صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 15 , از مجموع 15

موضوع: آموزه های اخلاقی قيام امام حسين عليه السلام

1. Top | #11

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    تقدیم به روح پاک و ملکوتی خانم فاطمه زهرا مرضیه سلام الله علیها
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

همراهی استقامت با خشونت و سختی تفکر باطلی است و این مطلب با دقت در رفتار امام حسین ع) در میدان عاشورا روشن خواهد شد.وقتی که اصحاب گفتند: اجازه دهید با لشکر حرّ بجنگیم اینها فعلاً زیاد نیستند می توانیم از عهده شان برآییم امام حسین ع) فرمود: نه من دوست ندارم ابتدا کننده جنگ باشم امام به دشمن در مقام مکالمه «یا بن الاخ می گوید: چون هنگام ظهر می شود، در مشکل ترین وضع اقامه نماز جماعت می کند و تا دشمن تیراندازی نکرد،امام دستور حمله صادر نکرده بود. او در مقابل سپاه دشمن می ایستد و آنها را با بیان نرم وآرام نصیحت می کند و در هدایت آنها می کوشد که شاید و لو یک نفر هم باشد به سعادت برسد.امام حسین ع) تمام وجودش در حال مبارزه در صبر و استقامت بود، لحظه ای تابع هوای نفس نشد.حقیقت استقامت و صبر در مکتب عاشورای امام حسین همان روش پسندیده آن حضرت بود، به مضمون «اشجع الناس من غلب هواه امام ع) اشجع الناس بود درنهضت عاشورا.

ویرایش توسط اشک مهتاب*خادمه فاطمه زهرا(س)تا ابدالدهر* : 05-08-2023 در ساعت 15:24
    امضاء

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #12

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

علاقه به نماز و نیایش

طبری می نویسد: امام حسین ع) از سپاه کوفه برای ادای نماز و دعا یک شب رامهلت خواست «قال الحسین ارجع الیهم و استمهلهم هذه العشیه الی غد لعلّنا نصلی لربنا اللّیله و ندعوه و نستغفره فهو یعلم انی احب الصلوه له و تلاوه کتابه و کثره الدعا و الاستغفار؛بعد از مکالمه حضرت ابی الفضل ع) با شمر در عصر تاسوعا و بازگو کردن جریان محضرمبارک برادر عزیزش حسین ع) حضرت فرمود: به سوی آنها برگرد و امشب را تا صبح مهلت
    بگیر، امید آن که ما برای خشنودی خدا امشب را نماز گزارده و او را بخوانیم و طلب آمرزش کنیم به راستی که من نماز برای خدا و تلاوت کتاب او و دعا و استغفار زیاد را دوست دارم .ابن اثیر در کامل می نویسد:ابو ثمامه صائدی چون جنگ روز عاشورا را شدید دید، عرضه داشت «یا اباعبدالله احب ّ ان لقی الله ربی و قد صلیت هذه الصلوه فقال الحسین ع) ذکرت الصلوه جعلک اللّه من المصلین سپس فرمود: «سلوهم ان یکفوا عنّا حتی نصلی ابوثمامه از امام حسین درخواست کرد و گفت من دوست دارم پروردگارم را ملاقات کنم در حالی که نماز ظهر را خوانده باشم حضرت سر به آسمان برداشت و فرمود: نماز را یادآوری کردی خداوند تو را از نماز گزاران قرار دهد. بله الان وقت نماز است از این قوم بخواهید لحظه ای دست از جنگ بردارند تا نماز بخوانیم .در بعضی از مقاتل می نویسند: در شب عاشوراییان «لهم دوی ّ کدوّی النحل در ذکر و مناجات خدا در زمزمه بودند.عبادت های شب عاشورای حسین و اصحاب گرامی اش حرّ و عده ای دیگر را به سوی حق رهنمون کرد و در مسیر راه نیز زهیر و عده ای را به جانب حق کشانید. این کشتی نجات تا پایان دنیا در حرکت است تا غرق شدگان بحر معاصی را از هلاکت و نابودی نجات دهد.اگر امام در ظهر عاشورا به نماز و بر دوستی ِ نماز و دعا سفارش می کند، به این جهت است که مردم را عاشق دستورهای الهی کند و اهمیت احکام الهی را به
    آنها عملاً گوش زد نماید تا مردم از قافله سعادت باز نمانند. با این که دو تن از یاران باوفایش هدف تیرهای دشمن قرار داشتند می خورد، می فرماید:«یا زهیر و یا سعید بن عبدالله «تقدما امامی حتی اصلی الظهر؛ شما جلوی من بایستید تا من نماز ظهر را بخوانم .از ابن عباس نقل است که به امیرالمومنین گفتم حالا وقت ِ شدت جنگ به نماز می ایستی ! در جواب فرمود: جنگ ما برای احیای نماز است نماز در احادیث ائمه ستون دین معرفی شده یعنی نداشتن نماز مساوی با نداشتن اصل دین است امام صادق در آن حدیث معروف می فرماید: به شفاعت ما اهل بیت نمی رسد کسی که به نماز استخفاف داشته باشد. امام حسین در عمل این مطلب را اثبات نمود، اگرهنگام گرفتاری و خطر، ترک نماز مجاز بود، امام ع) نماز را ترک می کرد.عاشقان امام حسین در همه حال مخصوصاً ایام عزاداری عاشورا از این نکته غفلت نکرده و نماز را فدای برگزاری مراسم نکنند.شهید رجایی چه زیبا گفت «به کار بگو نماز دارم به نماز نگو کار دارم »خداوند متعال اقامه نماز را از صفات متقین قرار داده و بر صفات دیگر مقدم داشته است (الذین یقیمون الصلاه ؛ متقین و پرهیزکاران آنهایی هستند که نماز را برپا می دارند.امام معصوم می فرماید:«الصّلاه ان قبلت قبل ماسواها و ان ردّت ردّ ماسواها».از این روایت استفاده می شود که پذیرش اعمال در گرو قبولی نماز است اگر نماز قبول شد بقیه اعمال قبول می شود. خلاصه موضوع نماز در دین اسلام از همه موضوعات با اهمیت تر است اهمیت دادن به
    نماز، از عملکرد امام ع) در ظهر عاشورا نمایان است دعا نیز از نظر امام حسین (ع) بسیار با اهمیت است حضرت می فرماید:ما شب عاشورا را مهلت گرفتیم برای نماز و دعا به درگاه حضرت حق جل و علا.
    امضاء

4. Top | #13

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

نکوهش از هواهای نفس است
    خداوند متعال می فرماید:(ان النفس لاماره بالسوء)و در جای دیگر می فرماید:(لا تبتّع الهوی فیضلک ّ عن سبیل الله).پیروی هوای نفس مکن که تو را از راه خدا گمراه کند.در اصول کافی از حضرت امام باقر (ع) نقل می کند که پیغمبر اکرم فرمود:«خداوند به نعمت و جلالت خود قسم یاد کرد که هرگاه بنده هوا و میل خود را بر هوای من اختیار کند در کارش تفرقه اندازم .امام حسین ع) در یکی از خطبه ها اشاره می کند که مردم دچار متابعت هوای نفس شدند و شیطان بر آنها غالب شد و دین لقلقه زبان بیش نیست «یحوطونه مادرّت معایشهم . به هر سو که نفع خود را ببینند به همان سو زبان را می گرداند و قدم برمی دارند.امام در ملاقات خصوصی با پسر سعد به این مطلب صریحاً گوشزد نمود.در پایان وداع به حضرت امام زین العابدین ع) می فرماید:«استخوذ علیهم الشیطان فانساهم ذکر الله؛ اینها از ذکر خدا غافل شدند و دربست در اختیار شیطان و هوای نفس قرار گرفتند».آری این همه بیچارگی و سیه روزی که دامن گیر دولت های وقت مخصوصاً امریکای جنایت کار شده همه به سبب حکومت هوای نفس بر آنان است که در راه رسیدن به آن از هیچ جنایتی پروا ندارند. میلیون ها مردم بی گناه را فدای خواهش های نفسی خود می کنند.امام حسین ع) در وصیت نامه خود به محمد بن
    حنیفه فرمود:«من به هوای نفس و رسیدن به مقام و جاه خارج نشدم .جان ها فدای حسینی که با قیام خود دین خدا را یاری کرد و مردم را به اخلاق فاضله دعوت نمود. بنی امیه را به جهان اسلام شناساند.

ویرایش توسط اشک مهتاب*خادمه فاطمه زهرا(س)تا ابدالدهر* : 08-08-2023 در ساعت 14:56
    امضاء

5. Top | #14

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پندهای امام حسین (ع)

در پایان به چند مورد از موعظه ها و پندهای آن حضرت اشاره می شود:قال الحسین «ای بنی ایّاک وظلم من لایجد علیک ناصراً الا الله عزوجل پسرم بترس از ظلم کردن به کسی که غیر از خدا ناصر و یاوری ندارد».و قال لرجل اغتاب عنده «یا هذا کف ّ عن الغیبه فانها ادام کلاب النار؛مردی نزد حضرت غیبت شخصی را می کرد. حضرت او را نهی کرد و فرمود: غیبت کننده خوراک سگان جهنم است قال فی جواب رجل سئله الموعظه حتی لایعصی و لایذنب بعد فقال «افعل خمسه اشیاء و اذنب ماشئلت فاوّل ذلک لا تاکل رزق الله و اذنب ماشئت و الثانی اخرج من ولایه الله و اذنب ما شئت و الثالث اطلب موضعاً لایراک به واذنب ما شئت و الرابع اذا جاء ملک الموت لیقبض روحک فادفعه عن نفسک و اذنب ما شئت و الخامس اذا ادخلک مالک فی النار فلا تدخل النار و اذنب ماشئت مردی آمد خدمت اما حسین عرض کرد:من مردی هستم که بر هیچ گناهی صبر نمی کنم مرا موعظه و پندی ده تا دیگر گناه نکنم حضرت فرمود: پنج چیز را قبول کن و هر چه خواهی گناه نمایی بر تو باکی نباشد و آن پنج چیز آن است از روزی خدا نخوری و در ملک خدا نباشی و در دید خدا قرار نگیری و
    به ملک الموت تسلیم نشوی وچون خواستند تو را به آتش بیندازند در آتش نروی با قبول این خصلت ها مانعی از گناه کردن نیست
    امضاء

6. Top | #15

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,746
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,148 در 2,988
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پـــــــــــایـــــــــان
    امضاء

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع