صفحه 8 از 8 نخستنخست ... 45678
نمایش نتایج: از شماره 71 تا 73 , از مجموع 73

موضوع: امام مهدى جلوه جمال الهى

1. Top | #71

عنوان کاربر
    كاربر ويژه
    شماره عضویت
    14008
    نوشته
    5,324
    مورد تشکر
    740 در 206
    دریافت
    0
    آپلود
    0

يکي از همراهان ما، احمد بن عبدالله به جلو رفت وپا در خانه گذاشت، تا کنار آن نمازگزار برود، درميان آب غرق شد، ودر آب دست وپا مي زد، سخت در اضطراب بود، که دستش را گرفتم ونجاتش دادم. وقتي که او را از آب بيرون کشيدم، افتاد وبي هوش شد، پس از ساعتي به هوش آمد، اين بار رفيق دوم من خود را به آب زد، او نيز مانند احمد، در اضطراب سختي قرار گرفت وفروماند، من حيرت زده ماندم، به صاحب خانه (حضرت مهدي ـ عج) عرض کردم: از درگاه خدا، وشما معذرت مي خواهم، به خدا سوگند نمي دانستم که موضوع چيست؟ وما براي دستگيري چه کسي مأمور شده ايم؟ من در پيشگاه خداتوبه مي کنم. آن حضرت اعتنايي به گفتار ما نکرد وبه نماز خود ادامه داد، وما درمانده بيرون آمديم وبه سوي بغداد نزد معتضد عباسي باز گشتيم.

معتضد درانتظار ما بود، وبه درباريان سفارش کرده بود که هر وقت ما رسيديم، به ما اجازه ورود بدهند. شبانه به خانه معتضد عبّاسي رسيديم، او ما را نزد خود برد واز ما پرسيد: (ماجرا به کجا کشيد؟) وما همه ماجرا را براي او شرح داديم. معتضد گفت: واي بر شما، آيا قبل از من کسي را ديده ايد، وداستان خود را به او گفته ايد، گفتيم: نه. گفت: (من زنازاده باشم اگر شما اين خبر را براي کسي نقل کرديد وشما را نکشم). ودر اين مورد سوگند هاي غليظ خورد که اگر اين راز را فاش کنيد گردن شما را مي زنم، ما هم جرأت نکرديم تا اين حادثه عجيب را به کسي بگوييم، تا معتضد از دنيا رفت، آن گاه راز را فاش نموديم.(25)

در کتاب الصّراط المستقيم(26) نقل شده: هنگامي که امام حسن عسکري عليه السلام از دنيا رفت، معتضد عبّاسي سه نفر را مأمور کرد تا سرزده وارد خانه امام حسن عليه السلام شوند، وهر کس را در آنجا ديدند گردن بزنند، وسرش را براي معتضد بياورند. آن سه نفر مي گويند: به خانه امام حسن عليه السلام حرکت کرديم، وارد خانه شديم، سردابي را در آنجا ديديم، که در آن آب بود ومردي بر روي حصيري که بر روي آب گسترده بود نماز مي خواند، او به ما اعتنا نکرد، احمد بن عبدالله (يکي از همراهان) پيش دستي کرد، وبراي دستگيري آن نماز گزار، خود را به آب زد، ولي در آب فرو رفت ونزديک بود غرق شود، او را نجات داديم، دومين نفر نيز، خود را به آب زد، او نيز در حال غرق شدن بود که نجاتش داديم، سرانجام اين سه مأمور نزد معتضد عباسي بازگشتند وواقعه را به او خبر دادند، واو از آنها خواست که موضوع را کتمان کرده وفاش نسازند.(27)
    امضاء

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #72

عنوان کاربر
    كاربر ويژه
    شماره عضویت
    14008
    نوشته
    5,324
    مورد تشکر
    740 در 206
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پى ‏نوشتها:‌

(1) هر دو در کنار کعبه قرار دارند، زمزم آن چاه مشهور است وحظيم هم زاويه کعبه را گويند.

(2) اقتباس از حق اليقين مجلسي، ودلائل الامامه طبري شيعي، ص 296، ومنتهي الامال محدث قمي، ج 2، ص 296 ـ 298.

(3) اعلام الوري، فصل سوم، ص 442.

(4) سوره بقره، آيه 106.

(5) (ولقد ارسلنا نوحاً الي قومهِ فلبث فيهم الفَ سنَةٍ اِلا خمسين عاماً فاَخذ هم الطوفان وهم ظالمونَ)؛ وما نوح عليه السلام را به سوي قومش فرستاديم، واو در ميان آنان هزار سال _ جز پنجاه سال ـ درنگ کرد، سرانجام طوفان آنان را فرا گرفت، در حالي که ظالم بودند. سوره عنکبوت آيه14.

(6) کمال الدّين، ص 321و 322و 530و 576؛ کشف الغمّة، ج2، ص522 والصراط المستقيم: ج2 ص238، والخرائج والجرائح: ص 936، و965؛ اعلام الوري، ص 427.

(7) سوره کهف، آيه 25.

(8) کمال الدين، ص 524، باب 46، حديث 3.

(9) کمال الدين، ص 523، باب 46 حديث1.

(10) همان، ص 525، حديث 6 باب 46.

(11) از سال 260 تا 329 هـ. ق.

(12) از سال 329 تا روز ظهورش.

(13) اصول کافي، ج 1، ص 332، حديث 15.

(14) دومين نايب خاص امام زمان متوفاي 305هجري قمري.

(15) شهبا مونث اشهب به معناي خاکستري رنگ است اسب شهبا يک نوع اسبي است که به رنگ خاکستري مايل به سفيد است؛ شعر:

نوروز برقع از رخ زيبا برافکند

بر گستوان به دلدل شهبا بر افکند

(ويراستار).

(16) کشف الغمه، ج 2، ص 502، باب 25.

(17) پدر شيخ صدوق، متوفاي سال 329 هـ. ق که مرقدش در قـم است.

(18) سومين نايب خاص امام زمان، متوفاي 326 هجري قمري.

(19) (سيرزِقُهُ ولدين صالحين).

(20) معروف به شيخ صدوق، وفات يافته 381 هجري قمري.

(21) نام درست وکامل کتاب (فقيه من لا يحضره الفقيه) است، به کار بردن نام اين کتاب بدون کلمه فقيه اشتباه است. (ويراستار).

(22) پناهگاه، قسمتي از ديوار خانه کعبه که مقابل در خانه است نزديک رکن يماني.

(23) غيبة الطوسي، ص 251.

(24) يکي از نظاميان خشن دربار معتضد شانزدهمين خليفه عباسي.

(25) غيبة الطّوسي، ص 249.

(26) تأليف محقق داماد.

(27) الصّراط المستقيم، ج 2، ص210، حديث 5.
    امضاء

4. Top | #73

عنوان کاربر
    كاربر ويژه
    شماره عضویت
    14008
    نوشته
    5,324
    مورد تشکر
    740 در 206
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پــــــــــــــــــــایــ ـــــــــــــــــان
    امضاء

صفحه 8 از 8 نخستنخست ... 45678

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع