نمایش نتایج: از شماره 1 تا 8 , از مجموع 8

موضوع: اسب فارسي وان را خودمان زين كرديم

1. Top | #1

عنوان کاربر
    كاربر ويژه
    شماره عضویت
    55
    نوشته
    7,121
    صلوات
    14
    دلنوشته
    1
    اللهم عجل لولیک الفرج
    مورد تشکر
    4,040 در 2,087
    دریافت
    6
    آپلود
    8

پیش فرض اسب فارسي وان را خودمان زين كرديم

گفت‎وگو با يك كارشناس نقاب‎دار

براي فارسي‎وان سراغ خيلي‎‎ها مي‎شد رفت. كم نيستند كارشناسان رسانه‎اي كه حرف‎هاي خوبي هم براي گفتن دارند. لابه‎لاي جست‎وجو‎ها براي پيدا كردن چهره‎اي مناسب كه اين شبكه را بشناسد به يك استاد علوم ارتباطات رسيديم كه از روزي كه فارسي‎وان كارش را شروع كرد، او هم دست به‎كار شد و يك پروژه جدي درباره اين شبكه را آغاز كرد. او كه از قضا يكي از چهره‎‎هاي صاحب نام دانشگاهي هم هست ترجيح مي‎دهد نامي از او در مصاحبه نبريم تا همچنان بتواند آرام و بي‎حاشيه روي فارسي‎وان تمركز كند. ناگفته پيداست كسي كه نمي‎خواهد اسمي از او ببريم، حتما خيلي از حرف‎هايش را هم ناگفته مي‎گذارد. سئوال و جواب‎‎هايي پراكنده درباره فارسي‎وان را بخوانيد و منتظر باشيد كه او روزي حرف‎‎هايي بزند شنيدني‎تر از اين‎ها. سوژه اين هفته ما نقاب‎زده است. او را اين‎طور صدا مي‎كنيم؛ آقاي دكتر...
    خب آقاي دكتر! ما فكر مي‎كنيم ماجراي فارسي‎وان به‎سادگي همه شبكه‎‎هاي فارسي ماهواره‎اي نيست. اين‎كه از دارايي‎‎هاي مرداك است و... مي‎خواهيم در اين‎باره با هم حرف بزنيم.
    يعني مي‎خواهيد فحش بدهيد؟
    چطور؟
    اگر مي‎خواهيد به مرداك فحش بدهيد و بگوييد كه او يهودي صهيونيست است و شبكه‎اش دارد فساد را ترويج مي‎كند و به همه اين‎‎ها بد و بيراه بگوييد، به‎نظر من كار درستي نيست.
    امضاء
    خدایا...
    خسته ام از همه چیز...
    ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
    خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
    نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
    خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
    من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

2.  

3. Top | #2

عنوان کاربر
    كاربر ويژه
    شماره عضویت
    55
    نوشته
    7,121
    صلوات
    14
    دلنوشته
    1
    اللهم عجل لولیک الفرج
    مورد تشکر
    4,040 در 2,087
    دریافت
    6
    آپلود
    8

پیش فرض پاسخ : اسب فارسي وان را خودمان زين كرديم

با بد و بيراه گفتن به صهيونيست‎‎ها مخالفيد؟

نه. مردم حتما بد و بيراه مي‎گويند. اما شما به‎عنوان يك رسانه و متوليان فرهنگي كه در اين حوزه‎‎ها فعاليت مي‎كنند، نبايد فحش بدهيد. به اين دليل كه وقتي كسي بد و بيراه مي‎گويد در واقع خودش را تخليه مي‎كند و چون، در نتيجه اين فحش دادن كمي آرام شده تا مدت‎‎ها نسبت به موضوع بي‎تفاوت مي‎شود. يعني ضرورتي براي انجام كار خاص و جديد نمي‎بيند. روانشناسي مي‎گويد افرادي كه زياد فحش مي‎دهند، آدم‎‎هاي عمل‎گرايي نيستند. اگر هم مي‎خواهيد كمي تاريخچه بنويسيد باز هم بي‎فايده است. چون اين‎طور وجدانتان را موقتا آرامش مي‎دهيد و خيال مي‎كنيد كه نسخه فارسي‎وان را پيچيده‎ايد و رفته پي كارش.
    البته كه مي‎خواهيم جدي‎تر به اين موضوع نگاه كنيم. حتما ديده‎ايد كه مشخصا فارسي‎وان اين روز‎ها دغدغه خيلي از كارشناسان فرهنگي و رسانه‎‎ها شده. به‎نظر مي‎رسد اين اتفاق كمي دير افتاده. چرا؟
    چند دليل هست كه بعضي‎هايش را من در ادامه خواهم گفت، اما يك دليل مهم وجود دارد كه براي توضيحش مي‎خواهم از يك سئوال بسيار معمولي شروع ‎كنم؛ ديشب شام چي خورديد؟! اين خيلي سئوال مهمي است. فرض كن بعد از يك مسافرت، شب به منزل مي‎رسي. همسرت مي‎گويد مثلا شام، قورمه سبزي داريم، با كمال ميل غذايت را مي‎خوري. اما اگر مثلا همسرت در منزل نباشد و توي آشپزخانه يك ظرف قورمه سبزي ببيني اول با خودت فكر مي‎كني كه آيا اين غذا مناسب خوردن هست يا نه؟ شك مي‎كني كه فاسد نباشد. نكته اين‎جاست كه ما براي شام شب‎مان فكر مي‎كنيم، ولي شام شب ذهن‎مان اهميتي ندارد. براي شام شب رسانه‎مان فكر نمي‎كنيم. بعضي‎هايمان اين‎قدر بي‎تفاوتيم كه از ناسالم بودن يك غذايي براي روح‎مان مطمئنيم اما باز با ولع آن را مي‎خوريم. مثل اين‎كه شما بروي قصابي. قصاب داد بزند كه آقا اين گوشت‎‎ها فاسد است اما شما براي همان گوشت، پول بدهي و تازه از قصاب تشكر هم بكني. آدم تعجب مي‎كند از كساني كه از غذا پرهيز مي‎كنند كه مبادا به سلامتي‎شان آسيب برساند، اما حواسشان به مسائلي كه ذهن و روح‎شان را تخريب مي‎كند نيست.
    و دليل بعدي؟
    مشكل مهم ديگر اين است كه ما به ترتيبت اعضاي خانواده، مخصوصا بچه‎‎ها توجه نمي‎كنيم. اگر دوست صميمي شما به كودكتان يك نكته منفي آموزش بدهد يا بخواهد آسيبي به او برساند، حتما شما برخورد مي‎كنيد. شايد حتي قيد رفاقت با او را براي هميشه بزنيد. اما خيلي‎‎ها هدايت سكان تربيت فرزندشان را به رسانه سپرده‎اند و اصلا هم مراقب نيستند كه او به فرزندشان چه مي‎گويد.
    بايد تكليف‎مان را مشخص كنيم، چه كسي قرار است براي فرزند ما قصه بگويد، پدر، مادر يا خاله شادونه؟!
    نظام مضمحل اقتصادي و شالوده‎‎هاي سست اجتماعي هم به اين كار كمك مي‎كند و مزيد علت مي‎شود تا هدايت اين سكان از خانواده گرفته شود. بعد رسانه با ريخت معيوب و جادوگرانه‎اش مي‎آيد و شادونه و عمو پورنگ مي‎شوند زندگي و فاميل بچه‎‎هاي ما. باز نگوييد كه من با برنامه كودك و كاركرد سرگرمي رسانه مخالفم. حرف من اين است كه بايد بدانيم ذائقه فرزندان مان را چطور شكل مي‎دهيم.
    نمي‎شود بچه‎‎ها را در يك محيط ايزوله نگه داشت. هرچه باشد رسانه، اسباب زندگي امروز است!
    بله البته، يك سري نهاد موازي براي تربيت فرزند و حفاظت از خانواده وجود دارد. اين جاست كه به وحدت فرهنگي نياز داريم. يعني تلويزيون، آموزش و پرورش، شوراي انقلاب فرهنگي، مجلات، چپي‎ها، راستي‎ها، تندروها، كندرو‎‎ها و همه بايد براي سرزمين ايران بلند شوند. بايد دشمنان فرهنگي را برتر از دشمنان نظامي و سياسي بدانيم. كاري كه متأسفانه نمي‎كنيم يا كمتر مي‎كنيم.
    امضاء
    خدایا...
    خسته ام از همه چیز...

4. Top | #3

عنوان کاربر
    كاربر ويژه
    شماره عضویت
    55
    نوشته
    7,121
    صلوات
    14
    دلنوشته
    1
    اللهم عجل لولیک الفرج
    مورد تشکر
    4,040 در 2,087
    دریافت
    6
    آپلود
    8

برگرديم به فارسي‎وان؟ شما اين شبكه را چطور ارزيابي مي‎كنيد؟

همين ديشب داشتم مجموعه همسايه‎‎ها را نگاه مي‎كردم. قرار بود سر ميز مشروب بخورند. 2 تا بچه 5 ساله هم بودند. يكي‎شان به پدرش گفت پس ما چي؟ او جواب داد كه بچه‎‎ها از اين چيز‎ها نمي‎خورند. بعد پسرش گفت پس ما چي رو بزنيم به هم و بگوييم «به سلامتي»؟ گفت: شما با شيركاكايو بزنيد به هم بگوييد به سلامتي! فردا بچه من و شما كه پاي فارسي‎وان نشسته‎اند وقتي بخواهند آب بخورند، ليوان‎هايشان را مي‎زنند به هم و مي‎گويند به سلامتي!
    اين يعني آموزش. اين‎جوري مشروب را وارد فرهنگ ما مي‎كنند. آن‎وقت جالب است كه خيلي از خانواده‎‎هاي مذهبي را من ديده‎ام كه مي‎گويند فارسي‎وان مشكلي ندارد، خيلي هم خوب است!
    قرار نيست يك مجري بنشيند آن‎جا و درباره مشروب حرف بزند و به بچه مخاطب فارسي‎وان بگويد كه ويسكي بخور مست مي‎شوي! او مي‎داند كه بچه از صداي دنگ ليوان خوشش مي‎آيد. اين صدا، سهم بچه است. سهم جوان يك چيز ديگر است، سهم ميانسال يك چيز ديگر، هيجانات در سنين مختلف، تعاريف مختلف دارند و اين شبكه در واقع سطح هيجاني ما را خيلي آرام دستكاري مي‎كند.
    امضاء
    خدایا...
    خسته ام از همه چیز...

5. Top | #4

عنوان کاربر
    كاربر ويژه
    شماره عضویت
    55
    نوشته
    7,121
    صلوات
    14
    دلنوشته
    1
    اللهم عجل لولیک الفرج
    مورد تشکر
    4,040 در 2,087
    دریافت
    6
    آپلود
    8

واقعا چرا اين همه مخاطب پيدا كرده؟

دقت كنيد كه اصلا كميت مهم نيست. اين روز‎ها مدام نتيجه نظرسنجي منتشر مي‎شود كه اين تعداد نفر ماهواره دارند و فارسي‎وان مثلا اين اندازه مخاطب دارد. اين به اعتقاد من يك مسير انحرافي است. چون فردا يك نظرسنجي ديگر منتشر مي‎شود و مي‎گويد مخاطب فارسي‎وان ريزش كرده است. بعد من و شما هم موضوع را ر‎ها مي‎كنيم كه خب، الهي شكر تمام شد. اصلا تعداش مهم نيست، شما بگو 10 نفر!
    اما چرا مخاطب جلب مي‎شود. يكي از مهمترين ابزار‎هاي فارسي‎وان، دوبله است. شما وقتي فيلمي با زيرنويس مي‎بيني، چشم‎هايت هم تصاوير و هم زيرنويس ها را مي‎بينند. آن نوشته‎‎هاي زيرنويس كه به خودي خود قابل‎فهم نيستند. در مغز بايد چندين پيام مخابره شود تا پيام براي شما قابل‎ درك باشد. اما وقتي دوبله شد، به مغز كمتر فشار مي‎آيد. براي همين ممكن است چندين شبكه ديگر باشند كه حتي مسائلي وقيح‎تر از فارسي‎وان را ارائه كنند، اما مخاطب به اين سمت مي‎آيد، چون دوبله است. هرچند اين دوبله ضعيف و پيش پا افتاده باشد.
    مسئله بعدي ذائقه مخاطب ماست. من معتقدم در دهه اخير عده‎اي آمدند و سليقه مخاطب ايراني را دستكاري كردند. از بيننده ايراني يك بيننده عاشق سريال و فيلم درست كردند. ملت ما الان به سريال معتاد شده‎اند. اين‎كه شهر ما همزمان با سريال نرگس و ساعت شني خلوت مي‎شود، هيچ خوب نيست. البته به‎لحاظ ابزاري‎اش شما مي‎توانيد بباليد كه بله! رسانه ما چنين قابليتي دارد، اما بايد متوجه اين هم باشيد كه فردا كس ديگري مي‎آيد و از همين ابزار استفاده مي‎كند. فارسي‎وان الان سوار اسبي شده كه از 10 سال قبل تاكنون خودمان زينش كرده‎ايم. ما نبايد مردم خودمان را به اعتياد به رسانه خو بدهيم.
    اين‎جاست كه بايد بپرسيم چند تا پارك به دردبخور داريم؟ چقدر ورزش را ارزان كرده‎ايم؟ مردم چقدر امكان سفر دارند؟ اين امكانات كه نباشد، خب چه تفريحي ارزان‎تر و در دسترس‎تر و كم‎خرج‎تر از ماهوراه و فارسي‎وان و حتي همين تلويزيون خودمان؟! اعتياد به تلويزيون بايد به حداقل برسد، چه تلويزيون خودي و چه غيرخودي...
    امضاء
    خدایا...
    خسته ام از همه چیز...

6. Top | #5

عنوان کاربر
    كاربر ويژه
    شماره عضویت
    55
    نوشته
    7,121
    صلوات
    14
    دلنوشته
    1
    اللهم عجل لولیک الفرج
    مورد تشکر
    4,040 در 2,087
    دریافت
    6
    آپلود
    8

پس واقعا فارسي‎وان يك تيم كاملا حرفه‎اي دارد.

البته! آن‎‎ها كارشان را بلدند. يكي نمونه‎اش هم نمايش اين‎همه سريال دنباله‎دار است كه كمترين‎شان 70 قسمت دارد. در آمريكا مجموعه‎‎هايي هست كه از 40 سال قبل، پخش مي شود. مجموعه‎‎هاي طولاني، يك‎جور‎هايي مخاطب‎شان را سحر مي‎كنند بس كه او فرصت دارد در طول زمان طولاني نمايش، بالاخره يكي را انتخاب كرده و با او همذات‎پنداري كند. شما هيچ‎وقت مشتري ثابت‎ ام.‎بي.‎سي.‎پرشيا نمي‎شويد. چون فقط فيلم سينمايي پخش مي‎كند. اگر هم يك فيلم را نبينيد، چيزي را از دست نداده‎ايد و مي‎رويد دنبال فيلم بعدي. اما فارسي‎وان روي سريال تمركز كرده است. بنابراين مخاطبش هركاري را كنار مي‎گذارد تا به قسمت جديد برسد. درست مثل ولع كسي كه پازل بازي مي‎كند براي گذاشتن آخرين قطعه پازل. او هم تا آخرين قسمت سريال پاي برنامه مي‎نشيند. بعد هم سريال پشت سريال. يك تكنيك ديگرشان اين است كه بعضي روز‎ها از صبح علي‎الطلوع شروع مي‎كنند تا آخر شب تكرار يك سريال را مي‎گذارند. همين‎طوري كه به اين شيوه‎‎ها نرسيده‎اند. آن‎ها مطالعه كرده‎اند و كارشان را بلدند.
    امضاء
    خدایا...
    خسته ام از همه چیز...

7. Top | #6

عنوان کاربر
    كاربر ويژه
    شماره عضویت
    55
    نوشته
    7,121
    صلوات
    14
    دلنوشته
    1
    اللهم عجل لولیک الفرج
    مورد تشکر
    4,040 در 2,087
    دریافت
    6
    آپلود
    8

به نظر شما از يك تيم حرفه‎اي و كار بلد رسانه‎اي بايد ترسيد؟!

واقعيت اين است كه آن‎‎ها كار پيچيده‎اي نمي‎كنند. باور ما اين است كه اهداف آن‎‎ها شيطاني است و شيطان قدرت ابداع ندارد. او امروز هم آدم‎‎ها را همان جوري فريب مي‎دهد كه در بهشت آدم را فريب داد. فقط شيوه‎هايش بزك شده‎اند. صاحبان اين رسانه‎‎ها هم، همين‎جور هستند. آن‎ها تكنيك جديدي ندارند، تنها شيوه‎شان فرق كرده است. يك‎بار مواد مخدر، يك‎بار ***، يك‎بار موسيقي... الان براي ما همان مدلي را پياده مي‎كنند كه سال‎‎ها براي قبايل بدوي آفريقايي به‎كار بردند و بعد براي كلمبيا و بعد براي اندلس! اين ما هستيم كه بايد حواس‎مان را جمع كنيم.
    فارسي‎وان را نبايد ناديده گرفت، ولي نبايد از او ترسيد. من اگرچه با آقاي ضرغامي كه گفته بود اين‎‎ها اصلا تهديد نيستند،‎ مخالفم اما يك‎جورهايي هم ايشان درست گفته بود. باور من اين است كه فرهنگ ما، تفكر «فارسي‎واني» را در خود هضم خواهد كرد. من شعار نمي‎دهم، مطمئن باشيد اين اتفاق خواهد افتاد. تا دلتان هم بخواهد نشانه تاريخي داريم. مغول‎‎ها به ايران حمله كردند، اما بعد اسم ايراني و اسلامي روي خودشان گذاشتند و شيعه شدند.
    اما فارسي‎وان، رابرت مرداك و اين‎‎ها با مغول‎‎ها فرق مي‎كنند آقاي دكتر!
    لطفا حرف‎‎هاي من را اين‎جوري تفسير نكنيد كه فلاني مي‎گويد چند سال ديگر رابرت مرداك هم شيعه خواهد شد. من دارم از يك ظرفيت بالقوه فرهنگي حرف مي‎زنم. بعد هم مي‎گويم اين ظرفيت فرهنگ‎‎هاي مهاجم را در خود هضم خواهد كرد. حالا اين‎كه اين عمليات هضم با چه قدرت و سرعتي انجام شود يا چقدر هزينه داشته باشد بستگي به ما دارد. من دلم مي‎سوزد كه چرا كساني كه روي صندلي‎‎هاي فرهنگي ما تكيه زده‎اند، متوجه اهميت تلاش براي هضم سريع‎تر و پر قدرت‎تر اين معضل نيستند.
    امضاء
    خدایا...
    خسته ام از همه چیز...

8. Top | #7

عنوان کاربر
    كاربر ويژه
    شماره عضویت
    55
    نوشته
    7,121
    صلوات
    14
    دلنوشته
    1
    اللهم عجل لولیک الفرج
    مورد تشکر
    4,040 در 2,087
    دریافت
    6
    آپلود
    8

چه كار بايد بكنيم. با پارازيت كه احتمالا موافق نيستيد؟

چه كسي است كه نداند اين كار‎ها در كوتاه‎مدت هم به زحمت جواب مي‎دهد. در حوزه فرهنگ اصلا استراتژي يقه‎گيري، جواب نمي‎دهد. استراتژي فرهنگ، استراتژي نفوذ است، يقه‎گيري وقت فرهنگي را تلف مي‎كند، اما فرهنگ نور افشاني مي‎كند. فرهنگ با تاريكي نمي‎جنگد، بلكه نور ايجاد مي‎كند. چون تاريكي، وجود خارجي ندارد، شما نور را درست كن، تاريكي خود به خود مي‎رود. همه حرف من اين است كه نبايد دنبال راهكار‎هايي مثل پارازيت برويم كه توقع داشته باشيم به طرفه‎العيني مشكلات را حل كنند.
    بايد ببينيم فرهنگ ايراني چه ابزار‎هايي براي مقابله با اين مشكلات به ما داده است، موسيقي، ادبيات، معماري و... بايد روي اين مسائل كار كنيم و البته خيلي با صبر و حوصله. يكي از مشكلات ما اين است كه صبر نداريم. خداوند مي‎فرمايد: استعينوا بالصبر و الصلوه. يعني براي پناه بردن به مشكلات صبر را مساوي و حتي پيش از نماز آورده است. خدا خيلي اصرار دارد ما صبر كردن را ياد بگيريم. همين روزه گرفتن يك‎جور تمرين صبر هم هست.
    حوزه فرهنگ حوزه‎اي نيست كه بشكن بزني و اجي مجي كني تا اوضاع تغيير كند و مشكلات حل شوند. حوزه فرهنگ حوزه گردو كاشتن است. امروز مي‎كاري و بايد با عقلانيت بداني كه 20 سال ديگر اين محصول مي‎دهد، حالا 20 سال ديگر ممكن است تو نباشي.
    امضاء
    خدایا...
    خسته ام از همه چیز...

9. Top | #8

عنوان کاربر
    كاربر ويژه
    شماره عضویت
    55
    نوشته
    7,121
    صلوات
    14
    دلنوشته
    1
    اللهم عجل لولیک الفرج
    مورد تشکر
    4,040 در 2,087
    دریافت
    6
    آپلود
    8

براي مقابله با فارسي‎وان و شبكه‎‎هاي فارسي‎‎هاي بعدي چقدر شانس داريم؟

ببينيد! از اين شبكه‎‎ها هم بايد ترسيد و هم نترسيد. بعضي حرف‎‎ها و كارهاي شان واقعا بلوف تبليغاتي است. شنيدم مرداك گفته قرار است فارسي تو، تري و همين‎طور تا فارسي 10 را راه بيندازند. اين يك ژست مسخره بيشتر نيست. حالا هرچقدر هم پول نفوذ داشته باشد، مگر مي‎خواهد آب‎دوغ خيار درست كند كه به اين سرعت 9 تا شبكه ديگر هم راه بياندازد. از طرفي هم آن‎‎ها بسيار باهوش و حرفه‎اي هستند. شك نكنيد اين مصاحبه و هر مطلب ديگري در رسانه‎‎هاي ايران درباره فارسي‎وان باشد را رصد مي‎كنند. الان مدتي است من، همراه تعدادي از اساتيد رسانه و روان‎شناسي با همكاري دانشجويان نخبه فوق ليسانس و دكتري، مشخصا داريم روي موضوع فارسي‎وان مطالعه مي‎كنيم. چندين مطالعه ميداني و نظرسنجي در تهران و شهرستان‎‎ها هم انجام داده‎ايم. من اما نتايج اين نظرسنجي‎‎ها را در اختيار شما نمي‎گذارم، چون به محض انتشار به دست متوليان فارسي‎وان مي‎رسد و اين‎طور ما براي آن‎‎ها كار كرده‎ايم نه براي خودمان. درباره فارسي‎وان حرف‎‎هاي بسياري هست كه حتما به وقتش رسانه‎اي خواهيم كرد.
    منبع:http://panjerehweekly.ir
    امضاء
    خدایا...
    خسته ام از همه چیز...

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع