صفحه 3 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 34

موضوع: پرواز با نماز

1. Top | #21

عنوان کاربر
    عضو حرفه‌ ای
    شماره عضویت
    14944
    نوشته
    2,627
    مورد تشکر
    4,494 در 2,083
    دریافت
    0
    آپلود
    0

ج) تبليغ احكام الهى(ما عَلى الرَّسُولِ اِلاّ الْبَلاغ).

بر پيغمبر جز تبليغ احكام الهى وظيفهاى نيست.
    د)ابلاغ وحدانيت خدا(قُلْ اِنّما اَنَا بَشَرٌ مِثْلُكُمْ يُوحى اِلَىَّ اِنَّما اِلهُكُمْ اِلهٌ واِحِدٌ فَمَنْ كانَ يَرْجُوا لِقاءَ رَبِّهِ فَلْيَعْمَلْ عَمَلاً صالِحاً وَلا يُشْرِكْ بِعِبادَةِ رَبِّهِ اَحَداً).
    «اى رسول به امت بگو كه من مانند شما بشرى هستم كه به من وحى مىشود.
    كه خداى شما خداى يكتا است و هر كس به لقاى او اميدوار است، بايد عملش نيكو شود و هرگز در پرستش خدا احدى را با او شريك نگردانيد».

امضاء

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #22

عنوان کاربر
    عضو حرفه‌ ای
    شماره عضویت
    14944
    نوشته
    2,627
    مورد تشکر
    4,494 در 2,083
    دریافت
    0
    آپلود
    0

راه شناخت پيامبران

معجزه; كسى كه خود را به عنوان پيامبر معرفى مىكند بايد نشانهاى داشته باشد، چون انسانها نمىتوانند هر كس را بدون علت به عنوان پيامبر خدا بپذيرند.
    بهترين وسيله معرفى پيامبران معجزه است، كه با آن كسانى كه به دروغ ادعاى پيامبرى مىكنند شناخته مىشوند.
    معجزه كار خارقالعادهاى است كه از قدرت انسانها خارج است و هيچ كس جز پيامبر خدا و آن هم به كمك خدانمىتواند آن را انجام دهد.
    پيامبر اسلام حضرت محمد (صلى الله عليه وآله) براى اين كه خود را معرفى كند معجزات متعددى آورد.
    گفته شده است او 4440معجزه داشته است.
    و حدود 3000 معجزه آن حضرت را در كتب تاريخ ذكر كردهاند.
    امضاء

4. Top | #23

عنوان کاربر
    عضو حرفه‌ ای
    شماره عضویت
    14944
    نوشته
    2,627
    مورد تشکر
    4,494 در 2,083
    دریافت
    0
    آپلود
    0

بزرگترين معجزه پيامبر اسلام قرآن است كه خداوند در مورد عظمت آن مىفرمايد:(وَلَوْ اَنَّ قُرآناً سُيِّرَتْ بِهِ الْجِبالُ اَوْ قُطِّعَتْ بِه الاَرْضُ).
    «و اگر كتابى بااين اعجاز و بيان كوهها را به رفتار و مردگان را به گفتار آورد و زمين را از هم بشكافد همين قرآن با عظمت است».
    گفتنى است معجزه با كار مرتاضان و ساحران چند فرق دارد:1. كار مرتاضان و ساحران تمرينى است و آنها در كارى كه مىكنند استاد داشتهاند، و تنها كارى را انجام مىدهند كه در آن مورد استاد ديدهاند و تمرين كردهاند.
    و در خارج از اين مورد نمىتوانند كارى انجام دهند ولى پيامبران معلم و استادى نداشتهاند و قادر به انجام هر كارى كه مردم تقاضا مىكردند در هر زمانى بودند.
    2. كار ساحران ومرتاضان احتياج به ابزار معين دارد ولى معجزه پيامبران احتياج به ابزار معينى ندارد.
    3. كار ساحران و مرتاضان غالباً مادى و براى جلب نظر مردم است.
    ولى كار پيامبران معنوى است و تنها براى اثبات نبوتشان از آن سود مىجويند.

امضاء

5. Top | #24

عنوان کاربر
    عضو حرفه‌ ای
    شماره عضویت
    14944
    نوشته
    2,627
    مورد تشکر
    4,494 در 2,083
    دریافت
    0
    آپلود
    0

گفتار چهارم: ذكر صلوات

اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّدخدايا بر محمّد و آل او درود بفرستاميرالمؤمنين (عليه السلام) فرمود: فرستادن صلوات بر پيامبر (صلى الله عليه وآله) بهتر از آبى كه آتش را خاموش كند گناهان را از بين مىبرد.
    و سلام بر آن حضرت بهتر است از آزاد كردن چند بنده از قيد بردگى.
    امام صادق (عليه السلام) فرمود: هنگامى كه نام پيامبر برده مىشود بر آن حضرت صلوات بفرستيد زيرا هر كس يك بار بر او صلوات بفرستد هزار بار در هزار صف از فرشتگان بر وى صلوات فرستاده مىشود.
    رسول خدا (صلى الله عليه وآله) فرمود:من در قيامت نزد ميزان اعمال هستم .
    هر كس كفّه گناهانش افزونتر از حسناتش باشد صلواتهايى را كه بر من فرستاده مىآورم و بر حسناتش مىافزايم تا بر گناهانش غلبه كند.
    صباح بن سما گفت، امام صادق (عليه السلام) فرمود:آيا دعايى به تو بياموزم كه روى تو را از آتش جهنم حفظ كند؟ عرض كردم: آرى.
    فرمود: پس از دميدن سپيده صبح صد بار بگو:اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّدخداوند روى تو را از حرارت آتش دوزخ در امان دارد.

امضاء

6. Top | #25

عنوان کاربر
    عضو حرفه‌ ای
    شماره عضویت
    14944
    نوشته
    2,627
    مورد تشکر
    4,494 در 2,083
    دریافت
    0
    آپلود
    0

گفتنى است منظور از «آل محمد» كه در صلوات هست، فاطمه (عليها السلام)و على (عليه السلام) و اولاد ايشان مىباشند.
    در در المنثور ابن مردويه از ام سلمه روايت كرده است كه گفت:آيه (اِنّما يُرِيدُ اللهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ اَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيراً) در خانه من نازل شد.
    و در خانه هفت نفر بودند.
    جبرئيل، ميكائيل، على، فاطمه، حسن، حسين و من كه دم در ايستاده بودم، عرضه داشتم يا رسول الله (صلى الله عليه وآله) آيا من از اهل بيت نيستم؟ فرمودند: تو عاقبت به خير از همسران پيغمبرى [اما از اهل بيت نيستى].
    يا در كتاب درّ المنثور است كه ابن جرير، ابن منذر، ابن ابى حاتم، وا بن مدويه همگى از ام سلمه همسر پيامبر (صلى الله عليه وآله)روايت كردهاند كه رسول خدا (صلى الله عليه وآله) در خانه او [ام سلمه ]عبايى يافت خيبريه روى خود كشيده بود كه فاطمه از در آمد، در حالى كه ظرفى غذا با خود آورده بود.
    رسول خدا (صلى الله عليه وآله) فرمودند: همسرت على و دو پسرانت حسن وحسين را صدا بزن، فاطمه برگشت و آنها را با خود بياورد در همان بين كه پيامبر داشت غذا مىخورد آيه نازل شد.
    (اِنّما يُرِيدُ اللهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ اَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيراً).
    سپس رسول خدا (صلى الله عليه وآله) زيادى جامهاى كه داشت را بر سر آنان كشيد، آنگاه سر خود را از زير جامه بيرون آورد و به آسمان اشاره كرده عرضه داشت: بارالها اينها اهل بيت من و خاصگان من هستند.
    پس پليدى را از ايشان ببر و تطهيرشان كن.
    و اين كلام را سه مرتبه تكرار كردند.

امضاء

7. Top | #26

عنوان کاربر
    عضو حرفه‌ ای
    شماره عضویت
    14944
    نوشته
    2,627
    مورد تشکر
    4,494 در 2,083
    دریافت
    0
    آپلود
    0

گفتار پنجم : شرح ذكر سلام

السَّلامُ عَلَيْنا ;سلام بر ما.
    وَعَلى عِبادِاللهِ الصّالِحِينَ ;و بر بندگان شايسته خدا.
    اَلسَّلامُ عَلَيْكُمْ; سلام بر شما.
    وَرَحْمَةُ اللهِ وَبَرَكاتُهُ;و رحمت و بركات خدا بر شما باد.
    بندگان صالح خدا
    همام از ياران على (عليه السلام) به ايشان عرض كرد:اى مولاى من چنان پرهيزكاران را براى من وصف بنما كه گويى آنها را از نزديك مشاهده مىكنم.
    حضرت فرمودند: اى همام! تو از خدا بترس و پرهيزكار باش كه خداوند مهربان در قرآن مىفرمايد:(اِنَّ اللهَ مَعَ الَّذِين اتَّقُوا وَالَّذِينَ هُمْ مُحْسِنُونَ).
    پروردگار با پرهيزكاران ونيكوكاران است».
    همام به اين پاسخ اكتفا ننمود وحضرت را سوگند داد و آنگاه حضرت اين خطبه را آغاز كرد:«متقين و پرهيزكاران گفتار آنها از روى صدق و راستى است.
    آرم آنان نيز فروتنى و در لباس و زندگى خود ميانهروى را اختيار مىكنند.
    از آنچه خداوند برايشان روا ندانسته چشم برمىدارند.
    به سخنى كه از روى راستى و صداقت بيان مىشود و براى آنان بهرهاى بىمثال دارد گوش نمىدهند.
    در شدايد و گرفتارىها صابر مىشوند زيرا رضاى خداوند را در نظر مىگيرند.
    درست مانند آنهايى كه در خوشى و خرمى بسر مىبرند، اگر نبود اجل ومدتى كه خداوند براى آنها تعيين كرده از شوق ثواب و ترس عذاب به اندازه يك چشم بر هم زندن جان در بدنشان قرار نمىگرفت.

امضاء

8. Top | #27

عنوان کاربر
    عضو حرفه‌ ای
    شماره عضویت
    14944
    نوشته
    2,627
    مورد تشکر
    4,494 در 2,083
    دریافت
    0
    آپلود
    0

خداوند در نظر آنها بزرگ است.

و غير او در ديده آنها كوچك و يقين آنها به بهشت مانند يقين كسى است كه آن را ديده باشند و با اهل آن در خوشى بسر مىبرند.
    ايمان آنان به آتش جهنم همانند ايمان شخصى است كه آن را ديده و مانند اهل آن گرفتار در عذاب آن خواهند بود.
    چنين پارسايانى دلهايشان اندوهناك است و هيچكس از رفتار آنها آزار و اذيت نمىبيند.
    جان آنان به عفت و پاكدامنى آلوده شده است ولحظه ناپايدار دنيا را به صبر سپرى مىكنند.
    زيرا پس از آن به آسايش جاودانى واصل مىگردند اين سوداى پر منفعتى مىباشد كه خداوند بر آنها فراهم كرده است.
    دنيا هر مقدار به اين چنين مؤمنانى روى كند آنها از او بيشتر دورى مىنمايند.
    اگر دنيا به مشكلات وگرفتاريهاى خود اسيرشان سازد آنان به سختىهايش تن داده از بندش خلاص مىشوند به هنگام چيرگى ظلمت بر محيط زندگيشان بپا مىخيزند.
    آيات قرآن را مىخوانند و با خواندن و فهميدنش از ترس عذاب آخرت اندوهناك مىگردند.
    و با دواى شفابخش حكمتهاى زياد درمان درد خود را يافته و درد خويش را درمان مىكنند.

امضاء

9. Top | #28

عنوان کاربر
    عضو حرفه‌ ای
    شماره عضویت
    14944
    نوشته
    2,627
    مورد تشکر
    4,494 در 2,083
    دریافت
    0
    آپلود
    0

هر وقت به آيهاى برخوردند كه اميدوارى در آن باشد به آن طمع مىورزند.
    و با شوق به آن نظر مىكنند.
    مانند آن كه پاداشى كه آيه از آن خبر مىدهد در برابر چشم آنها است.
    و آن را نگاه مىكنند.
    وهرگاه به آيهاى برخورند كه در آن ترس و بيم است گوش دلشان را به آن مىگشايند.
    چنانچه گويا شيون و فرياد دوزخ در بيخ گوشهايشان است.
    قدشان را خم مىكنند و پيشانىها و كفها و زانوها و اطراف قدمهايشان را بر روى زمين مىگسترانند و از خداوند متعال آزادى خود را از عذاب رستاخيز درخواست مىكنند.
    وچون روز شود، بردبار و دانا ونيكوكار و پرهيزكارند.
    ترس ازخداوند اندامشان را لاغر كرده همانند باريكى نىها كه تراشيده مىشود.
    و كسانى كه آنها را نگاه كنند فكر مىكنند كه آنها بيمارند و در صورتى كه چنين نيست.

امضاء

10. Top | #29

عنوان کاربر
    عضو حرفه‌ ای
    شماره عضویت
    14944
    نوشته
    2,627
    مورد تشکر
    4,494 در 2,083
    دریافت
    0
    آپلود
    0

وبه آنها تهمت ديوانگى و جنون مىزنند.

آنها عاقل هستندو به آن روز بزرگ [آخرت]فكر مىكنند.
    و پيوسته در فكر آن گرفتار هستند نه اندكى كردار نيك باعث خشنودى آنها شود و نه زيادى آن را بىنهايت عظيم دانند.
    به همين جهت پيوسته خود رابه كوتاهى اعمال نيكوو عيادت متهم مىكنند.
    و از كردار خود مىترسند كه مبادا مقبول درگاه خداوند قرار نگيرند وهر وقت يكى از آنان به پاكى ناميده شود از اين نشانه بيمناك شده و در مقام تواضع به خود مىگويند:من خود را بهتر از ديگران مىشناسم و آفريدگار مرا بهتر ازخود مىشناسد.
    بارالها! آينده را بر من مگير و مرا برتر از آنچه مىپندارند بگردان، وگناهان مرا كه نمىدانند ببخش نشانه يكى از پرهيزكاران است كه تو مىبينى در امر دين توانا است و در نرمى و خوشخويى دور انديش و در ايمان با يقين و در طلب علم حريص و در بردبارى دانا و در توانگرى ميانهرو و در بندگى و عبادت فروتن است.
    و در فقر ونيازمندى آراسته، در سختى شكيبا، حلال را جويا، و در هدايت و رستگارى دلشاد و از طمع و آز دور است.
    با كارهاى شايستهاى كه بجا مىآورند ترسان است ، در شب همت او صرف سپاسگزارى است و در بامداد ارادهاش ذكر و ياد خدا مىباشد.
    شب را بسر مىبرد در حالى كه از غفلت خود هراسان است.
    وروز از احسان ومهربانى خدا شادمان است.

امضاء

11. Top | #30

عنوان کاربر
    عضو حرفه‌ ای
    شماره عضویت
    14944
    نوشته
    2,627
    مورد تشکر
    4,494 در 2,083
    دریافت
    0
    آپلود
    0

اگر نفس در آنچه كه مايل نيست با او سركشى كند خواهش آن را در آنچه دوست مىدارد انجام ندهد.

روشنى چشم او در چيزى است كه جاودان است.
    و بىرغبتيش در چيزى كه باقى نمىماند، بردبارى را با دانش و گفتار را با كردار مىآميزد او را نگاه مىكنى كه آرزويش اندك وخطا و لغزشش بىمقدار، دل و جانش خاضع وخاشع و نفسش به اندك قانع ، خوراك او لقمهاى نان، زندگيش آسان، دين وآيين او از گناه در امان شهوت وخواهشهاى نامشروع اومرده، خشم و غضبش فرو نشسته است.
    انسانها به پاكى و نيكى او اميدوارند و از اذيت و آزار او در امان مىباشند اگر ميان مردم به غفلت و بىخبرى معروف باشد، در حقيقت به حقايق دانا است.
    با آنهايى كه بيدار دلند همنشين و دانايان او را به عفت و بىاطلاعى متهم نخواهند ساخت.
    اگر شخصى به اوستم كند از سر صدق ديده ازخطايش برمىگيرد.
    ستمگر را مىبخشد و به آن كس كه از خوبى محرومش نمايد احسان مىكند.
    چنان سرشار ازمهر وعاطفه است كه هر شخصى از او رنجيده خاطر شود و تركش كند، صميمانه به سوى او مىرود.
    امضاء

صفحه 3 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع