نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: چگونه می توان از عذاب خداوند نجات یافت؟

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن اهل بیت علیهم السلام
    شماره عضویت
    143
    نوشته
    21,044
    صلوات
    4413
    دلنوشته
    5
    اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
    مورد تشکر
    50,598 در 16,233
    وبلاگ
    15
    دریافت
    0
    آپلود
    0

چگونه می توان از عذاب خداوند نجات یافت؟

1. امید به رحمت الهی

همه از او به نیكی نام می‏بردند و به او احترام بسیار می‏گذاشتند.
    امّا مدتی بود كه رفتار و خُلق و خوی او نسبت به گذشته تغییر كرده بود و خوش‏نامی‏اش به بدنامی تبدیل شده در بین مردم به فردی شرور شهرت پیدا كرده بود. همه از او فرار می‏كردند.
    او دیگر عمرش را به عیاشی و خوش‏گذرانی سپری می‏كرد و از كارهای نیك گذشته خبری نبود.
    روزی از روزها، پیرمرد غریبه ‏ای سوار بر اسب از جلوی او می‏گذشت.
    خود را به پیرمرد رساند و او را از اسب به پایین كشید و خورجین او را خالی كرد.
    می‏خواست تمام اموال او را با خود ببرد كه پیرمرد از او خواست كمی بنشیند تا با او صحبت كند.
    آن جوان، ابتدا نپذیرفت، امّا وقتی اصرار پیرمرد را دید، قبول كرد.
    پیرمرد به او گفت: «ای جوان! این چه راهی است كه در پیش گرفته‏ای؟
    آیا می‏دانی خدا بر تمام اعمال تو ناظر است و تو در قیامت در برابر اعمالت بازخواست می‏شوی و جزای كارهای ناپسندت را باید بدهی؟»
    او از پاسخ به سؤال‏های پیرمرد عاجز ماند، امّا حرف‏های او در دلش اثر كرد. سپس رو به پیرمرد كرد و گفت:
    «تا چند سال پیش تلاش می‏كردم انسان خوب و با ایمانی باشم و گناهی انجام ندهم، امّا روزی مرتكب گناه شدم.
    گمان می‏كردم خداوند مرا نمی‏بخشد!
    با خود گفتم: بی‏تردید، پس از مرگ به جهنم می‏روم.
    پس خوب است در دنیا به خوش‏گذرانی مشغول شوم و هر كاری كه دلم می‏خواهد انجام دهم.»
    پیرمرد گفت: «مگر تو چه گناهی مرتكب شده‏ای كه تا این اندازه به خدا بدگمانی؟!»
    ـ گناهی كه اگر تو از آن باخبر شوی، از من فرار می‏كنی و لعن و نفرین خود را نثارم می‏كنی.
    در این هنگام، اشك از چشمانش سرازیر شد و گفت:
    «من می‏دانم خداوند مرا نمی‏بخشد و مرا در قعر جهنم جای می‏دهد.»
    پیرمرد دستی بر محاسن خود كشید و گفت: «آیا می‏دانی كه بالاترین گناهی كه خداوند آن را نمی‏بخشد، چیست؟»
    ـ نمی‏دانم! امّا بی‏شك، گناه من از آن هم بالاتر است.
    ـ خیر! آن گناه، ناامیدی از رحمت و بخشش خداوند است.
    به من بگو آیا تو از رحمت خداوند مأیوس شده‏ای؟
    دوباره جوان شروع به گریه كرد، امّا این‏بار اشك شوق از دیدگانش جاری شد و به پیرمرد گفت: «آیا تو راست می‏گویی؟ نكند این سخن را برای خشنودی من بر زبان آوردی؟» پیرمرد گفت:
    «به خدا سوگند كه راست می‏گویم.
    روزی، نزد فرزند رسول خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله، جعفربن محمد امام صادق علیه‏السلام بودم كه آن حضرت سخنی از جدّ مكرم خود رسول‏اللّه‏ صلی‏الله‏علیه‏و‏آله نقل كرد كه چراغ راهی برای من و تمام كسانی كه در آن مجلس بودند، شد.
    امام علیه‏ السلام فرمود:
    آخرین كسی كه به جهنم روانه می‏شود، به اطراف خود می‏نگرد. خداوند می‏فرماید: او را بازگردانید.
    سپس از او می‏پرسد: چرا به اطراف خود می‏نگری؟ او می‏گوید: «پروردگارا! من درباره تو چنین گمان نمی‏كردم كه مرا به جهنم بفرستی!
    خداوند می‏فرماید: چه گمانی می‏كردی؟
    ـ نزد خود می‏اندیشیدم گناهانم را می‏بخشی، و مرا به بهشت می‏فرستی!
    خداوند می‏فرماید: ای فرشتگان من!
    به عزت و جلالم سوگند كه این بنده، هرگز گمان خیر درباره من نمی‏كرد و اگر لحظه‏ای گمان خیر به من داشت، او را به سوی جهنم نمی‏فرستادم.
    اگر چه او دروغ می‏گوید، سخن او را بپذیرید و او را در بهشت جای دهید.

سپس پیامبر صلی‏ الله ‏علیه ‏و‏آله فرمود:
    هیچ بنده‏ای نیست كه نسبت به خداوند متعال گمان خیر ببرد، مگر اینكه به گمان خود برسد.
    این معنای آیه‏ای از قرآن كریم است كه خداوند می‏فرماید:
    آری! این گمان بدی بود كه درباره پروردگارتان داشتید و همان موجب هلاك شدنتان شد و سرانجام از زیان‏كاران گشتید.»1
    پیرمرد سخنانش را ادامه داد و چنین گفت:
    «من از تو می‏خواهم كه توبه كنی و به درگاه الهی روی بیاوری و عفو و بخشش پروردگار را طلب كنی.»
    جوان نور امید بر دلش تابید، همانجا توبه كرد و از رفتار ناپسند گذشته، دست برداشت.

--------------------------------------------------------------------------------
    1. تفسیر نورالثقلین، ج 6 ، ص 365.
    برگرفته از کتاب نوجوان و معاد، مرتضی بذرافشان، مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما.
    وبلاگ:گنجه معرفت

امضاء

2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع