نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: چرا باید سی روز روزه بگیریم؟

1. Top | #1

عنوان کاربر
    کارشناس افتخاری سایت
    شماره عضویت
    40
    نوشته
    474
    مورد تشکر
    1,962 در 449
    دریافت
    1
    آپلود
    5

پیش فرض چرا باید سی روز روزه بگیریم؟

به نام خدا و سلام بر شما
    وقت دوستان بخیر و طاعات و عبادات قبول درگاه حق انشاءالله

1- آیه 185 سوره مبارکه بقره تصریح دارد که:

(...فَمَنْ شَهِدَ مِنْكُمُ الشَّهْرَ فَلْیصُمْهُ وَمَنْ كَانَ مَرِیضًا أَوْ عَلَى سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِنْ أَیامٍ أُخَرَ...)

پس آن کس از شما که در ماه رمضان در حضر باشد، روزه بدارد! و آن کس که بیمار یا در سفر است، روزهای دیگری را به جای آن، روزه بگیرد!

( ال در «الشهر»، ال عهد هست و اشاره به «شهر رمضان» در ابتدای آیه دارد.)

و در پایان همین آیه نیز می فرماید:

(...وَلِتُكْمِلُوا الْعِدَّةَ وَلِتُكَبِّرُوا اللَّهَ عَلَى مَا هَدَاكُمْ وَلَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ )

هدف این است که این روزها را تکمیل کنید؛ و خدا را بر اینکه شما را هدایت کرده، بزرگ بشمرید؛ باشد که شکرگزاری کنید!

می بینیم که در همین یک آیه، تصریح می کند: کسانی که در ماه رمضان مسافر و بیمار نیستند، لازم است روزه بگیرند. و در پایان هم تاکید می کند که: این روزها را باید تکمیل کنید.

2- احادیث و روایات فراوانی هم که در این باب است، تصریح به روزه داری در کل ماه مبارک رمضان دارند.

از جمله این دو حدیث که به عنوان نمونه عرض می شود:

1) حدیث اول:
    عن جابر بن یزید جعفى عن ابى جعفر علیه السلام قال قال رسول الله صلى الله علیه و آله لجابر بن عبد الله یا جابر هذا شهر رمضان من صام نهاره و قام وردا من لیله و عف بطنه و فرجه و كف لسانه خرج من ذنوبه كخروجه من الشهر فقال جابر یا رسول الله ما احسن هذا الحدیث فقال رسول الله صلى الله علیه و آله یا جابر و ما اشد هذه الشروط (1).

امام باقر علیه السلام فرمود: رسول خدا صلى الله علیه و آله به جابر بن عبدالله انصارى فرمود: اى جابر! این ماه رمضان ، است هر كس روز آن را روزه بدارد و پاسى از شب آن را عبادت كند و شكم و فرج خود را حفظ كند و زبانش را نگاه دارد از گناهانش خارج مى شود، همان گونه كه از ماه بیرون مى رود پس جابر عرض كرد: یا رسول الله ! چه حدیث خوبى ! حضرت فرمود: بله جابر! اما چه شرایط سختى دارد!

1) حدیث دوم: معاویة بن عمار عن الحسن بن عبدالله عن آبائه عن جده الحسن بن على بن ابى طالب علیه السلام انه قال جاء نفر من الیهود الى رسول الله صلى الله علیه و آله فساءله اعملهم عن مسائل فكان فیما ساءله انه قال له لاى شى ء فرض الله الصوم على امتك بالنهار ثلاثین یوما و فرض الله على الامم السالفه اكثر من ذلك فقال النبى صلى الله علیه و آله ان آدم لما اكل من الشجرة بقى فى بطنه ثلاثین یوما ففرض الله على ذریته ثلاثین یوما الجوع و العطش و الذین یاءكلونه باللیل تفضل من الله علیهم و كذلك كان على آدم علیه السلام ففرض الله ذلك على امیت ثم تلا هذه الایة (كتب علیكم الصیام كما كتب على الذین من قبلكم لعلكم تتقون ایاما معدودات ) قال الیهودى صدقت یا محمد فما جزاء من صامها فقال النبى صلى الله علیه و آله ما من مؤ من یصوم شهر رمضان احتسابا الا اوجب الله تبارك و تعالى له سبع خصال اولها یذوب الحرام من جسده و الثانیة یقرب من رحمة الله عزوجل و الثالثة یكون قد كفر خطیئة ابیه آدم و الرابعة یهون الله علیه سكرات الموت و الخامسة امان من الجوع و العطش یوم القیامة و السادسة یعطیه الله براءة من النار و السابعة یطعمه الله من طیبات الجنة قال صدقت یامحمد (2).

امام حسن علیه السلام فرمود: عده اى از یهود، خدمت حضرت رسول اكرم صلى الله علیه و آله آمدند؛ پس داناترین آنها، از حضرت سوالاتى كرد؛ از جمله اینكه گفت: روى چه اصل خداى تعالى سى روز روزه بر امت شما واجب كرده ؛ ولى بر امت هاى گذشته بیشتر از این را؟ پس رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود: همانا هنگامى كه آدم از آن درخت، خورد، تا سى روز در شكم او باقى ماند؛ پس خدا بر ذریه او واجب كرد كه سى روز گرسنه و تشنه باشند. و آنچه آنها مى خورند (در شب) كرم و تفضل است بر ایشان و همچنین بر آدم نیز سى روز روزه واجب شد. و خداوند واجب كرد بر امت من همان سى روز را سپس رسول خدا صلى الله علیه و آله آیه (كتب علیكم الصیام ) را تلاوت كرد.

شخص یهودى گفت : راست گفتى اى محمد! پس بفرما جزاى كسى كه این ماه را روزه بدارد، چیست؟ رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود: هیچ مؤمنى ماه رمضان را روزه نمى گیرد، مگر آن كه خدا براى او هفت خصلت مرحمت كند: 1 - حرام از بدنش آب شود و برطرف گردد 2 - به رحمت خدا نزدیك شود؛ 3 - گناه پدرش - آدم را - جبران كرده باشد؛ 4 - سكرات مرگ بر او آسان شود؛ 5 - از گرسنگى و تشنگى روز قیامت در امان باشد؛ 6 - خداوند بیزارى از جهنم به او مى دهد؛ 7 - خداوند از غذاهاى پاكیزه و طیب بهشت به او مى خوراند و آن شخص گفت : راست گفتى اى محمد!

-------------------------------------------------------

1-
    بحارالانوار، ج 96،، ص 371
    2- وسائل الشیعه ، ج 10، ص 241 بحارالانوار، ج 96 ص 369

3-
    گذشته از این دو دلیل، سیره تمام معصومین علیهم السلام از وجود نازنین پیامبر گرامی اسلام تا بقیه اهل بیت عصمت و طهارت، همه بر این بوده که ماه رمضان را بطور کامل روزه بگیرند. و اگر حکم خدا چیزی جز این بود بر آنها لازم بود علاوه بر اینکه خود عامل باشند، به بقیه نیز راهنمایی نمایند.

4- و نکته آخر اینکه: وجوب روزه ماه مبارک رمضان مورد اتفاق تمام فرقه های مسلمین هست و تا بحال هیچ فقیه و عالمی حکم به غیر از آن نداده است.

.
    ویرایش توسط parsa : 31-08-2010 در ساعت 03:19
    امضاء

دلا غافل ز سبحاني چه حاصل

مطيع نفس و شيطاني چه حاصل
    بود قدر تو افزون از ملائک
    تو قدر خود نميداني چه حاصل

و ناگهان چه زود دير مي شود، ولي هيچگاه براي شروع دير نيست...

2. تشكرها 2

قانع (31-08-2010)

3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع