نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: «محمد بدرحسین»؛ برگ زرین دیگری در عالم تلاوت قرآن كریم

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض «محمد بدرحسین»؛ برگ زرین دیگری در عالم تلاوت قرآن كریم

«محمد بدرحسین» در سوم ژانویه سال 1937 میلادی در شهر «السنطه» در مركز طنطا، از توابع استان غربی در خانواده‌ای مذهبی به‌ دنیا آمد، پدرش حافظ قرآن بود و در میان عامه مردم به زهد و پارسایی شهرت داشت.
    پدر محمد همواره از خداوند متعال می‌خواست تا پسری به او عنایت كند تا به وی قرآن را آموزش دهد و او را به سمت حفظ قرآن رهنمون سازد، اما نمی‌دانست پسری كه خداوند به او ارزانی داشته روزی یكی از بزرگ‌ترین و مشهورترین قاریان جهان اسلام خواهد شد.
    پدرش هنگامی كه محمد 14 سال داشت او را به مكتب‌خانه نزد یكی از اساتید مسلط بر علم قرائت قرآن برد تا قرآن كریم را حفظ كند و علوم و فنون تلاوت این كتاب آسمانی را فراگیرد، آری نبوغ و استعداد زایدالوصف این نوجوان و اجرای دقیق درس‌هایی كه استادش به وی آموخته بود باعث شد تا استادش پی به این نكته ببرد كه شاگردش روزی یكی از قاریان معروف جهان اسلام خواهد شد.
    محمد بدرحسین خاطرات دوران نوجوانی خود را این‌گونه بازگو می‌كند: پیشرفت كار من در فراگیری و حفظ قرآن كریم در مكتب‌خانه بسیار خوب بود و من بر تلاش خود برای تحقق این امر كه روزی یكی از قاریان بزرگ شوم، می‌افزودم.
    وی می‌افزاید: گیرنده رادیو تنها وسیله سرگرمی من بود كه در مقابل آن می‌نشستم و از تلاوت‌ نابغه‌های قرائت مصر چون «مصطفی اسماعیل»، «ابوالعینین شعیشع»، «محمود علی البناء»، «عبدالباسط محمد عبدالصمد» و دیگر قاریان مشهور استفاده می‌كردم.
    پدرم نیز هر آن‌چه را در راه فراگیری كلام الهی و رسیدن به مدارج عالیه قرائت قرآن نیاز داشتم برایم فراهم می‌كرد و در این راه پشتوانه اصلی من بود، وی در كنار من می‌نشست و به طرز قرائت و اداء من توجه می‌كرد و اگر در جایی مشكلی داشتم مرا راهنمایی می‌كرد.
    محمد بدرحسین آن‌گاه به چگونگی پیوستن خود به دانشگاه الازهر اشاره می‌كند و در این‌ باره می‌گوید: از آن‌جایی كه پدرم با استادان، علماء و دانشمندان علوم دینی و قرآنی نشست و برخاست داشت، دوست می‌داشت كه من نیز با رفتن به الازهر یكی از تحصیل‌كردگان علوم دینی شوم، از این رو شرایطی را فراهم كرد كه من وارد دانشگاه الازهر شوم و به فراگیری دروس دانشگاهی در زمینه علوم دینی مشغول شوم.
    وی می‌افزاید: با پیوستن من به دانشگاه الازهر من به فراگیری علوم قرآنی به صورت آكادمیك پرداختم و به لطف این‌كه حافظ قرآن بودم و با تلاش و كوشش توانستم مدارج ترقی را در آن‌جا گذرانده و با معدل ممتاز فارغ‌التحصیل شوم.
    عشق و علاقه بی‌حد و حصر و بسیار زیاد محمد بدرحسین به تلاوت قرآن سبب شد وی از سبك مرحوم استاد «مصطفی اسماعیل» تقلید كند و در محافل ترحیم و مناسبت‌های دینی به تلاوت قرآن كریم بپردازد.
    وی در این باره می‌گوید: از هر فرصتی برای تلاوت قرآن حتی برای پنج دقیقه نیز استفاده می‌كردم، در ابتدا به علت این‌كه مكان‌هایی كه در آن‌ها به تلاوت قرآن می‌پرداختم محل تردد بزرگان قرائت مصر بود و من اینك در جای آن‌ها می‌نشستم و قرآن تلاوت می‌كردم مضطرب بودم، اما با عنایت خداوند كار تلاوت من تا جایی خوب پیش رفت كه بعضی دوستان به من پیشنهاد دادند كه وارد رادیو شوم.
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

من در جستجوی قطعه ای از آسمان پهناور هستم

که از تراکم اندیشه های پَست، تهی باشد .

2.  

3. Top | #2

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض پاسخ : «محمد بدرحسین»؛ برگ زرین دیگری در عالم تلاوت قرآن كریم

ورود به رادیو
    بدرحسین ادامه می‌دهد: وقتی تشویق‌های دوستان خود را مبنی بر این‌كه من توانایی تلاوت قرآن در رادیو را دارم دیدم با توكل به خداوند متعال در سال 1961 میلادی و در حالی كه 24 سال بیشتر نداشتم تقاضای خود برای ورود به رادیو را به هیئت داوری قاریان رادیوی مصر ارائه دادم و این امر هم‌زمان شد با تقاضای 160 قاری دیگر كه خواهان ورود به رادیو بودند.

وی می‌افزاید: هیئت داوری رادیو نیز پس از برسی‌های فراوان از آن تعداد، فقط چهار نفر را واجد شرایط برای قرائت در رادیو اعلام كردند كه یكی از آن‌ها من بودم و سه نفر دیگر نیز عبارت بودند از «راغب مصطفى غلوش»، «عبدالعزیز علی فرج» و «محمد ساعی نصرالحرزاوی».

محمد بدرحسین درباره امتحان ورودی به رادیو نیز چنین می‌گوید: به طور واقع باید گفت كه قاری‌ كه بتواند از آزمون هیئت داوران رادیو كه متشكل از افرادی چون مرحوم «عبدالحلیم محمود» رئیس این هیئت «أحمد السنوسی» از موسیقیدانان و تاریخ‌دانان، «محمدحسن الشجاعی»، «هارون الحلو» از شاعران برجسته مصر، همچنین «عبدالحمید الحدیدی» و «أمین عبدالحمید» از كارشناسان رادیو بود سرافراز و موفق بیرون بیاید، یك قاری فنی و بسیار ممتاز محسوب می‌شد.

وی می‌افزاید: هنگامی كه برای آزمون به اتاق مخصوصی كه هیئت داوران نیز در آن حضور داشتند رفتم خود را در برابر سؤالات متعدد هیئت داوران یافتم و به سؤالاتی كه درباره علوم قرآنی و احكام و قواعد تلاوت بود به درستی پاسخ دادم.

بدرحسین ادامه می‌دهد: بعد از آزمون كه به طور تقریبی بیش از یك ساعت به طول انجامید، اعضای هیئت داوران با رویی گشاده از من استقبال كردند و توصیه‌هایی درباره چگونگی حفاظت از صدا را به من گوشزد كردند.

دست تقدیر این‌گونه بود كه این قاری نوجوان تبدیل به یكی دیگر از برگ‌های زرین فن تلاوت قرآن كریم كشور مصر شود و آفاق شهرت و صدای ملكوتی‌اش در سرتاسر جهان اسلام طنین‌انداز شود و همه از فیض نغمات ملكوتی‌اش بهره‌مند شوند.
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

4. Top | #3

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

سفرهای استاد بدرحسین
    استاد بدرحسین به كشورهای بسیاری برای تلاوت قرآن كریم سفر كرده است، وی در سال 1963 میلادی در سن 26 سالگی به هند و پاكستان سفر كرد و مردم آن‌ دیار را با تلاوت‌های زیبای خود به وجد آورد، وی همچنین در سال 1964 میلادی به الجزایر رفت و در مساجد بزرگ این كشور به تلاوت قرآن پرداخت.
    وی پس از سفر به سودان در سال 1970 میلادی، در همان سال به عنوان عضو هیئت داوران مسابقات بین‌المللی كشور مالزی به این كشور مسافرت كرد و در این مسابقات كه به عنوان یكی از بزرگ‌ترین رویدادهای قرآنی جهان اسلام به صورت سالانه برگزار می‌شود، داوری كرد.
    وی در بین سال‌های 1972 تا 1974 میلادی از سوی دولت وقت بحرین برای تلاوت قرآن كریم در ماه مبارك رمضان به این كشور دعوت شد، بدرحسین همچنین در سال 1975 میلادی به ایالات متحده آمریكا سفر كرد و در بیش از 10 ایالت این كشور برای مسلمانان آن دیار به تلاوت قرآن كریم پرداخت.
    استاد محمد بدرحسین در سال 1977 میلادی و در ماه مبارك رمضان به كشور كویت سفر كرد، وی همچنین در سال‌های 1990 و 1996 میلادی به امارات و در سال 1991 میلادی نیز به برزیل سفر كرد.
    استاد محمد بدرحسین در خلال این سفرها نیز بارها مورد تكریم و بزرگداشت مردم قرآن‌دوست شده و علاوه بر هدایای بسیار زیادی كه به وی اهدا شده بعضاً به دریافت نشان لیاقت و درجه یك آن كشورها نائل آمده است.
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

5. Top | #4

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

تحلیلی مختصر درباره تلاوت‌های استاد بدرحسین
    سبك تلاوت استاد محمد بدرحسین را می‌توان سبكی تلفیقی از سبك‌های قراء متقدم و متأخر مصر دانست، هرچند كه وی از صدایی قوی برخوردار است اما به نظر می‌رسد همواره در پرده‌های اوج با احتیاط بسیار بیشتری به تلاوت قرآن می‌پردازد.
    در تلاوت‌های بدرحسین مقام‌های بیات، رست و نهاوند را نسبت به دیگر مقام‌ها می‌توان به وفور یافت، وی همچنین تلاوت‌های خود را در یك و نیم اكتاو صوتی اجرا می‌كند و از نفس تقریباً مناسبی برای اجرای فرازهایی طولانی از آیات قرآن كریم برخوردار است.
    سخن آخر
    به هر روی تلاوت‌های محمد بدرحسین را می‌توان در ردیف تلاوت‌های فنی و ممتاز قرار داد، تلاوت‌هایی كه روح و معنی آیات در آن‌ها حكم‌فرما است و رنگ و بوی تلاوت‌های اصیل نیز در آن جاری است.
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع