نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: شهادت به ولایت امام علی(ع) از چه زمانی در اذان وارد شد؟

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

شهادت به ولایت امام علی(ع) از چه زمانی در اذان وارد شد؟

قبل از هر چیز باید به این نکته مهم توجه داشته باشیم که شهادت به ولایت حضرت علی (ع )«اشهد ان علیا" ولی الله» هیچ گاه جزء اذان نبوده است . فقهاء نیز در كتاب های فقهی خود, یادآور شده اند كه نبایستی كسی این شهادت را به نیت جزء اذان بگوید. ولی مستحب است كه انسان به دنبال شهادت به رسالت پیامبر(ص ) این شهادت را نیز ذكر كند; و آن را جزء اذان به حساب نیاورد.
    حضرت آیت الله سید اسماعیل مرعشی در كتاب اهمیت اذان واقامه و سومین شهادت،دو حدیث را از كتاب«السلافه فی امر الخلافه» كه اثر محقق و دانشمند بزرگ اهل سنت شیخ عبدالله مراغی مصری است نقل می كند و از این دو حدیث برمی آید كه شهادت سوم از زمان رسول خدا(ص) وجود داشته است .
    1- سلمان فارسی در عصر پیامبر در اذان و اقامه بعد از گواهی به یكتایی خدا و رسالت پیامبر(ص ) به ولایت امیرمؤمنان علی (ع ) نیز شهادت می داد.یكی از اصحاب به محضر رسول خدا(ص ) رسید و عرض كرد:«ای رسول خدا, امروز موضوعی را شنیدم كه قبلا" نشنیده بودم .پیامبر(ص) فرمود: آن موضوع چیست ؟ او عرض كرد: سلمان اذان می گفت . شنیدم او بعد از گواهی به یكتایی خدا و رسالت پیامبر (شهادتین ) به ولایت علی (ع ) گواهی داد،این ماجرا بعد از حجة الوداع پس از ماجرای غدیر رخ داد). پیامبر فرمو:«سمعتم خیرا"; چیز خوبی شنیده اید».
    2- نیز در مورد ابوذر غفاری روایت شده , یكی از اصحاب نزد پیامبر(ص ) آمد و عرض كرد: ای رسول خدا! ابوذر در اذان بعد از شهادت به رسالت پیامبر(ص ) به ولایت علی شهادت می دهد و می گوید:«اشهد ان علیا" ولی الله» پیامبر فرمود:«كذلك اونسیتم قولی فی غدیر خم من كنت مولاه فعلی مولاه فمن ینكث فانما ینكث علی نفسه ; همین گونه است . مگر سخن مرا در غدیر خم فراموش كرده اید كه گفتم هر كس من رهبر او هستم پس علی (ع ) رهبر او است . هر كس پیمان را بشكند قطعا" به خودش آسیب رسانده است. در هر حال علی (ع ) به حكم آیه«انما ولیكم الله والرسول ...»(1) از اولیاء الهی بر مسلمین است , شهادت دادن بر ولاء علی به حكم آیه , بدون آن كه آن را جزء اذان بدانیم كاری است محبوب .
    از دیدگاه شیعه , متن اذانی كه در عصر رسول خدا(ص ) برای نماز قرائت می شد به این صورت است : الله اكبر, الله اكبر, الله اكبر, الله اكبر, اشهد ان لا اله الا الله , اشهد ان لا اله الا الله . اشهد ان محمدا" رسول الله , اشهد ان محمدا" رسول الله . حی علی الصلوه , حی علی الصلوه , حی علی الفلاح , حی علی الفلاح , حی علی خیر العمل , حی علی خیر العمل , الله اكبر, الله اكبر, لا اله الا الله , لا اله الا الله . نه یك كلمه كم و نه یك كلمه زیاد.(2)
    اگر كسی یك كلمه كم یا زیاد كند, كار حرامی انجام داده است و هیچگونه تردیدی در این نیست . باید همین گونه كه هست،بجا آورده شود(3)
    برای همین فقهای شیعه هیچكدام نگفته اند كه این جمله جزو اذان است بلكه آنچه آوردیم , اذان همان است نه یك كلمه كم دارد و نه یك كلمه زیاد. از دیدگاه شیعه , اذان مانند احكام شرعی دیگر, به رسول خدا(ص ) وحی شده است نه اینكه پیامبر خدا با مسلمانان مشورت كند و قرار بگذارند كه به فلان شكل انجام شود و به خاطر اینكه وحی است , نمی توان كم و زیاد كرد. از حضرت امام صادق روایت شده است كه فرمود: وحی بر پیامبرتان نازل می شود و شما گمان می كنید كه آن حضرت اذان را از عبدالله بن زید گرفته است !!(4)
    ویرایش توسط فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* : 09-11-2010 در ساعت 22:24
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

من در جستجوی قطعه ای از آسمان پهناور هستم

که از تراکم اندیشه های پَست، تهی باشد .

2. تشكرها 4

3.  

4. Top | #2

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض پاسخ : شهادت به ولایت امام علی(ع) از چه زمانی در اذان وارد شد؟

در حدیث امام باقر(ع ) آمده است : وقتی كه رسول خدا(ص ) به معراج رفت , وقت نماز كه رسید, جبرئیل اذان و اقامه گفت و رسول خدا(ص ) با فرشتگان نماز خواندند(5)
    بر اساس روایاتی كه می گوید:پیامبر اسلام (ص ) در شب معراج اذان را از جبرئیل گرفت، می توان گفت كه تشریع اذان پیش از هجرت بوده است چون معراج قبل از هجرت بود. یكی از اتهاماتی كه به شیعه نسبت می دهند این است كه می گویند: شیعه جمله ی«اشهد ان علیا" امیرالمؤمنین» را جزو اذان و گفتن آن را واجب می دانند. این , اتهام و كذب است چون هیچكدام از فقهای شیعه نگفته اند كه این جمله جزو اذان است و هیچ كدام گفتن آن را واجب نمی دانند. صاحب جواهر می گوید: ذكر جمله ی «اشهد ان علیا" امیر المؤمنین » در اذان , اگر به قصد جزئیت نباشد, اشكالی ندارد و به موالات اذان ضرر نمی زند همانطوری كه ذكر جمله «صلی الله علیه و آله » بعد از ((اشهد ان محمد رسول الله )) به موالات اذان آسیب نمی رساند(6)
    ممكن است كسی بپرسد: اصلا" چرا این جمله مطرح شد؟ در جواب باید گفت : بنی امیه تمام تلاش خود را به كار بردند تا نام و آثار حضرت علی (ع ) محو شود. شیعه برای زنده نگه داشتن نام علی و ولایت آن حضرت در طول تاریخ با همه تلاش , با ذكر جمله ی «اشهد ان علیا" ولی الله » و امثال آن , مانع موفقیت دشمن شده است . فخر رازی در تفسیر سوره فاتحه , در مسأله فقهی جهر به بسم الله می گوید: علی (ع ), بسم الله الرحمن الرحیم را در نمازها بلند می گفت و بر بلند گفتن تأكید داشت . وقتی كه حكومت و دولت به بنی امیه رسید, آنان از بلند گفتن بسم الله الرحمن الرحیم ممانعت كردند و در این ممانعت بسیار تأكید داشتند و علت اصلی ممانعت آنها این بود كه آنان سعی داشتند آثار علی (ع ) را از بین ببرند. بعد می گوید: دلایل عقلی موافق نظر ما است و عمل حضرت علی هم كمك ما است و هر كس علی را امام دین خود كند, در دین و جان خود به زنجیر ناگسستنی چنگ زده است(7)
    پی نوشتها:
    1- مائده , آیه 55
    2- من لا یحضره الفقیه , ج 1, ص 188, چهار مجلدی , چاپ آخوندی , چاپ پنجم؛ , وسائل الشیعه , ج 4, ص 644, ح 9. روایت دیگری هم همین 18 فصل را آورده اند).
    3- مستند العروه , ج 2, ص 287
    4- وسائل الشیعه , ج 4, ص 612, حدیث 3
    5- همان , حدیث 1
    6- جواهر الكلام , ج 9, ص 86, چاپ بیروت
    7- تفسیر كبیر, ج 1, ص 160, چاپ استانبول
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

من در جستجوی قطعه ای از آسمان پهناور هستم

که از تراکم اندیشه های پَست، تهی باشد .

5. تشكرها 3

seyed yasin (27-12-2010)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع