نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: غدیر خم به روایتی دیگر

1. Top | #1

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    160
    نوشته
    1,009
    مورد تشکر
    2,232 در 814
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض غدیر خم به روایتی دیگر

تفسير ابوالفتوح رازي در ضمن كريمه «يا ايهاالرسول بلّغ ما انزل اليك من ربك(المائده/71)» در بيان واقعه غدير خم تا آنكه فرمود: آنگه اشارت كرد (يعني پيغمبر اكرم صلي الله عليه و آله و سلم) به اميرالمومنين علي عليه السلام و او را بخواند و با خود بر آن منبر برد(منبري كه از پالان هاي شتران جمع كردند و برهم نهادند) و دو بازوي وي گرفت و او را برداشت بگردانيد و بر مردمان عرض كرد چنانكه عروس را جلوه كنند حتي راي الناس بياض ابطيهما و ساعتي خاموش مي بود.

چنين گويند كه شبلي در روز غدير نزديك يكي از معروفان شد ازعلويان و او را تهنيت كرد آنگه گفت يا سيدي تو داني تا اشارات در آن چه بود كه جدت دست پدرت گرفت و برداشت و سخن نگفت گفت ندانم گفت اشارت بود به آنكه زناني كه از جمال يوسف بيخبر بودند زبان ملامت در زليخا دراز كردند و گفتند:

« امرأة العزيز تراود فتيها عن نفسه قد شغفها حبّاً انّا لنريها في ضلال مبين » او خواست تا طرفي از جمال يوسف به ايشان نمايد مهماني ساخت و آن زنان را بخواند و در خانه دودر بر دو بنشاند و يوسف را جامه هاي سفيد درپوشيد و گفت من ميخواهم تا اين دوست خود را يكبار بر شما عرض كنم براي دل من هر كدام به او مبرتي كنيد گفتند چه كنيم گفت هريك را كاردي و ترنجي بدست ميدهم چون آيد هريك پاره ترنجي ببريد و به او دهيد گفتند چنين كنيم چون از در درآمد و چشم ايشان بر جمال او افتاد خواستند كه ترنج ببرند دستها ببريدند و حيرت چون برفت گفتند حاش لله ما هذا بشر ان هذا الا ملك كريم گفت ديديد اين آنست كه شما زبان ملامت بر من دراز كرديد بسبب اين فذالكن الذي لمتنني فيه .رسول عليه السلام هم اين اشارت كرد گفت:

اين آن مرد است كه اگر وقتي در حق او سخني گفتم شما را خوش ننمايد زبان ملامت دراز كرديد، امروز بنگريد تا خداي تعالي در حق او چه گفت او را چه پايه نهاد و چه منزلت داد آنگه گفت الست اولي بكم منكم بانفسكم،الخ.

هزارويك نكته/حضرت علامه حسن زاده/نكته581/ص328
    ویرایش توسط مدير محتوايي : 19-10-2013 در ساعت 08:51
    امضاء
    اللهم ارزقنا حلاوت ذکرک و لقائک و الحضور عندک
    بمعرفة حججک سیما معرفة حجتک حجة ابن الحسن صلواتک علیه وعلی آبائه
    و معرفة اولیائک سیما معرفة ولیک نجم الدّین

حسن حسن زاده آملی

2. تشكرها 3

نرگس منتظر (24-11-2010)

3.  

4. Top | #2

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    160
    نوشته
    1,009
    مورد تشکر
    2,232 در 814
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض پاسخ : غدیر خم به روایتی دیگر

غدیر خم به روایت اهل سنت- شما قضاوت کنید ؟؟؟

با سلام و تبریک عید سعید غدیر خم

"الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایة علی بن ابیطالب والائمة المعصومین (علیهم السلام)"

حول واقعۀ غدیر خم بخوانید و خودتان قضاوت کنید...

گروهی نمی گویند: واقعۀ غدیر را نمی پذیریم و اصلاً چنین حقیقتی رخ نداده، زیرا اصل چنین واقعۀ روشنی را نمی توانند انکار کنند، اگر چه برای رسیدن به مطامع و امیال دنیائی شان از هیچ کاری دریغ نمی ورزند. چنانکه تاریخ بدان گواهی داده است.

می گویند: واقعۀ غدیر، با همۀ شئون اش اتفاق افتاده، اما محل بحث، آنجائی است که در اعتقاد شیعیان، نبی اکرم (ص) در واقعۀ غدیر، علی (ع) را بعنوان وصی و جانشین خود انتخاب کرده و فرمایش ایشان، در بیان، "من کنت مولاه فهذا علی مولاه" به معنای سرپرستی و مولا و امیر بودن است.

اما ما (اهل سنت) می گوییم: اینکه در آن گرمای حجاز، پس از حجة الوداع، آن هنگامه ای که حجاج، به سه راهی جدائی بلاد اسلامی می رسیدند، پیامبر اکرم (ص) دستور می دهد؛ حجاج در این منطقه بمانند، حجاج پیش رفته بازگردند، و صبر کنند تا دیگر حجاج برسند، آنگاه 3 شبانه روز همه را در آن منطقۀ گرم، نگاه دارد، فرمان دهد که منبری از جهاز شتر و اسب بسازند تا بر آن منبر بلند در آمده دست علی (ع) را بلند کند و پس از اینکه از مردم بر این مطلب، اعتراف می گیرد که

(الست اولی بکم من انفسکم؛ ای مردم آیا من بر نفس و جانتان بر شما اولویت و برتری ندارم؟)

همه با صدای بلند تأیید و تصدیق می کنند. آنگاه بلافاصله سخن مشهور را می گوید که "من کنت مولاه فهذا علی مولاه" اما منظور نبی اکرم (ص) از اینکه علی مولای شماست، بحث دوستی و محبت است. نه چیز دیگری ...

ویرایش توسط مدير محتوايي : 19-10-2013 در ساعت 08:52
    امضاء

حسن حسن زاده آملی

5. تشكرها 2

6. Top | #3

عنوان کاربر
    عضو خودماني
    شماره عضویت
    160
    نوشته
    1,009
    مورد تشکر
    2,232 در 814
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض پاسخ : غدیر خم به روایتی دیگر

حال ای دوستان ...

شما خود قضاوت کنید:

آیا باید پیامبر اکرم (ص) مردم را پس از حجة الوداع در آن شرایط و سختی قرار دهد که تنها بگوید: مردم علی را دوست بدارید؟ این با عقل و تدبیر قابل جمع است؟

آیا اگر صرفاً می خواست بحث دوستی و محبت علی را مطرح کند، اخذ تأیید و تصدیق برای اولویت و برتری بر جان و نفوس مردم ضرورت داشت؟

آیا برای دوستی و محبت علی (ع) لازم بود که همه را به بیعت کردن با علی (ع) ملزم کند؟ حتی زنان نیز از پشت سراپرده، دست هاشان را در ظرف آبی بگذارند که علی نهاده و بدین صورت بیعت کنند؟

در شأن نزول آیۀ
    "یا ایهاالرسول بلغ ما انزل الیک فان لم تکن فما بلغت رسالته والله یعصمک من الناس ..." گفته اند در واقعۀ غدیر نازل شده است.

این چه امر مهمی بوده که خداوند پیامبر اکرم (ص) را با ادبیات تهدید آمیز، مورد خطاب قرار می دهد؟

این چه امر مهمی بوده که خداوند، عدم ابلاغ آن، را با عدم ابلاغ رسالت و ابطال رسالت نبی اکرم برابر می داند؟ یعنی اگر به مردم نگوئی انگار ابلاغ رسالت نکرده ای، اتمام رسالت منوط به ابلاغ این امر است؟

این چه امر مهمی بوده که نبی اکرم (ص) گو اینکه از عدم آمادگی مردم برای پذیرش ان و اعتراض ایشان و نیز بیان آن خوف داشته، که خداوند می فرماید: "والله یعصمک من الناس" خوف نداشته باش، خدا تو را حفظ می کند.

آیا ابلاغ محبت و دوستی علی (ع) به مردم نیاز به خوف و احتیاط گری داشته است؟

این چه امری بوده که پیامبر (ص) به مردم حاضر در واقعۀ غدیر می گوید: این مطلب را حاضران به غائبان بیان کنند.

در شأن نزول آیۀ شریفۀ "الیوم اکملت لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی و رضیت لکم الاسلام دینا" آمده است که پس از ابلاغ ولایت امیر مؤمنان علی (ع) و واقعۀ غدیر نازل شده است.

این چه امری بوده که با ابلاغ آن، دین الهی و اسلام محمدی کامل می شود و نعمت تمام ...

آیا محبت و دوستی علی (ع) و اولاد علی (ع) اگر چه در جای خویش از ارزش و اعتبار بی حد و اندازه ای برخوردار است و روایات بسیاری در این باب ذکر شده اما آیا می تواند، واجد اینهمه خصوصیت و ویژگی و آثار اینچنینی باشد که گوشه هائی از ان را بیان نمودیم.

اگر دوست و دشمن با انصاف در همین واقعه و حدیث شریف غدیر تأمل کند، بلاشک راه حقیقت، که همانا تبعیت از ثقلین یعنی قرآن (ثقل اکبر) و اطاعت و پیروی از امامت و ولایت علی (ع) و اولاد طاهرینش (ثقل اصغر) است، را خواهد یافت.

کما اینکه اصجاب کهف، در دوران تاریکی با تمسک و توسل به رحمت الهی راه هدایت را طلبیده و مشمول آن شدند.

ما نیز در این ایام فرخندۀ عید سعید غدیر خم، به زبان اصحاب کهف، برای خویش و همۀ برادران مسلمان و موحد خود (اهل سنت) از خدا طلب نور و رحمت و هدایت می کنیم:
    "رب هب لی من لدنک رحمة و هییء لنا من امرنا رشداً"
    التماس دعا ...

با تشکر از دوست و برادر عزیز صدیق

ویرایش توسط مدير محتوايي : 19-10-2013 در ساعت 08:53
    امضاء

حسن حسن زاده آملی

7. تشكرها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع