نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: آیا زن هم همسر زیبا می خواهد؟

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  September 2009
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,121
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  4,040 در 2,087
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض آیا زن هم همسر زیبا می خواهد؟

  موفقیت در زندگى و ایجاد یك كانون آرامش و با صفا كه در آن زن و شوهر و فرزندان بتوانند از زندگى خود حداكثر بهره را ببرند ، مستلزم انجام دستوراتی است كه جهت راهنمائى شما كاربران عزیزبه به نه دستور سعادت بخش ‍اشاره مى كنیم . در این مقاله به 5 مورد و در مقاله ی بعد 4 مورد دیگر را ذكر خواهیم كرد :

  1- نظم و ترتیب
  (( اوصیكما و جمیع ولدى واهلى و من بلغه كتابى بتقوى االله و نظم امركم . ))
  حضرت على علیه السلام در وصیتنامه خود به امام حسن و امام حسین فرمود: شما و تمام فرزندان و خانواده و هركه نوشته من به او مى رسد ، همه را به تقوى الهى و نظم در كار وصیت مى كنم .(1)
  موفقیت در زندگى به نظم است ، اگر با نظم و ترتیب و مدیریت صحیح كه در روایات به تقدیر المعیشة تعبیر شده است ، توجه كنیم ، بسیارى از مشكلات و كمبودها كمرنگ مى شود.
  نبودن نظم و ترتیب و بى حساب و بى اندازه كار كردن ، معنایش هدر دادن نیروهاست .چه بسا خانواده اى كه با داشتن چند تا خدمتكار و وسائل متعدد رفاهى ، هنوز نتوانسته اند خانه را اداره كنند و از به هم ریختن اوضاع شكایت دارند.
  یكى از امتیازات زن ، عقل معاش داشتن است ، یك بانوى شایسته باید بداند ضروریات زندگى چیست ؟ چه چیزهائى از نظر اهمیت در رتبه دوم یا سوم مى باشد.وگرنه هر چقدر هم كه در آمد بالا باشد اگر براساس بى نظمى و هوس و بدون كنترل خرج شود ، نه تنها رفع نیاز نمى كند كه باعث افراط و تفریط و غم و غصه دائمى خواهد شد.بسیارند كسانى كه اگر به آنها مبلغى داده شود نمى دانند چگونه با آن زندگى را بگردانند.

  2- اعتماد و خوش گمانى
  زندگى احتیاج به اعتماد و خوش گمانى دارد ، گرچه گمان نیك ، نسبت به مسلمانان همیشه لازم است و قرآن مجید مى فرماید: (( اجتنبوا كثیرا من الظن ان بعض الظن اثم و لا تحبسسوا. ))
  از بسیارى از گمان ها اجتناب كنید ، برخى از گمان ها گناه است ، تجسس ‍نكنید.(2)
  در یك زندگى مشترك و خانواده ، مرد و زن باید كمال خوش بینى و اعتماد را داشته باشند و در راه تقویت این صفت بكوشند.

  3- دین اسلام ، دین پاكیزگى و زیبائى است .
  حضرت رضا علیه السلام فرمود:
  بوى بد را از خود با آب دور كنید و خود را تمیز كنید ، همانا خداوند از كسانى كثیف هستند ناخشنود است .(4)
  امام صادق علیه السلام فرمود: خداوند زیبائى و آراستن را دوست مى دارد.(5)
  آرى در دین اسلام آنقدر به پاكیزگى اهمیت داده شده است كه اگر بخواهیم احادیث مربوط به آن را بیاوریم از حوصله ی این مقاله بیرون خواهد بود.مرورى گذرا بر احكام حیات بخش نشان مى دهد كه تاءكید بر روى پاكیزگى و تمیزى در هیچ مذهب و آئینى مثل اسلام نبوده است.
  یك مرد و یا بانوى موفق ، همواره سعى مى كند كه خود و فرزندان و لباس و خانه و اثاث آن را زیبا و تمیز نگه دارد ، تا صفاى زندگى با تمیزى و زیبائى افزایش یابد ، انسان خود به خود مشتاق زیبائى و تمیزى است و از آن لذت مى برد ، در اینجا خوب است این حدیث شریف رااضافه مى كنیم كه امام باقر علیه السلام فرمود:
  زنها دوست دارند مردها را به همان گونه آراسته ببیند كه مردها دوست دارند زنها را آنگونه آراسته ببینید.(6)

  4- گذشت و تفاهم ، لازمه موفقیت در ازدواج است .
  اگر كسى در خانه اى تنها باشد ، آزاد است كه با صداى بلند كتاب بخواند ، هر كجا كه خواست بخوابد ، به هر قسمت كه خواست برود ، هر چیزى را هر كجا كه خواست قرار دهد ، اتاق را گرم كند یا نكند ، لباس بپوشد یا نپوشد ، هر لباسى را كه خواست انتخاب كند.
  اما اگر در آن خانه یك نفر دیگر هم هست ، آزادی هاى او محدود مى شود ، دیگر نمى تواند هر طور كه مى خواست صدا كند، بلكه باید مراعات دیگر را هم بنماید.
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 2.  

 3. Top | #2

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  September 2009
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,121
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  4,040 در 2,087
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : آیا زن هم همسر زیبا می خواهد؟

  اجتماع دو نفرى(ازدواج) ، با تمام مزایائى كه دارد ، لازمه آن محدودیت آزادی هاى فردى است .
  اگر زن و یا شوهرى گمان كند كه مى تواند بعد از ازدواج تنها به دلخواه خود عمل كند ، سخت در اشتباه است ، ازدواج طبعا یك نوع محدودیت را در خواسته ها ایجاد مى كند ، وقتى هماهنگى داراى آن همه امتیاز است ، طبعا مى بایست این محدودیت ها را پذیرفت تا به آن امتیازات رسید. هر كدام از زن و مرد باید شهامت گذشت و مدارا و صرف نظر از برخى خواسته ها را داشته باشند و هرگز نباید مثل دو آهن سرد باشند ، كه هرگز با هم قابل تفاهم و اتحاد نیستند.
  مرد هرگز نباید خود را صاحب و مالك زن و فرزند بداند و در خانه به استبداد حكومت كند و به سلیقه و نظریات افراد خانواده بى اعتنا باشد.
  زن نیز نباید انتظار داشته باشد كه اگر برخى از نظرات وى مورد قبول و انجام مرد قرار نگرفت بى تابى و بد اخلاقى پیشه كند و خلاف توقع او شود.

  5- دیگران چگونه اند؟
  بسیارى از كدورت ها براى افراد هوسران و نادان از آنجا شروع مى شود كه برداشتى سطحى و ظاهرى از كیفیت زندگى دیگران نموده و آن را با خود مقایسه مى كنند و بالطبع وضع موجود یا همسر خودشان را پائین تر و دیگرى را بهتر مى یابند، آن وقت سردى و كدورت را به خاطر احساس عدم موفقیت ، شروع مى كنند.

  در قضاوت عجله نكنید
  آنچه قابل دقت است این است كه در قضاوت عجله نكنید ، شیطان همواره سعى مى كند كه شما را با حرص و طمع به آنچه ندارید آرزومند كند و آن را جلوه دهد و نسبت به همسر و زندگى خودتان دلسرد گرداند ، محبت ها و زیبائی ها و مسائل دیگرى كه به طور مقطعى و گذرا از دیگرى مشاهده مى كنید به معنى دوام آن نمى باشد.
  كانون زندگى را نباید با برخى برخوردها مقایسه كرد ، هر عیب و نقصى را نمى توان با چند تماس درك كرد ، به همراه هر كسى نكات منفى و مثبت فراوانى یافت مى شود ، شیطان ذهن شما را خراب نكند و سعادت خود را به خاطر هوس هاى ابلهانه خراب نكنید ، چه بسیار بوده اند جوانانى كه با تصمیمات عجولانه و خیالات واهى و بهشت هاى موعود و پوچ به دام شیادانى افتاده اند كه جز فساد و بدبختى نصیب آنها نگردیده است .
  هیچ كس خوب مطلق و یا بد مطلق نیست ، و هیچكس هم از هر جهت با شما هماهنگ نخواهد بود ، زندگى لازمه اش اصطكاك و برخورد است كه اگر بى تابى و كم حوصلگى در كار نباشد براى رشد و سعادت شما مفید نیز خواهد بود.
  در مقاله ی بعد 4 مورد دیگر را كه شامل " احساسات ، راه ایجاد محبت " ، " احساس همدردى و غمخوارگى " ، " هرگز ناامید نباشید، عاقل باشید." و " سعادت دنیا و آخرت در گرو خوش اخلاقى است " می باشد مورد بررسی قرار خواهیم داد .
  پی نوشت ها :
  1-نهج البلاغه .
  2-سوره حجرات آیه .
  3-وسائل ج 14 ص 175.
  4- لئالى الاخبار ج 4 ص 182.
  5-مكارم الاخلاق ص 41 و 42.
  6-مكارم الاخلاق ، ص 89.
  منبع : برگرفته از كتاب" اخلاق در خانواده و تربیت فرزند - نویسنده : سید محمد نجفى یزدى "
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi