نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: خالكوبي در ايران

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر افتخاری
    شماره عضویت
    127
    نوشته
    1,150
    مورد تشکر
    744 در 465
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض خالكوبي در ايران

خالكوبي در ايران

سراغ خانمى در تهران مى‌رويم كه كار تتو انجام مى‌دهد. خانم ساناز غفورى.

خانم غفورى مى‌توانيد بگوييد كه چطور شد شما با اين هنر آشنا شديد. آيا جاى خاصى دوره ديديد؟
    منبه خاطر موقعيت كارى شوهرم خارج از ايران سفر مى‌كرديم، ديدم و علاقه‌اىهم داشتم چند دوره آموزش‌هاى مختلف ديدم و در مقاطعى كه به ايران مى‌آمدمو مى‌رفتم كلاس‌هاى آموزشى گذاشتم و به اين ترتيب وارد اين حرفه شدم.

ظاهراً معمولا در ايران ابرو و پشت لب را تتو مى‌كنند. آيا روى بدن هم شما تتو انجام مى‌دهيد؟
    بلهتا چهار پنج سال پيش بيشتر براى محدوده صورت بود. البته چيزى كه در ايرانبراى صورت انجام مى‌شود خيلى با كشورهاى ديگر متفاوت است. آنجا بيشتر حالتترميمى و زيبايى دارد. كسانى كه مثلاً تصادفى داشتند يا جراحتى يا يكقسمتى از ابرويشان حالت شكستگى پيدا كرده و از بين رفته، بيشتر حالتترميمى داشت. ولى در ايران بيشتر جنبه آرايش دارد. الان از هر ۱۰۰ مشترىشايد ۹۰ تا ۹۵ نفر براى كار تتوى بدن مى‌آيند.

مثلاً چه قسمت‌هايى از بدن را تتو مى‌كنند؟
    آقايانبيشتر بازو است. روى سرشانه و كتف هم داريم ولى عموماً روى قسمت بازو است.خانم‌ها هم انتهايى‌ترين مهره كمرشان است و ساق پا كه بيشتر عموميت دارد.البته قسمت‌هاى ديگر هم داشتيم. مثلاً ران، مثلاً قسمت رويى پا كه بهانگشت‌هاى پا منتهى مى‌شود. خانم‌ها روى فاصله بين انگشت شصت و انگشتسبابه روى دستشان مى‌زنيم يا روى ساعدشان مى‌زنيم.

البته وسايل تتو به ايران وارد نمى‌شود و بيشتر از طريق مسافرانى كه عازم ايران هستند تأمين مى‌شود.

چه كساني براي تتو كردن به شما مراجعه مي‌كنند؟
    همهقشرهاى مردم از دختر ۱۴ تا ۱۵ ساله تا مردان ۶۰ ساله مراجعه مى‌كنند. الانسبك كار خيلى فرق كرده است. كسانى هستند كه از همان خالكوبى‌هاى دستىداشتند مى‌آيند و مى‌خواهند آنها را با طرح‌هاى تازه بپوشانند. تتوهاىالان تركيبى از چند رنگ است. با حالت‌هاى سه بعدى و برجسته.

اين رنگ‌هايى كه استفاده مى‌كنيد استاندارد هستند؟ از كجا مى‌آيند؟
    بعضىخالكوب‌ها براى بيشتر كردن سود خود از رنگ‌هاى كيفيت پايين استفادهمى‌كنند. اما اين نوع تتوها به سرعت از شكل خارج مى‌شود و تغيير رنگمى‌دهد.

پس شما اتفاقات ناگوار هم در اين كار ديديد؟

رنگخيلى كم باعث بروز مشكل مى‌شود. مگر اينكه پوست به آن ماده آلرژى نشاندهد. شايد دو درصد. ولى بيشتر اينها كه به مشكل برخورد مى‌كنند به خاطراين است كه موارد ايمنى كار و تكنيك‌ها را رعايت نمى‌كنند.

ظاهراً مهم‌ترين مشكل شما اين است كه در ايران وزارت بهداشت مجوز نمى‌دهد؟
    بلهمن موقعى كه آمدم ايران خيلى در تلاش بودم كه مجوز بگيرم براى مركزى كهكارش منحصراً تتو باشد. مثل بقيه كشورها. متأسفانه به هرجا مراجعه كردمگفتند به خاطر رعايت اصول بهداشتى... گفتم همه آرايشگاه‌ها كار مى‌كنند.گفتند بله ولى هرجا بفهميم بدانيم مى‌رويم، مى‌بنديم و جريمه‌شان مى‌كنيم.

من شخصاً به تتو علاقه دارم و خودم، همسرم و برخى از نزديكان را تتو كرده‌ام.

عوارض احتمالي

در پايان به سراغ يك پزشك پوست مى‌رويم تا ببينيم اين كار چه عوارضى دارد.

دكترمريم ملكى در اصفهان مى‌گويد: [در تتو كردن] چون مواد خارجى وارد بدنمى‌شود ممكن است به دليل آلوده بودن اين مواد انتقال بيمارى‌ها ممكن شود.بيمارى‌هايى مانند اچ آى وى، هپاتيت و عفونت‌هاى باكتريايى. در صورت آلودهبودن سوزن محل تزريق عفونت مى‌كند و زخمى كه ايجاد مى‌شود مى‌تواند گوشتاضافى در منطقه ايجاد كند. ممكن است واكنش‌هاى تأخيرى آلرژيك بدهد يعنىبعد از چند سال آلرژى ايجاد كند.

خانم ملكى مى‌گويد در ايران خيلىمد شده است و نزديك به ۵۰ درصد خانم‌هاى ايرانى تتوى ابرو دارند. اكثر اينافراد هم بعد از انجام تتو پشيمان مى‌شوند؛ «يا مدلش خوششان نمى‌آيد يا ازرنگش خوششان نمى‌آيد.»

منبع:ایرانیان انگلستان
    امضاء
    12سال اهنگر نفس خود بودم برکوره ریاضت می نهادم و بر اتش مجاهده می تافتم و بر سندان مذمت می نهادم و پتک ملامت بر او می کوفتم تا نفس خویش را اینه ساختم و اسلامی تازه اوردم و همه خلق مرده دیدم.
    *بایزید بسطامی*
    مركز انجمنهاي اعتقادي گنجينه الهي:http://ganjineh-elahi.com/
    مركز انجمنهاي تخصصي گنجينه دانش:http://www.ganjineh-danesh.com/forum.php

2.  

3. Top | #2

عنوان کاربر
    مدیر افتخاری
    شماره عضویت
    127
    نوشته
    1,150
    مورد تشکر
    744 در 465
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض پاسخ : خالكوبي در ايران

تاتو و عوارض ناشي از آن تاتو همان خال كوبي است كه درقديم انجام مي شده است، با اين تفاوت كه در زمان هاي قديم از تصاوير شير و اژدها براي اثبات پهلواني استفاده مي شد و امروزه صرفاً جهت آرايش، خط باريكي روي پلك چشم ، داخل ابرو يا دور لب تاتو مي شود . براي تاتو كردن از سوزن هاي مخصوص استفاده مي شود و اين كار غير از درد فراوان ، خونريزي زيادي هم به همراه دارد . پس از خال كوبي نيز رعايت نكردن بهداشت فردي ، مي تواند شخص را در معرض ابتلا به بيماري هاي خطرناكي چون ايدز و هپاتيت قرار دهد. تحقيقات اخير انجمن خيريه حمايت از بيماران كبدي در ايران نشان مي دهد كه يكي از بيماري هاي شايع عفوني و مسري در كشور ما هپاتيت است . اغلب اوقات هپاتيت نوع c و گاهي نيز هپاتيت نوع b به صورت مزمن باقي مانده و مي تواند به نارسايي كبد و نيز سرطان اين عضو حياتي منجر شود . هر دو نوع اين هپاتيت از طريق خون منتقل مي شوند ، ولي تحقيقات گسترده نشان مي دهد كه تاتو مي تواند يكي از روشهاي انتقال هپاتيت به خصوص هپاتيت نوع c باشد. همچنين كساني كه خال كوبي مي كنند ۹ برابر بيشتر از ساير افراد، در معرض خطر ابتلا به هپاتيت c قرار دارند، در حالي كه در افراد بدون خال كوبي اين بيماري بسيار كمتر ديده مي شود. انجام خال كوبي در محلهاي سنتي و آلوده ، اندازه و بزرگي خال كوبي ، همچنين استفاده از رنگهاي سفيد، زرد ، نارنجي ، قرمز، احتمال ابتلا فرد به اين بيماري ها را افزايش مي دهد. ساير بيماري هاي عفوني مثل هپاتيت b ، سيفيليس، جذام و سل نيز مي تواند از طريق خال كوبي يا تاتو منتقل شوند. متاسفانه امروزه خال كوبي ظريف و تاتو در ميان جوانان و نوجوانان ما رايج شده است، در حالي كه اكثر اين افراد از خطر انتقال بيماري هاي خطرناك عفوني از اين طريق بي اطاع هستند. در خصوص ايدز نيز ثابت شده است، ويروسي كه موجب ابتلا به اين بيماري مي شود، از سه راه اصلي آميزش جنسي ، انتقال خون و فرآورده هاي خوني آلوده و مادر آلوده به بدن افراد سرايت مي كند. تحقيقات نهادهاي علمي نشان داده است كه به واسطه تماس سوزن با خون در عمل خال كوبي ، خطر ابتلاي فرد به ايدز زياد است و اين دسته از افراد در مجموعه گروه هاي پرخطر قرار مي گيرند. پزشكان تاكيد مي كنند كه حتي با رعايت نكات بهداشتي ، خطر ابتلا به ايدز و ديگر بيماري هاي عفوني در كساني كه خال كوبي مي كنند ، زياد است و اين ادعا كه در تاتو از وسايل مخصوص استفاده مي شود، به هيچ وجه يك ادعاي منطقي و علمي نيست. _________________
    امضاء
    12سال اهنگر نفس خود بودم برکوره ریاضت می نهادم و بر اتش مجاهده می تافتم و بر سندان مذمت می نهادم و پتک ملامت بر او می کوفتم تا نفس خویش را اینه ساختم و اسلامی تازه اوردم و همه خلق مرده دیدم.
    *بایزید بسطامی*
    مركز انجمنهاي اعتقادي گنجينه الهي:http://ganjineh-elahi.com/
    مركز انجمنهاي تخصصي گنجينه دانش:http://www.ganjineh-danesh.com/forum.php

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع