صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 17

موضوع: وسواس : راه کارهای پیشگیری و درمان

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    سلامتی آقا امام زمان عجل الله تعالی فرجه شریف
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

kabotar وسواس : راه کارهای پیشگیری و درمان

امضاء

2.  

3. Top | #2

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیشگفتار
    بسم الله الرحمن الرحیم
    الحمد لله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا محمد و آله الطاهرین
    با سپاس فراوان از خداوند بزرگ به خاطر لطف و رحمت بی پایانش، و درود بی کران بر پیامبر و خاندانش که آسمان و زمین به وجودشان پابرجاست و همه مخلوقات به یمن و برکاتشان روزی داده می شوند.
    شاید کمتر کسی باشد که از افکار منفی و وسوسه های شیاطین انس و جن در امان باشد. شماری هم گرفتار وسواس عملی هستند و خود و دیگران را به رنج و زحمت می اندازند.
    از این رو بنا به درخواست مکرر عزیزان بر آن شدیم که در برنامه پربیننده سمت خدا به این موضوع بپردازیم و راهکارهای پیشگیری و درمان این بیماری خانمان سوز را ارائه دهیم.
    این مباحث بحمد الله با استقبال فوق العاده بینندگان این برنامه روبه رو شد و به درمان بسیاری از مبتلایان به وسواس انجامید و از این بابت خدای متعال را سپاس میگوییم.
    در این مباحث ابتدا پیامدهای شوم پدیده وسواس را مطرح و سپس به ارائه راهکارهای درمان آن پرداخته ایم. در این میان دعا و توسل جدی به
    ص: 15
    اهل بیت علیهم السلام و ذکر و توجه قلبی به خدای متعال و دریافت درست از دین و یادگیری صحیح مسائل و بی اعتنائی کامل به افکار منفی و تکرار نکردن عمل را می توان مهم ترین راهکارها دانست.
    آنچه در این مجموعه ملاحظه می فرمایید، حاصل این مباحث است که پس از تدوین و ویرایش به شما خواننده عزیز و گرامی تقدیم می گردد.
    در پایان از همه عزیزانی که ما را در این راه یاری دادند و زمینه طرح این مباحث را فراهم کردند، از مسئولین صدا و سیما، به ویژه تهیه کننده عزیز برنامه، جناب آقای رکنی و مجری خوب و توانمند آن، جناب آقای نجم الدین شریعتی، همچنین از برادر بزرگوارم، جناب آقای اسدی که تدوین و ویرایش آن را به عهده داشتند و نیز ناشر محترم آن صمیمانه تقدیر و تشکر می کنم.
    امید است که این مباحث بتواند گره از کار عزیزانی که به این بلیه گرفتار آمده اند بگشاید و آنان را از دام وسوسه های شیطان برهاند و ما را مشمول دعاهای خود گردانند!
    ایام سالگرد جشن ازدواج امیر المؤمنین و حضرت زهرا علیهم السلام
    اول ذیحجه 1438
    حبیب الله فرحزاد
    ص: 16

امضاء

4. Top | #3

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

فصل اول: پیامدهای وسواس

اشاره

غم و اندوه
    از چیزهایی که غم و اندوه را از بین می برد و شادی و فرح و سرور ایجاد می کند، جدا شدن از افکار و خیالات باطل و توهمات و وسواس است. کسانی که دچار وسواس فکری و یا عملی می شوند، بحران غم و فشار روحی و افسردگی آنها را فرا می گیرد. اگر بتوانند از این افکار و خیالات باطل بیرون بیایند، راحتی و خوشی و آسایش به آنها بر می گردد.
    از این رو پرداختن به بحث وسواس و ریشه ها و علل آن و خسارتهای فراوانی که از این پدیده به فرد و جامعه وارد می شود و همچنین راهکارهای پیشگیری و درمان این معضل بزرگ روحی و روانی ضروری می نماید.
    در آغاز بحث لازم است خطرها و ضررها و خسارت هایی که پدیده وسواس به افراد و خانواده ها و جامعه تحمیل می کند بپردازیم و سپس با بررسی عوامل آن، راههای درمان آن را بیان کنیم.
    دام بزرگ شیطان
    باید بدانیم که وسواس دام بزرگ شیطان است و انسان را سخت مبتلا می کند. کسانی که به وسواس مبتلا هستند، باید بپذیرند که بیمارند ونیازمند درمان.
    ص: 19
    وسواس یک ناهنجاری روحی و یک بیماری خطرناک و خانمان سوز و از عادت های ناپسند به شمار می رود. شاید کسی که به مواد مخدر عادت پیدا می کند، خطرش کمتر از کسی باشد که به وسواس مبتلا می شود. خطر وسواس را باید جدی بگیریم.
    وسواس ریشه در پیروی از شیطان دارد. خدای متعال در قرآن می فرماید:
    وَلَا تَتَّبِعُوا خُطُوَاتِ الشَّیْطَانِ إِنَّهُ لَکُمْ عَدُوٌّ مُبِینٌ؛(1)و از گامهای شیطان، پیروی نکنید؛ چرا که او، دشمن آشکار شماست!
    شیطان در قرآن به «عدو مبین» و دشمن آشکار تعبیر شده است. یعنی در فکر و اندیشه ما ایجاد توهم و وسوسه می کند. این است که باید از وسوسه شیطان به خدا پناه برد؛ چنان که در قرآن به این امر توصیه فرموده است.
    بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ مَلِکِ النَّاسِ إِلَهِ النَّاسِ مِنْ شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِ الَّذِی یُوَسْوِسُ فِی صُدُورِ النَّاسِ مِنَ الْجِنَّهِ وَالنَّاسِ؛(2) به نام خداوند بخشنده مهربان. بگو: پناه می برم به پروردگار مردم، به مالک و حاکم مردم، به (خدا و) معبود مردم، از شر وسوسه گر پنهانکار، که در درون سینه انسانها وسوسه می کند، خواه از جن باشد یا از انسان!
    شیطان های انسی و جنی فکر منفی به انسان می دهند و سپس به عمل های منفی وامی دارند. وسواس فکری یک ذرهاش هم خیلی زیاد است. کسانی که سیگاری می شوند و اعتیاد پیدا می کنند، اول از یک نخ سیگار شروع می کنند.
    ص: 20
    وسواس هم آرام آرام شکل می گیرد. و شیطان گام به گام انسان را در این باتلاق فرو می برد. وسواس از بیماری های خطرناکی است که باید آن را در نطفه خفه کرد. اگر نشانه هایی از وسواس در کسی پیداشد، باید فوری پیشگیری کند و نگذارد در او نفوذ کند که بعد درمانش مشکل است.

امضاء

5. Top | #4

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

گناه بزرگ

وسواس را باید به عنوان یک ناهنجاری، یک گناه شرعی، عقلی، و عرفی تلقی کرد. البته اگر کسی یکبار عمل عبادی خود را تکرار کند، وسواس نیست. اما کسی که در طول ماه و سال، در نمازش، قرائتش، شست و شو، تکرار می کند وسواسی است و باید این را گناه تلقی کند.
    همین طور که دروغ و غیبت و تهمت و مال مردم خوردن حرام است، وسواس عملی هم یکی از گناهان کبیره است و به عنوان یک ناهنجاری شرعی و عرفی و عقلی و اخلاقی تلقی می شود.
    کسی که ده بار وضو می گیرد، یا زیاد آبکشی می کند، فقط یک گناه نمی کند. چندین گناه مرتکب می شود. او اسراف می کند که از گناه کبیره است. ثانیا عمر خود را تلف می کند که این هم یک خسارت بزرگ است. ثالثا اطرافیان خود را در فشار و آزار قرار می دهد. عواقب وخیم دیگری نیز دارد.
    پس باید به وسواس به عنوان یک گناه بزرگ بنگریم، نه به عنوان یک امر مکروه و ناپسند. گاهی بالاتر از گناه و معصیت است. می توان آن را به عنوان بدعت در دین برشمرد. بدعت یعنی چیزی که در دین نیست و به نام دین وارد دین می شود.
    ص: 21
    بر اساس روایات، کسانی که بدعت گذارند، بدترین انسانها هستند و در کنار حکام و ظالمان و طاغوت ها قرار می گیرد. و بدعت گذار در گناهان کسانی که تحت تأثیر این بدعت عمل می کنند شریکاند. گاهی با وسواس خود بدعتی در دین می گذاریم.

امضاء

6. Top | #5

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیروی از شیطان

انسانی که به وسواس مبتلاست، در حقیقت عقل خود را کنار گذاشته و در بست از شیطان پیروی می کند. عبد الله بن سنان می گوید: نزد امام صادق علیه السلام از مردی که در وضو و نمازش گرفتار وسواس بود یاد کردم و گفتم: او مرد عاقلی است. حضرت فرمودند:
    وأّیُّ عقل له وهو یطیع الشیطان؛ چه عقلی دارد که فرمانبری شیطان می کند؟
    عرض کردم: «وکیف یطیع الشیطان، چگونه فرمانبری شیطان می کند؟ » فرمودند:
    سله هذا الذی یأتیه من أی شیء هو؟ فإنه یقول لک: من عمل الشیطان؛(1) از او بپرس وسوسه ای که به وی دست می دهد از چیست؟ قطعا به تو خواهد گفت: کار شیطان است.»
    فرمودند: این شخص اصلا عقل ندارد. از مجانین است؛ چون مطیع شیطان است.
    بنده خودم وقتی می خواهم غسل کنم، یک دقیقه طول می کشد. و برای
    ص: 22
    وضو سی ثانیه فرصت لازم است. در باره وضو فرمودند: «غسلتان و مسحتان».(1)یعنی وضو دو شست وشو است؛ شست و شوی صورت و دست و دو مسح؛ مسح سر و مسح پا. عجیب است که برخی افراد این دین به این آسانی را به راحتی با توهمات شیطانی سنگین می کنند!
    بعضی افراد نیم ساعت وضو می گیرند. چند ساعت در حمام خودشان را می شویند. حضرت فرمودند: اینها عقل ندارند و تحت فرمان شیطان اند.
    اگر شک دارید؟ از خودشان بپرسید. بگویید: وقتی وضو و غسل و نمازت را چند بار تکرار می کنی، چه کسی می گوید این کار را بکن؟ خودش می گوید: خدا شیطان را لعنت کند! این کار شیطان است. وجدانش می گوید: این کار شیطانی است. ولی مبتلاست و نمی خواهد شیطان را رها کند.
    اگر جلوی وسواس را نگیریم، گام به گام زیاد می شود و آرامش و خوشی و شادی و نشاط را از انسان می گیرد و فساد روح و جسم و دین و دنیا را به دنبال دارد. هم دنیا را از دست می دهیم، و هم آخرت را؛ و این همان خسران و زیان آشکاری است که قرآن می فرماید.
    خَسِرَ الدُّنْیَا وَالْآخِرَهَ ذَلِکَ هُوَ الْخُسْرَانُ الْمُبِینُ؛(2) در دنیا و آخرت زیان دیده است. این است همان زیان آشکار.

امضاء

7. Top | #6

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

گزینش عقل
    عقل از دین بالاتر است. امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: جبرئیل بر آدم فرود آمد و گفت: «ای آدم! من مأمور شده ام که تو را میان سه چیز مخیر سازم،
    ص: 23
    آدم گفت: «إنی قد اخترت العقل، عقل را برگزیدم.» آن گاه جبرئیل به حیا و دین رو کرد و گفت: «انصرفا و دعاه ؛ بروید و او را رها کنید». آن دو گفتند: «یا جبرئیل، إنا أمرنا أن نکون مع العقل حیث کان؛ ای جبرئیل! ما مأموریم همیشه با عقل باشیم». گفت: «خود دانید»، و بالا رفت.(1)
    برترین نعمت
    یعنی عقل حتی از دین بالاتر است. کسی که وسواس دارد، دارد ریشه و اصالت و هویت خودش را از بین می برد. رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرمودند:
    ما قسم الله للعباد شیئا أفضل من العقل، فنوم العاقل أفضل من سهر الجاهل، وإقامه العاقل أفضل من شخوص الجاهل؛(2) خداوند، چیزی با ارزش تر از عقل در میان بندگان، تقسیم نکرد. از این رو خواب عاقل، از بیداری نادان برتر است و برجا بودن عاقل ازبه حرکت در آمدن نادان برتر است.
    عقل بزرگترین و برترین نعمت خداوند است. اما انسان وسواسی تیشه به ریشه عقل و عقلانیت می زند و عقل را از بین می برد.
    از دست رفتن آرامش
    یکی از بهترین نعمت ها، نعمت آرامش و نشاط و امید است. نعمت
    ص: 24
    انسان وسواسی هرجا می رود می گوید: وضویم چه میشود؟ غسلم چه می شود؟ آب کشیدنم چه میشود؟ دست به سیاه و سفید نمی زند. خودش و اطرافیانش را در حالت قرنطینه قرار می دهد، آرامش و راحتی ندارد.
    اساسا آدمهای وسواسی معذب هستند. یعنی از همین حالا جهنمشان شروع می شود. آدم های وسواسی از زندگی لذت نمی برند. اطرافیانشان هم در زحمت و فشار قرار می گیرند.
    بیاییم محض رضای خدا به دهان شیطان بزنیم. شک نکنید که خدا به شما کمک می کند. اصلا کلمه یأس و ناامیدی و نمی توانم و نمی شود را کنار بگذارید. ما کسانی را داشتیم که پنجاه سال در گیر وسواس بوده اند، ولی با گفت و گو مشکلشان حل شد و راحت شدند.
    شیطان وقتی شش دانگ سوار انسان می شود که او را ناامید کند و همه درها را به روی او ببندد. ولی اگر امید و روزنه نجاتی باشد، شیطان عقب نشینی میکند.
    بیاییم برای آرامش خودمان و آخرتمان و حفظ معنویت خودمان، از خر شیطان پیاده شویم و زمام امور خود را به دست خدا بدهیم. خدا می گوید: اگر حرف من را بشنوی، در مقام امن و آسایش قرار می گیری.
    إِنَّ الْمُتَّقِینَ فِی مَقَامٍ أَمِینٍ؛(1)به راستی پرهیزگاران در جایگاهی آسوده [اند].
    ص: 25
    تقوا یعنی این که فقط حرف خدا را بشنویم و به آنچه خدا فرموده است عمل کنیم و دنباله رو شیطان نباشیم. ولی چه کنیم که برخی افراد با پیروی و حرف شنوی از شیطان خود را در وادی اضطراب و ناامنی می اندازند.

امضاء

8. Top | #7

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

گزینش عقل
    عقل از دین بالاتر است. امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: جبرئیل بر آدم فرود آمد و گفت: «ای آدم! من مأمور شده ام که تو را میان سه چیز مخیر سازم،
    ص: 23
    آدم گفت: «إنی قد اخترت العقل، عقل را برگزیدم.» آن گاه جبرئیل به حیا و دین رو کرد و گفت: «انصرفا و دعاه ؛ بروید و او را رها کنید». آن دو گفتند: «یا جبرئیل، إنا أمرنا أن نکون مع العقل حیث کان؛ ای جبرئیل! ما مأموریم همیشه با عقل باشیم». گفت: «خود دانید»، و بالا رفت.(1)
    برترین نعمت
    یعنی عقل حتی از دین بالاتر است. کسی که وسواس دارد، دارد ریشه و اصالت و هویت خودش را از بین می برد. رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرمودند:
    ما قسم الله للعباد شیئا أفضل من العقل، فنوم العاقل أفضل من سهر الجاهل، وإقامه العاقل أفضل من شخوص الجاهل؛(2) خداوند، چیزی با ارزش تر از عقل در میان بندگان، تقسیم نکرد. از این رو خواب عاقل، از بیداری نادان برتر است و برجا بودن عاقل ازبه حرکت در آمدن نادان برتر است.
    عقل بزرگترین و برترین نعمت خداوند است. اما انسان وسواسی تیشه به ریشه عقل و عقلانیت می زند و عقل را از بین می برد.

امضاء

9. Top | #8

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

از دست رفتن آرامش

یکی از بهترین نعمت ها، نعمت آرامش و نشاط و امید است. نعمت
    ص: 24
    انسان وسواسی هرجا می رود می گوید: وضویم چه میشود؟ غسلم چه می شود؟ آب کشیدنم چه میشود؟ دست به سیاه و سفید نمی زند. خودش و اطرافیانش را در حالت قرنطینه قرار می دهد، آرامش و راحتی ندارد.
    اساسا آدمهای وسواسی معذب هستند. یعنی از همین حالا جهنمشان شروع می شود. آدم های وسواسی از زندگی لذت نمی برند. اطرافیانشان هم در زحمت و فشار قرار می گیرند.
    بیاییم محض رضای خدا به دهان شیطان بزنیم. شک نکنید که خدا به شما کمک می کند. اصلا کلمه یأس و ناامیدی و نمی توانم و نمی شود را کنار بگذارید. ما کسانی را داشتیم که پنجاه سال در گیر وسواس بوده اند، ولی با گفت و گو مشکلشان حل شد و راحت شدند.
    شیطان وقتی شش دانگ سوار انسان می شود که او را ناامید کند و همه درها را به روی او ببندد. ولی اگر امید و روزنه نجاتی باشد، شیطان عقب نشینی میکند.
    بیاییم برای آرامش خودمان و آخرتمان و حفظ معنویت خودمان، از خر شیطان پیاده شویم و زمام امور خود را به دست خدا بدهیم. خدا می گوید: اگر حرف من را بشنوی، در مقام امن و آسایش قرار می گیری.
    إِنَّ الْمُتَّقِینَ فِی مَقَامٍ أَمِینٍ؛(1)به راستی پرهیزگاران در جایگاهی آسوده [اند].
    ص: 25
    تقوا یعنی این که فقط حرف خدا را بشنویم و به آنچه خدا فرموده است عمل کنیم و دنباله رو شیطان نباشیم. ولی چه کنیم که برخی افراد با پیروی و حرف شنوی از شیطان خود را در وادی اضطراب و ناامنی می اندازند.

امضاء

10. Top | #9

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

در دام شک و تردید

یکی از آفات وسواس این است که انسان مبتلا به وسواس در همه چیز تشکیک و تردید می کند. وسواس از او یک آدم شکاک می سازد. می گوید: نمی دانم در خانه را بستم یا نبستم؟ فلان کار را کردم یا نکردم؟ دارو را خوردم یا نخوردم؟ وضویم را درست گرفتم یا نه؟ نمازم را صحیح خواندم یا نه؟ و صدها مسأله دیگر.
    اینها را باید ریشه کن کرد. راههایش فراوان است. در آیات قرآن و روایات ما تمام درهایی که به وسواس منجر می شود بسته شده است. ولی متأسفانه نمی دانم شیطان چطور نفوذ می کند؟! تشکیک در همه چیز، حتی در کارهای معمولی برایش پیش می آید. حتی شک و تردید در اعتقاداتش هم نفوذ می کند.
    می گوید: از کجا قیامت حق است؟ از کجا خدایی هست، بهشت و جهنمی هست؟ به همه چیز پشت پا می زند. این تشکیک در عمل از کم شروع می شود، و به اعتقادات هم سرایت می کند.
    بیاییم این وسوسه ها را در نطفه خفه کنیم. پنجاه سال حرف شیطان را گوش دادیم، دو روز هم حرف خدا و اهل بیت علیهم السلام را گوش بدهیم.

امضاء

11. Top | #10

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

درگیر توهمات

یکی دیگر از خطرهای وسواس این است که انسان را دچار توهم می کند.
    ص: 26
    مرحوم آیت الله سید احمد شبیری زنجانی، پدر آیت الله شبیری زنجانی، کتابی به نام «الکلام یجر الکلام» دارد. در این کتاب داستان های آموزنده ای آورده اند.
    در آنجا می نویسند: خانمی سرش را تکان نمی داد و همین طور می نشست حتی نمی خوابید. گفتند: چرا؟ گفت: روی سر من یک ظرف بلوری است. اگر سرم را تکان بدهم می افتد. هرچه می گفتند: این طور نیست، می گفت: هست! توهم داشت.
    آخر کار او را نزد یک روانشناس بردند. گفت: عیب ندارد. من می خواهم این ظرف تو را بشکنم که خیالت راحت شود. آن روانشناس اول پذیرفت که روی سر او یک ظرف بلوری است، بعد چیزی زد و آن را شکست. آنگاه خانم گفت: حالا راحت شدم!
    انسان وسواسی دارای توهم است. می گویند: می ترسم پاک نشده باشد. این توهم و خیال است.
    در قدیم حمام ها خزینه داشت. مثل الآن بهداشتی نبود. حوضچه ای بود که آنجا همه خودشان را می شستند و غسل می کردند. مرحوم شیخ انصاری دید یک بنده خدایی مرتب زیر آب می رود و بالا می آید و غسل ارتماسی می کند. بعد می گوید: نشد. دوباره و سه باره توهم داشت.
    شیخ انصاری به او گفت: چرا نشد؟ گفت: من وقتی درون آب می روم پاک هستم. ولی آب بخار کرده است، این بخار همین طور وصل است تا توالت ها، این بخار به توالت ها می رسد، من وقتی درون این بخار می آیم نجس میشوم.
    ببینید شیطان چطور توهم ایجاد می کند! شیخ انصاری برای این که توهم او
    ص: 27
    را باطل کند، گفت: درست است که این بخارها وصل به توالت هاست، اما از این طرف هم وصل به آب کُر است. این بخارها پاک می شود. گفت: خیالم را راحت کردی.
    گاهی افراد مسائل را بلد نیستند. اگر من هزار سال با لباسی که نمی دانستم نجس است نماز خواندم، همه می گویند: صحیح است. بسیاری از مشکلات بر اثر ندانستن مسائل و خیالات و توهمات است.
    می گویند: یک بنده خدایی در خزینه زیر آب می رفت و بالا می آمد و می گفت: نشد. یعنی غسلم درست نشد. یک سید بزرگواری آنجا بود و دید این ول نمی کند. دستش را پشت گردن این وسواسی انداخت و او را زیر آب فرو برد. هرچه دست و پا می زد، نمی گذاشت بیرون بیاید. بعد از نیم دقیقه او را رها کرد. وقتی بیرون آمد. پرسید: حالا شد؟ گفت: به جدت شد. چون به همه روزنه هایم آب رفت.

امضاء

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع