صفحه 1 از 15 1234511 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 147

موضوع: برگی از آسمان * شرحى بر توقيعات حضرت مهدى (عج) *

1. Top | #1

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    13836
    نوشته
    1,124
    صلوات
    300
    دلنوشته
    2
    مولای منتظران امامت مبارک باد
    مورد تشکر
    556 در 180
    دریافت
    0
    آپلود
    0

برگی از آسمان * شرحى بر توقيعات حضرت مهدى (عج) *

امضاء

2.  

3. Top | #2

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    13836
    نوشته
    1,124
    صلوات
    300
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    556 در 180
    دریافت
    0
    آپلود
    0

سرآغاز
    در ميان علماء الاعلام على بن الحسين صدوق اول را جلالتى تمام است و قبر شريفش در قبرستان قم معروف است و از براى اوست بقعه بزرگى و از براى او توقيعى از حضرت امام حسن عسگرى عليه السلام نقل شده كه جلالت و عظمت شاءنش از ملاحظه آن معلوم مى شود.

صورت توقيع شريف

بسم الله الرحمن الرحيم الحمد لله رب العالمين و العاقبة للمتقين و الجنة للموحدين و النار للملحدين و لاعدوان الا على الظالمين و لا اله الا الله احسن الخالقين و الصلوة على خير خلقه محمد صلى الله عليه و آله و عترته الطاهرين اما بعد اوصيك يا شيخى و معتمدى و فقيهى اباالحسن على بن الحسين القمى وفقك الله لمرضاته و جعل من صلبك اولاد صالحين برحمة بتقوى الله و اقام الصلوة و ايتاء الزكوة فانه لا تقبل الصلوة من مانعى الزكوة و اوصيك بمغفرة الذنب و كظم الغيظ و صلة الرحم و مواساة الاخوان و السعى فى حوائجهم فى العسر و السير و الحلم عند الجهل و التفقه فى الدين و التثبت فى الامور و التعاهد للقرآن و حسن الخلق و الامر بالمعروف و النهى عن المنكر قال الله تعالى لا خير فى كثير من نجويهم الا من امر بصدقة او معروف او اصلاح بين الناس و اجتناب الفواحش كلها و عليك بصلوة الليل فان النبى صلى الله عليه و آله اوصى عليا عليه السلام فقال يا على عليك بصلوة الليل ثلات مرات و من استخف بصلوة الليل فليس منا فاعمل بوصيتى و امر شيعتى حتى يعلموا عليه و عليك بالصبر و انتظار الفرج فان النبى صلى الله عليه و آله قال افضل اعمال امتى انتظار الفرج لاتزال امتى و لايزال شيعتنا فى حزن حتى يظهر ولدى الذى يبشره النبى صلى الله عليه و آله انه يملاء الارض عدلا و قسطا كما ملئت ظلما و جورا فاصبر يا شيخى و امر جميع شيعتى بالصبر فان الارض لله يورثها من يشاء من عباده و العاقبة للمتقين و السلام عليك و على جميع شيعتنا و رحمة الله و بركاته و حسبنا الله و نعم الوكيل نعم المولى و نعم النصيرا(1)

امضاء

4. Top | #3

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    13836
    نوشته
    1,124
    صلوات
    300
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    556 در 180
    دریافت
    0
    آپلود
    0

فصل اول : سفارش چند مطلب

اوصيك يا شيخى و معتمد

حضرت امام حسن عسگرى عليه السلام در اين توقيع شريف بعد از حمد و ثناء خداوند و صلوة و سلام بر عترت طاهرين چند چيزى را به على بن الحسين ( صدوق اول ) وصيت و سفارش مى كند:
    1.اوصيك يا شيخى و معتمدى و فقيهى ابا الحسن على بن الحسين القمى وفقك الله لمرضاته و جعل من صلبك اولاد صالحين برحمة بتقوى الله
    يعنى وصيت مى كنم تو را اى شيخ من اى معتمد من اى فقيه من ابا الحسن على بن حسين قمى و خداوند ترا توفيق بدهد و موفق فرمايد تو را به رضايت خودش و از صلب تو اولاد صالح مرحمت كند با رحمت خود به تقوى و پرهيزكارى خداوند
    معلوم مى شود كه با آن الفاظ كه حضرت امام حسن عسگرى عليه السلام خطاب مى كند به على بن الحسين ابن بابويه رحمة الله عظمت و جلال و عزت و شرافت آن عالم بزرگوار، چقدر و چه اندازه بود و دعا مى كند حضرت بآن و دعا اولاد نموده . و اين شيخ بزرگوار وقتى ، كاغذ نوشت براى شيخ ابوالقاسم حسين ابن روح فرستاد كه به خدمت امام عليه السلام برساند و در آن نامه خواهش اولاد كرده بود و در جواب نامه او آمد قد دعونا الله لك بذلك و سترزق ولدين ذكرين خيرين ما خوانديم خدا را بجهت اولاد براى او زود باشد كه دو پسر خير و نيكو تو را روزى شود پس حق تعالى محمد و حسين را به او عطا فرموده و ابو جعفر محمد همانست كه تعبير مى شود از او به رئيس المحدثين و صدوق مطلق . ديده نشد در قمين مثل او در حفظ و كثرت علم و قريب سيصد كتاب تصنيف فرموده و گاهگاهى فخريه مى كرد و مى فرمود: ولدت بدعوة صاحب الامر عليه السلام من با دعاى حضرت وليعصر عجل الله تعالى به دنيا آمده ام .
    2. وصاياى حضرت امام حسن عسگرى به ابن بابويه رحمة الله عليه
    اولش وصيت به تقوى الله و پرهيزكارى در دعاى زيارت جامعه كبيره هست زائر عرض مى كند و وصيتكم التقوى اشاره بر اينكه سفارش و توصيه شما ائمه هدى عليهم السلام به تقوى و پرهيزكارى است از جهت اينكه دانسته شود تقوى چيست و عمل به آن چيست
    اشاره به بعضى از سخنان على عليه السلام در نهج البلاغه مى شود در قسمتى از خطبه 113:اوصيكم عباد الله بتقوى الله التى هى الزاد و بها المعاد زاد مبلع و معاد منحج دعا اليه اتسمع داع و وعاها خير واع فاسمع داعيها و فاز واعيها
    مايد بندگان خدا شما را سفارش مى كنم بتقوى و پرهيزكارى و ترس از خدا كه آن تقوى توشه راه آخرت است و توشه اى كه صاحب آن را به منزل مقصود مى رساند و پناهى است كه مى رهاند و بمراد فائز مى گرداند اى بندگان خدا همانا به تقوى و پرهيزكارى
    خدا منع كرده است اولياء و دوستان خود را از حرام ها و لازم ساخته دل هاى ايشان را بر ترس به خدا تا بيدار گردانيده شب هاى ايشان را در نماز و تشنه ساخته گرماى روزهاى ايشان را در روزه . (2)
    امضاء

5. Top | #4

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    13836
    نوشته
    1,124
    صلوات
    300
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    556 در 180
    دریافت
    0
    آپلود
    0

در جاى ديگرى مى فرمايد:اعلموا عباد الله ان التقوى دار حصن عزيز و القجور دار حصن ذليل لا يمنع اهله و لا يحرز من لجاء اليه الا بالتقوى تقطع رحمة الحطايا
    بدانيد اى بندگان خدا كه تقوى و پرهيزكارى قلعه محكم و شكست ناپذير است و اما فجور گناه حصارى است سست و بى دفاع كه اهلش را از آفات نجات نمى دهد و كسى كه به آن پناهنده شود در امان نيست بدانيد انسان تنها به وسيله تقوى و پرهيزكارى از گزند گناه مصون و محفوظ مى ماند. (3)
    در خطبه ديگرى تقوى را با گناه و آلودگى مقايسه كرده مى فرمايد:الا و ان الخطايا يا خيل شمس حمل عليها اهلها و خلعت لجمها فتقحمت بهم فى النار الا و ان التقوى مطايا ذلل حمل عليها اهلها و اعطوا ازمنها فاوردتهم الجنه
    بدانيد گناهان همچون مركب هاى سركش است كه گنهكاران بر آنها سوار مى شوند و لجامشان گسيخته مى گردد و آنان را در قعر دوزخ سرنگون مى سازد اما تقوى و پرهيزكارى مركبى است راهوار و آرام كه صاحبانش بر آن سوار مى شوند زمام آنها را بدست مى گيرند و تا قلب بهشت مى تازند. (4)
    تقوى و پرهيزكارى بزرگترين ارزش انسانى است ان اكرمكم عند الله اتقيكم گرامى ترين شما نزد خداوند با تقواترين شما است .
    جالب اينكه در شاءن نزول هاى كه براى اين آيه ذكر شده نكاتى ديده مى شود كه از عمق اين دستور اسلامى حكايت مى كند از جمله اينكه بعد از فتح مكه پيغمبر صلى الله عليه و آله دستور داد اذان بگويند. بلال بر پشت بام كعبه رفت و اذان گفت . عتاب بن اسيد كه از آزاد شدگان بود گفت شكر مى كنم خود را كه پدرم از دنيا رفت و چنين روزى را نديد و حارث بن هشام نيز گفت آيا رسول الله صلى الله عليه و آله غير از اين كلاغ سياه كسى را پيدا نكرد كه در اين هنگام آيه فوق نازل شد و معيار ارزش واقعى را بيان كرد.(5)
    امضاء

6. Top | #5

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    13836
    نوشته
    1,124
    صلوات
    300
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    556 در 180
    دریافت
    0
    آپلود
    0

در حديثى مى خوانيم روزى پيامبر صلى الله عليه و آله در مكه براى مردم خطبه خواند و فرمود:ايها الناس ان الله قد اذهب عنكم عيبة الجاهليه و تعاظمها بآبائها فالناس رجلان رجل برتقى كريم على الله و فاجر شقى هين على الله و الناس بنو آدم و خلق الله آدم من تراب قال الله تعالى يا ايها الناس انا خلقناكم من ذكر و انثى و جعلناكم شعبا و قبائل لتعارفوا ان اكرمكم عندالله اتقاكم ان الله عليم خبير
    اى مردم خداوند از شما ننگ جاهليت و تفاخر به پدران و نياكان را زدود مردم دو گروه بيش نيستند نيكوكار و باتقوا و پرهيزكار و ارزشمند نزد خدا و يا بدكار و شقاوتمند و پست در پيشگاه خدا، همه مردم فرزند آدم هستند خداوند آدم از خاك آفريده چنانكه مى گويد اى مردم ما شما را از يك مرد و زن آفريديم و شما را تيره ها و قبيله ها قرار داديم تا شناخته شويد از همه گرامى تر نزد خداوند كسى است كه از همه پرهيزكارتر باشد خداوند دانا و آگاه تر است (6) ارزشها راستين در خطبه مزبور فهميده مى شود.
    امضاء

7. Top | #6

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    13836
    نوشته
    1,124
    صلوات
    300
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    556 در 180
    دریافت
    0
    آپلود
    0

در كتاب آداب النفوس طبرى آمده كه پيغمبر صلى الله عليه و آله در اثناء ايام تشريق (روزهاى 11و12و13 ذى الحجة ) است در سرزمين منى در حالى كه بر استرى سوار بود رو بسوى مردم كرد و فرمود:يا ايهاالناس الا ربكم واحد و ان اباكم واحد الا لا فضل لعربى على عجمى و لا لعجمى على عربى و لا لاسود على احمر و لا لاحمر على اسود الا بالتقوى الاهل بلعت قالوا نعم قاليبلغ الشاهد الغائب
    اى مردم بدانيد خداى شماها يكى است و پدرتان يكى نه عرب بر عجم برترى دارد و نه عجم بر عرب ؛ نه سياه پوست بر گندمگون و نه گندمگون بر سياه پوست مگر به تقوا و پرهيزكارى . آيا من دستور الهى را ابلاغ كردم همه گفتند آرى . فرمود: اين سخن را به غائبان برسانند (7)
    يعنى هر كس تقوا و پرهيزكارى بيشتر است آن ارزش دارد.
    و نيز در حديث ديگرى در جمله هاى كوتاه و پر معنى از آن حضرت آمده است :
    ان الله لا ينظر الى احسابكم و لا الى انسابكم و لا الى اجسامكم و لا الى اموالكم و لكن بنظر الى قلوبكم فمن كان له قلب صالح تحنن الله عليه و انما انتم بنو آدم و احبكم اليه اتقاكم
    خداوند به وضع خانوادگى و نسب شما نگاه نمى كند و نه به اجسام شما و نه به اموالتان ولى نگاه مى كند به دلهاى شما، كسى كه قلب صالحى دارد خدا به او لطف و محبت مى كند شما همگى فرزندان آدم هستيد و محبوبترين شما نزد خدا با تقواترين و پرهيزكارترين شما است . (8)
    در حديثى از امام باقر عليه السلام در تفسير آيه 32 در سوره نجم :
    فلا تزكوا انفسكم آمده است لا يفتخر احدكم بكثرة صلاته و صيامه و زكاته و نسكه لان الله عزوجل اعلم بمن اتقى
    هيچ كس از شما نبايد به فزونى و زيادى نماز و روزه و زكات و مناسك حج و عمره افتخار كند زيرا خداوند پرهيزكاران شما را از همه بهتر مى شناسد.(9)
    امضاء

8. Top | #7

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    13836
    نوشته
    1,124
    صلوات
    300
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    556 در 180
    دریافت
    0
    آپلود
    0

حقيقت تقوى و پرهيزكارى

قرآن مجيد بزرگترين امتياز را براى تقوى قرار داده و آن را تنها معيار سنجش ارزش انسانها مى شمرد در سوره بقره آيه 197:و تزود و افان خير الزاد التقوى و اتقون يا اولى الالباب
    زاد و توشه تهيه كنيد و بهترين زاد و توشه تقوا و پرهيزكارى است ، از من بترسيد اى خردمندان و پرهيزكار باشيد.
    در جاى ديگر تقوى و پرهيزكار را بهترين لباس براى انسان مى شمرد لباس التقوى ذلك خير اما لباس پرهيزكارى بهتر است سوره اعراف ، آيه 26.
    از حضرت صادق عليه السلام روايت شده كه فرمود: زين اللباس للمؤ من لباس الخوف و التقوى انعمه نعمة الايمان زينت دهنده ترين لباس براى مؤ من لباس خوف و ترس از خدا و تقوى و پرهيزكارى است و بهترين نعمت براى او نعمت ايمان است .
    در حديثى از پيامبر صلى الله عليه و آله مى خوانيم كه در تفسير لا اله الا الله فرمود يعنى بوحدانيته لا يقبل الله الاعمال (10) الاعمال الا بها و هى كلمة التقوى يثقل الله بها يوم القيامة لااله الا الله اشاره به وحدانيت خداوند است و هيچ عملى بدون آن پذيرفته نمى شود و اين كلمه تقوى است كه ترازوى سنجش اعمال را در قيامت سنگين مى كند.(11)
    امضاء

9. Top | #8

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    13836
    نوشته
    1,124
    صلوات
    300
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    556 در 180
    دریافت
    0
    آپلود
    0

تقوى در طلب روزى

رسول خدا صلى الله عليه و آله در خطبه حجة الوداع فرمود:الا ان روح الامين نعث فى روعى اله لا يموت نفس حتى تستكمل رزقها فاتقواالله واجملو فى الطلب و لا يحلنكم استبطاء شى من الرزق ان تطلبوه بشى من معصية الله فان الله تعالى قسيم الرزق بين خلقه حلالا و لم يقسمها جرا و من اتقى الله و صبرتى رزقه من حله و من هتك حجاب الله عزوجل و اخذ من غير حله قص به من رزقه الحلال و حو سب عليه
    آگاه باشيد كه روح الامين در قلب من الهام نمود كه صاحب روحى نميرد جزء اينكه روزيش كاملا باو برسد پس پرهيزكار و تقوى داشته باشيد و در طلب روزى اجمال كنيد از راه صحيح و نيكو تحصيل روزى نمائيد و واندارد شما را دير رسيدن چيزى از روزى باينكه از راه معصيت خدا طلب روزى نمائيد زيرا كه خداى متعال روزى را به طور حلال بين بندگانش قسمت فرموده و روزى حرام بآنها قسمت نفرموده پس كسى كه (احترام ) خدا را نگاه دارد و تقوى و پرهيزكارى پيشه كند و صبر نمايد روزى او از طريق حلال مى رسد و كسى كه پرده درى كند و از غير حلال روزى اخذ نمايد قسمت حلال او چيده و بريده شود و مورد محاسبه و بازپرسى قرار گيرد. (12)
    امضاء

10. Top | #9

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    13836
    نوشته
    1,124
    صلوات
    300
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    556 در 180
    دریافت
    0
    آپلود
    0

قيامت براى پرهيزكاران شادى است

حضرت امام صادق عليه السلام فرمود: قال القيامة عرس المتقين
    امام ششم فرمود: قيامت عروسى اهل تقوى و پرهيزكارى است
    يعنى در روز قيامت مردمان با تقوى و پرهيزكار نتيجه اعمال خير خويش را دريافت مى كنند و با سرور و شادى وارد بهشت مى شوند و به وصال حوريان عنبر سرشت مى رسند. (13)
    (17) ان المتقين فى جنات و نعم (18) فاكهين بها اتينهم ربهم و وقيهم ربهم عذاب الجهيم (19) كلوا و اشربوا هنيئا بما كنتم تعلمون (20) متكئين على سرور مصفوفة و زوجناهم بحور عين (14)
    اما پرهيزكاران در ميان باغهاى بهشت و نعمتهاى فراوان جاى دارند و از آنچه پروردگارشان به آنها داده شاد و مسرورند و پروردگارشان آنها را از عذاب دوزخ و آتش جهنم نگاه داشته است .
    بعد از اين اشاره اجمالى و سربسته به نعمتهاى مسرور و شادمانى پرهيزكاران در بهشت به شرح آن پرداخته چنين مى گويد كلوا و اشربوا هنيا گوارا بخوريد و بياشاميد، اينها به خاطر اعمالى است كه انجام مى داديد (در دنيا) اين در حالى است كه پرهيزكاران بر تختهاى صف كشيده در كنار هم تكيه مى كنند و حورالعين را به همسرى آنها در مى آوريم خداوند متعال ، زنان بهشتى را بر پرهيزكاران تزويج مى كند.
    و در سوره نباء آيه 31 بخشى از پاداش عظيم پرهيزكاران را عنوان مى فرمايد:ان للمتقين مفازا 32 حدائق و اعنابا 33 و كواعب اترابا
    نخست مى فرمايد براى پرهيزكاران پيروزى و نجات بزرگى است باغ هايى خرم و سرسبز و محفوظ با ميوه هايى از انواع انگورها؛ براى آنها حوريانى است بسيار جوان كه تازه برآمدگى سينه آنها ظاهر شده و هم سن و سالند.
    عطايان متقين و پرهيزكاران در قرآن مجيد بسيار است در سوره دخان آيه 51ان المتقين فى مقام امين 52 فى جنات و عيون 53 يسلون من سندس و استبرق متقابلين 54 كذلك زوجنا بحور عين 55 يدعون فيها بكل فاكهه امنين
    پرهيزكاران در جايگاه امن و امانى هستند در ميان باغها و چشمه ها آنها لباس هاى از حرير نازك و ضخيم مى پوشند و در مقابل يكديگر مى نشينند اين چنينند بهشتيان و آنها را با حورالعين (يعنى با زنهاى بهشت ) تزويج مى كنيم آنها هر نوع ميوه اى را بخواهند در اختيارشان قرار مى گيرد و در نهايت امنيت هستند حتى مشكلاتى كه در بهره گيرى از ميوه هاى دنيا وجود دارد براى آنها وجود نخواهد داشت ميوه ها همگى نزديك و در دسترسند بنابراين زحمت و رنج چيدن ميوه از درختان بلند در آنجا نيست .
    در سوره مبارك واقعه مى فرمايد: آيه 2 و فاكهة مما يتخيرون انتخاب هر گونه ميوه اى را بخواهند بدست آنهاست (يعنى بهشتيان هر نوع غذايى يا ميوه اى را بپسندند از سوى خدمتكاران بهشتى در اختيارشان گذاشته مى شود).
    امضاء

11. Top | #10

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    13836
    نوشته
    1,124
    صلوات
    300
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    556 در 180
    دریافت
    0
    آپلود
    0

باز هم همسران زيباى بهشتى در انتظار متقين و پرهيزكاران سوره الرحمن آيه 56: فيهن قاصرات الطرف لم يطمثهن انس و لا جان مى فرمايد درين قصرهاى بهشتى ، زنانى هستند كه جز به همسران خود چشم ندوخته و جز به آنها عشق نمى ورزند و هيچ انس و جن قبلا با آنها تماس نگرفته است .

امضاء

صفحه 1 از 15 1234511 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع