صفحه 9 از 12 نخستنخست ... 56789101112 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 81 تا 90 , از مجموع 118

موضوع: مشرب مهر، روشهای تربیت در نهج البلاغه

1. Top | #81

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,886
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,799 در 1,071
    دریافت
    0
    آپلود
    0

خدای سبحان از سر رحمت واسعه خویش، دری گشاده را به سوی انسان قرار داده است تا هرگز نا امید نشود و در دوری و تباهی به سر نبرد. خدای رحمان آدمی را فرمان داده است تا او را بخواند و بدو بازگشت نماید و این همه را نیز خود عنایت می فرماید؛ و میان خود و انسان کسی را قرار نداده که حجاب و فاصله باشد و انسان را مجبور نساخته است که به شفیع و واسطه ای پناه ببرد؛ و در کیفر آدی شتاب نمی کند و در انابت و توبت بر انسان عیب نمی گیرد. خدای رحمان در آنجا که انسان سزاوار رسوایی است، رسوایش نمی کند و برای توبه و بازگشت شرایطی سنگین قرار نداده است، بلکه باب توبه را کاملا بر انسان گشوده است. امیر مؤمنان علی (علیه السلام) در این باره در نامه تربیتی خود به فرزندش حسن (علیه السلام) چنین فرموده است:
    و اعلم أن الذی بیده خزائن السماوات و الأرض قد أذن لک فی الدعاء و تکفل لک بالاجابة، و أمرک أن تسأله لیعطیک، و تسترحمه لیرحمک، و لم یجعل بینک و بینه من یحجبک عنه، و لم یلجئک الی من یشفع لک الیه، و لم یمنعک ان أسأت من التوبة، و لم یعاجلک بالنقمة، و لم یعیرک بالانابة، و لم یفضحک حیث الفضیحة بک أولی، و لم یشدد علیک فی قبول الانابة، و لم یناقشک بالجریمة، و لم یؤیسک من الرحمة، بل جعل نزوعک عن الذنب حسنة، و حسب سیئک واحدة، و حسب حسنتک عشرا، و فتح لک باب المتاب، و باب الاستعتاب، فاذا نادیته سمع نداک، و اذا ناجیته علم نجواک، فأفضیت الیه بحاجتک، و أبثثه ذات نفسک، و شکوت الیه همومک، و استکشفته کروبک، و استعنته علی أمورک، و سألته من خزائن رحمته ما لا یقدر علی اعطائه غیره.(233)
    و بدان! کسی که گنجینه های آسمان و زمین در دست اوست تو را در دعا رخصت داده و پذیرفتن دعایت را بر عهده نهاده، و تو را فرموده از او بخواهی تا به تو دهد، و از او بطلبی تا تو را بیامرزد. و میان تو و خود کسی را نگمارده تا تو را از وی باز دارد، و از کسی ناگزیرت نکرده که نزد او برایت میانجیگری آرد. و اگر گناه کردی از توبه ات منع ننموده و در کیفرت شتاب نفرموده، و چون - بدو - باز گردی سرزنشت نکند، و آنجا که رسوا شدنت سزاست پرده ات را ندرد. و در پذیرفتن توبه بر تو سخت نگرفته و حساب گناهت را نکشیده، و از بخشایش نومیدت نگردانیده، بلکه باز گشتت را از گناه نیک شمرده و هر گناهت را یکی گرفته و هر کار نیکویت را ده به حساب آورده و در بازگشت را برایت باز گذارده، و چون بخوانیش آوایت را شنود، و چون راز خود را با او در میان نهی آن را داند. پس حاجت خود بدو نمایی و آنچه در دل داری پیش او بگشایی، و از اندوه خویش بدو شکایت کنی و خواهی تا غم تو را گشاید و در کارها یاری ات نماید، و از گنجینه های رحمت او آن را خواهی که بخشیدنش از جز او نیاید.
    توبه بازگشت به سوی خداست از آنچه دوری می آورد، از آنچه پلیدی به بار می نشاند، از آنچه آدمی را از باران رحمت خدا محروم می سازد.
    ألا و ان الأرض التی تقلکم، و السماء التی تظلکم، مطیعتان لربکم، و ما أصبحنا تجودان لکم ببرکتهما توجعا لکم، و لا زلفة الیکم، و لا لخیر ترجوانه منکم، ولکن أمرتا بمنافعکم فأطاعتا، و أقیمتا علی حدود مصالحکم فقامتا. ان الله یبتلی عباده عند الأعمال السیئة بنقص الثمرات، و حبس البرکات، و اغلاق خزائن الخیرات، لیتوب تائب، و یقلع مقلع، و یتذکر متذکر، و یزدجر مزدجر. و قد جعل الله سبحانه الاستغفار سببا لدرور الرزق و رحمة الخلق، فقال سبحانه: (استغفروا ربکم انه کان غفارا یرسل السماء علیکم مدرارا و یمددکم بأموال و بنین و یجعل لکم جنات و یجعل لکم أنهارا.(234)) فرحم الله امرءا استقبل توبته، و استقال خطیئته، و بادر منیته!(235)
    بدانید زمینی که شما را بر پشت خود می برد، و آسمانی که بر شما سایه می گسترد، پروردگار شما را فرمانبردارند. و برکت آن دو بر شما نه از راه دلسوزی است، و نه به خاطر جستن نزدیکی، و نه به امید خیری است که از شما دارند، بلکه به بود شما مأمور شدند و گردن نهادند؛ و برای مصلحت شما بر پایشان داشتند، و ایستادند. خدا، بندگان خود را به کیفر کارهای زشت آنان، مبتلا سازد به کاهش میوه درختان، و به ناباریدن باران، و بستن گنجینه های خیر به روی ایشان، تا توبه خواه توبه کند، و معصیت کار دل از معصیت بکند، و پند گیرنده پند پذیرد، و باز دارنده، راه نافرمانی را بر بندگان بگیرد. و خدا آمرزش خواستن را وسیلت پیوسته داشتن روزی بر روزی خواران قرار داده است، و موجب رحمت بر آفریدگان، و فرموده است: از پروردگار خود آمرزش بخواهید که او فراوان آمرزنده است، باران را از آسمان بر شما پیوسته می دارد، و شما را به خواسته ها و فرزندان یاری می دهد. پس خدا بیامرزد کسی را که پیشباز توبه رود، و از گناهانش بخشش طلبد، پیش از آنکه مرگش برسد.
    بنابراین،، توبه راهی است گشاده که با مغفرت و رحمت و برکت حق ملازم است و خداوند مردمان را بدان خوانده است تا از حرمان دورشان سازد و به خود نزدیکشان نماید؛ به بیان امیر مؤمنان (علیه السلام):
    من أعطی أربعا لم یحرم أربعا: من أعطی الدعاء لم یحرم الاجابة، و من أعطی التوبة لم یحرم القبول، و من أعطی الاستغفار لم یحرم المغفرة، و من أعطی الشکر لم یحرم الزیادة.(236)
    کسی را که چهار چیز دادند، از چهار چیز محروم نباشد: آن را که توفیق دعا دادند، از پذیرفته شدن محروم نماند؛ و آن را که توبه روزی کردند، از قبول گردیدن؛ و آن را که آمرزش خواستن نصیب شد، از بخشیدن محروم نماند؛ و آن را که سپاس عطا شد، از فزوده گشتن.
    شریف رضی در ذیل این سخن امام (علیه السلام) آورده است که گواه این بیان کتاب خداست که درباره دعا فرموده است:
    ادعونی استجب لکم.(237)
    مرا بخوانید تا شما را اجابت کنم.
    و درباره آمرزش خواستن فرموده است:
    و من یعمل سوءا أو یظلم نفسه ثم یستغفر الله یجد الله غفورا رحیما.(238)
    آن که کاری زشت کند یا بر خود ستم نماید سپس از خدا آمرزش خواهد، خدا را بخشنده و مهربان می یابد.
    و درباره شکر گزاردن فرموده است:
    لئن شکرتم لأزیدنکم.(239)
    اگر شکر بگزارید برای شما می افزایم.
    و درباره توبه کردن فرموده است:
    انما التوبة علی الله للذین یعملون السوء بجهالة ثم یتوبون من قریب فأولئک یتوب الله علیهم و کان الله علیما حکمیا.(240)
    توبه، نزد خدا برای کسانی است که از روی نادانی کار زشت می کنند، سپس زود باز می گرداند؛ خدا بر اینان می بخشاید و خدا دانا و حکیم است.
    البته در توبه دری گشاده است و بخشش خدا نیز آماده؛ پیش از آنکه فرصت از دست برود و مرگ به سراغ آدمی آید و در توبه بسته شود.
    هین مکن زین پس فراگیر احتراز - که ز بخشایش در توبه است باز
    توبه را از جانب مغرب دری - باز باشد تا قیامت بر وری(241)
    تا ز مغرب بر زند سر آفتاب - باز باشد آن در، از وی رو متاب
    هست جنت را ز رحمت هشت در - یک در توبه ست زان هشت ای پسر
    آن همه گه باز باشد گه فراز - و آن در توبه نباشد جز که باز
    هین غنیمت دار، در بازست زود - رخت آنجا کش به کوری حسود(242)
    امیر مؤمنان علی (علیه السلام) مردمانی را بدین امر توجه داده و فرموده است:
    فاعملوا و أنتم فی نفس البقاء، الصحف منشورة، و التوبة مبسوطة، و المدبر یدعی، و المسی ء یرجی، قبل أن یخمد العمل، و ینقطع المهل، و ینقضی الأجل، و یسد باب التوبة، و تصعد الملائکة.(243)
    به کار برخیزید! اکنون که زندگی به ساز است، و دفترها گشوده، و در توبه باز است. رویگرداننده را خوانده اند، و گناهکار را امیدوار گردانده اند. پیش از آنکه چراغ عمل خاموش شود، و فرصت از دست برود، و در توبه را ببندند، و فرشتگان به آسمان بالا روند.
    امضاء

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #82

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,886
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,799 در 1,071
    دریافت
    0
    آپلود
    0

بدین ترتیب توبه خداوند برای بندگانش عبارت است از ارسال رحمت برای بخشایش گناهان آنان و زدودن تارکی دلشان از شرک و معصیت و هر چه سبب دوری از ساحت قرب الهی می شود؛ و توبه بندگان به سوی خدا عبارت است از بازگشت آنان به سوی پروردگار برای آمرزش گناهان و پاک شدن از معاصی و زدودن اسباب دوری از ساحت قرب الهی.(229)
    پس توبه آن است که انسان به توفیق الهی به مقام غفاریت حق تعالی پناه ببرد و حالت استغفار و آمرزش خواستن واقعی را تحصیل کند،(230) و دل خود را از گناه بشوید و بر ترک آنچه از او رفته است عزم نماید و تلافی و تدارک تقصیر گذشته کند و از دوری ساحت ربوبی به نزدیکی باز آید.(231)
    و من یعمل سوءا أو یظلم نفسه ثم یستغفر الله یجد الله غفورا رحیما.(232)
    هر که کاری بد کند، یا بر خویشتن ستم ورزد؛ سپس از خدای آمرزش بخواهد، خدا را آمرزنده مهربان خواهد یافت.
    امضاء

4. Top | #83

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,886
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,799 در 1,071
    دریافت
    0
    آپلود
    0

خدای سبحان از سر رحمت واسعه خویش، دری گشاده را به سوی انسان قرار داده است تا هرگز نا امید نشود و در دوری و تباهی به سر نبرد. خدای رحمان آدمی را فرمان داده است تا او را بخواند و بدو بازگشت نماید و این همه را نیز خود عنایت می فرماید؛ و میان خود و انسان کسی را قرار نداده که حجاب و فاصله باشد و انسان را مجبور نساخته است که به شفیع و واسطه ای پناه ببرد؛ و در کیفر آدی شتاب نمی کند و در انابت و توبت بر انسان عیب نمی گیرد. خدای رحمان در آنجا که انسان سزاوار رسوایی است، رسوایش نمی کند و برای توبه و بازگشت شرایطی سنگین قرار نداده است، بلکه باب توبه را کاملا بر انسان گشوده است. امیر مؤمنان علی (علیه السلام) در این باره در نامه تربیتی خود به فرزندش حسن (علیه السلام) چنین فرموده است:
    و اعلم أن الذی بیده خزائن السماوات و الأرض قد أذن لک فی الدعاء و تکفل لک بالاجابة، و أمرک أن تسأله لیعطیک، و تسترحمه لیرحمک، و لم یجعل بینک و بینه من یحجبک عنه، و لم یلجئک الی من یشفع لک الیه، و لم یمنعک ان أسأت من التوبة، و لم یعاجلک بالنقمة، و لم یعیرک بالانابة، و لم یفضحک حیث الفضیحة بک أولی، و لم یشدد علیک فی قبول الانابة، و لم یناقشک بالجریمة، و لم یؤیسک من الرحمة، بل جعل نزوعک عن الذنب حسنة، و حسب سیئک واحدة، و حسب حسنتک عشرا، و فتح لک باب المتاب، و باب الاستعتاب، فاذا نادیته سمع نداک، و اذا ناجیته علم نجواک، فأفضیت الیه بحاجتک، و أبثثه ذات نفسک، و شکوت الیه همومک، و استکشفته کروبک، و استعنته علی أمورک، و سألته من خزائن رحمته ما لا یقدر علی اعطائه غیره.(233)
    امضاء

5. Top | #84

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,886
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,799 در 1,071
    دریافت
    0
    آپلود
    0

و بدان! کسی که گنجینه های آسمان و زمین در دست اوست تو را در دعا رخصت داده و پذیرفتن دعایت را بر عهده نهاده، و تو را فرموده از او بخواهی تا به تو دهد، و از او بطلبی تا تو را بیامرزد. و میان تو و خود کسی را نگمارده تا تو را از وی باز دارد، و از کسی ناگزیرت نکرده که نزد او برایت میانجیگری آرد. و اگر گناه کردی از توبه ات منع ننموده و در کیفرت شتاب نفرموده، و چون - بدو - باز گردی سرزنشت نکند، و آنجا که رسوا شدنت سزاست پرده ات را ندرد. و در پذیرفتن توبه بر تو سخت نگرفته و حساب گناهت را نکشیده، و از بخشایش نومیدت نگردانیده، بلکه باز گشتت را از گناه نیک شمرده و هر گناهت را یکی گرفته و هر کار نیکویت را ده به حساب آورده و در بازگشت را برایت باز گذارده، و چون بخوانیش آوایت را شنود، و چون راز خود را با او در میان نهی آن را داند. پس حاجت خود بدو نمایی و آنچه در دل داری پیش او بگشایی، و از اندوه خویش بدو شکایت کنی و خواهی تا غم تو را گشاید و در کارها یاری ات نماید، و از گنجینه های رحمت او آن را خواهی که بخشیدنش از جز او نیاید.
    توبه بازگشت به سوی خداست از آنچه دوری می آورد، از آنچه پلیدی به بار می نشاند، از آنچه آدمی را از باران رحمت خدا محروم می سازد.
    ألا و ان الأرض التی تقلکم، و السماء التی تظلکم، مطیعتان لربکم، و ما أصبحنا تجودان لکم ببرکتهما توجعا لکم، و لا زلفة الیکم، و لا لخیر ترجوانه منکم، ولکن أمرتا بمنافعکم فأطاعتا، و أقیمتا علی حدود مصالحکم فقامتا. ان الله یبتلی عباده عند الأعمال السیئة بنقص الثمرات، و حبس البرکات، و اغلاق خزائن الخیرات، لیتوب تائب، و یقلع مقلع، و یتذکر متذکر، و یزدجر مزدجر. و قد جعل الله سبحانه الاستغفار سببا لدرور الرزق و رحمة الخلق، فقال سبحانه: (استغفروا ربکم انه کان غفارا یرسل السماء علیکم مدرارا و یمددکم بأموال و بنین و یجعل لکم جنات و یجعل لکم أنهارا.(234)) فرحم الله امرءا استقبل توبته، و استقال خطیئته، و بادر منیته!(235)
    امضاء

6. Top | #85

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,886
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,799 در 1,071
    دریافت
    0
    آپلود
    0

بدانید زمینی که شما را بر پشت خود می برد، و آسمانی که بر شما سایه می گسترد، پروردگار شما را فرمانبردارند. و برکت آن دو بر شما نه از راه دلسوزی است، و نه به خاطر جستن نزدیکی، و نه به امید خیری است که از شما دارند، بلکه به بود شما مأمور شدند و گردن نهادند؛ و برای مصلحت شما بر پایشان داشتند، و ایستادند. خدا، بندگان خود را به کیفر کارهای زشت آنان، مبتلا سازد به کاهش میوه درختان، و به ناباریدن باران، و بستن گنجینه های خیر به روی ایشان، تا توبه خواه توبه کند، و معصیت کار دل از معصیت بکند، و پند گیرنده پند پذیرد، و باز دارنده، راه نافرمانی را بر بندگان بگیرد. و خدا آمرزش خواستن را وسیلت پیوسته داشتن روزی بر روزی خواران قرار داده است، و موجب رحمت بر آفریدگان، و فرموده است: از پروردگار خود آمرزش بخواهید که او فراوان آمرزنده است، باران را از آسمان بر شما پیوسته می دارد، و شما را به خواسته ها و فرزندان یاری می دهد. پس خدا بیامرزد کسی را که پیشباز توبه رود، و از گناهانش بخشش طلبد، پیش از آنکه مرگش برسد.
    بنابراین،، توبه راهی است گشاده که با مغفرت و رحمت و برکت حق ملازم است و خداوند مردمان را بدان خوانده است تا از حرمان دورشان سازد و به خود نزدیکشان نماید؛ به بیان امیر مؤمنان (علیه السلام):
    من أعطی أربعا لم یحرم أربعا: من أعطی الدعاء لم یحرم الاجابة، و من أعطی التوبة لم یحرم القبول، و من أعطی الاستغفار لم یحرم المغفرة، و من أعطی الشکر لم یحرم الزیادة.(236)
    کسی را که چهار چیز دادند، از چهار چیز محروم نباشد: آن را که توفیق دعا دادند، از پذیرفته شدن محروم نماند؛ و آن را که توبه روزی کردند، از قبول گردیدن؛ و آن را که آمرزش خواستن نصیب شد، از بخشیدن محروم نماند؛ و آن را که سپاس عطا شد، از فزوده گشتن.
    امضاء

7. Top | #86

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,886
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,799 در 1,071
    دریافت
    0
    آپلود
    0

شریف رضی در ذیل این سخن امام (علیه السلام) آورده است که گواه این بیان کتاب خداست که درباره دعا فرموده است:
    ادعونی استجب لکم.(237)
    مرا بخوانید تا شما را اجابت کنم.
    و درباره آمرزش خواستن فرموده است:
    و من یعمل سوءا أو یظلم نفسه ثم یستغفر الله یجد الله غفورا رحیما.(238)
    آن که کاری زشت کند یا بر خود ستم نماید سپس از خدا آمرزش خواهد، خدا را بخشنده و مهربان می یابد.
    و درباره شکر گزاردن فرموده است:
    لئن شکرتم لأزیدنکم.(239)
    اگر شکر بگزارید برای شما می افزایم.
    و درباره توبه کردن فرموده است:
    انما التوبة علی الله للذین یعملون السوء بجهالة ثم یتوبون من قریب فأولئک یتوب الله علیهم و کان الله علیما حکمیا.(240)
    توبه، نزد خدا برای کسانی است که از روی نادانی کار زشت می کنند، سپس زود باز می گرداند؛ خدا بر اینان می بخشاید و خدا دانا و حکیم است.
    البته در توبه دری گشاده است و بخشش خدا نیز آماده؛ پیش از آنکه فرصت از دست برود و مرگ به سراغ آدمی آید و در توبه بسته شود.
    هین مکن زین پس فراگیر احتراز - که ز بخشایش در توبه است باز
    توبه را از جانب مغرب دری - باز باشد تا قیامت بر وری(241)
    تا ز مغرب بر زند سر آفتاب - باز باشد آن در، از وی رو متاب
    هست جنت را ز رحمت هشت در - یک در توبه ست زان هشت ای پسر
    آن همه گه باز باشد گه فراز - و آن در توبه نباشد جز که باز
    هین غنیمت دار، در بازست زود - رخت آنجا کش به کوری حسود(242)
    امیر مؤمنان علی (علیه السلام) مردمانی را بدین امر توجه داده و فرموده است:
    فاعملوا و أنتم فی نفس البقاء، الصحف منشورة، و التوبة مبسوطة، و المدبر یدعی، و المسی ء یرجی، قبل أن یخمد العمل، و ینقطع المهل، و ینقضی الأجل، و یسد باب التوبة، و تصعد الملائکة.(243)
    به کار برخیزید! اکنون که زندگی به ساز است، و دفترها گشوده، و در توبه باز است. رویگرداننده را خوانده اند، و گناهکار را امیدوار گردانده اند. پیش از آنکه چراغ عمل خاموش شود، و فرصت از دست برود، و در توبه را ببندند، و فرشتگان به آسمان بالا روند.

امضاء

8. Top | #87

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,886
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,799 در 1,071
    دریافت
    0
    آپلود
    0

نقش توبه در تربیت

زندگی آدمی در مرتبه طبیعت وجود، به ظلمت و غفلت آمیخته است، و نفسانیت، آدمی را پیوسته به عصیان و نافرمانی می کشاند و انسان را از سر منزل کرامت و سعادت حقیقی دور می سازد.
    از حدثهای طبیعت روح را - واجب آمد شست و شو ای بینوا(244)
    تنها چاره آدمی چنگ زدن به توبه ای حقیقی است که بدان گناهان را از دامن وجود خویش بشوید و کدورتها را از دل بزداید و به حقیقت خویش و حقیقت هستی باز گردد. از این رو هیچ سرمایه ای در زندگی چون توبه حقیقی کار ساز نیست؛ به بیان امیر مؤمنان (علیه السلام):
    و لا شفیع أنجح من التوبة.(245)
    هیچ شفیعی رهاننده تر از توبه نیست.
    توبه از گناهان و بازگشت به سوی پرده پوش عیبها و دانای غیبها، آغاز راه سالکان و سرمایه رستگاران، و نخستین گام مریدان، و کلید هدایت منحرفان، و آغاز گزینش مقربان و طریقه پدر ما آدم است که درود خداود بر او و دیگر پیامبران باد. چقدر سزاوار است که فرزندان به پدران و نیکان خویش اقتدا کنند.
    امضاء

9. Top | #88

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,886
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,799 در 1,071
    دریافت
    0
    آپلود
    0

اگر آدمی به گناه آلاید و مرتکب خلاف شود شگفتی ندارد، چه این مقتضای طبع اوست، و آن که به پدر خود ماند گناهی نکرده است. لیکن اگر پدر شکستگی را جبران و ویرانی را عمران کند، بر فرزندان است که در هر دو طرف نفی و اثبات و وجود و عدم به پدر شباهت جویند و از او پیروی کنند. آدم ابوالبشر از عمل گذشته خود پشیمان شد، و دندان هر چه پشیمانی آور است کشید؛ از این رو هر کس او را فقط در گناه پیشوای خود قرار دهد، بی آنکه در توبه از او پیروی کند، دچار لغزش شده است. بلکه خود را برای خیر و نیکی خالص کردن شیوه فرشتگان مقرب است و اختصاص دادن وجود خویش به کارهای بد بی آنکه در صدد تلافی بر آید خوی شیطانهاست، و بازگشت به خوبی پس از وقوع در بدی ضروری آدمیان است. بنابراین هر کس وجود خود را وقف خیر و نیکی کند در پیشگاه خداوند متعال به منزله فرشته مقرب است، و هر که آن را به ارتکاب بدی اختصاص دهد در حکم شیطان است، و کسی که با بازگشت به خیر و نیکی، شر و بدی را تلافی کند در حقیقت انسان است. برای اینکه در سرشت انسان دو آمیزه به هم پیوند یافته و دو خوی قرین هم شده است، چه هر انسانی مصحح و تعیین کننده نسب خویش است، یا به فرشته منسوب است و یا به آدم و یا به شیطان. تا به خدا بازگشت می کند، به سبب ملازمت حدود انسانیت بر صحت نسب خود تا آدم اقامه برهان کرده است، و آن که بر طغیان و سرکشی صحت نسب خود تا آدم اقامه برهان کرده است، و آن که بر طغیان و سرکشی اصرار می ورزد نسب شیطانی خود را به ثبوت رسانیده است. اما اینکه انسان بتواند خیر محض باشد تا نسبت خود را به فرشتگان برساند امری است که از حد امکان بیرون است، زیرا شر و بدی در سرشت آدمی به سختی عجین شده است و رهایی از آن تنها با یکی از دو آتش پشیمانی یا آتش دوزخ امکان پذیر است. از این رو سوزش آتش در خالص گردانیدن انسان از پلیدیهای شیطان ضروری است. اینک بر تو است که کمترین شر را انتخاب کنی، و پیش از آنکه بساط اختیار تو برچیده شود و به سرای اضطرار کشانیده شوی، به آتش سبکتر بشتابی، چه سرای اضطرار یا بهشت است یا دوزخ.(246)
    امضاء

10. Top | #89

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,886
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,799 در 1,071
    دریافت
    0
    آپلود
    0

خدای رحمان راه توبه را بر آدمیان گشوده است تا آنان را از آتش دوری از خود و پیمودن راه شیطان نجات بخشد و مورد عنایت و لطف خود قرار دهد؛ و انسان تا گام در راه توبه نگذارد، تربیت نمی پذیرد که هر انسانی را پیوسته توبه یا توبه هایی است؛ و این راه از آدم ابوالبشر (علیه السلام) آغاز شده است و آدمیان را به توبه و تربیت فرا می خواند. امیر مؤمنان علی (علیه السلام) درباره توبه آدم (علیه السلام) و گشوده شدن در رحمت به وسیله آن بر وی چنین فرموده است:
    ثم بسط الله سبحانه له فی توبته، و لقاه کلمة رحمته.(247)
    سپس خدای سبحان در توبه را به روی او گشاد، و کلمه رحمت بر زبان او نهاد.
    توبه در گشایش رحمت الهی به روی آدمی است که بدین وسیله می تواند گذشته را تدارک کند و مسیر آینده را بسامان سازد؛ به بیان علی (علیه السلام):
    التوبة تستنزل الرحمة.(248)
    توبه رحمت را فرود می آورد.
    امضاء

11. Top | #90

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,886
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,799 در 1,071
    دریافت
    0
    آپلود
    0

در سایه رحمت ناشی از توبه است که آدمی از صورت و سیرت شیطانی بیرون می رود و توفیق زندگی انسانی می یابد.
    التوبة تطهر القلوب و تغسل الذنوب.(249)
    توبه دلها را پاک می سازد و گناهان را می شوید.
    بالتوبة تمحص السیئات.(250)
    به وسیله توبه است که گناهان زدوده می شود.
    بالتوبة تکفر الذنوب.(251)
    به وسیله توبه است که گناهان پوشیده می شود.
    بنابراین، نقش توبه در تربیت آدمی، نقشی اساسی است، زیرا بدون آن جبران گذشته و اصلاح آینده میسر نیست.
    فطوبی لذی قلب سلیم، أطاع من یهدیه، و تجنب من یردیه، و أصاب سبیل السلامة ببصر من بصره، و طاعة هاد أمره، و بادر الهدی قبل أن تغلق أبوابه، و تقطع أسبابه، و استفتح التوبة، و أماط الحوبة، فقد أقیم علی الطریق، و هدی نهج السبیل.(252)
    پس خوشا دارنده دل بی گزند که پیروی کند کسی را که او را راه نماید و دوری کند از آن که او را تباه نماید، و به راه سلامت رسیده است به راهبری آن که او را راه نمود، و فرمانبرداری راهنمایی که او را چنان فرمود، و به راه رستگاری شتافت پیش از آنکه درهایش بسته شود و وسیلتهایش گسسته؛ و در توبه را گشودن خواهد و گناهان را زدودن. چنین کس بر سر راه ایستاده است و راه راست به رویش گشاده است.
    چون زندگی آدمی با اشتباه و گناه آمیخته است، بدون توبه تدارک زندگی انسانی بی معنا می شود، زیرا هر گاه روح یأس و نا امیدی از بازگشت و اصلاح زندگی و پیمودن راه حقیقی بر آدمی چیره شود، خود بیش از هر چیز مایه تباهی انسان می گردد. توبه وسیله اساسی جبران گذشته و دمیدن روح امید و نشاط به زندگی و اصلاح مسیر به سوی کمال حقیقی است. از این رو توبه بهترین وسیله تربیت آدمی است. امیر مؤمنان علی (علیه السلام) درباره نقش بی بدیل توبه در زندگی این جهانی فرموده است:
    و لا خیر فی الدنیا الا لرجلین: رجل أذنب ذنوبا فهو یتدارکها بالتوبة، و رجل یسارع فی الخیرات.(253)
    در دنیا خیری نبود جز دو کس را: یکی آن که گناهانی ورزید و به توبه آن گناهان را در رسید،(254) و دیگری آن که در کارهای نیکو شتابید.
    پس توبه را ثمره ای است که بدون آن زندگی انسانی میسر نیست و باید آن را پیوسته به کار گرفت.
    ثمرة التوبة استدراک فوارط النفس.(255)
    ثمره توبه تدارک کوتاهیها و خطاهای نفس است.
    امضاء

صفحه 9 از 12 نخستنخست ... 56789101112 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع