانیکه شما خیلی به حرف شنوی او نیاز دارید؛ لازمهاش این است که تا میتوانید فرزندان خود را در دوره بلوغ تحسین کنید، خوبیهای او را به خودش بگویید و در جمع دوستان و آشنایان از او تعریف کنید.
    بگویید تو خیلی مؤدبی؛ مادر به دختر خود بگوید: مادر تو خیلی فهمیدهای، تو چقدر باحیایی، باشعوری. من همسن تو بودم مانند تو اینقدر نمونه نبودم، تو از من خیلی بهتری.
    اما متأسفانه گاهی میبینیم که مادر طور دیگری صحبت میکند! مادر میگوید من همسن تو بودم یک خانواده را میچرخاندم، اما تو دو تخممرغ نمیتوانی سرخ کنی. اگر دقت کنید متوجه میشوید که این ادبیات، ادبیات مناسبی نیست؛ یا پدر نیز با فرزند خود بههمین نحو صحبت می کند.
     نوجوان را تحسین کنید، خوبیهایش را در حضور خود او بگویید و به فرزندتان بگویید به او افتخار میکنید. 
    به عنوان مثال میگوید من همسن تو بودم، کارهای زیادی انجام میدادم. اما تو راه هم نمیتوانی بروی. کارهای خودت را هم بهزور انجام میدهی! اگر با فرزندتان اینگونه رفتار کردید، انتظار نداشته باشید که بعداً شما را ببیند، بشنود و درک کند. پس نوجوان را تحسین کنید، خوبیهایش را در حضور خود او بگویید و به فرزندتان بگویید به او افتخار می کنید.
    ص: 133
    نکته مهم!!!
     تحسین = اعتماد = اطاعت 
    بهتر است بدانیم که تحسین = اعتماد = اطاعت است.
    - از فرزندان خود باید تقدیر کرده و به آنها افتخارکنیم. گاهیاوقات بچه باید بشنود؛ اسم او را صدا بزنید و به او بگویید به تو افتخار میکنیم.
     در دوره بلوغ به موفقیتهای فرزندتان بسیار اهمیت دهید.
    مثال:
    محمد، علی، امیرحسین، بابا من به اینکه تو فرزند من هستی افتخار میکنم، از اینکه تو فرزند من هستی، لذت میبرم. اگر شما بدانید وقتی این جملهها را به فرزند خود میگویید، چقدر در مقابل بیاخلاقیها، بی تربیتیها و تمام مشکلاتی که می تواند او را تهدید کند، محافظت میشود، این کار را بارها انجام میدهید؛ زیرا برای او نیز لذتبخش است؛ بگذارید از شما بشنود که به او افتخار میکنید.
    پدر به دختر بگوید لذت میبرم تو را نگاه میکنم، افتخار میکنم که تو دختر من هستی. گاهی اوقات دختر به پدر خود میگوید پدر به من افتخار میکنی؟ پدر میگوید بله، البته. دختر میگوید اما من شاگرد اول کلاس نیستم.
    پدر میگوید فعلاً به درس تو کاری ندارم. شخصیتت را میگویم، خودت را میگویم؛ من به اینها افتخار میکنم و به خود میبالم. درس تو هم خوب میشود! با این حرفها، فرزند از ته دل راضی شده، آرام میشود و لذت میبرد.
    بگذارید از زبان والدین اینها را بشنود تا خدای ناکرده از شخص دیگری
    ص: 134
    نشنود و به بیراهه نرود. با نوجوان خود به گونهای رفتار کنید تا در محبت سیراب، پر و اغناء شود.
    - در این سن و سال و در دوره بلوغ به موفقیت های فرزندتان بسیار اهمیت دهید.
    مثال:
    در مدرسه مسابقهای برگزار شده، کاریکاتور یا نقاشی کشیدهاند و فرزند شما نیز در آن شرکت کرده و نفر ششم شده است. پدر میگوید: چندم؟؟! نفر ششم؟!! آفرین، شرکت کننده ها هفت نفر بودند، تو ششم شدی؟! بچه نگاهی به پدر خود میکند و میگوید نه، پدر هفت نفر نبودند، صد نفر بودند. پدر میگوید حالا صد نفر، ششم! فرزند نقاشی را نشان میدهد و پدر میگوید با این ششم شدی؟! من اگر بودم اول میشدم.
    اگر دقت کنید، زمانیکه بچه موفقیت و لذت خود را توضیح میدهد، میخواهد شما او را تحسین و تقدیر کرده و به او افتخار کنید، اگر او را تحقیر کردید، دیگر برای شما توضیح نخواهد داد و از شما دور میشود و نزدیک کسی میرود که او را ببیند.
    حال یک رفتار درست را تمرین کنیم؛ در نظر بگیرید فرزندی در مسابقات ربات مدرسه نفر چهارم شده و با ذوق و شوق فراوان موضوع را با پدر خود در میان میگذارد. پدر میپرسد چندم شدی؟؟! چهارم؟! آفرین. ببینم چه کردهای؟؟ مثلاً فرزند میگوید وسیلهای شبیه ربات درست کردم، اما قشنگ نیست. پدر میگوید اشکال ندارد همین که تو آن را درست کردهای برایم مهم است.
    بعد درباره چیزی که درست کرده از او سؤال میپرسد و فرزند با خود میگوید پدرم چقدر به من علاقه مند است.
    مثال دیگری را در نظر بگیرید؛ دختر اقدامی انجام داده و برای شما تعریف
    ص: 135
    میکند. مثلاً میگوید من شعر گفتم و شعر خود را می خواند ولی شما به او میگویید چه بود که خواندی؟! شعر بود؟! اصلاً شبیه به شعر نبود! برو حافظ را بیاور تا ببینی شعر یعنی چه!
    اما والدین عزیز! شما باید اینگونه برخورد کنید: زمانیکه برای شما شعری میخواند، از او بخواهید تا دوباره آن را تکرار کند، به او بگویید اجازه دهد قسمتهایی از آن را بنویسید تا در میهمانی یا در جای دیگر بگویید که فرزند من شعر میگوید.
    موفقیت های فرزند خود را بگویید، بگذارید تا آنجا که ممکن است در خانه اغناء شود. پدرها و مادرها دقت کنید اگر فرزندان ما در خانه اغناء شوند، دیگر در خیابان دنبال آن نخواهند بود!

جای قدردانی دارد ارسالی های شما
    امضاء

6. تشكر

7. Top | #85

عنوان کاربر
    عضو وفادار
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    341
    صلوات
    1000
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    251 در 69
    دریافت
    0
    آپلود
    0

حال برای درک بهتر شما والدین گرامی، مثالهایی از وظایف مشترک پدران و مادران را ارائه میکنیم:
    - مادرهای محترمه توجه کنند، فرزندان در سن بلوغ کجخلق میشوند. دلیل آن نیز تأثیر هورمونها، تغییرات فیزیکی، افزایش مقدار خون، بزرگ شدن استخوان و برخی تغییرات دیگر است که باعث میشود خلق آنها تغییر کند و عصبی شوند. گاهیاوقات خودشان نیز میگویند: انگار احساس خفگی دارم. دوست دارم به کوه روم، پیادهروی کنم، جیغ بزنم، میخواهم به پشتبام روم، اصلاً میخواهم خودم را از ارتفاع پرتاب کنم! این حرفها نشانه این است که خُلق من تنگ است.
    زمانی که نوجوان اینگونه می شود، بلافاصله با او حرف بزنید و این آتشفشان
    ص: 129
    را آرام کنید. بگذارید آنقدر حرف بزند تا آرام شود؛ دیده شده است که میگویند بچهها حرفهای نامعقول میزنند.
    امضاء

8. Top | #86

عنوان کاربر
    عضو وفادار
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    341
    صلوات
    1000
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    251 در 69
    دریافت
    0
    آپلود
    0

مثال:
    یک دختر نوجوان به مادر خود میگوید دلم میخواهد بچه ام در آینده پسر باشد؛ مادر نکند من ازدواج کنم فرزندم دختر باشد؟! آنوقت غصه میخورم. مادر نیز از این حرف دختر تعجب میکند. اما اجازه دهید حرف بزند، هرچه بیشتر با شما صحبت کند، با مردم کمتر حرف میزند. هرچه بیشتر با شما صحبت کند، بیشتر با شما رفیق میشود.
    والدین گرامی! شما نیازمند این هستید که نوجوانتان با شما بسیار رفیق باشد؛ پس اجازه دهید با شما گفتوگو کند. لطفاً گوش شنوا داشته باشید.
    - در دوره بلوغ تا میتوانید فرزندان خود را تحسین کنید. تحسین کردن یعنی خوبی فرزندتان را بگویید و به روی او بیاورید. تعریف کنید تا لذت ببرد؛ تا میتوانید فرزند خود را تحسین کنید. چرا تحسین کنیم؟! تحسین کردن یا نکردن چه فرقی میکند؟! علت آن یک عامل روانی است.
    در روانشناسی میگویند هر آدمی که ما را تحسین میکند، بیشترین نفوذ را بر ما دارد؛ یعنی ما حرف او را بیشتر قبول میکنیم. اگر شخصی از شما تعریف و تمجید میکند، آن شخص هرچه به شما بگوید، عموماً از او میپذیرید؛ یعنی به او اعتماد کرده و حرف او را قبول میکنید.
    مثال:
    اگر برای ازدواج در سن 23-22 سالگی به دختر خود بگویید این پسر، گزینه مناسبی برای شما نیست. عزیزم؛ بهخاطر من هم که شده به او نه بگو! دختر حرف شما را میپذیرد؛ حتی اگر گریه کند یا غمگین شود، حرف شما را می پذیرد. یا
    ص: 130
    حتی اگر به پسر خود بگویید این دختر، همسر مناسبی برای شما نیست، و با او خوشبخت نمی شوی؛ بغض می کند، ممکن است با شما مخالفت کند، اما در نهایت حرفتان را قبول میکند.
    لازمه پذیرش گفتار شما از جانب فرزندتان در سنین جوانی، تحسین او در دوران بلوغ است.
    اگر فرزند خود را در دوران بلوغ تحسین نکردهاید، انتظار پذیرش حرفها و نصیحتهای خود را نیز نداشته باشید!!!
     لازمه پذیرش حرف شما از جانب فرزندتان در سنین جوانی، تحسین او در دوران بلوغ است.
    امضاء

9. Top | #87

عنوان کاربر
    عضو وفادار
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    341
    صلوات
    1000
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    251 در 69
    دریافت
    0
    آپلود
    0

نکته!!!
    نکته ای که در اینجا لازم بهذکر است، اینکه نباید هر زمان فرزند را دیدیم از او سؤال و جواب کنیم. به عنوان نمونه، پدر تازه از راه رسیده و وارد خانه شده است. فرزند سلام میکند، پدر میگوید سلام!
    - تکالیفت را انجام داده ای؟!
    - کارنامه ها را داده اند؟!
    - برگه امتحانی را داده اند؟!
    - موهایت چرا بلند است؟!
    - چرا اینطور راه میروی؟!
    - این چه لباسی است که پوشیده ای؟!
    - این چه طرز نشستن است؟!
    - این چه طرز غذا خوردن است؟! و ...
    دائماً ایراد می گیرد.
    ص: 131
    وقتی اینگونه با فرزند خود برخورد کنید، نباید انتظار داشته باشید زمانیکه بزرگ شد، نفوذ و تأثیر زیادی روی او داشته باشید. زمانیکه والدین میگویند این دختر برای ازدواج با تو مناسب نیست، پسر به حرف والدین توجهی نمیکند و میگوید مگر شما میخواهید با او ازدواج کنید؟! مگر میخواهد با شما زندگی کند؟! این اتفاقات نتیجه عدم تحسین و توجه به فرزند در دوران بلوغ است که در بزرگسالی این شخص، رخ میدهد. برای درک بهتر، نمونهای را بیان میکنیم.
    مثال:
    برای فرزند خود لباس خریدهاید و او با شوق فراوان آن را میپوشد و جلوی شما میایستد و انتظار دارد از او تعریف کنید و خوشحال شوید.
    او نوجوان است و به رفتارهای عاطفی بسیار حساس؛ لذا کاملاً متوجه این است که شما چه عکس العملی از خود نشان میدهید.
    حال واکنش های مثبت احتمالی والدین را بررسی میکنیم.
    - چقدر فوقالعاده و خانم شدی!
    - چقدر شیک و آقا شدی!
    - خیلی خوشتیپ شدی ندزدنت عزیزم!
    حال واکنشهای منفی احتمالی والدین را بررسی میکنیم.
    - لباس بیرون رو که خونه نمیپوشن!
    - حالا چرا زود رفتی لباساتو پوشیدی کثیفشون نکنی!
    - عین بچه دو سالهها چه ذوقی داره برا لباس نو!
    - آره بابا!! خوشتیپی برو در بیار!
    این برخوردهای غیر عاطفی طبیعتاً برای فرزند ما خوشایند نیست؛ لذا با توجه به نیاز او به تحسین شدن و مورد توجه قرار گرفتن سراغ فرد دیگری رفته و نظر
    ص: 132
    او را جویا می شود.
    شخص ثالث میتواند دوست و همکلاسی یا حتی جنس مخالف او باشد.
    لذا فرد تحسین کننده تأثیرگذاری بیشتری نسبت به والدین خواهد داشت.
    اگر میخواهید در دوره جوانی از شما حرف شنوی داشته باشد، یعنی زمانیکه شما خیلی به حرف شنوی او نیاز دارید؛ لازمهاش این است که تا میتوانید فرزندان خود را در دوره بلوغ تحسین کنید، خوبیهای او را به خودش بگویید و در جمع دوستان و آشنایان از او تعریف کنید.
    بگویید تو خیلی مؤدبی؛ مادر به دختر خود بگوید: مادر تو خیلی فهمیدهای، تو چقدر باحیایی، باشعوری. من همسن تو بودم مانند تو اینقدر نمونه نبودم، تو از من خیلی بهتری.
    اما متأسفانه گاهی میبینیم که مادر طور دیگری صحبت میکند! مادر میگوید من همسن تو بودم یک خانواده را میچرخاندم، اما تو دو تخممرغ نمیتوانی سرخ کنی. اگر دقت کنید متوجه میشوید که این ادبیات، ادبیات مناسبی نیست؛ یا پدر نیز با فرزند خود بههمین نحو صحبت می کند.
     نوجوان را تحسین کنید، خوبیهایش را در حضور خود او بگویید و به فرزندتان بگویید به او افتخار میکنید. 
    به عنوان مثال میگوید من همسن تو بودم، کارهای زیادی انجام میدادم. اما تو راه هم نمیتوانی بروی. کارهای خودت را هم بهزور انجام میدهی! اگر با فرزندتان اینگونه رفتار کردید، انتظار نداشته باشید که بعداً شما را ببیند، بشنود و درک کند. پس نوجوان را تحسین کنید، خوبیهایش را در حضور خود او بگویید و به فرزندتان بگویید به او افتخار می کنید.
    ص: 133
    نکته مهم!!!
     تحسین = اعتماد = اطاعت 
    بهتر است بدانیم که تحسین = اعتماد = اطاعت است.
    - از فرزندان خود باید تقدیر کرده و به آنها افتخارکنیم. گاهیاوقات بچه باید بشنود؛ اسم او را صدا بزنید و به او بگویید به تو افتخار میکنیم.
     در دوره بلوغ به موفقیتهای فرزندتان بسیار اهمیت دهید.
    مثال:
    محمد، علی، امیرحسین، بابا من به اینکه تو فرزند من هستی افتخار میکنم، از اینکه تو فرزند من هستی، لذت میبرم. اگر شما بدانید وقتی این جملهها را به فرزند خود میگویید، چقدر در مقابل بیاخلاقیها، بی تربیتیها و تمام مشکلاتی که می تواند او را تهدید کند، محافظت میشود، این کار را بارها انجام میدهید؛ زیرا برای او نیز لذتبخش است؛ بگذارید از شما بشنود که به او افتخار میکنید.
    پدر به دختر بگوید لذت میبرم تو را نگاه میکنم، افتخار میکنم که تو دختر من هستی. گاهی اوقات دختر به پدر خود میگوید پدر به من افتخار میکنی؟ پدر میگوید بله، البته. دختر میگوید اما من شاگرد اول کلاس نیستم.
    پدر میگوید فعلاً به درس تو کاری ندارم. شخصیتت را میگویم، خودت را میگویم؛ من به اینها افتخار میکنم و به خود میبالم. درس تو هم خوب میشود! با این حرفها، فرزند از ته دل راضی شده، آرام میشود و لذت میبرد.
    بگذارید از زبان والدین اینها را بشنود تا خدای ناکرده از شخص دیگری
    ص: 134
    نشنود و به بیراهه نرود. با نوجوان خود به گونهای رفتار کنید تا در محبت سیراب، پر و اغناء شود.
    - در این سن و سال و در دوره بلوغ به موفقیت های فرزندتان بسیار اهمیت دهید.
    مثال:
    در مدرسه مسابقهای برگزار شده، کاریکاتور یا نقاشی کشیدهاند و فرزند شما نیز در آن شرکت کرده و نفر ششم شده است. پدر میگوید: چندم؟؟! نفر ششم؟!! آفرین، شرکت کننده ها هفت نفر بودند، تو ششم شدی؟! بچه نگاهی به پدر خود میکند و میگوید نه، پدر هفت نفر نبودند، صد نفر بودند. پدر میگوید حالا صد نفر، ششم! فرزند نقاشی را نشان میدهد و پدر میگوید با این ششم شدی؟! من اگر بودم اول میشدم.
    اگر دقت کنید، زمانیکه بچه موفقیت و لذت خود را توضیح میدهد، میخواهد شما او را تحسین و تقدیر کرده و به او افتخار کنید، اگر او را تحقیر کردید، دیگر برای شما توضیح نخواهد داد و از شما دور میشود و نزدیک کسی میرود که او را ببیند.
    حال یک رفتار درست را تمرین کنیم؛ در نظر بگیرید فرزندی در مسابقات ربات مدرسه نفر چهارم شده و با ذوق و شوق فراوان موضوع را با پدر خود در میان میگذارد. پدر میپرسد چندم شدی؟؟! چهارم؟! آفرین. ببینم چه کردهای؟؟ مثلاً فرزند میگوید وسیلهای شبیه ربات درست کردم، اما قشنگ نیست. پدر میگوید اشکال ندارد همین که تو آن را درست کردهای برایم مهم است.
    بعد درباره چیزی که درست کرده از او سؤال میپرسد و فرزند با خود میگوید پدرم چقدر به من علاقه مند است.
    مثال دیگری را در نظر بگیرید؛ دختر اقدامی انجام داده و برای شما تعریف
    ص: 135
    میکند. مثلاً میگوید من شعر گفتم و شعر خود را می خواند ولی شما به او میگویید چه بود که خواندی؟! شعر بود؟! اصلاً شبیه به شعر نبود! برو حافظ را بیاور تا ببینی شعر یعنی چه!
    اما والدین عزیز! شما باید اینگونه برخورد کنید: زمانیکه برای شما شعری میخواند، از او بخواهید تا دوباره آن را تکرار کند، به او بگویید اجازه دهد قسمتهایی از آن را بنویسید تا در میهمانی یا در جای دیگر بگویید که فرزند من شعر میگوید.
    موفقیت های فرزند خود را بگویید، بگذارید تا آنجا که ممکن است در خانه اغناء شود. پدرها و مادرها دقت کنید اگر فرزندان ما در خانه اغناء شوند، دیگر در خیابان دنبال آن نخواهند بود!
    امضاء

صفحه 9 از 9 نخستنخست ... 56789

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع