نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: مقدمه

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    14989
    نوشته
    22
    مورد تشکر
    5 در 5
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض مقدمه

مقدمه

بسم الله الرحمن الرحيم

قرآن، استوارترين کتاب مسلمانان و تنها کتاب آسماني است که داراي اعجاز مي باشد، از تحريف مصون مانده و نويد بخش هدايت و رستگاري(1) است. کتابي که رمز و راز مکتوم عالم را باز گفته،(2) بهترين مائده آسماني را به بشريت هديه مي دهد. (3) نعمتي بزرگ که راه تزکيه و تعليم را به بشريت آموخته،(4) چشمه سار بي پايان آب حيات(5) و نور افکني(6) که روشني بخش ظلمتکده عالم ملک است. (7)

تنها پيامبر (ص) و اهل بيت مطهر او هستند که مي توانند تمام رازهاي قرآن را واگويه نموده و دست يافتن به محتواي حقيقي قرآن، جز از طريق پيامبر اکرم(ص) و اهل بيت مطهرش امکان پذير نيست . پيامبر اعظم(ص) فرمود:اني تارک فيکم الثقلين ما ان تمسکتم بهما لن تضلوا بعدي – احدهما اعظم من الاخر کتاب الله حبلٌ ممدود من السماء الي الارض، و عترتي اهل بيتي، و لن يفترقا حتي يردوا علي الحوض فانظروا کيف تخلفوني فيهما.

من در بين شما دو چيز گران قدر را مي گذارم که تا وقتي به آن دو تمسک جوييد، بعد از من گمراه نمي شويد يکي از آن دو از ديگري بزرگتر است: کتاب خدا که طناب کشيده شده از آسمان به زمين است و عترت من خاندان من و از يکديگر جدا نمي شوند تا در کنار حوض بر من وارد شوند. پس بنگريد که در نبود من (به جاي من) چگونه با آنان رفتار مي کنيد.
    حديث ثقلين از پرآوازه ترين احاديث گنجينه هاي حديث مسلمان است و بزرگان مذاهب اسلامي در کتاب هايشان، اعم از صحاح و سنن و مسانيد و تفاسير و سيره ها و تواريخ و لغت و غير اين ها، از اين حديث ياد کرده اند.
    مهمترين درس اين حديث، جدايي ناپذيري قرآن و اهل بيت از يکديگرند.
    با استعانت از پروردگار متعال و به انگيزه ی توسعه و تعمیق فرهنگ قرآنی، تمسک به ثقلین، دفاع عالمانه از مبانی دینی، پاسخگویی به پرسشهای دینی، استفاده بهینه از ظرفیت حوزه علمیه و دانشگاه، مواجهه با ناتوی فرهنگی و انجام وظایف ایمانی و با التزام عملی به اصل ولایت فقیه، نظام جمهوری اسلامی، قانون اساسی و مقررات جمهوری اسلامی ایران و به وسیله حجج اسلام و المسلمین آقایان رضا، رمضان و محمدعلی محمدی «مؤسسه ی فرهنگي قرآن و عترت معارف ثقلین قم» تأسیس شد.

پاورقي:
    1. «إِنَّ هَـذَا الْقُرْءَانَ يَهْدِي لِلَّتِي هِيَ أَقْوَمُ وَ يُبَشِّرُ الْمُؤْمِنِين»؛ اسراء (17) آيه 9.
    2. «وَ نَزَّلْنَا عَلَيْکَ الْکِتَـبَ تِبْيَـنًا لِّکُلِّ شَيْء»؛ نحل (16) آيه 89.
    3. «وَ اتَّبِعُواْ أَحْسَنَ مَآ أُنزِلَ إِلَيْکُم»؛ زمر (39) آيه 55.
    4. . «لَقَدْ مَنَّ اللَّهُ عَلَي الْمُؤْمِنِينَ إِذْ بَعَثَ فِيهِمْ رَسُولاً مِّنْ أَنفُسِهِمْ يَتْلُواْ عَلَيْهِمْ ءَايَـتِهِ وَيُزَکِّيهِمْ وَيُعَلِّمُهُمُ الْکِتَـبَ وَالْحِکْمَة»؛ آل عمران (3) آيه 164.
    5. . «يَـأَيُّهَا الَّذِينَ ءَامَنُواْ اسْتَجِيبُواْ لِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاکُمْ لِمَا يُحْيِيکُم»؛ انفال (8) آيه 24.
    6. «وَأَنزَلْنَآ إِلَيْکُمْ نُورًا مُّبِينًا»؛ نساء (4) آيه 174.
    7. «کِتَـبٌ أَنزَلْنَـهُ إِلَيْکَ لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنَ الظُّـلُمَـتِ إِلَي النُّورِ»؛ ابراهيم (14) آيه 1.

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

موضوعات تصادفی این انجمن:

3. Top | #2

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    14989
    نوشته
    22
    مورد تشکر
    5 در 5
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پروانه فعالیت

4. Top | #3

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    14989
    نوشته
    22
    مورد تشکر
    5 در 5
    دریافت
    0
    آپلود
    0

روزنامه رسمی

5. Top | #4

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    14989
    نوشته
    22
    مورد تشکر
    5 در 5
    دریافت
    0
    آپلود
    0

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع