نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

موضوع: طب الزهراء سلام الله علیها

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,577
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    سلامتی آقا امام زمان عجل الله تعالی فرجه شریف
    مورد تشکر
    7,886 در 2,474
    دریافت
    0
    آپلود
    0

shapark طب الزهراء سلام الله علیها

امضاء

2.  

3. Top | #2

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,577
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,886 در 2,474
    دریافت
    0
    آپلود
    0

مقدمه

مقدمه از استاد حکیم پیله ور یزدی

بسم الله الرحمن الرحیم

* مقدمه از استاد حکیم پیله ور یزدی

طب سنتی یا گیاهی علمی است با قدمت تاریخ پیدایش بشر و میراثی گرانقدر است باتلاش حکمای سلف که انبیاء نیز در آن ورود پیدا کرده بودند و علم اولیه آن را به افراد مستعد تعلیم می دادند که نتیجه آن محصول کار علمی و تحقیق هزاران حکیم و طبیب گشت که با تجربه و آزمایش های فروان آن را گسترش دادند و میراث گرانقدری برای جامعه بشریت در جهت سلامت جسم و روح آنان گردید.
    حکیمان سلف با استمداد جستن از خدای تعالی و توسل به ائمه هدی علیهم السلام و با استفاده از تجربه بسیار ارزشمند گذشتگان به همراه دید بسیار دقیق و جامع و حکیمانه گیاهی در معالجه تمامی بدن برآمدند و هرگز جنبه مادی و ثمن آن را در نظر نمی گرفتند.
    آنان در جهت فعال کردن و بیدارنمودن طبیعت بدن برای درمان و پیشگیری تلاش می کردند لذا طبیب را «خادم طبیعت بدن» نامیدند.
    در واقع طبیب در طب سنتی با دلسوزی و سعه صدر و با دقت، به کمک تجربیات و روش های مختلف درمانی موجود در این طب از جمله آیات قرآن و روایات عترت پیامبر صلی الله علیه و آله بدن را در مسیر تعادل و پاکسازی از سموم و تقویت سیستم های دفاعی و تحریک غدد از کار افتاده یا ضعیف شده قرار می دهد.
    طب سنتی از طریق تشخیص مزاج ها، بیمار را ریشه ای درمان می کند، ولی طب شیمیایی عوارض را درمان می کند و به ریشه بیماری کاری ندارد. لذا اصول طبابت در
    ص: 1
    طب سنتی بر چهار طبیعت مزاج انسان یا اخلاط اربعه است؛ این چهار طبیعت عبارتند از: «بلغم، صفرا، سودا، خون(دم)» که براساس سردی و گرمی مزاج، با توجه به مشخصات فرد بیمار درمان صورت می گیرد.
    معیار های مزاج شناسی در طب سنتی عبارتند از:
    پوست بیمار، نبض بیمار، تنفس بیمار، شکل جمجمه بیمار، رنگ چهره بیمار، تراکم موهای بدن بیمار، زبان بیمار، چشم بیمار، ناخن بیمار و ...
    در طب سنتی علاوه بر گیاه درمانی روش های دیگر نیز بکار می رود، مانند:
    - حجامت درمانی؛
    - زالو درمانی؛
    - بادکش درمانی؛
    - پرهیز و ررژیم درمانی؛
    - عطر درمانی؛
    - ورزش و نرمش درمانی؛
    - ماساژ درمانی، که بدن بیمار با روغنهای مختلف ماساژ داده می شود؛
    - گفتار درمانی، که از راه تکلم و تلقین به بیمار صورت می گیرد؛
    - سوزن درمانی، که به طب سوزنی شهرت دارد؛
    - شیاتسو درمانی، در این روش توسط انگشتان دست بر نقاط حیاتی بدن برای رسیدن به سلامتی فشار می آورند.
    این علم در طول قرون و اعصار در مجموعه هایی کوچک و بزرگ گردآوری شده و در دسترس علاقه مندان به این علم قرار گرفته است، از جمله کسانی که می توان نام برد
    ص: 2
    عبارتند از: ابوعلی سینا، ذکریای رازی، عقیله خراسانی، حکیم محمد اعظم خان و ابی صادق نیشابوری، حاج محمّد جوهرچی، منصوربن احمد شیرازی، میرزا علیخان ناصرالحکماء، میرزا علی اکبر خان نفیسی (ناظم الاطباء کرمانی)، محمد مؤمن حسینی دیلمی (تحفه حکیم)، علی اکبر سقاباشی و ... . بعضی از این حکیمان به شهرت زیادی رسیدند که از جمله آنها مرحوم علی اکبر سقاباشی است که حقیر سالیانی نزدش شاگردی کردم، رحمت خداوند بر آنان باد.
    دانشمند محترم استاد رفیع الدین سیدجعفر رفیعی با تلاش و کاوش بسیار در زمینه طب سنتی از کلمات درربار بی بی دوعالم حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها استفاده نموده و خوردنیها و آشامیدنیهایی که از آن بانوی اسلام به ما رسیده جمع آوری نموده و سپس با کاوش و تحقیق آثار و خواص دارویی آنها را با استناد به آیات قران و روایات ائمه معصومین علیهم السلام و کتابهای معتبر طبی گردآوری نموده اند که الحق و الانصاف یکی از عالی ترین و منحصر به فردترین کتابهایی است که در مورد خواص دارویی خوردنیها و آشامیدنیها می باشد، خداوند حکیم به ایشان جزای خیر دهد و امیدوارم حقیر و ایشان مشمول شفاعت مادرشان حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها قرار بگیریم.

امضاء

4. Top | #3

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,577
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,886 در 2,474
    دریافت
    0
    آپلود
    0

حکیم پیله ور یزدی
    ص: 3
    بیوگرافی حکیم پیله ور یزدی
    استاد حکیم محمدعلی پیله ور یزدی در خانواده ای مذهبی در شهر یزد چشم به جهان گشود. پدرشان مرحوم علی اکبر پیله ور، از مؤمنان و ارادتمندان اهل بیت عصمت و طهارت بوده و به شغل شعربافی مشغول بوده است. وی چون ارادت خاصی به پیامبر صلی الله علیه و آله و امیرالمؤمنین علیه السلام داشته هنگامی که خدای تعالی به ایشان فرزند پسری عطا می کند، نامش را به محبت آن دو بزرگوار "محمدعلی" می گذارد.
    استاد حکیم محمدعلی پیله ور یزدی، در یزد تحصیلات ابتدایی را گذرانده و مشغول شعربافی می شود تا اینکه حدود بیست سالی به تهران رفته و در کارخانۀ بزرگ بافندگی مشغول شعربافی می شود و سپس با حکیم حاج علی اکبر سقاباشی آشنا می شود که این آشنایی تحولی در افکار پیله ور پدید می آورد و به سمت طب سنتی کشیده می شود.
    به جهت شوق به طب سنتی ملازم حکیم سقاباشی می شود و مرحوم سقاباشی که استعداد درخشان پیله ور را می بیند، وی را بعنوان شاگرد خود می پذیرد و پس از آنکه سقاباشی وفات می یابد نزد برادر سقاباشی، مرحوم حاج غلامحسین سقاباشی که او نیز تبحری در طب سنتی داشته، شاگردی می کند.
    حکیم پیله ور به جهت عشق و محبت به امام هشتم سفرهایی متعدد به مشهد مقدس داشته و حدوداً هر سال بلکه سالی چند مرتبه به این دیار عشق مشرف می شده است. ایشان پس از اقامت سی ساله در تهران در سنه 1357 شمسی به وطنش یزد برمی گردد و از آن پس تا این تاریخ در شهر یزد به طبابت می پردازد.
    در طول قریب به 70 سال مدت طبابت او که همراه با تحقیقات دامنه داری در طب
    ص: 4
    سنتی بود، پیله ور به دریافت تقدیرنامه هایی از مجامع پزشکی و مراکز مهم بیمارستانی نایل آمد و در سال 1337 مجمع پزشکی طرفدار طب قدیم که مرکز آن در شهر کراچی پاکستان بوده حکیم پیله ور را به عضویت پذیرفته و از طرف این مجمع، از وی برای شرکت در یک کنگره بزرگ دعوت بعمل آمد، ولی حکیم پیله ور به خاطر شوق خدمت به بیمارانش و مشکلات اقتصادی و خانوادگی از حضور در این کنگره محروم می گردد.
    ویزیت های حکیم پیله ور برای مردم عادی و مستضعف کاملاً رایگان بوده و نیز برای کمک به مردم فقیر و ناتوان داروهایی کاملاً رایگان در نظر می گیرد و برای برخی از آن ها که فقر بیشتری دارند، کمکهای مالی نیز در نظر گرفته که بعنوان هدیه به آنان می دهد.
    حکیم پیله ور معتقد است همیشه از دارویی باید استفاده کرد که در آن مواد شیمیایی نباشد، همانند گیاهان دارویی که خدای تعالی در طبیعت نهاده است چرا که هم عوارض کمتری دارند و هم سریع تر به نتیجه دلخواهمان می رسیم، بدون آن که ضربه دیگری به بدن وارد کنیم.
    ایشان معتقد است قوه تشخیص علت بیماریها عنایتی است که از ذات اقدس الهی به وی شده است، چنانکه می فرمودند چهارده مرتبه به عتبات عالیات عراق مشرف شده اند و در هر سفر خواسته ایشان اثر شفابخش در داروهایشان بوده و به تعبیر خودشان به امامان عزیزم عرض می کردم: «دوا از من و شفا از شما»، لذا همیشه دست توسل به اولیاء خدا و ائمه معصومین علیهم السلام دارد.
    وی فردی بسیار متعبد و خالص نسبت به امامان شیعه بالاخص بی بی دوعالم حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها دارد و هرساله در منزل خود ده شب ایام فاطمیه برای آن بانوی شهیده مجلس سوگواری برپا می کند و عنایات و برکاتی از آن شبهای سوگواری نقل می نماید.
    ص: 5
    حکیم به جهت ارادت به بی بی دوعالم حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها چهار دنگ خانه و مطب خود را وقف آن حضرت کرده اند تا با تولیت و همت فرزندانش در آن مکان مقدس روضه خوانی، بالاخص در دهه فاطمیه سلام الله علیها انجام شود و در صورت امکان، طبابت بیماران شده و از مستضعفان مبلغی گرفته نشود و از اجاره و سایر عایدات مطب مثل فروش داروها، هر شب جمعه مجلس روضه و دعای کمیل و یک دهه برای بی بی دو عالم فاطمه زهرا سلام الله علیها مجلس سوگواری برپا شود و به عزاداران اطعام داده شود.
    از خصوصیات حکیم پیله ور این است که با نگاه به صورت بیمار و تشخیص اخلاط اربعه پی به علت بیماری می برد و دارو تجویز می کند و بیماران آثار شگفت آن را دیده اند، بدین جهت مراجعه بیماران به این حکیم فرزانه شیوع بیشتری پیدا کرده است. در واقع مردم با بازگشت به شیوه های قدیمی درمان و پیشگیری تلاش دارند از آثار و عوارض منفی داروهای شیمیایی دور بمانند و این مسأله بیشتر پس از انتشار تأثیرات منفی داروهای صنعتی و شیمیایی صورت گرفت.
    قبل از آن مردم به قرص، شربت و آمپول های شیمیایی که در تولید انبوه وارد بازار می شد به چشم ابزاری نگاه می کردند که می توانست در کوتاه ترین زمان، درد و یا مشکل جسمی آنها را مرتفع سازد. ولی با گذشت زمان و آشکار شدن عوارض هر یک از داروهای شیمیایی و پناه بردن به داروهای جدید شیمیایی برای درمان عوارض قبلی، نگاه به درمان های سنتی رونق بیشتری گرفت. لذا مراجعین حکیم پیله ور دوچندان شد، بدین جهت «احیاگر طب سنتی ایران» در دوران معاصر نام گرفت که با کوشش بسیار در این راه قدم برداشته است.

امضاء

5. Top | #4

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,577
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,886 در 2,474
    دریافت
    0
    آپلود
    0

اساتید حکیم پیله ور که نزد آن ها شاگردی کرده و بهره های علمی بسیار برده به نحو
    ص: 6
    اختصار عبارتند از:
    - حکیم حاج علی اکبر سقاباشی؛
    - حکیم حاج غلامحسین سقاباشی؛
    - مرحوم حاج سید احمد چاوشی
    - حاج شیخ احمد کافی واعظ مشهور ایران؛
    - آیه الله فکور که در احمد آباد اردکان رئیس حوزه علمیه بوده است؛
    - آیه الله سید عبدالله داماد، و آیه الله حاج سید جواد حیدری و جناب حاج سید علیرضا حیدری.
    از اساتیدی که در زندگی جناب حکیم بسیار تاثیرگذار بوده، مرحوم آیه الله سید احمد چاوشی را می توان نام برد که در کنار امامزادگان سیدالصحرا علیهما السلام مدفون است و حکیم بجهت ارادت خاص خود به استادشان در نظر دارند مرقدی در شأن آن مرحوم بنا کنند و مقدمات کار نیز تقریباً فراهم شده است.
    نمونه ای از نصایح دلنشین حکیم پیله ور
    جوانی به حکیمی گفت: وقتی همسرم را انتخاب کردم، در نظرم طوری بود که گویا خداوند مانندش را در دنیا نیافریده است. وقتی نامزد شدیم، بسیاری را دیدم که مثل او بودند. وقتی ازدواج کردیم، خیلی ها را از او زیباتر یافتم. چند سالی را که با هم زندگی کردیم، دریافتم که همه زن ها از همسرم بهترند.
    حکیم گفت:آیا دوست داری بدانی از همه این ها تلخ تر و ناگوارتر چیست؟
    جوان گفت: آری.
    ص: 7
    حکیم گفت: اگر با تمام زن های دنیا ازدواج کنی، احساس خواهی کرد که سگ های ولگرد محله شما از آن ها زیباترند.
    جوان با تعجب پرسید: چرا چنین سخنی می گویی؟
    حکیم گفت: چون مشکل در همسر تو نیست. مشکل اینجاست که وقتی انسان قلبی طمع کار و چشمانی گستاخ داشته باشد و از شرم خداوند خالی باشد، محال است که چشمانش را به جز خاک گور چیزی دیگر پر کند!
    آیا دوست داری دوباره همسرت زیباترین زن دنیا باشد؟!
    جوان گفت: آری ... .
    حکیم گفت: مراقب چشمانت باش! و هرگز به نامحرم نگاه مکن و دل مبند.
    غیرت دینی
    روزی چند خانم زرتشتی برای معالجه به مطبم مراجعه کردند، خانم ها بسیار مؤدب و با پوشش کاملی بودند.
    ناگهان دوخانم مانتویی که آرایش کامل و روسری توری بر سر داشتند، وارد شدند و نوبت را رعایت نکردند و و سط کلام من با آن خانمها، شروع کردند به صحبت کردن، من باشرح صدر چیزی نگفتم ولی دیدم آن دوخانم زرتشتی ناراحت شدند، گفتم لطفاً بنشینید وقتی نوبتتان شد چشم؛ به طبابتتان مشغول می شوم.
    خانم های زرتشتی وقتی می خواستند بروند، با کنایه و طعنه گفتند: اگر ما مسلمان نمی شویم بخاطر طرز رفتار و پوشش بعضی خانمهای مسلمان است چون می ترسیم مثل آنها بشویم.
    ص: 8
    حق با آنها بود، چون رفتار و پوشش زنهایی که ادعای اسلام می کردند خیلی بد و خراب بود. رو کردم به آن خانمها و گفتم قبل از اینکه مشکلاتتان را بگویید، حجابتان را درست کنید اینجا مکان مقدسی است و نه فقط کلینک طب سنتی برای معالجه بیماران است بلکه حسینیه ای است که در آن مجالس دینی و روضه خوانی و نماز جماعت بر گزار می شود.
    یکی از آن زنها گفت: موسی به دین خود، عیسی به دین خود!!!
    خیلی ناراحت شدم گفتم: اول اینکه اینجا کلینک من است و من پیرو محمد صلی الله علیه و آله هستم نه پیرو موسی و عیسی! و دیگر اینکه مگر موسی و عیسی غیر از حرف محمد صلی الله علیه و آله می زدند؟!!
    همین الآن دیدید که رفتار و حجابتان چقدر تأثیر بد بر غیر مسلمانها داشت؟! و چه گفتند و رفتند؟!!
    سعی کنید اگر به خودتان رحم نمی کنید، به اسلام و سایر مسلمانها رحم کنید و اینطور بدحجاب از خانه بیرون نیایید.

امضاء

6. Top | #5

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,577
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,886 در 2,474
    دریافت
    0
    آپلود
    0

اثرات موسیقی بر جسم و جان

حکیم می گفت: روزی دختر بیست ساله ای را آوردند که بسیار ضعیف و رعشه گرفته بود و رنگ صورتش زرد شده بود.
    گفتم: این دختر بیماری روانی پیدا کرده!!!
    والدینش گفتند: بله! تقریباً چند سال پیش افسردگی گرفت و او را به نزد روانپزشک بردیم، او چند قرص آرام بخش و خواب آور تجویز کرد و سپس گفت باید او را شاد کنید و به هیجان آورید و هر روز برایش موسیقی شاد بگذارید تا شادی به او دست دهد و حتی به
    ص: 9
    رقصیدن وادارش کنید و اگر توانستید به آکادمی موسیقی بفرستید تا سرگرم نوازندگی شود، ما این کارها را کردیم ولی نه فقط اثر مثبتی ندیدیم بلکه افسردگی دخترمان شدت پیدا کرد و چند مرتبه دست به خودکشی زده است.
    با ناراحتی به آنان گفتم: شما فرزندتان را با دستهای خودتان به گور فرستادید چون نباید صدایی که روی اعصابش اثر گذارد و تحریک کند، به گوشش می رساندید و موسیقی مخرّب روح و آرامش انسان است و اگر موسیقی اثرات مثبت بر جسم و جان داشت، اسلام آن را نهی نمی کرد.
    حال برای درمان او، او را در محیط آرام و طبیعت دل انگیز برای قدم زدن ببرید و روزی نیم ساعت با او قدم بزنید و برای ضعف جسمی او، خوراکیهای گرم بدهید.
    به خود دختر هم گفتم: تا می توانی با خدایت خلوت کن و شروع کن به نماز خواندن و عرق بنفشه را هر روز سه لیوان بنوش و حتماً سعی کن از ارواح اولیاء خدا برای شفایت کمک بگیر.
    بعد از چند ماه آن دختر و والدینش، در حالی که دخترشان سلامتی را بازیافته بود، سالم و بانشاط نزدم آمدند و از نصایحم و راهنمایی هایم تشکر کردند.
    اینها نمونه هایی از حکایات شیرین استاد حکیم محمدعلی پیله ور یزدی است که ذکر کردیم، جای دارد شاگردان این استاد حکیم فرزانه، حکایتها و درمانهای شفابخش را در مجموعه ای گرد آورند و در دسترس طالبین آن قرار دهند.

امضاء

7. Top | #6

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,577
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,886 در 2,474
    دریافت
    0
    آپلود
    0

مقدمه
    یکی از خصوصیات بشر کنجکاوی و میل باطنی او به شناختن جهان هستی است که در آن زندگی می کند، در نتیجه تأثیراتی که محیط طبیعی بر روی حواس انسان می گذارد، فکر و اندیشه انسان را برای یافتن علل و روابط بین امور به خود جلب می کند و به دنبال یافتن اطلاعاتی در این زمینه می افتد.
    یکی از صدها مجهولات بشر پی بردن به راههای سلامت جسم و روح است بلکه روح مقدمتر است، چون نیروی شگفت انگیز روح که اندام مادی بشر را به جنبش در می آورد بر فراز قلمرو جسم فرمانروایی می کند و نیرویی برای فعالیتهای تمام قسمتهای بدن زنده را فراهم می کند و هماهنگی حیرت آوری به وجود می آورد.
    لذا ما نباید انسانها را محدود به جسم و بدن بدانیم بلکه این اشرف مخلوقات، صاحب نیروی عظیمی است که توانایی های بسیاری از فعل
    ص: 7
    و انفعالات را دارد که اگر این اصل حیاتی آسیب ببیند، نتیجه آسیبش به صورت عوارض جسمی بروز می کند و در این راستا محرکه های خارجی می توانند آن را تشدید نمایند، ولی از طرف دیگر اگر این نیروی درونی را تقویت نماییم، هیچ محرک خارجی قادر به تأثیرگذاری روی او نخواهد بود، بنابراین ذهن شما را به این حقیقت جلب می کنم که اطلاعات طبی و پزشکی ابزارهایی هستند جهت مبارزه با بیماری های جسمی و اگر به بیماریهای روانی نیز توجه شده محدود به تجربه و نظریه فرد بوده است و به گستردگی اطلاعات طبی و پزشکی جسم نیست، لذا هر چه این ابزارها چه در حوزۀ بیماریهای روانی و چه در حوزه بیماریهای جسمی به حقیقت نزدیک باشند توانایی بیشتری در معالجه بیماری ها خواهند داشت و به بیماران کمک بیشتری خواهند کرد.
    منابع و ابزاری که از طریق وحی به ما رسیده است چون از سرمنشأ علم یعنی ذات اقدس پروردگار گرفته شده است هر دو حوزه را شامل می شود و تأثیر سریع و بسزایی در معالجه بیماری ها دارد و درمانی اصولی و قطعی را فراهم می نماید.
    درمانی بدون عوارض جانبی و با هزینه ای بسیار اندک، زیرا دوا و علاج هر دردی نزد باری تعالی می باشد، چنانکه امام رضا علیه السلام می فرمایند: خداوند بدن را به هیچ دردی گرفتار نساخته مگر آنکه برای آن دارویی قرار داده است که بدان درمان شود، لذا هر نوع دردی نیز نوعی درمان و چاره دارد و در حدیث نبوی آمده است:
    « إنّ اللَّه لم ینزل داء إلّا أنزل له دواء علمه من علمه و جهله من جهله، إلّا
    ص: 8
    السّام و هو الموت»(1)
    یعنی: «خداوند هیچ دردی را فرو نفرستاده مگر آنکه درمانی نیز برایش فرو فرستاده است و کسانی از آن آگاهی یافته اند و کسانی از آن ناآگاه مانده اند، مگر مرگ.»(2)
    امام صادق علیه السلام می فرمایند:
    «ان نبیا من الانبیاء مرض فقال لا اتداوی حتی یکون الذی امرضنی هو الذی یشفینی، فاوحی الله تعالی الیه لا اشفیک حتی تتداوی، فان الشفاء منی.»
    یعنی: «یکی از پیامبران بیمار شد، و با خود گفت خود را درمان نمی کنم تا همان کسی که بیمارم کرده شفا دهد، خداوند تعالی به او وحی کرد که: تا خود را درمان نکنی، شفایت نمی دهم، زیرا شفا دادن از من است.»(3)
    بدین ترتیب توجه نمودن به" مکتب وحی" خود تأثیر معجزه آسایی در علاج و بهبودی جسم و روان دارد چون توجه نمودن به این گونه "نظام طبی" که از جایگاه شایسته ای بین مردم برخوردار است، تأمین کننده سلامت فرد و جامعه و مراقبت کننده جسم و روان انسانی به عنوان پایگاه جهش انسانیت به سوی کمال معنوی و حرکت روانی در مسیر قرب الهی است.
    عدم توجه به "طب وحیانی" و تا حتی "طب سنتی" در عصر حاضر شاید به جهت تبلیغات منفی شرکتهای بزرگ بین المللی دارویی باشد چون این سیستم بسیار ساده و ارزان کاملاً در مقابله با سرمایه گذاری های آنان قرار دارد و یا به جهت
    ص: 9
    عدم آگاهی مردم به تأثیرات مثبت و عاری بودن نسبی عوارض آن می باشد.
    به هرحال با مراجعه به تاریخ در می یابیم که روایاتی که در مورد "طب" بوده مورد توجه خاص اصحاب و شیعیان اهل بیت علیهم السلام قرار گرفته اند که در مجموعه هایی تحت عنوان "طب النبی" و "طب الائمه" و " طب الصادق" و "طب الکاظم" و " طب الرضا" تقدیم شیفتگان سلامت جسم و روان شده است.
    لذا حقیر در این عصر که همه به دنبال آب حیات و در پی یافتن سرچشمه سلامت روح و جسم هستند، این نوشته را که از بیانات وحیانی ملکه اسلام حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها برگرفته شده است به این معنا که هر گیاه و خوردنی و یا هر موضوع دیگری بر زبان آن بانو که قرآن ناطق است جاری شده، که نشانگر ارزش و اهمیت ویژه آنهاست با روایات و علوم تجربی شرح و گسترش داده و به عنوان "طب الزهرا" که در بر دارنده توصیه ها و دستورات "طبی" در دو بخش جسم و روان می باشد در اختیار شما عزیزان قرار داده ام، به امید اینکه تعالیم حیات بخش این مادر مهربان که دانشگاهی از معارف است مورد استفاده شما قرار گیرد و سلامتی دنیا و سعادت آخرت خود را بیابید.
    این مجموعه گرچه مختصر است اما شامل موضوعات بسیار مهم در درمان جسم و روح، بدن و روان است که در پرتو آن می توان به بندگی شایسته و سالم حق تعالی رسید.در نهایت جای دارد از استاد معظم حکیم پیله ور یزدی کمال تشکر را کنم که از تجربیات و فرمایشاتشان استفاده های زیادی نمودم.
    رفیع الدین سید جعفر رفیعی
    ص: 10
    فصل اول: فوائد گیاهان و خوردنیهایی که بر زبان صدیقۀ کبری فاطمه زهراء سلام الله علیها جاری شده است
    اشاره
    ص: 11
    آلو و نبات
    در کتاب «کلمه طیبه» می نویسد:
    .... همسر سید صدر که از بزرگان علماء شیعه است مشاهده می کند دو بانو را که یکی در سن کوچکتر از دیگری است اما در مقام ارجمندتر است، وارد اتاق می شوند و بالای سر او نشستند.
    آن بانوی کوچکتر فرمود: دخترم چگونه با کهولت سن بدون خوردن افطار و سحری روزه گرفتی؟!
    در جواب گفت: فقیری آمد نان و خوراک خود را به او دادم.
    پرسید: اینک چه میل داری؟
    گفت: اگر ممکن باشد مقداری آلو و نبات میل دارم.
    آنان دو کیسه سبز رنگ که یکی آلو و دیگری نبات بود،و هرکدام حدوداً پانصد گرم سنگینی داشتند به او دادند و رفتند.
    همسر سید صدر ناگهان بخود می آید، اثری از آن دو بانو نمی بیند ولی دو کیسه سبز رنگ را سر جانماز خود می بیند.
    در همان زمان ملا زین العابدین سلماسی (که از دانشمندان آن زمان و شاگرد علامه سید بحر العلوم بوده) مریض بوده، سید حیدر مقداری از آن عطیه حضرت زهرا علیها السلام را نزد ایشان می برد و واقعه را نقل می کند.
    ملازین العابدین سلماسی می گوید: این هدیه از بهشت است و داروی هر دردی است پس مقداری از آنها را میل می کند و فوراً شفا می یابد.... .
    ص: 12
    مرحوم خلد آشیان جناب موسی خسروی مؤلف کتاب پند تاریخ می نویسد: «آنان متوجه شدند که آن بی بی جده اشان حضرت فاطمه زهرا علیها السلام بوده است.»(1)

امضاء

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع