صفحه 9 از 9 نخستنخست ... 56789
نمایش نتایج: از شماره 81 تا 85 , از مجموع 85

موضوع: گوهر قم : زندگی نامه حضرت فاطمه معصومه (علیهاالسلام)

1. Top | #81

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    تقدیم به روح پاک و ملکوتی خانم فاطمه زهرا مرضیه سلام الله علیها
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

1. عبدالله بن محمد حجّال می گوید: ابراهیم بن عبدالله جعفری از قول عده ای از بستگانش نقل کرده است: موسی بن جعفر علیهما السلام [این عده]، اسحاق بن جعفر بن محمد، ابراهیم بن محمد جعفری، جعفر بن صالح جعفری، معاویه جعفری، یحیی بن حسن بن یزید، سعد بن عمران انصاری، محمد بن حارث انصاری و یزید بن سلیط انصاری و محمد بن جعفر اسلمی را بر وصیت خود شاهد گرفت [و فرمود]:
    «... اما بعد شهادت می دهم] بر وحدانیت خداوند یکتا، رسالت محمد صلی الله علیه و آله وسلم و این که قیامت بی شک خواهد آمد و خداوند مردگان را
    ص: 140
    زنده خواهد کرد و زندگی بعد از مرگ حق است و حساب و قصاص حق است و ایستادن و توقف نمودن در برابر خداوند عزّوجلّ حق است و آن چه را حضرت محمد صلی الله علیه و آله وسلم برای مردم آورده، حقِّ حقِّ حق است و آن چه را روح الامین نازل کرده حق است. با اعتقاد بر این عقاید زندگی می کنم و با این اعتقادات می میرم و با همین اعتقادات بعد از مرگ زنده خواهم شد ان شاء الله.
    حضرت این افراد را شاهد گرفت که این مطالب، وصیت با دست خط من است و پیش از این، سفارشات جدم امیرالمؤمنین علیه السلام و سفارشات حسن و حسین و علی بن الحسین و محمد بن علی و جعفر بن محمد علیهم السلام را حرف به حرف نوشته و نسخه برداری کرده ام.
    اینک با این وصیت، فرزندم علی و همراه او فرزندان دیگرم را - اگر خدا خواهد - وصیّ قرار داده ام. اگر علی دید آنان رشد دارند و خواست آنان را به عنوان وصیّ باقی گذارد، این اختیار را دارد و اگر از آنان ناراضی بود و خواست آنان را کنار بگذارد باز مختار است و آنان در مقابل او اختیاری ندارند.
    در مورد صدقات، اموال، کودکان و فرزندانم، علی، ابراهیم، عباس، اسماعیل، احمد و امّ احمد را وصی قرار می دهم. در مورد امور زنان [خانواده] من، فقط علی وصیّ است و ثلث صدقه پدر و خانواده ام را هرگونه که صلاح بداند خرج کند و آن گونه که هر فردی نسبت به اموالش رفتار می کند، عمل نماید.
    اگر دوست دارد آن چه را که گفتم، درباره اهل و عیالم به اجرا گذارد،
    ص: 141
    مختار است و اگر نخواست باز هم اختیار دارد؛ اگر خواست بفروشد یا ببخشد یا به کسی بدهد یا به روشی دیگر غیر از آن چه وصیت کرده ام صدقه بدهد، مختار است.
    در عمل به وصیت در مورد اموال، خانواده و فرزندانم در اختیار است. اگر صلاح دید، برادرانش را - که در آغاز این نوشته از آنان نام برده ام - باقی بگذارد، می تواند این کار را بکند و اگر نخواست می تواند آنان را کنار بگذارد و کسی حق اعتراض به او را ندارد.
    اگر کسی از برادران بخواهد خواهر خود را عروس کند بدون اجازه و دستور او این حق را ندارد.
    هر قدرتی بخواهد او را از اختیاراتی که در اینجا ذکر کرده ام، کنار بزند و مانعش شود، با این کار از خدا و رسولش دور شده است و خدا و رسولش نیز ازا و دور باد و لعنت خدا و تمام لعنت کنندگان و ملائکه و مقرّبین و انبیاء و مرسلین و جمیع مؤمنان برچنین شخصی باد.
    هیچ یک از سلاطین و هیچ یک از فرزندانم حق ندارند او را از اموالی که نزد او دارم بر کنار کنند. من نزد او اموالی دارم و سخنان او در مورد میزان آن، کاملاً مورد قبول من است؛ چه کم بگوید و چه زیاد. دلیل ذکر اسامی سایر فرزندانم فقط این بود که نام آنان در این جا با احترام ذکر شود و آنان شناخته شوند.
    اولاد صغیرم و مادران فرزندانم هر کدام که در منزل باقی ماندند دارای همان حقوق و مقرری خواهند بود که در زمان حیاتم از آن برخوردار بودند به این شرط که او مایل باشد و آنان که ازدواج کنند
    ص: 142
    دیگر نمی توانند بازگردند و مقرری دریافت دارند مگر این که «علی»، صلاح بداند و دخترانم نیز همین گونه اند.
    امر ازدواج دخترانم به دست هیچ یک از برادران مادری شان نیست و دخترانم نباید بدون صلاح دید و مشورت «علی» کاری انجام دهند و اگر برادران مادری دخترانم بدون اجازه «علی»، در مورد ازدواج آنان کاری انجام دهند خداوند متعال و رسولش را مخالفت و نافرمانی کرده اند. او نسبت به ازدواج قوم خود داناتر است، اگر خواست تزویج می کند و اگر نخواست نمی کند.
    من آنان را نسبت به آن چه در ابتدای این نوشته ذکر کرده ام وصیّت و سفارش نمواده ام و خداوند را بر آنها گواه می گیرم.
    کسی حق ندارد وصیت مرا باز کند یا آن را اظهار نماید، این وصیت همان گونه است که برای شما ذکر کردم. هرکس بدی کند به خودش بدی کرده و هرکه خوبی کند به نفع خودش است و پروردگار به بندگان ستم نمی کند.
    هیچ کس - اعم از سلطان و دیگران - حق ندارد این نامه را که پایین آن را مهر کرده ام باز کند. هرکس چنین کند لعنت و غضب خدا بر او باد. ملائکه و جمیع مسلمانان و مؤمنان بعد از خدا کمک من باشند. آن گاه حضرت موسی بن جعفر علیه السلام و شهود مهر کردند»(1).
    چنان که ملاحظه می کنید، امام موسی کاظم علیه السلام از ازدواج دخترانش نهی نفرموده، بلکه ازدواج آنان را منوط به نظر امام رضا علیه
    ص: 143

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #82

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

2. صدقات موسی بن جعفر این چنین است: بسم الله الرحمن الرحیم زمینش در فلان مکان که حد و حدود آن چنین و چنان است، تمامی آن زمین، نخل های آن، قسمت های که ساختمانی در آن نیست، آب موجود در آن، گوشه و کنار آن، حق و نوبت آب آن، هر حق دیگری که در بلندی ها و ظاهر آن می باشد و نیز درختانی که از آن بهره برداری می شود و آب رو و جوی آب قسمت آباد و قسمت لم یزرع آن، همه اینها را موسی بن جعفر علیهما السلام به فرزندان بلافصل خود - چه زن و چه مرد - صدقه و وقف نمود.
    سرپرست این زمین، منافع آن را بعد از مخارج لازم برای آبادانی و حفظ آن و نیز به استثنای منافع سی اصل درخت که میان فقرای اهل روستا تقسیم می شود، بقیه را بین اولاد موسی بن جعفر تقسیم می کند به گونه ای که هر پسر دو برابر دختر سهم ببرد.
    هریک از دختران موسی بن جعفر علیهما السلام که ازدواج کرده سهمش از این وقف قطع گردد تا زمانی که شوهرش را از دست بدهد که در این صورت سهم او مانند دخترانی است که هنوز ازدواج نکرده اند.
    هر کدام از فرزندان موسی که فوت کنند اگر فرزندی داشتند فرزندانشان سهم پدر خود را به ارث می برند؛ پسر دو برابر دختر، همان طور که موسی بین اولاد بلافصل خود شرط کرده است و هریک
    ص: 144
    که فوت کردند و فرزندی نداشتند سهم او به سهم بقیه اضافه شود.
    نوه های دختری در این وقف سهمی ندارند مگر آن که پدرانشان از فرزندان من باشند و تا وقتی احدی از اولاد و نسل من باقی باشد کسی در این وقف سهمی ندارد.
    اگر همگی آنان از دنیا رفتند و کسی باقی نماند این مال وقف است برای خواهران و برادران تنی (پدری و مادری) من، مادامی که کسی از آنان باقی باشد به همان روشی که بر اولاد و نسل خود شرط کردم.
    اگر خواهر و برادران تنی از دنیا رفتند و منقرض شدند این مال، وقف خواهد بود برای خواهران و برادران پدری و نسل آنان مادامی که کسی از ایشان باقی باشد.
    اگر از ایشان هم کسی باقی نماند این مال بر خویشان و اقارب هر کدام که از دیگری به من نزدیکتر باشند، وقف است تا این که خداوند که وارث زمین و آسمان است وارث آن گردد که او بهترین وارثین است(1).
    امضاء

4. Top | #83

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

در دومین وصیت، موسی بن جعفر علیهما السلام برای فرزندان دختری که برای ازدواج تمایلی نشان نمی دهند، صدقه مالی تعیین نموده است و یا این که آنان به خاطر نبود کسی که مخارج و تأمین نیازهای حیات فردی آنان را فراهم کند، از ازدواج سرباز می زنند، صدقه مالی تعیین می کند مشروط به آن که تا ابد ازدواج نکنند و اما هرگاه ازدواج کردند و برای آنان فرد لایق و شایسته ای مشخص شد،
    ص: 145
    صدقه و مساعدت مالیِ از آنان قطع می شود و هرگاه طلاق گرفته و به خانه پدری به صورت مجرد برگشتند، دوباره مستمری و مقرری آنان پرداخت می شود؛ زیرا کسی را که به آنان یاری رساند یا آنان از وی در زندگی، استعانت بجویند از دست داده اند.
    این وصیت، وصیتی دقیق، محکم، اساسی و متین و استوار است. در هیچ یک از دو وصیت لفظ یا عبارت یا کلمه ای که بیانگر این باشد که موسی بن جعفر علیهما السلام به دخترانش سفارش کرده که ازدواج نکنند وجود ندارد چنان که یعقوبی در کتاب تاریخ خود ساخته و پرداخته است، کما این که امثال این موارد در کتابش یافت می شود. مشهور در میان مورخان، خلافِ چیزی است که یعقوبی آورده است؛ زیرا برخی از دختران امام موسی کاظم علیهما السلام ازدواج کرده و دارای فرزندان نجیبی شدند، مانند امّ جعفر و امّ سلمه و ام عبدالله، ام فروه و ام قاسم. چنان که در شرح حال آنان در فصل دختران امام موسی بن جعفر علیهما السلام بیان شد.
    شیخ ، یحیی عبیدلی نسب شناس (متوفای 277 ه . ق .) در اخبار زینب دختر امام موسی کاظم علیه السلام آورده که او از مدینه خارج شد و با همسر خواهرش قاسم بن محمد بن جعفر صادق به سوی مصر مهاجرت کرد(1).
    وآخر دعوانا ان الحمد لله رب العالمین
    ص: 146

5. Top | #84

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

فهرست منابع
    1. آثار ملی اصفهان، ابوالقاسم رفیعی عمرآبادی.
    2. الاحتجاج، احمد بن علی بن ابی طالب طبرسی.
    3. اخبارالزینبیات، شیخ الشرف یحیی العبیدلی النسابّه.
    4. الارشاد، الشیخ المفید البغدادی.
    5. از آستارا تا استرآباد، منوچهر ستوده.
    6. اسدالغابه فی معرفه الصحابه، عزالدین علی بن محمد بن محمد ابن الأثیر الشیبانی.
    7. اسنی المطالب فی مناقب سیدنا علی بن ابی طالب، شمس الدین محمد بن محمد جزری شافعی (متوفای 833 ه . ق .).
    الاصول من الکافی، محمد بن یعقوب کلینی، اعیان الشیعه، سید محسن امین عاملی.
    8. الامالی، ابوجعفر محمد بن علی بن بابویه صدوق.
    9. انوارالمشعشعین فی شرافه القم و القمییّن، شیخ محمدعلی بن حسن کاتوزیان طهرانی.
    10. الانوارالنعمانیه، سید نعمت الله جزائری تستری (شوشتری).
    ص: 147
    11. إعلام النساء، عمر رضا کحاله.
    12. اعلام الوری بأعلام الهدی، امین الاسلام فضل بن حسن طبرسی.
    13. ایضاح المکنون فی الذیل علی کشف الظنون، اسماعیل پاشا بن محمد امین بغدادی بابانی.
    14. بحارالانوار، علامه مجلسی.
    15. البدایه و النهایه، اسماعیل بن عمر بن کثیر دمشقی.
    16. بطل فخّ، محمد هادی امینی.
    17. بهارستان، محمد حسین آیتی بیرجندی، تاریخ الطبری، محمد بن جریر طبری.
    18. تاریخ یعقوبی، احمد بن ابی یعقوب بن واضح یعقوبی.
    19. تأسیس الشیعه، سید حسن صدر کاظمی.
    20. تاج الموالید فی الأنساب، احمد بن علی بن ابی طالب طبرسی.
    21. تاریخ الأئمه، ابومنصور احمد بن علی بن ابی طالب طبرسی.
    22. تاریخ بغداد، خطیب احمد بن علی بغدادی حافظ.
    23. تاریخ قم، حسن بن محمد بن حسن قمی.
    24. تتمه المنتهی، شیخ عباس قمی.
    25. تحفه العالم فی شرح خطبه المعالم، سید جعفر آل بحرالعلوم طباطبایی.
    26. تربت پاکان، سید حسین طباطبایی مدرسی.
    27. تذکره الخواص، یوسف بن قزاوغلی بغدادی (معروف به سبط ابن جوزی).
    28. تذکره القبور یا دانشمندان و بزرگان اصفهان، سید مصلح الدین مهدوی.
    29. تعلیقات نقض، سید میر جلال الدین حسینی ارموی.
    ص: 148
    30. تفسیر البرهان، سیدهاشم حسینی بحرانی.
    31. تفسیرالفرات، فرات بن ابراهیم بن فرات کوفی.
    32. تفسیر الکشّاف، جارالله محمود بن عمر بن محمد خوارزمی زمخشری.
    33. تنقیح المقال فی علم الرجال، شیخ عبدالله ممقانی.
    34. تهذیب التهذیب، احمد بن علی بن حجر عسقلانی شافعی.
    35. جامع البیان فی تفسیر القرآن، ابن جریر طبری.
    36. جامع الرواه، شیخ محمد بن علی اردبیلی غروی.
    37. جامع السعادات، محمد مهدی نراقی.
    38. حلیه الاولیاء، ابونعیم احمد بن عبدالله بن احمد اصبهانی.
    39. خیرات الحسان فی ترجمه مشاهیرالنسوان، ضیع الدوله محمد حسن خان بن میرزا علیخان مراغی.
    40. دارالسلام فیما یتعلق بالرؤیا و المنام، میرزا حسین نوری طبرسی.
    41. الدّرالمنثور، جلال الدین سیوطی.
    42. دُره نادری، میرزا مهدی خان منشی کوکب استرآبادی.
    43. ذخائرالعقبی، محب الدین طبری.
    44. الذریعه الی تصانیف الشیعه، شیخ آقا بزرگ تهرانی.
    45. الرجال، شیخ طوسی.
    46. رجال نجاشی، احمد بن علی بن احمد بن عباس نجاشی.
    47. رشفه الصادی من بحر فضائل بنی النبی الهادی، ابوبکر بن شهاب الدین علوی حسینی شافعی.
    48. ریاحین الشریعه، شیخ ذبیح الله بن محمدعلی محلاتی.
    49. الریاض النضره، محب الدین طبری.
    ص: 149
    50. ریحانه الادب، محمد علی بن محمد طاهر مدرس تبریزی.
    51. زندگانی حضرت معصومه علیها السلام، سید مهدی صحفی.
    52. سفینه البحار، شیخ عباس قمی.
    53. شواهد التنزیل لقواعد التفضیل، عبیدالله بن عبدالله بن احمد، معروف به حاکم حسکانی.
    54. صحیح البخاری، ابوعبد الله محمد بن اسماعیل بخاری.
    55. الصراط السوی فی مناقب آل النبی، سید محمود شیخانی قادری (نسخه خطی در کتابخانه ام موجود است).
    56. عمده الطالب فی انساب آل ابی طالب، سیدجمال الدین احمد بن علی، معروف به ابن عنبه.
    57. عیون اخبار الرضا علیه السلام، شیخ صدوق محمد بن بابویه.
    58. الغدیر، علامه امینی.
    59. فاطمه بنت الحسین علیه السلام، محمدهادی امینی.
    60. فرحه الغری، سیدعبدالکریم بن طاووس حلّی.
    61. الفصول المهمّه فی معرفه احوال الائمّه، ابن صباع مالکی علی بن محمد بن احمد مکی.
    62. الفهرست، شیخ طوسی الفهرست، ابن ندیم غایه المرام، یوسف بحرانی.
    63. الفوائد الرضویه، شیخ عباس قمی.
    64. کامل الزیارات، شیخ جعفر بن محمد بن جعفر بن موسی بن قولویه.
    65. کشف الغمّه فی معرفه الائمه، شیخ علی بن عیسی بن ابوالفتح اربلی.
    66. کفایه الطالب، محمد بن یوسف کنجی.
    67. الکفایه فی علم الروایه،
    ص: 150
    68. کنزل العمّال، علی متقی
    69. کنوز الحقایق، محمد عبد الرؤوف مناوی.
    70. گنجینه آثار قم، شیخ عباس فیض قمی.
    71. لسان المیزان، ابن حجر عسقلانی.
    72. لؤلؤه البحرین، یوسف بن احمد بحرانی.
    73. مجالس المؤمنین، نوالله شوشتری.
    74. مجمع الزوائد، علی بن ابی بکر هیثمی.
    75. المراجعات، عبدالحسین شرف الدین عاملی.
    76. المستجاد من کتاب الإرشاد (مجموعه نفیسه)، حسن بن یوسف بن علی بن مطهر حلّی.
    77. المستدرک علی الصحیحین، محمد بن عبدالله نیشابوری.
    78. مستدرک الوسائل، میرزاحسین بن محمد تقی طبرسی (محدّث نوری).
    79. المسلسلات، محمد جعفر بن احمد بن علی قمی.
    80. مصفی المقال، آقا بزرگ طهرانی.
    81. مطالب السؤول فی مناقب آل الرسول، محمد بن طلحه بن محمد بن حسن عدوی نصیبی.
    82. معجم الأدباء، یاقوت حموی.
    83. معجم البلدان، یاقوت حموی رومی بغدادی.
    84. مقاتل الطالبیین، ابوالفرج اصفهانی.
    85. المناقب، اخطب خوارزم موفّق الدین بن احمد.
    86. مناقب آل أبی طالب، رشید الدین محمد بن علی بن شهر آشوب.
    87. منتهی المقال، علی قرنی گلپایگانی.
    ص: 151
    88. من لا یحضره الفقیه، ابو جعفر محمد بن علی ابن بابویه.
    89. منهج المقال، میرزا محمد استرآبادی.
    90. نوابغ الرواه (طبقات الشیعه)، شیخ آقا بزرگ تهرانی.
    91. نور الأبصار، مؤمن بن حسن شبلنجی.
    92. هدیه العارفین اسماء المؤلفین و آثار المصنفین، اسماعیل پاشا بغدادی.
    ص: 152
    امضاء

6. Top | #85

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پـــــــــــــــــــــــا یـــــــــــــــــــــان
    امضاء

صفحه 9 از 9 نخستنخست ... 56789

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع