صفحه 8 از 15 نخستنخست ... 456789101112 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 71 تا 80 , از مجموع 147

موضوع: برگی از آسمان * شرحى بر توقيعات حضرت مهدى (عج) *

1. Top | #71

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    13836
    نوشته
    1,147
    صلوات
    300
    دلنوشته
    2
    مولای منتظران امامت مبارک باد
    مورد تشکر
    556 در 180
    دریافت
    0
    آپلود
    0

فصل سيزدهم : بر تو باد صبر كردن

خداوند متعال مردم صابر و شكيبا را در قرآن كريم به اوصاف عديده ستوده و تعريف فرموده و مكررا از صبر ياد كرده و بسيارى از نيكى ها و درجات را بدان نسبت داده و آنها را نتيجه صبر شمرده .
    الله تعالى و جعلنا هم ائمة يهدون بامرنا لما صبروا(189)آنان را پيشوايانى قرار داده ايم كه هموار0 در برابر ناروائى ها شكيبايند و صابرند و مردم را به راه ما و دستورات ما رهبرى مى كنند ايضاو لنجزين الذين صبروا اجرهم باحسن ما كانوا يعملون (190)ما كسانى را كه در راه اطاعت فرمانمان (به خصوص ايستادگى در برابر سوگندها و عهدها) صبر و استقامت مى كنند به بهترين اعمالشان پاداش خواهيم داد. ايضااولئك يوتون اجرهم مرتين بما صبروا(191)آنها كسانى هستند كه اجر و پاداششان را بخاطر صبر و شكيبائيشان دوبار دريافت مى دارند.
    الله تعالى :بلى تصبروا و تتقوا و ياتوكم من فورهم هذا يمددكم ربكم بخمسة الاف من الملائكة مسومين (192)آرى امروز هم اگر استقامت بخرج دهيد و صبر كنيد و به استقبال سپاه قريش بشتابيد و تقوا و پرهيزكارى را پيشه كنيد و مانند روز گذشته با فرمان پيغمبر مخالفت ننمائيد اگر در اين حال مشركان به سرعت بسوى شما برگردند خداوند بوسيله پنج هزار نفر از فرشتگان كه همگى داراى نشانه هاى مخصوص هستند شما را يارى خواهد كرد اين آيه مباركه اشاره به جنگ بدر است كه پنج هزار فرشته با عمامه هاى سفيد براى يارى مسلمانان آمدند حضرت صادق عليه السلام فرمود فرشتگان كه روز بدر براى كمك مسلمانان آمدند پس از آن به آسمان صعود نكردند و همچنان صعود نمى كنند تا صاحب امر را يارى نمايند.(193)
    سيد بن طاوس رضى الله عنه روايت كرده است كه چون حضرت اميرالمؤ منين از جنگ احد مراجعت نمود هشتاد جراحت ببدن مبارك آن حضرت رسيده بود كه فتيله داخل آنها مى شد پس حضرت رسول به ديدن آن حضرت آمد و با آن حال بر روى نطعى خوابيده بود چون او را ديد گريست و فرمود كسى كه در راه خدا اين طعب بكشد بر خدا لازم است كه ثواب جزيل بى نهايت او را كرامت فرمايد پس حضرت امير گريست و فرمود خدا را شكر مى كنم كه از تو پشت نگردانيدم و نگريختم و ليكن محزونم كه چرا به سعادت شهادت نرسيدم حضرت رسول صلى الله عليه و آله فرمود انشاء الله بعد از اين به شهادت فائز خواهى گرديد پس حضرت رسول صلى الله عليه و آله فرمود ابوسفيان عده اى به نبرد ما فرستاده است به تهديد و وعيد؛ و گفته است وعده ما و شما در حمراءالاسد است . حضرت امير عليه السلام فرمود پدر و مادرم فداى تو باد يا رسول الله از خدمت تو نميمانم و سبقت مى گيرم به اين جنگ هر چند بايد كه مرا بر روى دست بگيرند و ببرند پس حق تعالى اين آيه را در شاءن حضرت فرستاد:
    و كاين من نبى قاتل معه ربيون كثير فما وهنوا لما اصابهم فى سبيل الله و ما ضعفوا و ما استكانوا و الله يحب الصابرين برين (194)و چه بسيار پيامبرانى كه مردان الهى فراوانى به همراه آنها جنگ كردند آنها هيچ گاه در برابر آنچه در راه خدا به آنها مى رسيد سست نشدند و ناتوان نگرديدند و تن به تسليم ندادند و خداوند صبر و استقامت كنندگان را دوست دارد.(195)

امضاء

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #72

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    13836
    نوشته
    1,147
    صلوات
    300
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    556 در 180
    دریافت
    0
    آپلود
    0

در كتاب معالم العبر از حلبى از حضرت صادق عليه السلام ماءثور است كه خداوند متعال به داود سلام الله عليه وحى فرستاد به درستى كه خلاده دختر اويس را به بهشت بشارت بده و او را آگاه كن كه در بهشت با تو پيوسته و زوجه خواهد بود حضرت داود عليه السلام بسراى او راه گرفت و در بروى بكوفت خلاده بيرون شد و عرض آيا درباره من آيتى و حكمى نازل شده است فرمود آرى عرض كرد آن چيست حضرت داود فرمود يزدان ودود و خداوند متعال بسوى من وحى نمود و خبر به من داده كه تو در بهشت قرينه و دقيق من باشى و اينكه تو را به بهشت بشارت دهم (خانم ) خلاده عرض كرد آيا تواند بود كه اسم ديگرى بامن توافق كرده باشد فرمود مقصود تو باشى عرض كرد اى پيغمبر خدا من ترا تكذيب نمى كنم و سوگند به خداى در نفس خود اين توصيف كه فرمودى آشنا نيستم حضرت داود فرمود مرا از ضمير و سريرت خود بازگوى (يعنى ببينم صاحب چه عملى و چه عمل صالحه انجام دادى كه مستحق بهشت شدى با من ) عرض كرد اما اين را به تو خبر مى دهم كه هرگز دردى و المى هر چه خواهد باشد مرا در نيافته و زيانى و خسرانى در حاجت و رنجى از گرسنگى بهر طور كه خواهد شد بر من چنگ نيانداخته جز اينكه بر آن صبر و شكيبائى گرفته ام و از حضرت يزدان كشف آن ضر و دفع آن بليت را مسئلت ننموده ام تا خداوند به فضل خود به عافيت تبديل داده و به وسعت محول ساخته و من بدلى براى آن طلب نكرده ام و شكر و حمد خداى را بر آن بگذاشته ام حضرت داود پيغمبر عليه السلام فرمود، به همين صبر و شكيبايى و رضاى به قضاى الهى و شكرگزارى رسيدى به آنجا كه رسيد آنگاه حضرت امام صادق عليه السلام فرمود اين است آن دين و كيش و آئين خداوندى كه براى صالحان پسنديده مى دارد.(196)

امضاء

4. Top | #73

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    13836
    نوشته
    1,147
    صلوات
    300
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    556 در 180
    دریافت
    0
    آپلود
    0

صبر عبارت است از ثبات و اطمينان نفس و مضطرب و پريشان نگشتن آن در بلايا و مصائب و شدائد. در اين باره آياتى از قرآن مجيد دارد كه خداوند متعال امر مى كند انسان را به صبر كردن (197)
    1.واصبر على ما يقولون و اهجرهم هجرا جميلاو در برابر آنچه آنها (دشمنان ) مى گويند شكيبا باش و بطرزى شايسته از آنها دورى نما مرحوم طبرسى در مجمع البيان در ذيل آيه شريفه مى گويد:و فى هذا دلالة على وجوب البصر على الاذى لمن يدعو الدين و المعاشرة باحسن الاخلاق و استعمال الرفق ليكونوا اقرب الى الاجابة اين آيه دلالت مى كند كه مبلغين اسلام و دعوت كنندگان بسوى قرآن بايد در مقابل ناملايمات شكيبايى پيشه كنند و با حسن خلق و مدارا با مردم معاشرت نمايند تا سخنان آنها زودتر پذيرفته شود.(198)
    2.و ان عاقبتم فعاقبوا بمثل ما عوقبتم به و لئن صبرتم لهو خير الصابرين و هر گاه خواستيد مجازات كنيد تنها به مقدارى كه به شما تعدى شده كيفر دهيد و اگر شكيبايى پيشه كنيد اين كار براى شكيبايان بهتر است در بعضى از روايات مى خوانيم كه اين آيه در جنگ احد نازل شده هنگامى كه پيامبر صلى الله عليه و آله وضع دردناك شهادت عمويش ‍ حضرت حمزه بن عبدالمطلب را ديد (كه دشمن بكشتن او قناعت نكرده بلكه سينه و پهلوى او را با قساوت عجيبى دريده و كبد و قلب او را بيرون آورده است و گوش و بينى او را قطع نموده بسيار منقلب شد و فرمود:اللهم لك الحمد و اليك المشتكى و انت المستعان على ما ارى خدايا حمد از آن توست و شكايت بتو مى آورم و تو در برابر آنچه مى بينم يار و مددكار مايى . سپس فرمود: لئن ظفرت لامثلن لامثلن اگر من بر آنها چيره شوم آنها را مثله مى كنم آنها را مثله مى كنم (طبق روايت ديگر فرمود هفتاد نفر آنها را مثله خواهم كرد) و در اين هنگام آيه نازل شد:و ان عاقبتم فعاقبوا بمثل ما عوقبتم به الخ بلافاصله پيامبر صلى الله عليه و آله عرض كرد اصبر اصبر خدايا صبر مى كنم خدايا صبر مى كنم (199).اصبرو ما صبرك الا بالله و لاتحزن عليهم و لاتك و ضيق مما يمكرون شكيبايى پيشه كن و اين شكيبايى تو جز براى خدا و به توفيق پروردگار نمى تواند باشد بر آنها اندوهگين مباش از توطئه هاى آنها نگران مباش و محدود نشو و در تنگناى قرار مگير.ان الله مع الذين اتقوا و الذين هم محسنون خداوند با كسانى است كه تقوى پيشه مى كنند و كسانى كه نيكوكارند.(200)
    پيغمبر اسلام صلى الله عليه و آله در جنگ بدر گاهى از مقر فرماندهى پايين مى آمد مسلمانان را براى نبرد در راه خدا و حمله بر دشمن تحريك و تحريص مى نمود يك بار آمد در ميان مسلمانان با صداى بلند فرمود:و الذى نفس محمد ببد لاتقاتلهم اليوم رجل فيقتل صابرا محتسبا مقبلا غير مدبر الا دخله الله الجنه فرمود بخدايى كه جان محمد در دست او است هر كس امروز با بردبارى نبرد كند نبرد او براى رضاى خدا باشد و در راه خدا كشته شود خداوند او را وارد بهشت مى كند سخنان فرمانده كل قوا نبى اكرم صلى الله عليه و آله آنچنان تاءثير مى كرد كه برخى براى اينكه زودتر شهيد شوند زره از تن كنده و مشغول جنگ مى شدند.(201)

امضاء

5. Top | #74

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    13836
    نوشته
    1,147
    صلوات
    300
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    556 در 180
    دریافت
    0
    آپلود
    0

حضرت امام سجاد عليه السلام فرمود روز عاشوراء كه درگيرى شدت يافت و آتش جنگ پيوسته فروزانتر مى شد امام حسين عليه السلام اصحاب بزرگوار و با ايمان خود مخاطب ساخت و با آنان چنين فرمودصبرا بنى اكرم فما الموت الا قنطرة تعبر بكم عن البوس و الضراء الى الجنان الواسعة و النعيم الدائمه فايكم يكره ان يقتل من سبحن الى قصراى اولاد كرام و بزرگوار و اى فرزندان رشيد اسلام شكيبا و صابر باشيد كه مرگ براى شما همانند پلى است كه از محيط رنج و زحمت عبورتان مى دهد و به بهشت وسيع و نعمتهاى جاودان مى رساند كداميك از شما بى ميل و ناراضى است كه از تنگناى زندان به كاخ مرفهى منتقل گردد(202).عن النبى صلى الله عليه و آله انه سئل من اصحابه و ما انتم فقالوا مؤ منون فقال ما علامة فقالوا نصبر على البلاء و نشكر عند الرخاء و ترضى بمواقع القضا فقال مؤ منون و رب الكعبه از حضرت رسول خدا صلى الله عليه و آله روايت شده كه آن بزرگوار از طائفه (جماعتى ) از اصحاب خود پرسيد كه شما چه نوع كسانيد عرضه كردند ما اهل ايمانيم فرمود علامت ايمان شما چيست گفتند صابريم در وقت بلا و شاكريم در هنگام نعمت و رخاء و راضى هستيم بموارد قضا حضرت فرمود مؤ منانيد قسم به پروردگار كعبه (203) انما يوفى الصابرون اجرهم بغير حساب صابران و شكيبايان اجر و پاداش خود را بى حساب دريافت مى دارند تعبير به يوفى كه از ماده وفى و به معنى اعطاء كامل است از يكسو و تعبير بغير حساب از سوى ديگر نشان مى دهد كه صابران با استقامت برترين اجر و پاداش را در پيشگاه خدا دارند و اهميت هيچ عملى به پايه صبر و استقامت نمى رسد شاهد اين سخن حديث معروفى است كه امام صادق عليه السلام از رسول الله صلى الله عليه و آله نقل مى كنداذا نشرت الدواوين و نصبت الموازين ام ينصب لاهل البلاء ميزان و لم ينشر لهم ديوان ثم تلاهذه الايه انما يوفى الصابرون اجرهم بغير حساب هنگامى كه نامه هاى اعمال گشوده مى شود و ترازوهاى عدالت پروردگار نصب مى گردد براى كسانى كه گرفتار بلاها و حوادث سخت شدند و استقامت ورزيدند نه ميزان سنجش نصب مى شود و نه نامه عملى گشوده خواهد شد سپس پيغمبر اسلام صلى الله عليه و آله به عنوان شاهد سخنش آيه فوق را تلاوت فرمود كه خداوند اجر صابران را بى حساب مى دهد.(204) صبر و شكيبائى رمز هر پيروزى است .

امضاء

6. Top | #75

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    13836
    نوشته
    1,147
    صلوات
    300
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    556 در 180
    دریافت
    0
    آپلود
    0

در حديثى مى خوانيم كه حضرت امام صادق عليه السلام به يكى از دوستانش (كه شايد در شرايط سخت آن زمان بى تابى مى كرد) فرمودعليك بالصبر فى جميع امورك بر تو لازم است كه در تمام كارها صبر و مدارا دستور داد و او صبر كرد تا نسبتهاى بسيار ناروا به او دادند تا آنجا كه سينه اش تنگ شد خداوند اين آيه را بر او نازل كردو لقد نعلم انك يضيق صدرك بما يقولون فسبح بحمد ربك و كن من الساجدين ما مى دانيم كه به خاطر سخنان آنها ناراحت مى گردى و سينه ات تنگ مى شود تسبيح و حمد پروردگارت را بجا آور از سجده كنندگان باش باز او را تكذيب كردند و تيرهاى تهمت از هر سو بطرفش پرتاپ نمودند و از اين جهت محزون و غمگين شد باز خداوند براى دلداريش اين آيه را نازل فرمودقد نعلم انه ليحزنك الذى يقولون فانهم لا و لكن الظالمين بايات الله يجحدون (205) و لقد كذبت رسل من قبلك فصبروا على ما كذبوا و اوذوا حتى اتاهم نصرنا(206) ما مى دانيم كه سخنان آنها تو را اندوهگين مى كند ولى آنها تو را تكذيب نمى كنند بلكه ستمگران آيات خدا را تكذيب كردند و آنها در برابر تكذيبها و آزارها صبر نمودند تا يارى ما به كمكشان آمد سپس حضرت امام صادق عليه السلام مى افزايد پيامبر صلى الله عليه و آله خود را وادار به صبر و شكيبايى كرد اما در اين هنگام آنها از حد گذراندند و نام خدا را بردند و نسبت به ساحت مقدسش تكذيب كردند پيامبر صلى الله عليه و آله فرمود من در برابر ناملايمات خود و خانواده و حيثيتم صبر كردم ولى در برابر بدگوئى به پروردگارم شكيبائى ندارم در اينجا خداوند عزوجل اين آيه (آيه مورد بحث ) را نازل فرمودو لقد خلقنا السموات و الارض و ما بينهما...ما آسمان و زمين و آنچه در ميان اين دو است در شش روز آفريديم (و در آفرينش جهان شتاب و عجله نكرديم ) و تعب و رنج به ما نرسيد بنابراين تو هم عجله مكن و در برابر سخنان آنان صابر باش اينجا بود كه پيامبر صلى الله عليه و آله صبر و شكيبائى را در تمام حالات پيش گرفت (تا بر دشمنانش پيروز شد)(207)
    حضرت رسول صلى الله عليه و آله فرمود صبر بر سه قسم است صبر در مصيبت و صبر بر طاعت و صبر از گناه پس هر كه بر مصيبت صبر كند تا آن را با تسلى خوبى رد كند خدا برايش 300 درجه نويسد كه ميان هر درجه تا درجه ديگر باندازه فاصله ميان آسمان و زمين باشد و هر كه بر طاعت صبر كند خدا برايش 600 درجه نويسد كه ميان هر درجه تا درجه ديگر باندازه قعر زمين تا عرش باشد و هر كه از گناه صبر كند خدا برايش 900 درجه نويسد كه ميان هر درجه باندازه فاصله قعر زمين تا پايان عرش باشد.(208)

امضاء

7. Top | #76

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    13836
    نوشته
    1,147
    صلوات
    300
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    556 در 180
    دریافت
    0
    آپلود
    0

از حضرت صادق عليه السلام حضرت رسول صلى الله عليه و آله فرمود زمانى براى مردم پيش آيد كه سلطنت جز به وسيله كشتن و ستمگرى بدست نيايد و ثروت جز با غصب و بخل پيدا نشود و دوستى جز به وسيله بيرون بردن دين و پيروى هوس به دست نيايد پس كسى كه به آن زمان برسد و به فقر صبر كند با آنكه بر ثروت توانايى داشته باشد و دشمنى مردم صبر كند با آن كه بر دوستى توانا باشد (يعنى بتواند از راه از دست دادن دين و پيروى هرس جلب دوستى كند ولى نكند) و بر ذلت صبر كند با آنكه بر عزت توانا باشد خدا ثواب پنجاه صديق از تصديق كنندگان مرا به او دهد.(209)
    قال الباقر عليه السلام الكمال كل الكمال التفقه فى الدين و الصبر على النائبه و تقدير المعيشة فرمود كمال تمام كمال است تفقه و بصيرت پيداكردن در دين و صبر كردن در مصيبت و كار دشوار و اندازه آوردن امر معيشت يعنى بسنجد آنچه عايد او مى شود در ماه مثلا (210) امام زين العابدين پناه مى برد به خدا از ضعف صبر اللهم انى اعوذبك من هيجان الحرص و سورة الغضب و غلبة الحسد و وضعف الصبر و قلة القناعة اى خداوند متعال من پناه مى برم به تو از تحريك حرص و طمع و از حدة غضب و غلبة الحسد و ضعف صبر و كمى قناعت (211)

امضاء

8. Top | #77

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    13836
    نوشته
    1,147
    صلوات
    300
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    556 در 180
    دریافت
    0
    آپلود
    0

حضرت باقر عليه السلام فرمود چون وفات پدرم على بن الحسين عليهما السلام فرا رسيد مرا به سينه خود چسبانيد و فرمود پسر جان تو را به چيزى وصيت و سفارش مى كنم كه پدرم هنگام وفاتش به من سفارش كرد و گفت پدرش او را به آن وصيت فرموده است اى پسر جان بر حق صبر كن اگر چه تلخ باشد.(212)
    حضرت امام صادق عليه السلام فرمود بردباريم و شيعيان ما از ما بردبارتر راوى گويد عرضه كردم چگونه شيعيان شما از شما بردبارترند فرمود زيرا ما بر آنچه مى دانيم صبر مى كنيم و شيعيان ما بر آنچه نمى دانند صبر مى كنند.(213) مترجم كافى شرح مى دهد يعنى ما بر بلا و مصيبتى را پيش از آمدنش مى دانيم ولى بر سر شيعه ناگهان و ندانسته وارد مى شود از اين رو تحملش براى آنها دشوارتر است و با اينكه ما توانى را كه خدا به صابران مى دهد و حكمت مصيبت ديدن مردم و رفعت درجه و مقام را به سبب صبر به خوبى مى دانيم بدين جهت صبر كردن بر ما گواراتر است تا بر شيعيان ما كه اين مطالب را چون ما نمى دانند.(214)

امضاء

9. Top | #78

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    13836
    نوشته
    1,147
    صلوات
    300
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    556 در 180
    دریافت
    0
    آپلود
    0

فصل چهاردهم : شكيبائى و انتظار فرج
    عليك بالصبر و انتظار الفرج قال النبى صلى الله عليه و آله افضل اعمال امتى انتظار الفرج لاتزال امتى و لايزال شيعتنا فى حزن حتى يظهر ولدى الذى بشريه النبى صلى الله عليه و آله انه يملاء الارض عدلا و قسطا كما ملئت ظلما و جورا
    زيرا كه پيغمبر صلى الله عليه و آله فرمود بهترين كارهاى امت من انتظار فرج بودن او است همواره امت من و پيروان ما در اندوه هستند تا فرزندم كه پيغمبر صلى الله عليه و آله به ظهور او خبر و نويد داده است آشكار گردد زمين را پر از عدل و داد كند چنانكه پر از ظلم و جور باشد.
    روايت در اين باره زياد است
    جابر بن عبد الله انصارى از پيغمبر اكرم صلى الله عليه و آله روايت مى كند كه فرمود حجت خدا از نظر آنها غائب مى گردد و نام برده نمى شود تا آنكه خداوند او را ظاهر گرداند پس ‍ وقتيكه خداوند او را آشكار ساخت زمين را پر از عدل و داد مى كند چنانكه پر از ظلم و ستم شده باشد سپس فرمود خوش بحال آنها كه در غيب وى پايدارند خوش بحال كسانيكه در راه روشن خود ثابت قدم مى مانند اينانند كه خداوند درباره شان فرموده است : و الذين يؤ منون بالغيب (215) و فرموده :اولئك حزب الله الا ان حزب الله هم المفلحون (216)يعنى اينان طرفداران خدا هستند بدانيد كه طرفداران خدا رستگارند.(217) در دعوات راوندى روايت كرده كه پيغمبر صلى الله عليه و آله فرمود: انتظار الفرج بالصبر عبادة يعنى انتظار فرج با صبر و بردبارى عبادة است .(218)

امضاء

10. Top | #79

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    13836
    نوشته
    1,147
    صلوات
    300
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    556 در 180
    دریافت
    0
    آپلود
    0

صدوق در كمال الدين از جابر جعفى از امام هشتم عليه السلام روايت نموده كه فرمود زمانى بر مردم خواهد گذشت كه امام آنها از نظرشان غائب گردد خوش بحال آنها كه در آن زمان بر عقيده خود نسبت به ما ثابت مى مانند كمترين ثوابى كه آنها دارند اينست كه خداوند متعال آنها را با اين كلام صدا زند بندگان من كه ايمان به من آورديد و غيبت مرا تصديق كرديد شما را به ثواب نيكوى خود مژده مى دهم شما بندگان و كنيزان حقيقى من هستيد عبادت شما را مى پذيرم و از تقصيرات شما مى گذرم و شما را مى آمرزم و به خاطر شما بندگانم را از باران سيراب مى كنم و بلا را از مردم بر طرف مى سازم اگر براى خاطر شما نبود عذاب خود را بر آنان (كه در بدبينى و غفلت و معصيت بسر مى برند) فرو مى فرستادم جابر گويد عرض كردم يابن رسول الله بهترين كارى كه شخص با ايمان در آن زمان مى تواند انجام دهد چيست ؟ فرمود: حفظ ايمان خود و ماندن در خانه .(219)
    ابى عبدالله امام صادق عليه السلام كه آن حضرت روزى فرمود آيا شما را خبر ندهم از چيزى كه خداوند هيچ عملى را از بندگان بدون آن نمى پذيرد عرض كردم چرا بفرماييد فرمود گواهى دادن بر اينكه معبودى بجز الله نيست و اينكه محمد صلى الله عليه و آله بنده او و فرستاده او است و اقرار نمودن بهر آنچه خداوند به آن امر فرموده است و دوستى از براى ما و بيزارى از دشمنان ما يعنى ما امامان بخصوص و تسليم شدن به آنان و پرهيز و كوشش و اطمينان داشتن و چشم به راه قائم عجل الله تعالى فرجه الشريف بودن سپس ‍ فرمود ما را دولتى در پيش است كه هر وقت خدا بخواهد آن را پيش خواهد آورد سپس فرمود هر كس از بودنش در شمار ياران امام قائم شادمان است بايد بانتظار باشد و با همين حال انتظار به پرهيز و اخلاق نيكو رفتار كند پس اگر اجلش فرا رسيد و امام قائم پس از مرگ او قيام كرد پاداش او همانند پاداش كسى است كه امام قائم پس از مرگ او قيام كرد پاداش او همانند پاداش كسى است كه امام قائم را درك كرده باشد پس كوشا باشيد و بانتظار بنشينيد گوارا باد بر شما اى گروهى كه مشمول رحمت خدائيد.(220)

امضاء

11. Top | #80

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    13836
    نوشته
    1,147
    صلوات
    300
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    556 در 180
    دریافت
    0
    آپلود
    0

در كتاب كمال الدين از ابوبصير از امام صادق عليه السلام نقل شده كه فرمود:طوبى شيعة قائمنا المنتظرين بظهور فى غيبته و المطيعين له فى ظهوره اولئك اولياء الله الذين لاخوف عليهم و لاهم يحزنون خوشا بحال پيروان امام قائم كه در غيبتش (با خودسازى ) انتظار ظهورش را مى كشند و به ظهورش مطيع فرمان اويند آنها اولياى خدا هستند همانا كه نه ترسى دارند و نه غمى .(221)
    از كافى از حضرت رسول صلى الله عليه و آله روايت كرده كه فرمود:ان اعظم الناس يقينا قوم يكونون فى آخرالزمان لم يلحقوا النبى و حجب عنهم الحجة فامنوا بسواد فى بياض ‍ همانا بزرگترين مردم از جهت يقين گروهى هستند كه در آخر زمان مى باشند پيغمبر صلى الله عليه و آله را درك نكرده اند و حجت و امام نيز از ايشان در پرده است ايمان آورده اند به سياهى كه در سفيدى است يعنى به قرآن و آثار و اخيارى كه از نبى اكرم صلى الله عليه و آله و ائمه اطهار به آنها رسيده .(222)
    نيز در بحار ج 13، ص 136 از كافى از حضرت امام سجاد عليه السلام روايت شده كه فرموده :من ثبت على ولايتنا فى غيبة قائمنا اعطاه الله اجر الف شهيد مثل شهداء احد و بدركسى كه بر ولايت ما در هنگام غائب بودن قائم ما ثابت باشد خداوند اجر هزار شهيد مانند شهداء بدر و احد به او اعطاء فرمايد.(223)
    نيز در بحار ص 136 از كافى از حضرت صادق عليه السلام روايت شده كه فرمود:من مات منكم على هذا الامر منتظرا له كان كمن فى فسطاط القائم عليه السلام كسى كه بميرد از شما بر اين امر در حاليكه منتظر ظهور حضرت قائم عليه السلام باشد مانند كسى كه در خيمه قائم با او باشد.(224)
    و نيز در بجار است از كه اميرالمؤ منين سؤ ال شد:اى الاعمال احب الى الله عزوجل قال انتظار الفرج از اميرالمؤ منين عليه السلام سؤ ال شد كدام اعمال و كارها نزد خداى تعالى محبوب تر است فرمود انتظار فرج .(225)
    نيز در بحار از ابى حمزه از ابى خالد كابلى از على بن الحسين عليه السلام حديثى روايت كرده كه در آن مى فرمايد:فان اهل زمان غيبته القائلون بامامته المنتظرون بظهوره افضل اهل كل زمان لان الله تعالى اعطاهم من العقول و الافهام و المعرفة ما صارت به الغيبة عندهم بمنزلة المشاهدة و جعلهم فى ذلك الزمان بمزلة المجاهدين بين يدى رسول الله صلى الله عليه و آله بالسيف اولئك المخلصون حقا و شيعتنا صدقا و الدعاة الى دين الله سترا و جهرا
    به درستى كه اهل زمان غيبت حضرت مهدى عجل الله تعالى فرجه كه قائل به امامت او و منتظر ظهور او هستند بهترين اهل هر زمانى مى باشند براى اينكه خداى تعالى از عقل و فهم و معرفت باندازه اى به آنها اعطاء فرموده كه غيبت نزد آنها به منزله حضور و مشاهده شده است و آنان را در اين زمان بمنزله مجاهدين با شمشير در جلو رسول خدا صلى الله عليه و آله قرار داده اينان بندگان خالص خدا و براستى شيعيان ما و دعوت كنندگان بدين خدا در نهان و آشكار هستند.(226)در غيبت نعمانى از فضل بن يسار نقل مى كند كه گفت از امام باقر عليه السلام شنيدم مى فرمود كسى كه بميرد در حالى كه امام خود را مى شناخته زيانى نبرده خواه ظهور امام زمان زود واقع شود و يا تاءخير بيافتد و هر كس بميرد و امام خود را بشناسد مانند كسى است كه با مهدى منتظر (عج ) در خيمه اش بوده است .(227)
    نيز در آن كتاب از عمرو بن ابان روايت كرده كه گفت شنيدم امام صادق عليه السلام مى فرمود علامت (ظهور قائم آل محمد) را بشناس كه اگر آنرا بشناسى ضررى به تو نمى رساند خواه اين امروز واقع شود يا بتاءخير بيافتد خداوند عالم مى فرمايد: يوم تدعو كل اناس بامامهم يعنى روز قيامت هر دسته اى را با امام خودشان مى خوانيم پس هر كس امام خود را بشناسد مانند كسى است كه در خيمه منتظر بوده است .(228)
    يوم ندعو كل اناس بامامهم روز قيامت هر گروهى را با امام و رهبرشان مى خوانيم .(229)
    در حديثى كه شيعه و اهل تسنن از امام على بن موسى الرضا عليه السلام به سندهاى صحيح نقل كرده اند چنين مى خوانيم كه آن امام عليه السلام از پدرانش از پيامبر صلى الله عليه و آله در تفسير آيه فوق نقل فرموده يدعى كل اناس بامام زمانهم و كتاب ربهم سنة نبيهم در آنروز هر قومى همراه امام زمانشان و كتاب پروردگار و سنت پيامبرشان خوانده مى شوند.(230)

امضاء

صفحه 8 از 15 نخستنخست ... 456789101112 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع