صفحه 6 از 7 نخستنخست ... 234567 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 51 تا 60 , از مجموع 66

موضوع: آشنایی با زندگانی امام هادی علیه السلام

جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید    محبوب کن - فیس نما
  1. Top | #51

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    9,343
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    تقدیم به روح پاک و ملکوتی خانم فاطمه زهرا مرضیه سلام الله علیها
    مورد تشکر
    10,699 در 2,848
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

یکی از زنان خواننده، کنیزکان خود را قبل از خلافت متوکل نزد او می فرستاد تا هنگام شرابخواری برای او بخوانند و خنیاگری کنند. متوکل بعد از به خلافت رسیدن، پیکی نزد آن زن فرستاد تا خواننده ای را برای سرگرمی به دربار بفرستد ولی خبر آوردند که آن زن به سفر رفته است. او که به زیارت کربلا رفته بود از قضیه با

1- . سیرهپیشوایان ص 588به نقل ازابوالفرجاصفهانی،مقاتلال طالبیین، ص395.

2- . سیرهپیشوایان، ص 588.

3- . علاوهبر زندگانیامام علیالهادی علیه السلام، ص 340، بهقضیه خرابیقبور خلفایعباسی، منتهی الآمالص 1093، نیز اشارهکرده است.

ص: 63

خبر شد و فوراً خود را به بغداد رساند و یکی از کنیزکان را که مورد توجه متوکل بود، نزدش فرستاد. خلیفه از کنیز پرسید: کجا بودید؟ و او پاسخ داد: بانویم به حج رفته و ما را با خود بُرده بود. متوکل از اینکه درماه شعبان کسی قصد حج کند، شگفت زده پرسید: در ماه شعبان قصد کجا کرده بودید؟ کنیزک پاسخ داد: قصد زیارت قبر امام حسین کرده بودیم. متوکل از شنیدن این کلام، خشمناک شد که کار قبر حسین علیه السلام به جایی رسیده که زیارت او را حج می گویند. این پاسخ کمر متوکل را شکست و کاسه ی صبرش را لبریز کرد و با خشم و کینه دستور داد که ارباب کنیزک را زندانی و همه ی اموالش را مصادره کنند.(1)
    امضاء

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #52

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    9,343
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    10,699 در 2,848
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

متوکل به کارگران گفت که قبر امام را ویران سازند. کارگران مسلمان از انجام خواسته ی او و بی حُرمتی به بارگاه حضرت، به شدّت خودداری کردند، ناچار متوکل از یهودیان که در رأس آنها شخصی یهودی الاصل بنام «دیزج» بود خواست تا این کار را بکنند و آنان هم اطاعت کردند و در سال 237 ه(2) قبر امام و هرچه اطراف آن بود را ویران کرده و حدود دویست جریب پیرامون آن را شخم زده و آب را بر آن رها کردند،(3) ولی آب گرداگرد محل قبر امام، متوقف شد و آنجا همچنان خشک باقی ماند. از مرقد امام بوی خوشی متصاعد گشت که مردم مانند آن را

1- .زندگانی امامعلی الهادی علیه السلام ص 340 بهنقل ازالحدائقالناضره (نسخهخطی) و تتمهالمنتهی باتحقیق باقریبیدهندی، ص 2538.

2- .زندگانی امامعلی الهادی علیه السلام، ص 341 بهنقل از اخبارالدول، ص 359.

3- .زندگانی امامعلی الهادی علیه السلام ص 341 بهنقل از مقاتلالطالبیین، ص598 و تتمهالمنتهی باتحقیق باقریبیدهندی، ص 2539.

ص: 64

هرگز نبوییده بودند.(1) آری این عطر شرف و کرامت انسانی بود که فضا را معطر می ساخت از آن پس آن زمینی که ضریح حضرت در آن است و خشک مانده بود را «حائر» نامیدند.(2)
    امضاء

4. Top | #53

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    9,343
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    10,699 در 2,848
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

متوکل رسماً زیارت امام حسین علیه السلام را ممنوع کرد و در اطراف مرقد مطهر، پاسگاه ها و مراکز نگهبانی ایجاد نمود تا از زیارت مرقد شریف جلوگیری کند، او از زائران مالیاتهای سنگین اخذ می کرد آنان را تعقیب می کرد و مجازاتهای هولناکی می نمود، ولی شیعیان و دوستداران سرور شهیدان درهیچ شرایطی از زیارت آن تربت پاک دست برنداشتند و انواع مخاطرات و صدمات و شکنجه ها را تحمل می کردند و از جان و مال خود می گذشتند و به زیارت می رفتند.(3) متوکل می خواست قبر مطهر را به طور کلی محو کند و اثری از آثار آن را باقی نگذارد ولی شیعیان آن حضرت با قرار دادن علائمی سعی می کردند تا محل قبر مطهر ایشان گُم نشود،(4) و با کمک همین علائم بود که پس از قتل متوکل، دوباره شیعیان با
    2- . چونحائر به معنایسرگشته وسرگردان است،و همانطور کهدر کتاب زندگانیامام علیالهادی علیه السلام ص 341 به نقل ازلغتنامه یدهخدا در ذیلواژه ی «حائر»ذکر شده، آبدر این زمینسرگشته و حیرانشد و زمینی کهقبر مطهر درآن بود، خشکماند.
    3- .برگرفته اززندگانی امامعلی الهادی علیه السلام ص 343.
    4- . براینمونه در حدیثاست که محمدبن حسیناشنانی ورفیقش درزیارتمخفیانه وشبانه خود، درچند موضع از اطرافقبر مطهر،علاماتی را درزیرزمین نصب کردندو بعد ازهلاکت متوکل،با بیرونآوردن آنعلائمتوانستند محلقبر مطهر راشناسایی کنندو آن رابازسازینمایند. «برگرفتهاز تتمهالمنتهی باترجمه باقریبیدهندی،قسمت ایاممتوکل، ص 2539».
    ص: 65
    امضاء

5. Top | #54

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    9,343
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    10,699 در 2,848
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

همکاری علویان توانستند قبر آن حضرت را بازسازی کنند.(1)
    بله همانطور که در اخبار غیبیه از امیرالمؤمنین و حضرت زینت علیهماالسلام اشاره شده نور خدا خاموش نخواهد شد و هرچند که سلاطین جور و ظلم در محو آثار آن سعی و کوشش کنند، ظهورش بیشتر می گردد و مردم پیوسته از اطراف و اکناف به قصد زیارت آن قبر شریف خواهند آمد.(2)ولی همانطور که قرآن کریم فرموده: «وَمَا تُغْنِی الآیَاتُ وَالنُّذُرُ عَن قَوْمٍ لا یُؤْمِنُونَ»(3) یعنی «نشانه ها و هشدارها، گروهی را که ایمان نمی آورند سود نمی بخشد» در تتمه المنتهی نقل شده که با وجود اعجازهای گوناگون که در هنگام تخریب قبر مطهر امام حسین علیه السلام مشاهده شد، مانند اینکه وقتی خواستند قبر مطهر را به آب ببندد، آب بر آن مرقد شریف جاری نمی شد و یا گاهی گاوهایی که به جهت شخم و شیار زدن بسته بودند، پیش نمی رفتند و گاهی قبر مطهر در بین زمین و آسمان معلق می شد و گاهی تیرهای غیبی به عمله و بیل داران می رسید،(4) ولی متوکل و مأموران او ایمان نمی آوردند و با لجاجت سعی می کردند باز هم قبر مطهر را خراب کرده و آثار آن را هم محو نمایند.
    امضاء

6. Top | #55

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    9,343
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    10,699 در 2,848
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

وقتی متوکل با قبر امام شیعیان این کارها را می کند، حال تصور کنید که با امام هادی علیه السلام که امام حیّ در زمان او بوده و احتمال قیام مسلّحانه ی ایشان را می داده، چه کرده؟! او چون با وجود امام هادی علیه السلام حکومت خود را در خطر می دید، همواره
    4- . بااستفاده ازتتمه المنتهیبا تحقیقباقریبیدهندی ص 2541 و 2542.
    ص: 66
    در صدد آن بود تا شخصیت امام را خُرد کند و مانع گسترش آوازه ی حضرت گردد تا به خیال خود مردم را از اطراف امام پراکنده کند، لذا درباره ی ایشان ظلم و ستم را به اوج خود رسانید و سعی می کرد حضرت را به حد طاقت فرسایی در تنگنا و سختی قرار دهد. یکی از ترفندهای او در این رابطه، آن بود که به بهانه ی اکرام او اعزاز وزیر خود فتح بن خاقان و در واقع به قصد تحقیر امام، در روز بسیار گرمی در ملاء عام دستور داد تمامی سران و صاحب منصبان کشوری و لشکری، از جمله امام، در پیشاپیش خلیفه و فتح بن خاقان که سواره بودند، پیاده حرکت کنند.
    امضاء

7. Top | #56

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    9,343
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    10,699 در 2,848
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

این پیاده رفتن در آن گرمای طاقت فرسا کار خود را کرد و امام که خیس عرق شده بود، به مشقّت و سختی افتاد. زرافه، حاجب(1) متوکل وقتی امام را در آن وضع دید، نزدیک حضرت رفت و گفت: ای آقای من! این ناراحتی شما و ستمی که از این ستمگر می بیند برای من بسیار دشوار است. حضرت فرمودند: غرض اینها استخفاف من است ولی ارزش من نزد خدا کمتر از شتر صالح نیست. زرافه می گوید: وقتی به خانه برگشتم این جریان را به معلم فرزندم که شیعه بود گفتم. او گفت: تو را به خدا سوگند می دهم آیا این سخن را از امام شنیدی؟ گفتم: آری. گفت: بدان که متوکل بیش از سه روز حکومت نخواهد کرد و هلاک می شود، متوجه خود باش، دارایی خود را در جایی امن نگهداری کن تا قضیه ی او آسیبی به تو نرساند. گفتم: تو از کجا فهمیدی؟ گفت: خداوند در داستان ناقه صالح فرموده است: «تَمَتَّعُواْ فِی دَارِکُمْ ثَلاَثَهَ أَیَّامٍ»(2) یعنی «سه روز از زندگی در خانه هایتان
    بهره مند شوید» (پس از آن عذاب الهی شما را نابود خواهد کرد). و سخن امام خلاف ندارد.

امضاء

8. Top | #57

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    9,343
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    10,699 در 2,848
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

زرافه می گوید: من از گفته اش ناراحت شدم و به او دشنام دادم و او را از خانه ام بیرون کردم. وقتی او بیرون رفت با خودم فکر کردم که شاید این سخن راست باشد، اگر احتیاط کنم زیانی به من نمی رسد. پس اموال خود را جمع کردم و نزد دوستانم به امانت گذاشتم و منتظر گذشتن سه روز شدم. چون روز سوم شد متوکل هلاک شد و من بر اثر این کرامت به امامت آن حضرت اعتقاد پیدا کردم و هدایت شدم و به خدمت آن حضرت رفتم و جریان معلم فرزندم را گفتم. ایشان فرمودند: معلم راست گفته، من در آن روز دعائی کردم و حق تعالی دعای مرا مستجاب گردانید.(1) (دعائی که مظلوم، از ستم ظالم می خواند.)(2)
    امضاء

9. Top | #58

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    9,343
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    10,699 در 2,848
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

بله سرانجام متوکل شبی در کاخ حکومت در حالیکه در بزم شراب به مستی فرو رفته بود، با نقشه ی قبلی فرزندش «منتصر» و با همکاری ترکان، به همراه وزیرش «فتح بن خاقان» کشته شد. درباره ی علت کشته شدن او به دست فرزندش گفته شده که: متوکل دشمن سرسخت آل ابوطالب بود و مخصوصاً کینه ی شدیدی از علی علیه السلام در دل داشت و رسماً زیارت مرقد امیرالمؤمنین علیه السلام را ممنوع کرده بود و به ایشان جسارت می کرد و علناً انزجار و نفرت خود را از فرزندان علی علیه السلام و
    2- .روایت بههمراه دعایمذکور در کتابپرسش هایمردم وپاسخهای امامهادی علیه السلام ص 103 123 به نقلاز مهجالدعوات ص 58 وبحارالانوارج 50 ص 192 آمده است.«اللهم انّی وفلان بن فلانعبدان منعبیدکنواصینابیدک...».
    ص: 68
    علویان اظهار می کرد.(1)
    امضاء

10. Top | #59

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    9,343
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    10,699 در 2,848
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

متوکل ندیمی بنام «عباده مخنَّث» داشت که طبق معمول در یکی از روزها در مجلس متوکل، متکایی روی شکم خود، زیر لباسش بست و سر خود را که موهایش ریخته بود، برهنه کرد و در برابر متوکل به رقص پرداخت و آوازه خوانان، همصدا چنین خواندند: «این مرد طاسِ شکم گنده آمده تا خلیفه ی مسلمانان شود» و مقصودشان از این جمله علی علیه السلام بود. متوکل نیز مثل همیشه شراب می خورد و خنده ی مستانه سرمی داد. منتصر هم در آن مجلس حاضر بود (او که بر خلاف پدر به امیرالمؤمنین علیه السلام و علویان میل و علاقه ی شدیدی داشت)(2) از دیدن این منظره ناراحت شد و با اشاره، عباده را تهدید کرد.
    عباده از ترس ساکت شد. متوکل پرسید: چه شده؟ عباده برخاست و علت را بیان کرد. در این هنگام منتصر بپاخاست و گفت: ای امیرالمؤمنین! آن کسی که این شخص ادای او را درمی آورد و مردم می خندند، پسر عموی تو، و بزرگ خاندان تو است و مایه ی افتخار تو محسوب می شود،اگر خود می خواهی گوشت او را بخوری بخور، ولی اجازه نده این سگ و امثال او، از آن بخورند. متوکل او را مسخره کرد و به او ناسزا گفت.(3)
    به دنبال این قضیه بود که منتصر با همکاری تُرکان، نقشه ی قتل پدر را کشید(4) و
    4- .زندگانی امامعلی الهادی علیه السلام ص 307قسمت هلاکتمتوکل.
    ص: 69
    امضاء

11. Top | #60

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    9,343
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    10,699 در 2,848
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

و بالاخره در شب چهارشنبه، سوم یا چهارم شوال سال 247، که متوکل با ندیمان، در قصر خود مشغول شرابخواری بود و در حالت مستی به سر می برد، تُرکان به سرپرستی «باغر ترک» داخل قصر شدند و ندیمان را مرخص کردند، همگی بیرون رفتند مگر فتح بن خاقان(2) که نزد متوکل ماند. آنگاه غلامانی که آماده کشتن متوکل بودند با شمشیرهای برهنه داخل شدند و بر متوکل حمله کردند، دراین هنگام فتح بن خاقان وحشت زده فریاد کشید: «وای بر شما امیرالمؤمنین را می خواهید بکشید؟!» و خود را بر روی متوکل افکند و سپر بلای او گشت، ولی این کار نه برای او و نه برای متوکل سودی نداشت و مهاجمان هر دو را با شمشیر پاره پاره کردند، بطوریکه برخی مورخین گفتند گوشت تن آن دو از یکدیگر قابل تشخیص نبود و هر دو با هم دفن شدند و بدین ترتیب یکی از سرسخت ترین دشمنان اهل بیت علیهم السلام در سه ساعت گذشته از شب به درک واصل گشت.
    امضاء

صفحه 6 از 7 نخستنخست ... 234567 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)