نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: چند نکته از آیات جزء ۱۷ قرآن کریم

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیرارشد انجمن فن آوری و انجمن دفاع مقدس
    شماره عضویت
    8676
    نوشته
    25,468
    صلوات
    71109
    دلنوشته
    439
    ازطرف مرحوم پدرم:خدابیامرزدشان "الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍوَآلِ مُحَمَّدٍوعَجّل فَرَجَهم
    مورد تشکر
    19,232 در 11,585
    وبلاگ
    37
    دریافت
    0
    آپلود
    0

book چند نکته از آیات جزء ۱۷ قرآن کریم

۱- آیه اول از سوره انبیاء : حساب رسی مردم در روز قیامت نزدیک است و آنها از این حسابرسی غفلت داشته و از آن رویگردان هستند .
    غفلت دو گونه است غفلتی که بعد از توجه دادن هشیاری ایجاد میشود و غفلتی که با توجه دادن هم هشیاری ایجاد نمیشود اینجا مراد غفلت دوم است که موجب رویگردانی و انکار
    می گردد
    ۲- آیه ۶۳ از سوره انبیاء : حضرت ابراهیم وقتی بتها را شکست و تبر را بر دوش بت بزرگ قرار داد در مقابل سوال مشرکان که آیا تو بتها را شکستی گفت بلکه بزرگشان این کار را کرده باشد از او سوال کنید اگر حرف میزنند . ابراهیم مرتکب دروغ نشد زیرا:
    -ابراهیم نگفت من انجام ندادم گفت شاید بزرگشان این کار را کرده شاید هم من کرده باشم
    -منظور از کبیر خدا بوده یعنی بزرگ بتها که خدا می باشد این کار را کرده است.
    -مشروط حرف زده گفته اگر بتها حرف میزنند از اونها سوال کنید .
    -اگر شواهد دروغ بودن حرف نزد شنونده موجود باشد حرف دروغ محسوب نمیشود بسیار آشکار بود که بتها حرف نمیزنند لذا ابراهیم میخواست با این کار مردم را بیدار کند.
    ۳- آیه ۸۷ از سوره انبیاء: حضرت یونس بعد از نفرین برای قومش بدلیل ایمان نیاوردن درخواست عذاب کرد و برای گرفتار عذاب نشدن فرار کرد و در یک کشتی با قرعه به دریا افکنده و در شکم ماهی قرار گرفت این آیه جریان نجات او را بیان میکند.
    - یونس گفت : سبحانک یعنی گرفتاری من از توی خدا نیست انی کنت من الظالمین از من است که درباره خود ستم کردم.
    -خدا هم دعای او را استجابت کرد و نجات یافت و هم به مومنان گفت که اینگونه آنها را نجات میدهد . این آیه و آیه بعدی به ذکر یونسیه معروف است که از زیباترین و موثرترین اذکار قرآنی معرفی شده است .
    - در اهمیت تسبیح و سبحان گفتن یونس همین بس که در آیات ۱۴۳ و ۱۴۴ صافات میگوید اگر یونس از مسبحین نبود او را تا قیامت در شکم ماهی زنده نگه میداشتیم.
    امضاء

2.  

3. Top | #2

عنوان کاربر
    مدیرارشد انجمن فن آوری و انجمن دفاع مقدس
    شماره عضویت
    8676
    نوشته
    25,468
    صلوات
    71109
    دلنوشته
    439
    ازطرف مرحوم پدرم:خدابیامرزدشان "الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍوَآلِ مُحَمَّدٍوعَجّل فَرَجَهم
    مورد تشکر
    19,232 در 11,585
    وبلاگ
    37
    دریافت
    0
    آپلود
    0

هر روز چند برگزیده معرفتی تقدیم شما

نکات برگزیده ای از جزء۱۹
    آیه ۲۷ تا ۳۰ سوره فرقان
    ۱- آدم ظالم از پشیمانی هر دو دست خود را گاز میگیرد و دو حسرت و ای کاش میگوید:
    - ای کاش با پیامبر راه دیگری را انتخاب نمیکردم.
    - ایکاش فلانی را دوست نمی گرفتم
    و خودش دلیل این حسرت را بیان میکند:
    - چرا که دوست من بعد از آمدن قرآن و راهنما گمراه کرد.
    و بعد خدا میفرماید شیطان که همان دوست گمراه کننده است خذول است:
    - خذول دوست و همراهی را میگویند که وسط راه انسان را رها میکند. اصطلاحا رفیق نیمه راه
    - این پشیمانی بارزترین دلیل بر این است که انسان بر اعمال خود اختیار داشته و مسئول است.
    - هیچ چیزی مانند دوست و رفیق و همراه نمیتواند در سرنوشت بد و خوب انسان موثر باشد .
    - طبق آیات و روایات بهترین رفیق خداوند معرفی شده است .
    - شکایت پیامبر نزد خداوند از مهجور ماندن قرآن نشان میدهد که قرآن نیز رفیقی است که انسان را به سعادت میرساند.
    آیات ۶۳ تا ۷۷ سوره فرقان

در این آیات ۱۶ صفت از عباد الرحمن و بندگان خدا بیان میشود که به چند صفت مهم اشاره می شود :
    ۱- راه رفتن بدون تکبر ( هونا) و راه رفتن کنایه از روش زندگی است یعنی در تمام زندگی با تواضع و فروتنی رفتار میکنند.
    ۲- در طول روز وقتی مورد خطاب آدمهای جاهل قرار میگیرند مقابله به مثل نمیکنند بلکه پاسخ زبانی و عملی را با سلام و آرامش و شایسته از خود نشان میدهند.
    ۳- اما همین بندگان شب که میشود برای خدا به خاک افتاده و سجده کرده و نماز میخوانند.
    ۴- این بندگان خدا هنگام انفاق اسراف نمیکنند نه زیاده روی و نه کم گذاشتن بلکه حد وسط و اعتدال را رعایت میکنند.
    ۵- قتل و زنا نمیکنند.
    ۶- در مجالس گناه حضور پیدا نمی کنند.
    ۷- و هنگامی که به لغو و بیهوده برخورد می کنند با کرامت و بزرگواری از آن عبور میکنند .
    امضاء

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع