صفحه 8 از 12 نخستنخست ... 456789101112 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 71 تا 80 , از مجموع 113

موضوع: پرورش دینی کودک: تاثیر پرورش در جذب کودکان به نماز

1. Top | #71

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    1,790
    صلوات
    1228
    دلنوشته
    4
    صلی الله علیک یا سید الشهدا
    مورد تشکر
    637 در 163
    دریافت
    0
    آپلود
    0

د _ اخلاق خوش و انس گرفتن با کودک
    از دیگر شرایط موفقیت برای نفوذ در روح کودک و نوجوان، اخلاق خوش، خو گرفتن با او و در پیش گرفتن رفتارهای جذّاب است. در آغوش گرفتن کودک، به هنگام خواب در کنار بستر او نشستن، همراه با نوازش به تنهایی با او حرف زدن و با دقت به حرف هایش گوش سپردن، برای جلب توجه او و نفوذ در قلب و ژرفای وجودش لازم است. هم چنین هنگام بیدار کردن کودک و نوجوان برای نماز صبح، دست کشیدن بر سر و صورت او و بیدار کردنش در نهایت محبت، در دل بستگی او به نماز بسیار تأثیرگذار است.
    پایدارترین و خوشایندترین یادگیری ها، یادگیری غیرمستقیم یا مشاهده ای است. فراموش نشود که در این نوع یادگیری، یادگیرنده بر
    یکی از عوامل مهمّ پرورش دینی، همانندسازی و الگوسازی است. گفتنی است فرد با کسی همانندسازی می کند که با او پیوند عاطفی برقرار کرده باشد. پس هرقدر پیوند عاطفی میان فرد و الگو بیش تر باشد، ویژگی ها و صفات بیش تری از او را در درون خود نهادینه می کند. ناگفته نماند که این همانندسازی، ممکن است فرد را در سیر بهنجاری یا نابهنجاری هدایت کند. در مجموع باید گفت: الگو، اصلی برای شدن است. (2)
    کودکان نسبت به رفتار الگوهای دلخواهشان، دل بستگی و کنجکاوی ژرفی دارند، ولی باید توجه داشت که به گفته موریس دبس: «کنجکاوی کودک، دارای رنگی از یگانگی عاطفی است و آن عبارت از گونه ای احساس یگانگی نموداری با فعالیت های دیگران است. ساده ترین نمونه این احساس یگانگی در تماشاگران فوتبال دیده می شود. کسانی که به گونه ای ژرف، جریان بازی را دنبال می کنند، هنگام تماشای بازی، بدون اراده، حرکت پا و بدن بازیکنان را با پا و بدن خود در هوا مجسّم می کنند. در این جا همدلی، واکنش اثرپذیرانه و احساس یگانگی، واکنشی حرکتی
    است». (1)
    درباره تأثیر مثبت الگو در شکل گیری شخصیّت انسان، سخنان فراوانی گفته شده است. در این جا یادآوری خاطره ای مربوط به یکی از عارفان بزرگ می تواند نمونه ای نیکو برای این موضوع باشد:
    «روزی از سهل شوشتری که از عارفان بزرگ و اهل کرامت بود، پرسیدند: چگونه به این مقام رسیدی؟ او در پاسخ گفت: من در کودکی نزد دایی ام زندگی می کردم. هنگامی که هفت ساله بودم، نیمه شب به دستشویی رفتم. در برگشت، دایی ام را دیدم که رو به قبله نشسته، عبایی به دوش کشیده، عمامه ای دور سرش پیچیده و سرگرم نماز خواندن است. از حالت او خوشم آمد. کنارش نشستم تا نمازش تمام شد. آن گاه از من پرسید: پسر چرا نشسته ای؟ برو بخواب. گفتم: از کار شما خوشم آمد و می خواهم پهلوی شما بنشینم. گفت: نه! برو بخواب. رفتم و خوابیدم. شب بعد نیز از خواب بیدار شدم. هنگامی که از دستشویی بر می گشتم، باز هم دایی ام را در آن حال دیدم و کنارش نشستم. به من گفت: برو بخواب. گفتم: دوست دارم هرچه شما می گویید، من نیز تکرار کنم. او گفت: یک مرتبه بگو «یا حاضر و یا ناظر». من هم تکرار کردم، سپس به من گفت: برای امشب کافی است، حالا برو بخواب.
    این کار چند شب تکرار شد و من هر شب عبارت «یا حاضر و یا ناظر» را چند بار تکرار می کردم. کم کم وضو گرفتن را هم آموختم و پس
    از وضو می نشستم و هفت مرتبه «یا حاضر و یا ناظر» را می گفتم. سرانجام کار به جایی رسید که من بی آن که نزد دایی ام بروم، خودم پیش از اذان صبح بیدار می شدم. پس از نماز، تسبیح در دست می گرفتم، پیوسته ذکر را تکرار می کردم و از این کار خود لذت روحانی می بردم تاکنون» (1).
    گفتیم که کودک به اشخاصی هم چون دایی، خاله، عمه و پدر و مادر خود توجه دارد و از نظر رفتار عاطفی که با او داشته اند، به کارهای آنان سخت کنجکاو و دل بسته می شود و همانندسازی می کند. چهره گشاده ایشان همراه با لبخند، مایه کشش کودک به آنان می شود و نتیجه آن در نوجوانی، در دل بستگی به عبادت، دین داری و رفتن به مسجد نمایان خواهدشد.
    مربّی بزرگوار با این آگاهی که دوره کودکی، دوران بازی، آقایی و مهرخواهی است و طولانی شدن نماز، ممکن است از خوشایندی آن بکاهد، به کوتاه ترین زمان بسنده می کند و کودک هم با احساس زیبا و لطیف خود، آرزوی تکرار دوباره همین تجربه خوشایند را دارد. (2)
    امضاء

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #72

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    1,790
    صلوات
    1228
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    637 در 163
    دریافت
    0
    آپلود
    0

درباره تأثیر مثبت الگو در شکل گیری شخصیّت انسان، سخنان فراوانی گفته شده است. در این جا یادآوری خاطره ای مربوط به یکی از عارفان بزرگ می تواند نمونه ای نیکو برای این موضوع باشد:
    «روزی از سهل شوشتری که از عارفان بزرگ و اهل کرامت بود، پرسیدند: چگونه به این مقام رسیدی؟ او در پاسخ گفت: من در کودکی نزد دایی ام زندگی می کردم. هنگامی که هفت ساله بودم، نیمه شب به دستشویی رفتم. در برگشت، دایی ام را دیدم که رو به قبله نشسته، عبایی به دوش کشیده، عمامه ای دور سرش پیچیده و سرگرم نماز خواندن است. از حالت او خوشم آمد. کنارش نشستم تا نمازش تمام شد. آن گاه از من پرسید: پسر چرا نشسته ای؟ برو بخواب. گفتم: از کار شما خوشم آمد و می خواهم پهلوی شما بنشینم. گفت: نه! برو بخواب. رفتم و خوابیدم. شب بعد نیز از خواب بیدار شدم. هنگامی که از دستشویی بر می گشتم، باز هم دایی ام را در آن حال دیدم و کنارش نشستم. به من گفت: برو بخواب. گفتم: دوست دارم هرچه شما می گویید، من نیز تکرار کنم. او گفت: یک مرتبه بگو «یا حاضر و یا ناظر». من هم تکرار کردم، سپس به من گفت: برای امشب کافی است، حالا برو بخواب.
    این کار چند شب تکرار شد و من هر شب عبارت «یا حاضر و یا ناظر» را چند بار تکرار می کردم. کم کم وضو گرفتن را هم آموختم و پس
    از وضو می نشستم و هفت مرتبه «یا حاضر و یا ناظر» را می گفتم. سرانجام کار به جایی رسید که من بی آن که نزد دایی ام بروم، خودم پیش از اذان صبح بیدار می شدم. پس از نماز، تسبیح در دست می گرفتم، پیوسته ذکر را تکرار می کردم و از این کار خود لذت روحانی می بردم تاکنون» (1).
    گفتیم که کودک به اشخاصی هم چون دایی، خاله، عمه و پدر و مادر خود توجه دارد و از نظر رفتار عاطفی که با او داشته اند، به کارهای آنان سخت کنجکاو و دل بسته می شود و همانندسازی می کند. چهره گشاده ایشان همراه با لبخند، مایه کشش کودک به آنان می شود و نتیجه آن در نوجوانی، در دل بستگی به عبادت، دین داری و رفتن به مسجد نمایان خواهدشد.
    مربّی بزرگوار با این آگاهی که دوره کودکی، دوران بازی، آقایی و مهرخواهی است و طولانی شدن نماز، ممکن است از خوشایندی آن بکاهد، به کوتاه ترین زمان بسنده می کند و کودک هم با احساس زیبا و لطیف خود، آرزوی تکرار دوباره همین تجربه خوشایند را دارد. (2)
    امضاء

4. Top | #73

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    1,790
    صلوات
    1228
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    637 در 163
    دریافت
    0
    آپلود
    0

ویژگی های کودک یا پیام گیرنده (نماز)
    مربیّان پرورشی یا پدر ومادر در آغاز باید چند عامل را در کودک جست وجو کنند، سپس از او تکلیف بخواهند. این عوامل عبارت است از:
    1. آمادگی و سلامت جسمی، نداشتن خواب آلودگی و خستگی مفرط پس از بازی و بیماری هایی چون سرگیجه، دل درد و... .
    2. آمادگی برای سخن گفتن به اندازه ای که بتواند عبارت های نماز را هرچند به گونه ای ناقص بگوید.
    3. آمادگی عاطفی؛ یعنی کودک در آن حال از پدر و مادر یا دیگران خشمگین نباشد. اگر کودک درحال ترس، اضطراب، کینه و تهدید از کتک خوردن یا ترس از حمله حیوانات باشد، نماز برایش لذّت بخش نخواهدبود.
    امضاء

5. Top | #74

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    1,790
    صلوات
    1228
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    637 در 163
    دریافت
    0
    آپلود
    0

چگونه کودک و نوجوان را به نماز فرا خوانیم؟
    اشاره
    هنگام فراخواندن کودک و نوجوان به نماز باید به نکات زیر توجه شود: (1)
    الف _ آمادگی محیطی
    همه مکان هایی که نماز در آن برپا می شود، محیط به شمار می آید. در خانه و مدرسه، شعارها و آراستن ها باید عطر و بوی نماز دهند؛ زیرا در محیط نامناسب، گرایش به نماز ایجاد نخواهدشد.
    ب _ آمادگی عقیدتی
    پدر و مادر باید برای شکوفایی سرشت مذهبی کودکان، از خردسالی برنامه ریزی کنند و همراه با رشد او، این برنامه های پرورشی نیز رشد تکاملی یابند.
    پدر و مادر و مربیان باید پیش از رسیدن کودکان به سن تکلیف، آنان را در فراگیری احکام و شرایط برپایی نماز یاری کنند و زمانی که در دل
    ج _ میانه روی
    یکی از سفارش های اسلام، میانه روی در عبادت است. به ویژه در مورد کودک و نوجوان، نماز و دیگر اعمال عبادی برای او نباید خسته کننده شود.
    امام صادق علیه السلام فرمود:
    اِجْتَهَدْتُ فی العِبادهِ وَ اَنَا شابٌ فَقالَ لی ابی یا بُنی دُونَ ما اراک تصنع فَاِنّ لِلّهِ عَزّ و جَلّ اذا اَحَبَّ عبدا رَضِی مِنهُ بِالیَسیرِ (1)
    هنگامی که جوان بودم و در عبادت بسیار می کوشیدم، پدرم به من فرمود: کم تر از این اندازه عبادت کن؛ زیرا هنگامی که خداوند بنده ای را دوست بدارد، با عبادت کم نیز از او راضی می شود.
    افزون بر آن، باید از سرزنش و نکوهش کودکان و نوجوانان در امر عبادت _ به ویژه نماز _ و مقایسه آنان با کودکان دیگر جلوگیری شود. هم چنین نباید نماز خواندن دیگران را به رخ فرزند بکشیم؛ زیرا این امر سبب پیدایش احساس حسادت و خودکم بینی در آنان می شود. گفتنی است در صورت سستی ورزیدن فرزندان در اقامه نماز، باید با آرامش و یادآوری به هنگام، ایشان را به نماز فراخوانیم.
    اشاره
    از میان شاخص های دین داری در دین اسلام، نماز جایگاه اساسی و ویژه ای دارد و در متون اسلامی نسبت به دیگر واجبات از اهمیت بیش تری برخوردار است. از این رو، برای دل بسته ساختن فرزندان به نماز باید از آیات و روایاتی بهره گیریم که در این باره وارد شده است تا هرچه بیش تر به عبادت گرایش پیدا کنند.
    امام علی علیه السلام می فرماید:
    اَلصَّلوهُ حِصنٌ من سَطَواتِ الشَّیطان. (1)
    نماز، دژی است که انسان را از هجوم شیطان در امان نگاه می دارد.
    و باز فرمود:
    اَلصَّلوهُ حِصنُ الرَّحْمنِ وَ مُدْحَرَهُ الشَّیطانِ. (2)
    نماز، دژ خدای مهربان و وسیله دور کردن شیطان است.
    هم چنین نماز آثار پرورشی فراوانی دارد که به نمونه هایی از آن اشاره می کنیم:
    الف _ آمرزش گناهان
    امام علی علیه السلام فرمود:
    و اِنَّها لَتَحُطُّ الذُّنُوبَ حَطَّ الوَرَقِ وَ تُطَّلِقها اِطلاقَ الرّبق وَ شِبَّهِهِا. (3)
    نماز چون ریختن برگ درختان، گناهان را می ریزد و چنان که کسی را از بند بگشایند، گناه کار را آزاد می کند.
    ص:85
    ب _ پیش گیری از خودبینی
    وَ الصَّلاهَ تَنزیها عَنِ الکِبر. (1)
    نماز، وسیله ای برای پاک شدن از خودبینی است.
    ج _ جلب رحمت پروردگار
    لو یَعلُم المُصلّی ما یَغشاهُ مِن جَلالِ اللّهِ ما سَرَّهُ اَن یُرفَعَ رأسُهُ مِن سُجُوده. (2)
    اگر نمازگزار می دانست که چگونه رحمت او را فرا گرفته است، از سجده سر بر نمی داشت.
    د _ نزدیکی به خدا
    امام علی علیه السلام فرموده است:
    تَعاهَدُوا اَمْر اَلصَّلاهِ وَ حافِظُوا عَلَیْها وَ اسْتَکْثِرُوا مِنها وَ تُقَرِّبُوا بِها. (3)
    امر نماز را بر دوش بگیرید و آن را حفظ کنید و بسیار به جای آورید و با آن به خدا نزدیکی جویید.
    هم چنین آن حضرت می فرماید:
    الصَّلاهُ قُربانُ کُلِّ تَقِّی. (4)
    نماز، مایه نزدیکی هر پرهیزکاری است.
    رستگاری خود و فرزندانمان جز با نماز و نزدیکی به خدا، از راه دیگری به دست نمی آید. نزدیکی انسان به خدا؛ یعنی دریافت بخشایش او
    4- کافی، ج 1، ص 265.
    ص:86
    و اطمینان و اعتماد به بخشایش او و ادراک حق. (1)
    اگر بخواهیم فرزندانی منظّم، با ادب، پرکار و رها از ویژگی های زشت پرورش دهیم و سبب افتخار خود، آنان و جامعه اسلامی مان شویم، لازم است آن ها را دل باخته نماز سازیم.
    امام خمینی رحمه الله می فرمود:
    نماز را کوچک حساب نکنید. نماز و سایر احکام برای تربیت شماست، برای هدایت شماست. (2)
    در قرآن، واژه نماز (صلاه) و مشتقاتش، 114 بار به کار رفته و در 15 مورد به آن امر شده است. در کتاب «چهارصد سخن پیرامون نماز» آمده است: «بر خلاف تصور بعضی که نماز را تکرار می دانند، نماز نردبان ترقی است. هرچه با حضور قلب بیش تری خوانده شود، انسان بالاتر می رود». (3)
    استاد مطهری نیز در این باره می نویسد:
    هر اندازه ایمان مذهبی انسان بیش تر باشد، بیش تر به یاد خداوند است و هر اندازه انسان به یاد خداوند باشد، کم تر معصیت می کند. معصیت کردن و نکردن دایر مدار علم و آگاهی نیست، دایر مدار غفلت و تذکر است. به هر اندازه که انسان غافل باشد، خدا را فراموش کرده و بیش تر معصیت می کند و به هر اندازه خداوند بیش تر در نظرش باشد، معصیت کم تری می کند. عبادت برای آن است که انسان زود به زود به یاد خدا بیافتد و یادآوری هرچه بیش تر باشد، انسان بیش تر پای بند اخلاق و
    ص:87
    حقوق خواهد بود. (1)
    با نگاه از این زاویه و توجه به جنبه پرورشی و پاک سازی نماز، یکی از رازهای پافشاری اسلام بر آن و معرفی نماز به عنوان پایه ایمان را می توان بازداشتن جامعه اسلامی از زشتی ها و پاک سازی اخلاقی مسلمانان دانست.
    اِنَّ الصَّلوه تَنهی عَنِ الْفَحشاءِ وَ الْمُنکَرِ. (عنکبوت: 45)
    به درستی که نماز[،انسان را] از کار ناشایست و ناپسند باز می دارد.
    علامه طباطبایی می فرماید:
    نماز شامل ذکر خداوند است و این ذکر، ایمان به وحدانیت خداوند، رسالت پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم و روز جزا را به نمازگزار تلقین می کند و نیز او را وادار می کند که از خدا استعانت بجوید و با روح و بدن خود متوجه او شود. نماز، انسان را از فحشا و منکر باز می دارد. (2)
    به طور کلی باید گفت:
    نماز، رهایی از تنبلی و تن پروری است.
    نماز، رهایی از حواس پرتی و بی توجّهی است.
    نماز، رهایی از نژادپرستی است.
    نماز، رهایی از چاپلوسی است.
    نماز، رهایی از پرستش بت ها است.
    نماز، رهایی از همه ویژگی های زشت و برخورداری از صفات خدایی است.
    نماز، رهایی از گناه و تباهی است.
    نماز، رهایی از زندگی سخت است.
    نماز، رهایی از زندان تن است.
    نماز، رهایی از حصار جهان ماده و منتقل شدن به عالم ملکوت است.
    نماز، رهایی از خود و پیوند با خدا است.
    نماز، رهایی از خشم و سخط پروردگار است.
    نماز، رهایی از سخت جان کندن است.
    نماز، رهایی از عذاب برزخ است.
    نماز، رهایی از کوری روز رستاخیز و عذاب روز حساب است.
    نماز، رهایی از آتش دوزخ و رسیدن به خوشبختی بهشت است. (1)
    4 _ برپایی نماز جماعت
    اشاره
    آیین اسلام از جنبه های اجتماعی مهمی برخوردار است و با توجه به برکات وآثار یگانگی و یکپارچگی، در بسیاری از برنامه های آن بر وجود این جنبه پافشاری شده است. برگزاری نمازهای روزانه واجب به صورت جماعت، یکی از این برنامه هاست که افزون بر جنبه اجتماعی آن، ثواب معنوی فراوانی دارد. رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم درباره اهمیت جماعت فرمود:
    اکنون در پاسخ به این پرسش که «چرا برخی به نماز جماعت نمی روند؟» باید گفت شرکت نکردن افراد در نماز جماعت، دلیل های گوناگونی دارد که به بیش تر آن ها نباید توجه کرد. هرچند شایستگی علمی و اخلاقی پیش نماز، آموزنده بودن محیط مساجد و برخورد شایسته و احترام آمیز با شرکت کنندگان در نماز به ویژه کودکان و نوجوانان، در جذب آنان به این کانون یگانگی و معنویت سهم زیادی خواهد داشت، ولی اگر مربیّان، آموزگاران، پدران و مادران، در این جماعت ها شرکت کنند و در برابر شاگردان و فرزندان به نماز بایستند، الهام بخش خواهد بود. هم چنین مساجد باید در نهایت پاکی، پاکیزگی و زیبایی معنوی بوده و از هرنوع پلیدی به دور باشد. پاکیزگی مساجد به اندازه ای در اسلام اهمیت دارد که پاکیزه ساختن مسجد مایه آمرزش گناه شمرده می شود.
    رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرموده است:
    مَن کَنَسَ الْمَسْجدَ یَومَ الْخَمیسِ لَیلَه الْجُمعهِ فَأخرَجَ مِنهُ التُّرابَ قَدرِ ما نَدری فِی العَیْنِ غَفَر لَهُ. (2)
    هرکس در شب جمعه، مسجد را به اندازه خاکی که ممکن است در چشم برود، جارو کند، خدا گناهش را می آمرزد.
    یادآوری
    1. برای کودک، جانماز و سجاده قشنگ همراه با مهر و تسبیحی زیبا تهیه کنیم.
    2. می توان برای دختربچه ها، چادری زیبا و رنگی و برای پسربچه ها، لباسی ویژه برای نمازخواندن تهیه کرد.
    3. هنگام آموزش قرائت نماز به کودک، با آراستن سخن، آهنگین و دل نشین کردن عبارت های نماز، هرچه بیش تر او را برانگیزانیم.
    4. نعمت ها و عنایت های خداوند و مهر و دل بستگی او را به کودک یادآور سازیم.
    5. هنگام دعوت کودک به نماز، با او به خوشرویی برخورد کنیم.
    6. پس از پایان نماز، با خریدن یک خوراکی یا بوسیدن و رفتارهایی این چنین، سپاس گزاری خود را به کودک نشان دهیم.
    7. از ادبیات و شعرهای قشنگ و سرودهای زیبا برای نماز استفاده کنیم. همه این کارها برای نوجوانان می تواند به صورت دیگری نیز انجام شود، مانند: تهیه کتاب های جذّاب درباره آموزش نماز، اهدای وسایل مورد نیاز پس از انجام نماز و... .
    5 _ بهره گیری از قصه و شعر در مورد نماز
    اشاره
    موضوع نماز در قالب شعر و داستان، موضوعی ابتکاری است که استفاده از آن می تواند سبب دل بستگی و کشش بیش تر کودک به سوی نماز شود.
    ص:91
    شعر نماز ویژه کودکان پیش دبستانی
    اشاره
    شده باز وقت نمازموسم راز و نیاز
    مرغ دل کرده، باز
    به هوایش پرواز
    وقت نماز
    سر زد سپیده
    از بام مهتاب
    وقت نماز است
    برخیز از خواب
    مثل شکوفه
    خوشبو و زیبا
    گلخنده وا کن
    بر روی لب ها
    بشنو صدای
    خوب اذان را
    وقت نماز و
    صبح است و حالا
    بعد از وضویت
    سجاده بگشا
    چون شاخه گل
    برخیز ازجا (1)
    ای دختر مسلمان
    نازنین با ایمان
    باید وضو بگیری
    در چشمه های قرآن
    وقتی نماز می خوانی
    مثل نخل ها خوشبویی
    با خدای مهربان
    از خوبی ها می گویی
    خدا تو را دوست دارد
    اگر نماز بخوانی
    هر صبح و ظهر و هر شب
    تکلیف خود بدانی
    مثل خورشید می تابی
    در آسمان آبی
    وقتی نماز می خوانی
    زیباتر از مهتابی (1)
    من کودکی شادابم
    در پاکی مثل آبم
    در زندگی می تابم
    وقتی نماز می خوانم
    من در کنار بابا
    بر لب هایم می خواند
    پرستوی شادی ها
    الله اکبر گفتن
    چه قدر شیرین و زیباست
    لا اله الا الله
    حرف پیامبر ماست (1)
    پیامبرگرامی اسلام نیز در نهایت احسان و بردباری، نماز را برای کودک، شیرین و خواستنی می کرد، چنان که لیث بن سعد می گوید: «روزی پیامبر نماز جماعت می خواند و جمعی به او اقتدا کرده بودند. حسین علیه السلام که کودکی بیش نبود، آن جا نشسته بود. هنگامی که رسول خدا به سجده رفت، آمد و بر پشت پیامبر سوار شد. آن گاه پاهای خود را حرکت داد و گفت: «حَلْ.. حَلْ» (شتر را با تکرار این واژه می رانند). هنگامی که رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم می خواست سر از سجده بردارد، حسین را
    مردی یهودی چون این صحنه را دید، به عنوان اعتراض نزد رسول خدا آمد و گفت: ای محمد! شما با کودکان رفتاری می کنید که ما این گونه رفتار نمی کنیم. پیامبر فرمود: اگر شما هم به خدا و رسول او ایمان داشته باشید، به کودکان خود مهربانی می ورزید و با مهر و نوازش با آنان رفتار می کنید. یهودی تحت تأثیر این پرورش اسلامی و بلندنظری پیامبر، شیفته اسلام شد و همان دم مسلمان گردید». (1)
    6 _ آسان گیری
    در سال های نخست به ویژه دوران خردسالی باید با کودک به گونه ای برخورد شود که احساس جبر و خستگی نکند و نباید نماز را برای او به امری کسل کننده و رنج آور تبدیل کنیم. اگر در میان نماز در پی چیزی دوید، اورا سرزنش نکنیم، بلکه پس از نماز با خنده و شادی به او بیاموزیم که این کار، نماز را باطل می کند. همان گونه که در بخش های پیشین گفته شد، سخت گیری حتی برای نوجوان نیز ممکن است زیان بار باشد. از این رو، باید به اندازه توانایی کودک و نوجوان به او تکلیف کنیم.
    امضاء

6. Top | #75

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    1,790
    صلوات
    1228
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    637 در 163
    دریافت
    0
    آپلود
    0

ب _ آمادگی عقیدتی
    پدر و مادر باید برای شکوفایی سرشت مذهبی کودکان، از خردسالی برنامه ریزی کنند و همراه با رشد او، این برنامه های پرورشی نیز رشد تکاملی یابند.
    پدر و مادر و مربیان باید پیش از رسیدن کودکان به سن تکلیف، آنان را در فراگیری احکام و شرایط برپایی نماز یاری کنند و زمانی که در دل
    امضاء

7. Top | #76

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    1,790
    صلوات
    1228
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    637 در 163
    دریافت
    0
    آپلود
    0

ج _ میانه روی
    یکی از سفارش های اسلام، میانه روی در عبادت است. به ویژه در مورد کودک و نوجوان، نماز و دیگر اعمال عبادی برای او نباید خسته کننده شود.
    امام صادق علیه السلام فرمود:
    اِجْتَهَدْتُ فی العِبادهِ وَ اَنَا شابٌ فَقالَ لی ابی یا بُنی دُونَ ما اراک تصنع فَاِنّ لِلّهِ عَزّ و جَلّ اذا اَحَبَّ عبدا رَضِی مِنهُ بِالیَسیرِ (1)
    هنگامی که جوان بودم و در عبادت بسیار می کوشیدم، پدرم به من فرمود: کم تر از این اندازه عبادت کن؛ زیرا هنگامی که خداوند بنده ای را دوست بدارد، با عبادت کم نیز از او راضی می شود.
    افزون بر آن، باید از سرزنش و نکوهش کودکان و نوجوانان در امر عبادت _ به ویژه نماز _ و مقایسه آنان با کودکان دیگر جلوگیری شود. هم چنین نباید نماز خواندن دیگران را به رخ فرزند بکشیم؛ زیرا این امر سبب پیدایش احساس حسادت و خودکم بینی در آنان می شود. گفتنی است در صورت سستی ورزیدن فرزندان در اقامه نماز، باید با آرامش و یادآوری به هنگام، ایشان را به نماز فراخوانیم.

8. Top | #77

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    1,790
    صلوات
    1228
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    637 در 163
    دریافت
    0
    آپلود
    0

3 _ بیان آثار نماز
    اشاره
    از میان شاخص های دین داری در دین اسلام، نماز جایگاه اساسی و ویژه ای دارد و در متون اسلامی نسبت به دیگر واجبات از اهمیت بیش تری برخوردار است. از این رو، برای دل بسته ساختن فرزندان به نماز باید از آیات و روایاتی بهره گیریم که در این باره وارد شده است تا هرچه بیش تر به عبادت گرایش پیدا کنند.
    امام علی علیه السلام می فرماید:
    اَلصَّلوهُ حِصنٌ من سَطَواتِ الشَّیطان. (1)
    نماز، دژی است که انسان را از هجوم شیطان در امان نگاه می دارد.
    و باز فرمود:
    اَلصَّلوهُ حِصنُ الرَّحْمنِ وَ مُدْحَرَهُ الشَّیطانِ. (2)
    نماز، دژ خدای مهربان و وسیله دور کردن شیطان است.
    هم چنین نماز آثار پرورشی فراوانی دارد که به نمونه هایی از آن اشاره می کنیم:
    امضاء

9. Top | #78

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    1,790
    صلوات
    1228
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    637 در 163
    دریافت
    0
    آپلود
    0

الف _ آمرزش گناهان
    و اِنَّها لَتَحُطُّ الذُّنُوبَ حَطَّ الوَرَقِ وَ تُطَّلِقها اِطلاقَ الرّبق وَ شِبَّهِهِا. (3)
    نماز چون ریختن برگ درختان، گناهان را می ریزد و چنان که کسی را از بند بگشایند، گناه کار را آزاد می کند.
    ص:85
    امضاء

10. Top | #79

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    1,790
    صلوات
    1228
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    637 در 163
    دریافت
    0
    آپلود
    0

ب _ پیش گیری از خودبینی
    وَ الصَّلاهَ تَنزیها عَنِ الکِبر. (1)
    نماز، وسیله ای برای پاک شدن از خودبینی است.
    ج _ جلب رحمت پروردگار
    لو یَعلُم المُصلّی ما یَغشاهُ مِن جَلالِ اللّهِ ما سَرَّهُ اَن یُرفَعَ رأسُهُ مِن سُجُوده. (2)
    اگر نمازگزار می دانست که چگونه رحمت او را فرا گرفته است، از سجده سر بر نمی داشت.
    امضاء

11. Top | #80

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    13875
    نوشته
    1,790
    صلوات
    1228
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    637 در 163
    دریافت
    0
    آپلود
    0

د _ نزدیکی به خدا
    امام علی علیه السلام فرموده است:
    تَعاهَدُوا اَمْر اَلصَّلاهِ وَ حافِظُوا عَلَیْها وَ اسْتَکْثِرُوا مِنها وَ تُقَرِّبُوا بِها. (3)
    امر نماز را بر دوش بگیرید و آن را حفظ کنید و بسیار به جای آورید و با آن به خدا نزدیکی جویید.
    هم چنین آن حضرت می فرماید:
    الصَّلاهُ قُربانُ کُلِّ تَقِّی. (4)
    نماز، مایه نزدیکی هر پرهیزکاری است.
    رستگاری خود و فرزندانمان جز با نماز و نزدیکی به خدا، از راه دیگری به دست نمی آید. نزدیکی انسان به خدا؛ یعنی دریافت بخشایش او
    4- کافی، ج 1، ص 265.
    ص:86
    و اطمینان و اعتماد به بخشایش او و ادراک حق. (1)
    اگر بخواهیم فرزندانی منظّم، با ادب، پرکار و رها از ویژگی های زشت پرورش دهیم و سبب افتخار خود، آنان و جامعه اسلامی مان شویم، لازم است آن ها را دل باخته نماز سازیم.
    امام خمینی رحمه الله می فرمود:
    نماز را کوچک حساب نکنید. نماز و سایر احکام برای تربیت شماست، برای هدایت شماست. (2)
    در قرآن، واژه نماز (صلاه) و مشتقاتش، 114 بار به کار رفته و در 15 مورد به آن امر شده است. در کتاب «چهارصد سخن پیرامون نماز» آمده است: «بر خلاف تصور بعضی که نماز را تکرار می دانند، نماز نردبان ترقی است. هرچه با حضور قلب بیش تری خوانده شود، انسان بالاتر می رود». (3)
    استاد مطهری نیز در این باره می نویسد:
    هر اندازه ایمان مذهبی انسان بیش تر باشد، بیش تر به یاد خداوند است و هر اندازه انسان به یاد خداوند باشد، کم تر معصیت می کند. معصیت کردن و نکردن دایر مدار علم و آگاهی نیست، دایر مدار غفلت و تذکر است. به هر اندازه که انسان غافل باشد، خدا را فراموش کرده و بیش تر معصیت می کند و به هر اندازه خداوند بیش تر در نظرش باشد، معصیت کم تری می کند. عبادت برای آن است که انسان زود به زود به یاد خدا بیافتد و یادآوری هرچه بیش تر باشد، انسان بیش تر پای بند اخلاق و
    ص:87
    حقوق خواهد بود. (1)
    با نگاه از این زاویه و توجه به جنبه پرورشی و پاک سازی نماز، یکی از رازهای پافشاری اسلام بر آن و معرفی نماز به عنوان پایه ایمان را می توان بازداشتن جامعه اسلامی از زشتی ها و پاک سازی اخلاقی مسلمانان دانست.
    اِنَّ الصَّلوه تَنهی عَنِ الْفَحشاءِ وَ الْمُنکَرِ. (عنکبوت: 45)
    به درستی که نماز[،انسان را] از کار ناشایست و ناپسند باز می دارد.
    علامه طباطبایی می فرماید:
    نماز شامل ذکر خداوند است و این ذکر، ایمان به وحدانیت خداوند، رسالت پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم و روز جزا را به نمازگزار تلقین می کند و نیز او را وادار می کند که از خدا استعانت بجوید و با روح و بدن خود متوجه او شود. نماز، انسان را از فحشا و منکر باز می دارد. (2)
    به طور کلی باید گفت:
    نماز، رهایی از تنبلی و تن پروری است.
    نماز، رهایی از حواس پرتی و بی توجّهی است.
    نماز، رهایی از نژادپرستی است.
    نماز، رهایی از چاپلوسی است.
    نماز، رهایی از پرستش بت ها است.
    نماز، رهایی از همه ویژگی های زشت و برخورداری از صفات خدایی است.
    نماز، رهایی از گناه و تباهی است.
    نماز، رهایی از زندگی سخت است.
    نماز، رهایی از زندان تن است.
    نماز، رهایی از حصار جهان ماده و منتقل شدن به عالم ملکوت است.
    نماز، رهایی از خود و پیوند با خدا است.
    نماز، رهایی از خشم و سخط پروردگار است.
    نماز، رهایی از سخت جان کندن است.
    نماز، رهایی از عذاب برزخ است.
    نماز، رهایی از کوری روز رستاخیز و عذاب روز حساب است.
    نماز، رهایی از آتش دوزخ و رسیدن به خوشبختی بهشت است. (1)
    4 _ برپایی نماز جماعت
    اشاره
    آیین اسلام از جنبه های اجتماعی مهمی برخوردار است و با توجه به برکات وآثار یگانگی و یکپارچگی، در بسیاری از برنامه های آن بر وجود این جنبه پافشاری شده است. برگزاری نمازهای روزانه واجب به صورت جماعت، یکی از این برنامه هاست که افزون بر جنبه اجتماعی آن، ثواب معنوی فراوانی دارد. رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم درباره اهمیت جماعت فرمود:
    اکنون در پاسخ به این پرسش که «چرا برخی به نماز جماعت نمی روند؟» باید گفت شرکت نکردن افراد در نماز جماعت، دلیل های گوناگونی دارد که به بیش تر آن ها نباید توجه کرد. هرچند شایستگی علمی و اخلاقی پیش نماز، آموزنده بودن محیط مساجد و برخورد شایسته و احترام آمیز با شرکت کنندگان در نماز به ویژه کودکان و نوجوانان، در جذب آنان به این کانون یگانگی و معنویت سهم زیادی خواهد داشت، ولی اگر مربیّان، آموزگاران، پدران و مادران، در این جماعت ها شرکت کنند و در برابر شاگردان و فرزندان به نماز بایستند، الهام بخش خواهد بود. هم چنین مساجد باید در نهایت پاکی، پاکیزگی و زیبایی معنوی بوده و از هرنوع پلیدی به دور باشد. پاکیزگی مساجد به اندازه ای در اسلام اهمیت دارد که پاکیزه ساختن مسجد مایه آمرزش گناه شمرده می شود.
    رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرموده است:
    مَن کَنَسَ الْمَسْجدَ یَومَ الْخَمیسِ لَیلَه الْجُمعهِ فَأخرَجَ مِنهُ التُّرابَ قَدرِ ما نَدری فِی العَیْنِ غَفَر لَهُ. (2)
    هرکس در شب جمعه، مسجد را به اندازه خاکی که ممکن است در چشم برود، جارو کند، خدا گناهش را می آمرزد.
    یادآوری
    1. برای کودک، جانماز و سجاده قشنگ همراه با مهر و تسبیحی زیبا تهیه کنیم.
    2. می توان برای دختربچه ها، چادری زیبا و رنگی و برای پسربچه ها، لباسی ویژه برای نمازخواندن تهیه کرد.
    3. هنگام آموزش قرائت نماز به کودک، با آراستن سخن، آهنگین و دل نشین کردن عبارت های نماز، هرچه بیش تر او را برانگیزانیم.
    4. نعمت ها و عنایت های خداوند و مهر و دل بستگی او را به کودک یادآور سازیم.
    5. هنگام دعوت کودک به نماز، با او به خوشرویی برخورد کنیم.
    6. پس از پایان نماز، با خریدن یک خوراکی یا بوسیدن و رفتارهایی این چنین، سپاس گزاری خود را به کودک نشان دهیم.
    7. از ادبیات و شعرهای قشنگ و سرودهای زیبا برای نماز استفاده کنیم. همه این کارها برای نوجوانان می تواند به صورت دیگری نیز انجام شود، مانند: تهیه کتاب های جذّاب درباره آموزش نماز، اهدای وسایل مورد نیاز پس از انجام نماز و... .
    5 _ بهره گیری از قصه و شعر در مورد نماز
    اشاره
    موضوع نماز در قالب شعر و داستان، موضوعی ابتکاری است که استفاده از آن می تواند سبب دل بستگی و کشش بیش تر کودک به سوی نماز شود.
    ص:91
    شعر نماز ویژه کودکان پیش دبستانی
    اشاره
    شده باز وقت نمازموسم راز و نیاز
    مرغ دل کرده، باز
    به هوایش پرواز
    وقت نماز
    سر زد سپیده
    از بام مهتاب
    وقت نماز است
    برخیز از خواب
    مثل شکوفه
    خوشبو و زیبا
    گلخنده وا کن
    بر روی لب ها
    بشنو صدای
    خوب اذان را
    وقت نماز و
    صبح است و حالا
    بعد از وضویت
    سجاده بگشا
    چون شاخه گل
    برخیز ازجا (1)
    ای دختر مسلمان
    نازنین با ایمان
    باید وضو بگیری
    در چشمه های قرآن
    وقتی نماز می خوانی
    مثل نخل ها خوشبویی
    با خدای مهربان
    از خوبی ها می گویی
    خدا تو را دوست دارد
    اگر نماز بخوانی
    هر صبح و ظهر و هر شب
    تکلیف خود بدانی
    مثل خورشید می تابی
    در آسمان آبی
    وقتی نماز می خوانی
    زیباتر از مهتابی (1)
    من کودکی شادابم
    در پاکی مثل آبم
    در زندگی می تابم
    وقتی نماز می خوانم
    من در کنار بابا
    بر لب هایم می خواند
    پرستوی شادی ها
    الله اکبر گفتن
    چه قدر شیرین و زیباست
    لا اله الا الله
    حرف پیامبر ماست (1)
    پیامبرگرامی اسلام نیز در نهایت احسان و بردباری، نماز را برای کودک، شیرین و خواستنی می کرد، چنان که لیث بن سعد می گوید: «روزی پیامبر نماز جماعت می خواند و جمعی به او اقتدا کرده بودند. حسین علیه السلام که کودکی بیش نبود، آن جا نشسته بود. هنگامی که رسول خدا به سجده رفت، آمد و بر پشت پیامبر سوار شد. آن گاه پاهای خود را حرکت داد و گفت: «حَلْ.. حَلْ» (شتر را با تکرار این واژه می رانند). هنگامی که رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم می خواست سر از سجده بردارد، حسین را
    مردی یهودی چون این صحنه را دید، به عنوان اعتراض نزد رسول خدا آمد و گفت: ای محمد! شما با کودکان رفتاری می کنید که ما این گونه رفتار نمی کنیم. پیامبر فرمود: اگر شما هم به خدا و رسول او ایمان داشته باشید، به کودکان خود مهربانی می ورزید و با مهر و نوازش با آنان رفتار می کنید. یهودی تحت تأثیر این پرورش اسلامی و بلندنظری پیامبر، شیفته اسلام شد و همان دم مسلمان گردید». (1)
    6 _ آسان گیری
    در سال های نخست به ویژه دوران خردسالی باید با کودک به گونه ای برخورد شود که احساس جبر و خستگی نکند و نباید نماز را برای او به امری کسل کننده و رنج آور تبدیل کنیم. اگر در میان نماز در پی چیزی دوید، اورا سرزنش نکنیم، بلکه پس از نماز با خنده و شادی به او بیاموزیم که این کار، نماز را باطل می کند. همان گونه که در بخش های پیشین گفته شد، سخت گیری حتی برای نوجوان نیز ممکن است زیان بار باشد. از این رو، باید به اندازه توانایی کودک و نوجوان به او تکلیف کنیم.
    امضاء

صفحه 8 از 12 نخستنخست ... 456789101112 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع