صفحه 5 از 11 نخستنخست 123456789 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 105

موضوع: خدای خوبی ها

1. Top | #41

عنوان کاربر
    عضو ماندگار
    شماره عضویت
    150
    نوشته
    797
    صلوات
    224
    دلنوشته
    2
    اللهم عجل لولیک الفرج
    مورد تشکر
    330 در 99
    وبلاگ
    8
    دریافت
    1
    آپلود
    0

خدا بالاتر و والاتر از این است که به تصوّر ذهن انسان در آید. من فقط می توانم او را با صفاتی که خودش در قرآن گفته است، بشناسم، من می دانم که خدا بخشنده و مهربان است، شنونده و بیناست، از همه چیز باخبر است، همیشه بوده و خواهد بود، پایان ندارد همان گونه که آغاز نداشته است...
    من این صفات خدا را در قرآن می خوانم و نسبت به خدای خود شناخت پیدا می کنم، همه این ها که گفتم صفات خداست، امّا ذات خدا چگونه است؟ این را هرگز نمی توانم بفهمم، هر چه که در ذهن خودم برای ذات خدا تصوّر کنم، باید بدانم که خدا غیر از آن است!
    ص: 49

امضاء

همه طوفان ها برای خراب کردن زندگیت نمیان,

بعضی طوفان ها برای تمیز کردن مسیرت میان

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #42

عنوان کاربر
    عضو ماندگار
    شماره عضویت
    150
    نوشته
    797
    صلوات
    224
    دلنوشته
    2
    اللهم عجل لولیک الفرج
    مورد تشکر
    330 در 99
    وبلاگ
    8
    دریافت
    1
    آپلود
    0

خدایا! زمین چقدر کوچک است!
    امروز روز عید فطر است، همه نماز عید می خوانند، تو هم باید نماز عید بخوانی!
    برخیز! برخیز و به شکرانه نعمتی که خدا به تو داده است نماز بخوان! نماز!
    امّا تو نمی دانی به کدامین سو نماز بخوانی؟ باید به کدام سو بایستی؟ قبله تو کجاست؟ کعبه کجاست؟
    یاد سخن دوستت می افتی که به تو گفته بود: آنجا که رسیدی، کرؤ زمین قبله توست، زمین را پیدا کن و به سمت آن نماز بخوان!!
    وضو می گیری و سپس از پنجره کوچکی به بیرون نگاه می کنی، در جستجوی کره زمین هستی!
    به راستی زمین کدامین سو است؟
    تو زمین را سیّاره ای بسیار کوچک می یابی که در دل منظومه شمسی در حرکت است.
    کهکشان راه شیری را می بینی، چشم تو خیره می ماند، تو شکوه و عظمت خدا را با تمام وجودت احساس می کنی، قطرات اشک از چشمانت جاری می شود. تو در فضای بی انتها شناور هستی و جز به بزرگی خدا نمی اندیشی!
    به سوی سجّاده ات می روی تا نماز بخوانی، نمی دانی که در زمین هزاران نفر از هموطنانت به تو نگاه می کنند و نماز تو را می بینند. نماز تو در فضا، خاطره ای زیبا
    ص: 50
    برای همه جوانان مالزی است!
    اکنون تو قرآن می خوانی، سوره بقره را. قرآن به تو آرامش می دهد.
    * * *

امضاء

4. Top | #43

عنوان کاربر
    عضو ماندگار
    شماره عضویت
    150
    نوشته
    797
    صلوات
    224
    دلنوشته
    2
    اللهم عجل لولیک الفرج
    مورد تشکر
    330 در 99
    وبلاگ
    8
    دریافت
    1
    آپلود
    0

«هنگامی که از فضا به زمین نگاه کردم، قلبم به تپش افتاد و مبهوت شدم، وقتی کوچکی زمین را از بالا به تماشا می نشینی، عظمت پرودگارت را بیشتر درک می کنی، در فضا بیشتر به معجزه پروردگار در خلقت موجودات پی می بری».
    این سخنان نهمین مسلمانی است که به فضا سفر کرده است. دکتر «مظفّرشکوه» از کشور مالزی
    .(1)

امضاء

5. Top | #44

عنوان کاربر
    عضو ماندگار
    شماره عضویت
    150
    نوشته
    797
    صلوات
    224
    دلنوشته
    2
    اللهم عجل لولیک الفرج
    مورد تشکر
    330 در 99
    وبلاگ
    8
    دریافت
    1
    آپلود
    0

* * *
    لحظه ای فکر کن! کره زمین با همه آن عظمت هایی که دارد؛ کوه ها، دریاها، اقیانوس ها، در مقابل خورشید ذرّه ای بیش نیست.
    آیا می دانی عظمت خورشید چقدر است؟ می توان یک میلیون و سیصد هزار زمین را در خورشید جای داد؟
    امّا کهکشان راه شیری که سیّاره زمین و منظومه شمسی در آن می باشد، 200 میلیارد بزرگ تر از حجم خورشید است.
    ستاره ای به نام بِتلِگِ--ئوس 700 برابر خورشید است، البته نور و درخشندگی این ستاره، چهارده هزار برابر خورشید است.
    عجایب آسمان بسیار زیاد است و در این باره می توان کتاب ها نوشت، ما هر چقدر بیشتر در مخلوقات خدا فکر کنیم، شگفتی ما بیشتر می شود، آری! بشر با این همه پیشرفت هنوز نتوانسته است نهایت فضا را درک کند، او چگونه می خواهد ذات خدا را درک نماید؟
    ص: 51

1- 18. . در اینترنت جستجو کنید: «فیلم نماز و روزه فضانورد مسلمان در فضا».
    خدای خود را معرّفی کن!
    برادر و خواهر خوبم! اکنون می خواهم سخنانی را در مورد سوره «توحید» برایت بیان کنم تا ارزش این سوره بیشتر روشن گردد:
    1 - در قسمتی از شهر مدینه، یهودیان زندگی می کردند. یک روز آن ها نزد پیامبر آمدند و گفتند: ای محمّد! از تو می خواهیم تا خدای خود را برای ما معرّفی کنی.
    پیامبر در جواب آن ها سکوت کرد، سه روز پیامبر جواب آن ها را نداد، او منتظر بود تا خود خدا، جوابی برای او بفرستد.
    بعد از سه روز جبرئیل بر پیامبر نازل شود و سوره «توحید» را برای پیامبر خواند. بعد از آن بود که پیامبر به دنبال آن یهودیان فرستاد و این سوره را برای آن ها خواند
    .(1)

امضاء

6. Top | #45

عنوان کاربر
    عضو ماندگار
    شماره عضویت
    150
    نوشته
    797
    صلوات
    224
    دلنوشته
    2
    اللهم عجل لولیک الفرج
    مورد تشکر
    330 در 99
    وبلاگ
    8
    دریافت
    1
    آپلود
    0

2 - پیامبر گروهی از یاران خود را برای بررسی موقعیّت دشمن فرستاد، او حضرت علی(علیه السلام) را به عنوان فرمانده این گروه معیّن نمود و از آنان خواست تا حرکت کنند و مأموریّت خود را انجام داده و سریع به مدینه باز گردند.
    چند روزی طول کشید، شکر خدا آن ها با موفقیّت توانستند تا مأموریّت خود را به پایان رسانده و نسبت به موقعیت دشمن اطّلاعات خوبی جمع آوری نمایند.
    ص: 52

1- 19. . عن محمّد بن مسلم، عن أبی عبد اللّه علیه السلام، قال: «إنّ الیهود سألوا رسول اللّه صلی الله علیه و آله فقالوا: انسب لنا ربّک. فلبث ثلاثاً لا یجیبهم، ثمّ نزلت هذه السورة إلی آخرها. فقلتُ له: ما الصمد؟ فقال: الذی لیس بمجوّف»: التوحید للصدوق ص 93، بحار الأنوار ج 3 ص 220، تفسیر مجمع البیان ج 10 ص 485، التفسیر الصافی ج 5 ص 390، تفسیر نور الثقلین ج 5 ص 706؛ «عن أُبی بن کعب: إنّ المشرکین قالوا للنبیّ صلی الله علیه و آله: یا محمّد، انسب لنا ربّک، فأنزل اللّه: قل هو اللّه أحد...»: مسند أحمد ج 5 ص 134، سنن الترمذی ج 5 ص 121، المستدرک للحاکم ج 2 ص 540، مجمع الزوائد ج 7 ص 146، فتح الباری ج 8 ص 568، وراجع عمدة القاری ج 20 ص 8، تحفة الأحوذی ج 9 ص 211، المعجم الأوسط ج 6 ص 25، کنز العمّال ج 2 ص 563 و ج 12 ص 390، فیض القدیر ج 2 ص 651.

امضاء

7. Top | #46

عنوان کاربر
    عضو ماندگار
    شماره عضویت
    150
    نوشته
    797
    صلوات
    224
    دلنوشته
    2
    اللهم عجل لولیک الفرج
    مورد تشکر
    330 در 99
    وبلاگ
    8
    دریافت
    1
    آپلود
    0

وقتی آن ها به مدینه بازگشتند پیامبر به استقبال آن ها آمد. رو به آنان کرده و از چگونگی مأموریّت آن ها پرسید.
    یکی از آن ها در جواب گفت:
    -- شکر خدا، همه چیز خوب بود، فقط یک اشکال مختصری وجود داشت.
    -- چه اشکالی؟
    -- شما علی را به عنوان فرمانده ما انتخاب کردید و ما همه نمازها را به امامت او می خواندیم، علی در همه نمازها سوره «قل هو اللّه» را می خواند. کاش او سوره دیگری را هم می خواند.
    پیامبر رو به علی(علیه السلام) کرد و چنین گفت:
    -- یا علی! چرا در هر نماز، سوره «قل هو اللّه» را می خواندی؟
    -- ای پیامبر! من این سوره را خیلی دوست دارم.
    -- علی جان! اگر خدا این سوره را دوست نمی داشت تو هم آن را دوست نمی داشتی
    !(1)
    3 - سعد بن مَعاذ یکی از یاران پیامبر بود، او در جنگ خندق به دست کفّار مجروح شد و بعد از مدّتی از دنیا رفت. وقتی خبر رحلت او به پیامبر رسید برای تشییع جنازه او حاضر شد، جمعیّت زیادی جمع شدند و خود پیامبر بر پیکر او نماز خواند.

امضاء

8. Top | #47

عنوان کاربر
    عضو ماندگار
    شماره عضویت
    150
    نوشته
    797
    صلوات
    224
    دلنوشته
    2
    اللهم عجل لولیک الفرج
    مورد تشکر
    330 در 99
    وبلاگ
    8
    دریافت
    1
    آپلود
    0

بعد از آن که نماز پیامبر تمام شد، او رو به یاران خود کرد و فرمود: امروز هفتاد هزار فرشته بر پیکر سعد بن معاذ نماز خواندند، من در میان آن فرشتگان، جبرئیل را هم دیدم که برای نماز آمده بود. من از جبرئیل این سؤل را پرسیدم: مگر سعد بن معاذ چه کاری انجام داده بود که شایسته این مقام شد که هزاران فرشته بر
    ص: 53

1- 20. . «عن عمران بن حصین: إنّ النبیّ صلی الله علیه و آله بعث سریة واستعمل علیها علیّاً علیه السلام، فلمّا رجعوا سألهم فقالوا: کلّ خیر، غیر أنّه قرأ بنا فی کلّ صلاة بقل هو اللّه أحد، فقال: یا علیّ، لمَ فعلتَ هذا؟ فقال: لحبّی لقل هو اللّه أحد، فقال النبیّ صلی الله علیه و آله: ما أحببتها حتّی أحبّک اللّه عزّ وجلّ»: التوحید للصدوق ص 94، تفسیر مجمع البیان ج 10 ص 490.
    پیکر او نماز بخوانند؟
    جبرئیل در پاسخ چنین گفت: سعد بن معاذ در همه حال، ایستاده و نشسته، سواره و پیاده، سوره «قل هو اللّه» را می خواند
    .(1)

امضاء

9. Top | #48

عنوان کاربر
    عضو ماندگار
    شماره عضویت
    150
    نوشته
    797
    صلوات
    224
    دلنوشته
    2
    اللهم عجل لولیک الفرج
    مورد تشکر
    330 در 99
    وبلاگ
    8
    دریافت
    1
    آپلود
    0

4 - امام صادق(علیه السلام) فرمودند: هر کس یک بار سوره «قل هو اللّه» را بخواند، یک سوم قرآن، یک سوم تورات، یک سوم انجیل و یک سوم زبور را خوانده است!
    و تو می دانی که تورات، کتاب آسمانی حضرت موسی(علیه السلام)، انجیل کتاب آسمانی حضرت عیسی(علیه السلام) و زبور کتاب آسمانی حضرت داوود(علیه السلام) است.
    وقتی تو سوره «قل هو اللّه» را بخوانی، گویا یک سوم این کتب آسمانی را خوانده ای!
    به راستی این سوره کوچک که 21 کلمه بیشتر ندارد، چقدر از پیام های توحیدی را در خود جای داده است، به گونه ای که با یک سوم کتاب های آسمانی برابری می کند. پس لازم است که هر چه بیشتر در این سوره تدبّر و اندیشه بنماییم
    .(2)
    5 - یک روز پیامبر رو به یارانش کرد و پرسید: آیا در میان شما کسی هست که هر روز، یک بار قرآن را از اوّل تا آخر بخواند و به اصطلاح «ختم قرآن» داشته باشد؟
    همه سکوت کردند و فقط سلمان فارسی بود که دست خود را بالا گرفت و گفت: من هر روز قرآن را ختم می کنم.
    بعضی از مسلمانان از این سخن سلمان فارسی تعجّب کردند، کسی که بخواهد هر روز قرآن را ختم کند باید تمام روز مشغول خواندن قرآن باشد، امّا سلمان که این گونه نیست، بیشتر وقت ها به کار خودش مشغول است.
    آن ها فکر کردند که سلمان دروغ می گوید، برای همین رو به پیامبر کردند و در
    ص: 54

1- 21. . «عن جعفر بن محمّد، عن أبیه علیهماالسلام أنّ النبیّ صلی الله علیه و آله صلّی علی سعد بن معاذ، فقال: لقد وافی من الملائکة للصلاة علیه سبعون ألف ملک وفیهم جبرئیل یصلّون علیه، فقلت: یا جبرئیل، بمَ استحقّ صلاتکم علیه؟ قال: بقراءة قل هو اللّه أحد قائماً وقاعداً وراکباً وماشیاً وذاهباً وجائیاً»: التوحید للصدوق ص 95، تفسیر مجمع البیان ج 10 ص 480، معجم رجال الحدیث ج 9 ص 94، أعلام الدین ص 386.
    2- 22. . «عن أبی عبد اللّه علیه السلام، قال: من قرأ قل هو اللّه أحد مرّة واحدة، فکأنّما قرأ ثلث القرآن وثلث التوراة وثلث الإنجیل وثلث الزبور»: التوحید للصدوق ص 95، وسائل الشیعة ج 6 ص 225، بحار الأنوار ج 89 ص 348، جامع أحادیث الشیعة ج 15 ص 149.
    حالی که بسیار خشمناک بودند چنین گفتند:
    -- ای رسول خدا! سلمان، مردی است ایرانی. او می خواهد بر ما عرب ها فخر بفروشد، ما می دانیم او دروغ می گوید.
    -- آرام باشید! سلمان همانند لقمان حکیم است. بروید از خود او سؤل کنید، حتماً جواب شما را خواهد داد.

امضاء

10. Top | #49

عنوان کاربر
    عضو ماندگار
    شماره عضویت
    150
    نوشته
    797
    صلوات
    224
    دلنوشته
    2
    اللهم عجل لولیک الفرج
    مورد تشکر
    330 در 99
    وبلاگ
    8
    دریافت
    1
    آپلود
    0

آن ها نزد سلمان آمدند و سؤل خود را مطرح کردند، سلمان به آن ها لبخندی زد و گفت: من خودم از پیامبر شنیدم که فرمود: هر کس سه بار سوره «قل هو اللّه» را بخواند مانند این است که قرآن را ختم کرده است. من هر روز، سه بار این سوره را می خوانم
    !(1)
    6 - امام صادق(علیه السلام) فرمودند: هر کس فراموش کند در یک شبانه روز، در نمازهای خود، سوره «قل هو اللّه احد» را بخواند، فرشتگان به او رو می کنند و می گویند: ای بنده خدا! نماز خواندی و سوره «قل هو اللّه» را نخواندی، تو نمازگزار واقعی نیستی
    !(2)
    آری! اگر ما بخواهیم نمازگزار واقعی باشیم باید حتماً این سوره را در نماز خود بخوانیم و فریاد بلند توحید را سر دهیم!
    7 - امام صادق(علیه السلام) فرمودند: هر کس سوره «قل هو اللّه» را بعد از نمازهای واجب خود بخواند، خداوند خیر دنیا و آخرت را به او می دهد و گناهان او و هم چنین گناهان پدر و مادرش و گناهان فرزندان او را می بخشد
    .(3)
    ومن در تعجّب هستم از عظمت این سوره کوچک!
    چه رمز و رازی در این سوره نهفته است که اگر آن را بعد از نماز بخوانی، خدا خیر دنیا و آخرت را به تو می دهد؟
    ص: 55

1- 23. . «قال رسول اللّه صلی الله علیه و آله یوماً لأصحابه: أیّکم یصوم الدهر؟ فقال سلمان رحمة اللّه علیه: أنا یا رسول اللّه، فقال رسول اللّه صلی الله علیه و آله: فأیّکم یحیی اللیل؟ فقال سلمان: أنا یا رسول اللّه، قال: فأیّکم یختم القرآن فی کلّ یوم؟ فقال سلمان: أنا یا رسول اللّه. فغضب بعض أصحابه، فقال: یا رسول اللّه! إنّ سلمان رجل من الفرس، یرید أن یفتخر علینا معاشر قریش، قلتَ: أیّکم یصوم الدهر؟ فقال: أنا، وهو أکثر أیّامه یأکل! وقلتَ: أیّکم یحیی اللیل؟ فقال: أنا، وهو أکثر لیله نائم! وقلتَ: أیّکم یختم القرآن فی کلّ یوم؟ فقال: أنا، وهو أکثر نهاره صامت! فقال النبیّ صلی الله علیه و آله: مه یا فلان، أنّی لک بمثل لقمان الحکیم؟ سله فإنّه یُنبئک. فقال الرجل لسلمان: یا أبا عبد اللّه، ألیس زعمت أنّک تصوم الدهر؟ فقال: نعم، فقال: رأیتک فی أکثر نهارک تأکل! فقال: لیس حیث تذهب، إنّی أصوم الثلاثة فی الشهر، وقال اللّه عزّ وجلّ: «مَن جَآءَ بِالْحَسَنَةِ فَلَهُ عَشْرُ أَمْثَالِهَا»، وأصل شعبان بشهر رمضان، فذلک صوم الدهر. فقال: ألیس زعمت أنّک تحیی اللیل؟ فقال: نعم، فقال: أنت أکثر لیلک نائم! فقال: لیس حیث تذهب، ولکنّی سمعتُ حبیبی رسول اللّه صلی الله علیه و آلهیقول: مَن بات علی طهرٍ فکأنّما أحیا اللیل کلّه، فأنا أبیت علی طهر. فقال: ألیس زعمت أنّک تختم القرآن فی کلّ یوم؟ قال: نعم، قال: فأنت أکثر أیّامک صامت! فقال: لیس حیث تذهب، ولکنّی سمعتُ حبیبی رسول اللّه صلی الله علیه و آله یقول لعلی علیه السلام: یا أبا الحسن، مثلک فی أُمّتی مثل سورة التوحید قل هو اللّه أحد، فمن قرأها مرّة فقد قرأ ثلث القرآن، ومن قرأها مرّتین فقد قرأ ثلثی القرآن، ومن قرأها ثلاثاً فقد ختم القرآن، فمن أحبّک بلسانه فقد کمل له ثلث الإیمان، ومن أحبّک بلسانه وقلبه فقد کمل له ثلثا الإیمان، ومن أحبّک بلسانه وقلبه ونصرک بیده فقد استکمل الإیمان، والذی بعثنی بالحقّ یا علیّ، لو أحبّک أهل الأرض کمحبّة أهل السماء لک، لما عُذّب أحد بالنار، وأنا أقرأ قل هو اللّه أحد فی کلّ یوم ثلاث مرّات. فقام وکأنّه قد أُلقم حجراً»: الأمالی للصدوق ص 86، فضائل الأشهر الثلاثة ص 50، معانی الأخبار ص 235، روضة الواعظین ص 281، مناقب آل أبی طالب ج 3 ص 4، بحار الأنوار ج 39 ص 258، غایة المرام ج 6 ص 143.
    2- 24. . عن أبی عبد اللّه علیه السلام قال: «من مضی به یوم واحد فصلّی فیه بخمس صلوات ولم یقرأ فیها بقل هو اللّه أحد قیل له: یا عبد اللّه، لستَ من المصلّین»: الکافی ج 2 ص 622، وسائل الشیعة ج 6 ص 81، جامع أحادیث الشیعة ج 5 ص 148، الحدائق الناضرة ج 8 ص 181.
    3- 25. . عن أبی عبد اللّه علیه السلام قال: «من کان یؤن باللّه والیوم الآخر، فلا یدع أن یقرأ فی دبر الفریضة بقل هو اللّه أحد، فإنّه من قرأها جمع اللّه له خیر الدنیا والآخرة، وغفر له ولوالدیه وما ولدا»: الدعوات للراوندی ص 216، الکافی ج 2 ص 622، ثواب الأعمال ص 128، وسائل الشیعة ج 6 ص 487، بحار الأنوار ج 83 ص 27، تفسیر مجمع البیان ج 10 ص 480، تفسیر نور الثقلین ج 5 ص 700، فلاح السائل ص 167، أعلام الدین ص 386.

امضاء

11. Top | #50

عنوان کاربر
    عضو ماندگار
    شماره عضویت
    150
    نوشته
    797
    صلوات
    224
    دلنوشته
    2
    اللهم عجل لولیک الفرج
    مورد تشکر
    330 در 99
    وبلاگ
    8
    دریافت
    1
    آپلود
    0

دوست من! دیگر تو از خدا چه می خواهی؟ چه چیزی بهتر از خیر دنیا و آخرت می توانی پیدا کنی؟
    8 - حتماً دیده ای که عدّه ای از مردم وقتی از آمدن بلایی می ترسند به چیزی پناه می برند، وقتی مسافری می خواهد به سفر برود پشت سر او آب می ریزند، آن ها به آب پناه می برند تا شاید مسافرشان به سلامت برگردد.
    یا وقتی از چشم زخم می ترسند به تخته می زنند، آن ها با این کار می خواهند بلا را از خود دور کنند. این ها خرافاتی است که دامن گیر جامعه ما می باشد و در جامعه های دیگر به گونه ای دیگر یافت می شود. به راستی وقتی که ما دچار ترسی می شویم باید چه کنیم؟ به چه چیزی پناه ببریم؟ چگونه؟
    امام صادق(علیه السلام) به یکی از یاران خود به نام مُفضَّل فرمودند:
    -- ای مُفَضّل! اگر از چیزی ترسیدی به نام خدا و به سوره «قل هو اللّه» پناه ببر!
    -- مولای من! چگونه این کار را انجام بدهم؟
    -- به سمت راست خود نگاه کن و این سوره را بخوان، سپس به سمت چپ خود نگاه کن و این سوره را بخوان، سپس سمت جلو، پشت سر، سمت بالای سر خود نیز این سوره را بخوان و در پایان نگاه خود را به زمین بینداز و این سوره را بخوان.
    -- در واقع من در شش جهت خود این سوره را بخوانم؟
    -- آری! تو با این کار از خدا می خواهی که به برکت توحید، تو را از بلا حفظ کند.

امضاء

صفحه 5 از 11 نخستنخست 123456789 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع