صفحه 3 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 48

موضوع: پرتوئی از عظمت امام حسين علیه السلام

1. Top | #21

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    تقدیم به روح پاک و ملکوتی خانم فاطمه زهرا مرضیه سلام الله علیها
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

بغوى،ترمذى، سيد احمد زينى، ابن اثير و نسائى از اُسامه روايت كرده اند كه گفت: يك شب در خانه پيغمبرصلى اللّه عليه و آله وسلّم ـ براى عرض حاجتى رفتم پيغمبرصلى اللّه عليه و آله وسلّم ـ بيرون آمد در حالى كه چيزى را در عباى خود پيچيده بود كه من ندانستم چيست، چون حاجتم را به عرض رساندم پرسيدم اين چيست كه عبا بر آن پيچيده اى ؟ عبا را به يك سو كرد، حسن و حسين را ديدم; فرمود:

«هذانِ اِبْناىَ وَ اِبْنَا ابْنَتي اَللّهُمَّ اِنّى اُحِبُّهُما فَاَحِبَّهُما وَ اَحِبَّ مَنْ يُحِبُّهُما»

اين دو، پسران من و پسرهاي دخترم هستند. خدايا! من آنها را دوست مي‎دارم پس دوست بدار آنها را، و دوست بدار هركس كه آنها را دوست مى دارد.

و ترمذى از براء نقل كرده كه، فرمود:

«اَللّهُمَّ اِنّي اُحِبُّهُما فَاَحِبَّهُما» . (7)

ترمذى و بغوى از انس روايت كرده اند كه از پيغمبرصلى اللّه عليه و آله ـ سؤال شد كدام يك از اهل بيت را بيشتر دوست مى دارى ؟

فرمود: حسن و حسين را.
    امضاء

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #22

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

و سيوطى و مناوى نقل كرده اند كه، مى فرمود:

«اَحَبُّ اَهْلِ بَيْتي اِلَىَّ اَلْحَسَنُ وَ الْحُسَيْنُ». (8)

و نيز ترمذى و بغوى از انس حديث كرده اند، كه: پيغمبرصلى اللّه عليه و آله ـ به فاطمه عليه السّلام ـ مى فرمود:

«اُدْعى لي اِبْنَىَّ فَيَشُمُّهُما وَ يَضُمُّهُما اِلَيْهِ» (9)

پسرهايم را بخوان برايم (صدايشان كن تا پيش من بيايند) پس آنها را مي‎بوئيد و به خود مى چسبانيد.

احمد بن حنبل روايت كرده كه پيامبرصلى اللّه عليه و آله وسلّم ـ فرمود:

«اَللّهُمَّ اِني أُحِبُّ حُسَيْناً فَاَحِبَّهُ، وَاَحِبَّ مَنْ يُحِبُّهُ» (10)

خدايا من حسين را دوست مي‎دارم، پس دوست بدار او را و هر كس كه او را دوست مى دارد.

ابن ابى شيبه نيز از آن حضرت روايت كرده كه فرمود:

«اَللّهُمَّ اِنّى اُحِبُّهُما فَاَحِبَّهُما وَ اَبْغِضُ مَنْ يُبْغِضُهُما» (11)

خدايا! من حسن و حسين را دوست مي‎دارم، پس دوست بدار آنها را، و دشمن بدار هركس كه آنها را دشمن مى دارد.

صبّان از ابو هريره روايت كرده كه، گفت:

«رَأَيْتُ رَسُولَ اللّهِ يَمْتَصُّ لِعابَ الْحُسَيْنِ كَما يَمْتَصُّ الرَّجُلُ الَّتمْرَةَ» (12)

(ديدم رسول خدا ـ صلّي اللّه عليه و آله ـ آب دهن حسين را مي‎مكيد همان گونه كه مرد خرما را مى مكد).

محّب الدين طبرى از ابن بنت منيع و او نيز از يزيد بن ابى زياد حديث كرده كه گفت: پيغمبرصلى اللّه عليه و آله وسلّم ـ از خانه عايشه بيرون آمد پس بر خانه فاطمه عليه السّلام ـ عبور فرمود صداى گريه حسين را شنيد فرمود:

«اَلَمْ تَعْلَمى اَنَّ بُكاءَهُ يُؤذينى» (13)

(آيا نمى دانى گريه او مرا اذيت مى كند).

از اين گونه احاديث بسيار است كه براى نمونه آنچه نقل شد كفايت مى كند، و از اخبار ديگر كه در فصلهاى بعد مى آوريم نيز محبت و شدت علاقه و جوشش عاطفه پيغمبرصلى اللّه عليه و آله وسلّم ـ نسبت به حسين عليه السّلام ـمعلوم مى شود.
    امضاء

4. Top | #23

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

محّب الدين طبرى از ابن بنت منيع و او نيز از يزيد بن ابى زياد حديث كرده كه گفت: پيغمبرصلى اللّه عليه و آله وسلّم ـ از خانه عايشه بيرون آمد پس بر خانه فاطمه عليه السّلام ـ عبور فرمود صداى گريه حسين را شنيد فرمود:

«اَلَمْ تَعْلَمى اَنَّ بُكاءَهُ يُؤذينى» (13)

(آيا نمى دانى گريه او مرا اذيت مى كند).

از اين گونه احاديث بسيار است كه براى نمونه آنچه نقل شد كفايت مى كند، و از اخبار ديگر كه در فصلهاى بعد مى آوريم نيز محبت و شدت علاقه و جوشش عاطفه پيغمبرصلى اللّه عليه و آله وسلّم ـ نسبت به حسين عليه السّلام ـمعلوم مى شود.
    امضاء

5. Top | #24

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

3 ـ حسين، ريحانه پيغمبر(صلّى الله عليه وآله وسلّم):

گروه بسيارى از محدثين نامدار اهل سنت از على عليه السّلام ـ ، ابن عمر، ابوهريره، سعيدبن راشد، و ابوبكره روايت كرده اند كه پيغمبر صلى اللّه عليه و آله ـ فرمود: حسن و حسين دو ريحانه من از دنيا هستند، و از اختلاف الفاظ حديث معلوم مى شود كه آن حضرت مكرّر اين مضمون را به الفاظ مختلف فرموده اند زيرا لفظ حديث در بعضى روايات

«اِنَّ الْحَسَنَ وَ الْحُسَيْنُ هُما رَيْحانَتاىَ مِنَ الدُّنيا»

مى باشد، و در بعضى ديگر

«اَلْوَلَدُ رَيْحانَةٌ وَ رَيْحانَتَىَّ الْحَسَنُ وَ الْحُسَيْنُ»

است، و در حديث ديگر فرمود:

«اِنَّ اِبْنَىَّ هذَيْنِ رَيْحانَتاىَ مِنَ الدُّنْيا»

اين دو پسر من دو ريحانه من از دنيا هستند.

و در جاى ديگر فرموده:

«هُما رَيْحانَتاىَ مِنَ الدُّنْيا»

و به الفاظ ديگر نيز اين حديث نقل شده است. (14)

سعيد بن راشد نقل كرده كه: حسن و حسين عليهما السلام ـ بسوى پيغمبر صلى اللّه عليه و آله وسلّم ـ مى دويدند، پيغمبر يكى از آنها را در يك بغل گرفت و ديگرى را نيز در بغل ديگر گرفت، و فرمود:

«هذانِ رَيْحانَتاىَ مِنَ الدُّنْيا مَنْ اَحَبَّنى فَلْيُحِبُّهُما» (15)

اين دو، ريحانه من از دنيا هستند هركس مرا دوست مي‎دارد بايد آنها را دوست بدارد.

مناوى از ديلمى در فردوس الأخبار روايت كرده كه پيغمبرصلى اللّه عليه و آله ـ به على عليه السّلام ـ فرمود:

«سَلامُ اللّهِ عَليْكَ يا اَبَا الرَيْحانَتَيْنِ» (16)

سلام خدا بر تو اى پدر دو ريحانه.
    امضاء

6. Top | #25

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

علاوه بر اين احاديث، روايات ديگرى نيز هست مثل

«اُوْصيكَ بِرَيْحانَتَىَّ خَيْراً» (17)

سفارش مى كنم به تو كه با دو ريحانه من به نيكى رفتار كنى

كه به رعايت اختصار به آنچه نقل شد قناعت مى كنيم.

امضاء

7. Top | #26

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

4 ـ حسين شبيه ترين اهل بيت به پيغمبر (صلّى اللّه عليه و آله):

بخارى و ابن اثير روايت كرده اند كه وقتى سر حسين عليه السّلام ـ را نزد عبيدالله بن زياد آوردند سر مطهر را در طشتى قرار داد، و با شمشير يا چوب دستى خود بر آن چشم و بينى نازنين مى زد، و سخنى هم از نيكوئى و زيبائى آن حضرت گفت. انس گفت: شبيه ترين ايشان (يعنى اهل بيت) به پيغمبر خدا (18) صلى اللّه عليه و آله وسلّم ـ بود.

در البدء و التاريخ (19) نقل شده كه عبيداللّه به روى مبارك آنحضرت مى زد و مى گفت روئى به اين زيبائى نديده ام.

انس بن مالك گفت: آگاه باش كه او شبيه پيغمبرصلى اللّه عليه و آله وسلّم ـ بود.

امضاء

8. Top | #27

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

5 ـ پيامبر (صلّى الله عليه وآله وسلّم) حسين (عليه السلام) را مى بوسيد:

يكى از مظاهر محبت و عاطفه پدر و مادر نسبت به فرزند، بوسيدن او است. در جاهليت، و پيش از ظهور آفتاب درخشان هدايت اسلام ارزش عاطفه و احساسات پاك انسانى مخصوصا در عربها از ميان رفته بود. رَحم، مهر، رأفت، رحمت و رقَّت قلب را يك نوع ضعف نفس شمرده، و سخت دلى را افتخار مى دانستند، و وحشتناك ترين مظهر قساوت قلب و سقوط عواطف همان زنده به گور كردن دخترها بود كه پدر ها با دست خوددختران خود را زنده در گور مى كردند.

بوسيدن فرزند، و اظهار عاطفه نسبت به او مخصوصا اگر دختر بود عار و ننگ شمرده مى شد. و اگر كسى فرزند خود را مى بوسيد ديگران از آن تعجب مى كردند.

گردنكشان و متكبران از بوسيدن طفل و به دوش سوار كردن او ـ كه يك عمل متواضعانه و دور از ابهّت بود، و از حشمت صورى مردمانى كه با ريا كارى و تشريفات، خود را در نظر مردم بزرگ نشان مى دهند مى كاهد ـ خوددارى مى كردند.

پيغمبر اسلام رحمت عالميان بود، و از ريا و نفاق مبرّا، و مانند يك فرد عادى زندگى مى كرد، و جزو برنامه هاى مهم دعوت او بسط رحمت، مهر، احسان، محبت نسبت به همه مردم، بشردوستى، ايثار و هدايت عقل و احساسات بود، و در آغاز سوره هاى كتاب آسمانى (20) او، خدا به رحمانيّت، و رحيميّت ياد شده است.

و همانطور كه نسبت به مردم مظهر تمام و كمال عواطف عالى انسانى بود، عاطفه پدرانه اش نسبت به فاطمه زهرا سلام الله عليها ـ و فرزندان او نيز در حد كمال بود، و وجود حسن و حسين را امتداد وجود خود، و بقا و زندگى آنها را بقاى زندگى خود مى ديد.
    امضاء

9. Top | #28

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

دكتر «بنت الشاطى» بانوى دانشمند مصرى و استاد دانشگاه عين الشمس راجع به شدت حُب و عاطفه پيغمبر نسبت به فرزندان دختر عزيزش زهرا سلام الله عليها ـ فصل بليغى نگاشته و در ضمن آن مى گويد:

«پيغمبرصلى اللّه عليه و آله وسلّم ـ از روزى كه به مصيبت مرگ خديجه، يگانه همسر عاليقدرش مبتلا شد تا سال سوم هجرت غير از ابراهيم ـ كه آنهم در دنيا چيزى زيست نكرد ـ صاحب فرزندى نشد، و در مدت هفده سال بعد از خديجه با اينكه با زنان متعدد، ازدواج نمود، هيچ يك را از پيغمبر خدا فرزندى روزى نگشت.

لذا (علاوه بر وحى آسمانى) بر همه آشكار بود كه بايد نسل پيغمبر از فاطمه زهرا عليه السّلام ـ باقى بماند پس تعجبى ندارد، اگر دل پيغمبر از حبّ و مهر فرزندان فاطمه پر بود و به تمام قلب، آنها را دوست مى داشت، دل نبّىصلى اللّه عليه و آله ـ براى دو فرزند عزيز فاطمه باز شد، و آنها را به تمام عاطفه پدرانه اى كه دل بزرگ و وسيع او داشت فرا گرفت، و به آنها انس يافت، و نام حسن و حسين براى او آهنگ خوش و صداى دلنوازى بود كه پيغمبر از تكرار آن خسته نمى شد آنها را پسران خود مى خواند، و با اينكه شخص پيغمبر در خارج بود اما دلش در خانه زهرا بود.

خداوند زهرا را به نعمتى بسيار بزرگ برگزيد كه ذريّه پيغمبر خودش را منحصراً در فرزندان زهرا قرار داد، و على را به اين كرامت مخصوص گردانيد كه نسل خاتم الانبياء را در صلب او گذارد، و از اين شرف، عظمت جاودانى و پايدارى و عزت هميشگى را به على اختصاص داد.

زهرا از ميان تمام دختران پيغمبر باقى ماند تا پيغمبر فرزندى داشته باشد كه او را پدر صدا بزند، و فرزندان زهرا باقى ماندند تا پيغمبر از تكرار اسم شيرين و لفظ گواراى «پسرهايم» لذت ببرد». (21)
    امضاء

10. Top | #29

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

ابن عبدالبر قرطبى از ابو هريره روايت مى كند كه گفت: اين چشمهايم ديد و گوشهايم شنيد كه پيغمبرصلى اللّه عليه و آله وسلّم ـ هر دو دست حسين را گرفته بود، و پاهاى حسين بر روى پاهاى پيغمبرصلى اللّه عليه و آله وسلّم ـ بود، و پيغمبر مى فرمود: «تَرَقَّ عَيْنَ بَقَّة» حسين بالا رفت تا پاهايش را بر سينه پيغمبر گذارد پس پيغمبر فرمود: دهان باز كن! پس بوسيدش، و سپس گفت: خدايا او را دوست بدار زيرا من او را دوست مى دارم.

ثُمَّ قَبَّلَهُ ثُم قالَ: اَللّهُمَّ اَحِبَّهُ فَانّى اُحِبُّهُ». (22)

علائلى اين حديث را روايت كرده و مى گويد: «عينَ بَقَّه» كلمه اى است كه در روح طفل طراوت و سبكى و ملاحت مى آورد.

پيغمبرصلى اللّه عليه و آله وسلّم ـ حسين را به آن بوسه شيرين و لذيذ مى بوسيد چون جانش گنجينه معانى و حقايق بزرگ بود، و آنگاه كه مى فرمود:

«اَللّهُمَّ اَحِبَّهُ فإنّى اُحِبُّه»

خدايا او را دوست بدار چون من او را دوست مى دارم.

گوئى در حالى كه به حسين اشاره مى كرد به مردم مى فرمود:

«اَنَا هُنا»

من اينجا هستم

يعنى مرا پيش حسين بجوئيد.

سپس مى گويد: فرق حب و عاطفه اين است كه عاطفه كمتر از حب بوده و شرايط محبّت در آن ملاحظه نمى شود اما حب وقتى پيدا مى شود كه محبوب برگزيده باشد، و پيغمبرصلى اللّه عليه و آله وسلّم ـ حسين را به حقيقت دوستى و حّب، دوست مى داشت زيرا حسين برگزيده اوبود،و خدا حسين را دوست مى داشت زيرا كه شفق آفتاب نبوّت (23) بود.
    امضاء

11. Top | #30

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

ابن اثير و سبط ابن الجوزى و طبرى نقل كرده اند كه: وقتى سرهاى شهدا را نزد ابن زياد آوردند با شمشير يا چوب دستى به لبهاى مبارك حسين مى زد; زيد بن ارقم وقتى ديد (ابن زياد) دست از اين بى ادبى و ستم بر نمى دارد، گفت: چوبت را برگير! قَسَم به آنكس كه غير از او خدائى نيست، لبهاى پيغمبرصلى اللّه عليه و آله وسلّم ـ را بر اين لبها ديدم كه آنها را مى بوسيد. سپس گريست.

ابن زياد گفت: خدا چشمهايت را بگرياند اگر پيرى خرف نبودى، گردنت را مى زدم.

زيد بيرون آمد و مى گفت: اى گروه عرب بعد از امروز شما مانند غلامان خواهيد بود، حسين پسر فاطمه را كشتيد و پسر مرجانه را امير خود نموديد تا نيكان شما را بكشد و بدان شما را بنده خود قرار دهد. (24)

در «البدء و التاريخ» (25) نقل شده كه يزيد امر كرد تا پرده نشينان حرم حسينى، و بانوان آن حضرت را بر در همان مسجدى كه اسيران را نگاه مى داشتند نگاه بدارند تا مردم آنها را ببينند; و خودش سر مبارك حسين عليه السّلام ـ را در جلو خود گذارد و با چوب يا شمشير به آن روى مطهر مى زد و مى گفت:

لَيْتَ اَشْياخِى بِبَدر شَهِدُوا *** جَزَعَ الْخَزْرَج مَعَ وَقْعِ الاسَلِ

لِاَهَلُّوا وَ اسْتَهلّوا فَرَحا *** وَ لَقالُوا يا يَزيدُ لا تَشَلِ

ابوبرزه اسلمى برخاست و گفت: به خدا قسم چوب تو به همان موضعى مى خورد كه مكرر ديدم پيغمبرصلى اللّه عليه و آله وسلّم ـ مى بوسيد.
    امضاء

صفحه 3 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع