صفحه 2 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 59

موضوع: یابن آدم: ای فرزند آدم ( احادیث قدسی)

1. Top | #11

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    4141
    نوشته
    4,059
    صلوات
    1234
    دلنوشته
    6
    السلام لیک یا سیدتنا و مولاتنا یا فاطمه زهرا سلام الله علیها
    مورد تشکر
    7,462 در 3,198
    دریافت
    0
    آپلود
    0

حديث نهم

عن ابن فضال عن غالب بن عثمان عن بشير الدهان عن ابى عبدالله عليه السّلام قال،
    قال الله عزوجلّ
    يابن ادم اذكرنى فى ملاء، اذكرت فى ملاء خير من ملئك (10)
    اى فرزند آدم مرا در پيشگاه مردم ياد كن. در اين صورت ترا ياد خواهم كرد در پيشگاهى كه بهتر از پيشگاهى كه تو مرا ياد كردى، باشد.

امضاء

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #12

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    4141
    نوشته
    4,059
    صلوات
    1234
    دلنوشته
    6
    مورد تشکر
    7,462 در 3,198
    دریافت
    0
    آپلود
    0

حديث دهم

عدة من اصحابنا عن سهل بن زياد عن محمدبن عبدالحميد عن يحيى‏بن عمر و عن عبدالله بن سنان قال، قال ابو عبدالله عليه السّلام اوحى اللّه عزوجل الى بعض انبيائه،
    يابن ادم اذكرنى فى غضبك، اذكرك فى غضبى، لا امحقك فيمن امحق و ارض بى منتصراً فان انتصارى لك خير من انتصارك لنفسك. (11)
    اى فرزند آدم مرا در حال خشم و غضب ياد كن در اين صورت ترا در حال خشم و غضب خود ياد مى‏كنم. و بر تو سخت نخواهم گرفت در وقتى كه سخت خواهم گرفت.
    از يارى رساندن من راضى باش زيرا يارى دادن من به تو بهتر از يارى دادن خود براى خودت مى‏باشد.

امضاء

4. Top | #13

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    4141
    نوشته
    4,059
    صلوات
    1234
    دلنوشته
    6
    مورد تشکر
    7,462 در 3,198
    دریافت
    0
    آپلود
    0

حديث يازدهم

عدة من اصحابنا عن احمدبن محمد عن ابن محبوب عن عمر بن يزيد عن ابى عبدالله عليه السّلام قال فى التوراة مكتوب
    يابن ادم تفرغ لعبادتى املا قلبك غنى و لا اكلك الى طلبك و على ان اسد فاقتك و املا قلبك خوفاً منى و ان لاتفرغ لعبادتى املا قلبك شغلا بالدنيا ثم لا اسد فاقتك و اكلك الى طلبك (12)
    اى فرزند آدم خود را براى بندگى من مهيا نما. در اين صورت قلب ترا بى‏نياز خواهم كرد و ترا بسوى خواسته‏هايت واگذار نخواهم كرد و بر من واجب خواهد بود كه حاجت ترا بجا آورم. و قلب ترا مملو از خوف و ترس از خود مى‏كنم. و اگر براى بندگى من خود را مهيا نسازى، قلب ترا مشغول به دنيا خواهم كرد سپس حاجت ترا بجا نخواهم آورد و ترا به خواسته‏هايت واگذار خواهم كرد.

امضاء

5. Top | #14

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    4141
    نوشته
    4,059
    صلوات
    1234
    دلنوشته
    6
    مورد تشکر
    7,462 در 3,198
    دریافت
    0
    آپلود
    0

حديث دوازدهم

محمدبن يحيى عن احمدبن محمدبن ابى نصر قال، قال ابوالحسن الرضا عليه السّلام، قال اللّه تبارك و تعالى
    يابن ادم بمشيتى كنت انت الّذى تشاء لنفسك ما تشاء و بقوّتى ادّيت فرايضى و بنعمتى قوّيت على معصيتى، جعلتك سميعاً بصيراً قوّياً، ما اصابك من حسنة فمن اللّه، و ما اصابك من سيّئة فمن نفسك، و ذلك انّى اولى بحسناتك منك و انت اولى بسيئّاتك منّى؛ و ذلك انّنى لا اسأل عمّا افعل و هم يسألون. قد نظّمتت لك كلّ شى‏ء تريد (13)
    اى فرزند آدم به اراده من است كه آنچه براى خود مى‏خواهى و اراده مى‏كنى، و به قدرت من است كه واجبات مرا اداء مى‏كنى و به وسيله نعمت من بر معصيت من قدرت پيدا كرده‏اى. ترا انسانى شنوا و بينا و قوى قرار داده‏ام. هر نيكى كه به تو برسد از جانب خدا است و هر بدى كه به تو برسد از ناحيه خودت مى‏باشد و آن به خاطر اين است كه من سزاوارتر از تو هستم نسبت به نيكى‏هايت و تو از من سزاوارتر هستى نسبت به بدى‏هايت. و آن بخاطر اين است كه من از آنچه انجام مى‏دهم بازخواست نمى‏شوم و حال آنكه تمامى آنها بازخواست مى‏شوند. هر آنچه كه تو خواستى برايت منظم و مرتب نمودم.

امضاء

6. Top | #15

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    4141
    نوشته
    4,059
    صلوات
    1234
    دلنوشته
    6
    مورد تشکر
    7,462 در 3,198
    دریافت
    0
    آپلود
    0

حديث سيزدهم

قال اللّه تبارك و تعالى
    يابن ادم كن كيف شئت، كما تدين تدان، من رضى من اللّه بالقليل من الرّزق قبل اللّه من اليسير من العمل و من رضى باليسير من الحلال خفّت مؤنته وزكّت مكسبه و خرج من حدّ الفجور .
    اى فرزند آدم هر گونه كه مى‏خواهى باش، همانگونه كه وام مى‏دهى همانگونه نيز وام مى‏گيرى، هر كس به رزق قليل الهى رضايت دهد خداوند عمل خوب كم او را قبول مى‏كند و هر كس به حلال اندك، راضى باشد مؤنه او سبك خواهد شد. و كاسبى او پاكيزه خواهد شد و از حدّ و حدود گناهان خارج خواهد شد. (14)

امضاء

7. Top | #16

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    4141
    نوشته
    4,059
    صلوات
    1234
    دلنوشته
    6
    مورد تشکر
    7,462 در 3,198
    دریافت
    0
    آپلود
    0

حديث چهاردهم

قال اللّه تبارك و تعالى‏
    يابن ادم كلّ يوم ينقص من عمرك و انت لاتدرى و يأتى كلّ يوم رزقك من عندى و انت لا تحمده فلا بالقليل تقنع و لا بالكثير تشبع.
    يابن ادم ما من يوم جديد الّا و يأتيك من عندى رزق جديد و ما من ليلة الّا و يأتينى ملائكتى من عندك بعمل قبيح. تأكل رزقى و تعصينى. و انت تدعونى فاستجيب، لك. خيرى اليك نازل و شرّك الى صاعد، فنعم المولى انا. و بئس العبد انت، تسئلنى فاعطيك و استر عليك سوء بعد سوء و قبيحاً بعد قبيح. انا استحيى منك و انت لا تستحى منّى.
    اى فرزند آدم هر روز كه مى‏گذرد از ايام عمرت كم مى‏گردد و تو خبر ندارى و هر روز، روزى من به تو مى‏رسد ولى تو شكر آن را به جاى نمى‏آورى، نه به كم قانع مى‏شوى و نه به زياد سير مى‏گردى.
    اى فرزند آدم هيچ روز جديدى نيست مگر اينكه از ناحيه من روزى جديدى به تو مى‏رسد و هيچ شبى نيست مگر اينكه ملائكه من عمل قبيحى از ناحيه تو به من گزارش مى‏كنند، رزق مرا مى‏خورى و نافرمانى مرا مى‏كنى و هر وقت مرا بخوانى درخواست تو را اجابت مى‏كنم.
    خير من به سوى تو سرازير است و حال آنكه شر تو به سوى من بالا مى‏آيد. چه خوب مولائى هستم، من و چه بد بنده‏اى هستى، تو. (هرگاه) از من خواسته‏اى داشتى به تو عطا كردم و بدى‏هاى تو را يكى پس از ديگرى مى‏پوشانم، من از تو خجالت مى‏كشم ولى تو از من حيا نمى‏كنى. (15)

امضاء

8. Top | #17

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    4141
    نوشته
    4,059
    صلوات
    1234
    دلنوشته
    6
    مورد تشکر
    7,462 در 3,198
    دریافت
    0
    آپلود
    0

حديث پانزدهم

يقول اللّه تبارك و تعالى
    يابن ادم ارض بما اتيتك تكن من ازهد النّاس.
    يابن ادم اعمل بما افترضت عليك تكن من اعبد النّاس.
    يابن ادم اجتنب ممّا حرّمت عليك تكن من اورع النّاس.
    اى فرزند آدم به آنچه كه به تو دادم راضى باش، از زاهدترين مردم خواهى شد.
    اى فرزند آدم به آنچه كه به تو واجب كردم عمل كن، از عابدترين مردم خواهى شد.
    اى فرزند آدم از آنچه كه بر تو حرام كردم دورى كن از متقى‏ترين مردم خواهى شد. (16)

امضاء

9. Top | #18

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    4141
    نوشته
    4,059
    صلوات
    1234
    دلنوشته
    6
    مورد تشکر
    7,462 در 3,198
    دریافت
    0
    آپلود
    0

حديث شانزدهم

جماعة عن ابى مفضل عن الحسين بن موسى عن عبدالرحمن ابن خالد عن زيد بن حباب عن حماد عن ثابت عن ابى رافع عن ابى هريره عن النبى صلى اللّه عليه و آله قال:
    قال الله تبارك و تعالى
    يابن ادم مرضت فلم تعدنى قال ياربّ كيف اعودك و انت ربّ العالمين قال مرض فلان عبدى فلو عدته لوجدتنى عنده و استسقيتك، فلم تسقينى، فقال كيف و انت ربّ العالمين فقال استسقاك عبدى فلان و لو سقيتة لو جدت ذلك عندى و استطعمتك، فلم تطعمنى، قال كيف و انت ربّ العالمين قال استطعمك عبدى فلان و لو اطعمته لو جدت ذلك عندى (17)
    اى فرزند آدم مريض شدم و به عيادتم نيامدى. و او در جواب مى‏گويد: اى خدا چگونه از شما عيادت كنم در حاليكه تو پروردگار جهانيان هستى. خدا مى‏فرمايد: فلانى، بنده من مريض شد، چنانچه به عيادت او مى‏رفتى هر آينه مرا در كنار او مى‏يافتى.
    و از تو طلب آب كردم و مرا سيراب ننمودى. بنده در جواب مى‏گويد: چگونه اينكار را مى‏كردم و حال آنكه تو پروردگار جهانيان هستى، خدا مى‏فرمايد: بنده من از تو طلب آب كرد، چنانچه به او آب مى‏دادى آن را در نزد من مى‏يافتى.
    و از تو طعام و غذا خواستم، ولى مرا طعام ندادى، و بنده در جواب مى‏گويد: چگونه اينكار را مى‏كردم و حال آنكه تو پروردگار جهانيان هستى و خدا مى‏فرمايد بنده من فلانى از تو غذا خواست و اگر تو به او غذا مى‏دادى آن را در نزد من مى‏يافتى.

امضاء

10. Top | #19

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    4141
    نوشته
    4,059
    صلوات
    1234
    دلنوشته
    6
    مورد تشکر
    7,462 در 3,198
    دریافت
    0
    آپلود
    0

حديث هفدهم

قال اللّه تبارك و تعالى:
    ويحك؛
    يا بن ادم ما اقسى قلبك، ابوك و امّك يموتان و ليس لك عبرة بهما
    يا بن ادم الا تنظر الى بهيمة ماتت فانتفخت و صارت جيفة و هى بهيمة و ليس لهاذنب، و لو وضعت اوزارك على الجبال الرّاسيات لهدّتها
    واى بر تو:
    اى فرزند آدم چقدر قسى‏القلب هستى، پدر و مادرت مى‏ميرند و در مرگ آنها هيچ عبرتى براى تو نمى‏باشد.
    اى فرزند آدم آيا به يك چهارپا نگاه نمى‏كنى هنگامى كه مرده است و باد كرده و لاشه متعفنى شده است. و حال آنكه چهار پائى است و گناهى بر گردن او نيست. و حال آنكه اگر گناهان ترا بر كوههاى محكم بگذارم، كوهها را منهدم مى‏كند (18)

امضاء

11. Top | #20

عنوان کاربر
    همكار انجمن
    شماره عضویت
    4141
    نوشته
    4,059
    صلوات
    1234
    دلنوشته
    6
    مورد تشکر
    7,462 در 3,198
    دریافت
    0
    آپلود
    0

حديث هجدهم

عن الرضا عليه‏السلام عن آبائه عليهم السلام قال، قال رسول اللّه صلى الله عليه و اله قال اللّه تبارك و تعالى:
    يا بن ادم لايغّرتّك ذنب النّاس عن ذنبك و لا نعمة النّاس من نعمة اللّه عليك و لا تفنط النّاس من رحمة اللّه تعالى و انت ترجوها لنفسك.
    اى فرزند آدم گناهان مردم ترا نسبت به گناه خودت فريب ندهد (اينكه بگوئى مردم اينقدر گناه مى‏كنند ما كه خيلى مرتكب گناه نشديم) و همچنين نعمتهاى مردم نسبت به نعمتهائى كه خداوند به تو عنايت كرده.
    و مردم را از رحمت خداوند تبارك و تعالى نااميد مگردان در حاليكه اميد رحمت براى خود دارى. (19)

امضاء

صفحه 2 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع