نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: چه کسانی از روزه به جز تشنگی و گرسنگی فایده و ثوابی نمی‏برند؟

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,867
    مورد تشکر
    5,847 در 2,374
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض چه کسانی از روزه به جز تشنگی و گرسنگی فایده و ثوابی نمی‏برند؟

احادیث زیادی از معصومان‏علیهماالسلام داریم مبنی بر این که خیلی از روزه‏داران از روزه جز
    گرسنگی و تشنگی، چیزی دیگری عائدشان نمی‏شود.
    در نهج‏ البلاغه، حضرت علی(ع) می‏فرماید: “کم من صائم لیس له من صیامه الا الجوع و الظّما و کم من قائم لیس له من قیامه الا السهر و العناء، حبّذا نوم الاکیاس و افطارهم ؛
    بسا روزه‏داری که بهره‏ای جز گرسنگی و تشنگی از روزه‏داری ندارد و بسا شب زنده داری که از شب زنده داری چیزی جز رنج و بی خوابی به دست نیاورد! خوشا خواب زیرکان و افطارشان!”. به عبارتی این‏ها جزء عبادت‏های بی حاصل است
    ..(۱)

در روایت دیگری پیامبر گرامی‏صلی الله وعلیه وآله وسلم می‏فرماید: “خمس یفطرن الصائم: الکذب و الغیبة و النمیمة و الیمینی الکاذبة و النظر بشهوة ؛پنج خصلت روزه روزه‏دار را باطل می‏سازد: دروغ و غیبت و سخن چینی و قسم دروغ و نگاه شهوت‏آمیز “. (۲)

از این روایات معلوم می‏شود چه بسار انسان در ماه مبارک رمضان روزه می‏گیرد، ولی در حال روزه، غیبت می‏کند یا دروغ می‏گوید و یا سخن چینی می‏کند و یا قسم دروغ می‏خورد.
    گاهی ممکن است به زن‏های نامحرم نگاه شهوت‏آمیز داشته باشد. در این صورت این شخص از روزه‏اش، جز گرسنگی و تشنگی، چیز دیگری عایدش نمی‏شود، چرا که با این کارها، روزه‏اش را باطل نموده است.
    در روایتی امام صادق(ع) به محمد بن مسلم که یکی از اصحاب آن بزرگوار هست می‏فرماید: “یا محمد اذا صمت فلیصم سمعک و بصرک و لسانک و لحمک و دمک و جلدک و شعرک و بشرک و لا یکون یوم صومک کیوم فطرک ؛
    ی محمد! چون روزه گرفتی، باید گوش و چشم و زبان و گوشت و خون و پوست و موی بدنت روزه دار باشد. نباید روزه روزه‏داری تو همانند روزهای دیگر باشد”. (۳)روایت‏های دیگری به همین مضمون، سفارش به حفظ اعظا و جوارح در هنگام روزه داری، از کارهای حرام و ممنوع می‏نماید.

پی نوشت ها:
    ۱٫ نهج البلاغه، کلمات قصار، حکمت ۱۴۵٫
    ۲٫ محجّة البیضاء، ج ۲ ص ۱۳۲،
    ۳٫جامع احادیث شیعه، ج ۹ ص ۲۴۳،

امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

من در جستجوی قطعه ای از آسمان پهناور هستم

که از تراکم اندیشه های پَست، تهی باشد .

2. تشكرها 2

HASSAN (09-08-2010), خادمه زینب کبری(س) (09-08-2010)

3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع