نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: * * *سر گذشت نیکان . . .نواب اربعه . . .

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

* * *سر گذشت نیکان . . .نواب اربعه . . .

سرگذشت نیکان . . . نواب اربعه . . . عثمان بن سعید عمری

عثمان بن سعید عمری مشهور به ( ابو عمرو ) از شخصیتهای برجسته قرن سوم است. خداوند متعال فرزندی به او عطا كرده بود كه او را عمرو نام نهاده بود و لذا كنیه اش ابوعمرو بود و به همین نام هم مشهور شده و در تاریخ نیز به همین نام شناخته شده است. در شان او همین بس كه از سن یازده سالگی كمر به خدمت امام هادی علیه السلام بست و تا پایان عمر به سه امام خدمت نمود و نایب این سه بود.

وی از صحابه بزرگ امام هادی علیه السلام بوده و حضرت به احمد بن اسحاق قمی كه از شیعیان و علمای ایران بوده و از حضرت امام هادی علیه السلام سوال كرده بود كه در غیاب شما امر و سخن چه كسی را پذیرا باشیم، پاسخ فرمودند:به این مرد و با اشاره انگشت مبارك ابوعمرو را نشان دادند و سپس فرمودند: ابوعمرو مردی ثقه و امین ما است. هر چه بگوید از جانب من می گوید هر چه را به شیعیان ما برساند از جانب ما رسانیده و سخن او سخن ما می باشد. وی پس از امام هادی علیه السلام به خدمت امام عسكری علیه السلام كمر بست و تا پایان عمر آن حضرت خدمتگزاری وی را نمود و در مراسم تغسیل و تكفین آن حضرت شركت فعال داشت. وی در تمام این مدت در هئیت روغن فروشی و زیتون فروشی در محل عسكریه (محله نظامیان حكومت عباسی ) رفت و آمد می كرد و رابط بین این دو امام همام و شیعیان بود لذا سمان و زیات یعنی روغن فروش و زیتون فروش لقب گرفته بود.
    وی پس از شهادت امام عسكری علیه السلام و شروع دوران غیبت صغری، اولین نایب خاص امام زمان شد.
    وی
    در
    نیمه دوم قرن سوم هجری حیات فانی را وداع گفت و هم اكنون قبر شریفش در ناحیه غربی بغداد زیارتگاه شیعیان است .
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

من در جستجوی قطعه ای از آسمان پهناور هستم

که از تراکم اندیشه های پَست، تهی باشد .

2. تشكر

3.  

4. Top | #2

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پاسخ : * * *سر گذشت نیکان . . .نواب اربعه . . .

سرگذشت نیکان . . . نواب اربعه . . . محمد بن عثمان

محمد بن عثمان معروف به « محمد عروی » از اوان كودكی همچون پدرش عثمان بن سعید در خدمت ائمه معصومین علیهم السلام بود. او ابتدا در خدمت امام هادی علیه السلام و پس از آن در خدمت امام عسگری علیه السلام بود. وی كه كنیه اش اوجعفر بوده است پس از ارتحال پدرش عثمان بن سعید به دستور بقیة الله الاعظم نایب خاص حضرت شد و نزدیك به نیم قرن تنها نماینده و نایب آن حضرت در تمام شئون شیعیان بود. او مردی فروتن و ساده زیست بود كه با فروش زیتون امرار معاش می كرد و هیچ خدمتكاری نداشت. آن گونه كه در تاریخ ذكر شده است از سوی حضرت بقیة الله و به دست او معجزات بسیاری انجام گرفته و توفیقات فراوانی صادر شده است. در كتاب کلمة الامام المهدی تالیف علامه شهید آیة الله سید حسن شیرازی « قدس سرّه » آمده كه از محمد بن عثمان سوال كردند آیا حضرت بقیة الله را زیارت كرده ای! پاسخ داد: آری آخرین نوبت حضرت را در كنار خانه خدا و مشغول این دعا زیارت كردم: «خدایا آنچه را كه به من وعده دادی برآورده ساز». وی در ادامه سخن می گوید: حضرت را دیدم كه در ركن مستجار در حالی كه به پرده كعبه درآویخته اینگونه دعا می نماید: «خدایا به وسیله من از دشمنانت انتقام بگیر». محمد بن عثمان می گوید: صاحب الامر امام زمان صلوات الله علیه هر سال در مراسم حج شركت می فرمایند، مردم را می بینند و می شناسند اما مردم هم ایشان را می بینند ولی نمی شناسند.
    روایت شده است كه وی قبری برای خود مهیا ساخته بود و با ساج آن را پوشانیده و آیاتی از قرآن را بر آن نوشته و در كنار آن نام ائمهعلیهم را نگاشته بود. چون از او سوال كردند كه چرا چنین كرده ای پاسخ گفت: هر كس برای خود اسبابی دارد. محمد بن عثمان هر روز به داخل این قبر می رفت و جزئی از قرآن را می خواند و بیرون می آمد. وی سرانجام پس از عمری خدمت به سه امام و نزدیك به نیم قرن نیابت خاص بقیة الله الاعظم عجل الله تعالی فرجه الشّریف، در جمادی الاول سال سیصد و پنج هجری قمری دیده از جهان فرو بست و هنگام وفاتش گفت: من مامور شده ام كه به ابوالقاسم حسین بن روح وصیت كنم و حكم نیابت را به او اعلان داشت. قبر این ستارۀ درخشان تاریخ شیعه هم اكنون در بغداد زیارتگاه شیعیان است.
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

5. تشكر

6. Top | #3

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

سرگذشت نیکان . . . نواب اربعه . . .ابولقاسم حسین بن روح

نامش حسین و كنیه اش ابوالقاسم بوده است، وی از خاندان محترم نوبختی است و نسبش به نوبخت از كارگزاران و استانداران فارس می رسد. او در نیمه دوم قرن سه و نیمه اول قرن چهار می زیسته و در زمان نیابت محمد بن عثمان العمروی (دومین نایب خاص امام زمان علیه السلام) خدمت گزاری به حضرت را آغاز كرد. او از طرف محمد بن عثمان ناظر املاك كشته و با شخصیتهای شیعه در تماس بود و اسرار محمد بن عثمان را به ایشان می رساند. در سال 305 هجری و پس از وفات محمد بن عثمان و توسط خود او به طور رسمی به عنوان نایب امام زمان عج معرفی شد. وی مردی ثقه و مورد احترام تمام فرقه های مختلف اسلامی بوده است. وقتی حال محمد بن عثمان رو به وخامت گذاشت، عده ای از بزرگان شیعه دور او جمع شدند، از او پرسیدند: اگر خدای ناكرده برای شما حادثه ای رخ داد و به سرای باقی شتافتید چه كسی جای شما خواهد بود؟
    محمد العمروی اینگونه پاسخ داد: ابوالقاسم حسین بن روح نوبختی جانشین من خواهد بود، او نماینده بقیة الله و رابط بین شما و آن حضرت خواهد بود. او وكیل و مورد اطمینان است و از هر جهتی امین است در كارهایتان به او مراجعه نمائید و در گرفتاریهایتان به او اعتماد كنید من مامور بودم كه این مسئله را به شما ابلاغ كنم كه كردم...
    از این عبارت و عبارت دیگری كه در سطرهای بعدی به آن اشاره خواهیم كرد و از ابوسهل نوبختی است، چنین بر می آید كه حسین بن روح مردی با فضیلت بوده و از هر حیث مورد اطمینان بوده است. ابوسهل نوبختی كه خود از علما و دانشمندان بوده است درباره او می گوید: اگر حضرت حجت در زیر لباس او باشد و با قیچی او را قطعه قطعه نمایند او حضرت را به كسی نشان نمی دهد...
    محمد بن ابراهیم بن اسحاق از قول خود حسین بن روح اینگونه می گوید: ای محمد بن ابراهیم اگر از آسمان به زمین افتم و پرنده ها بالای سرم برای خوردن گوشت من به پرواز درآیند و یا اینكه باد مرا به مكان دوری پرت كند برای من خوشایندتر است از اینكه در دین به رای خود و از طرف خود چیزی بگویم.
    این مرد فاضل و متقی پس از بیست و یك سال نیابت خاص بقیة الله در سال 326 هجری قمری بدرود دنیای فانی گفت. مزار وی در بازار شورجه بغداد هم اكنون زیارتگان شیعیان است.
    برگرفته شده از كتاب «کلمة الامام المهدی» تالیف علامه شهید آیة الله سید حسن شیرازی.
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

7. تشكر

8. Top | #4

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

سرگذشت نیکان . . . نواب اربعه . . . ابولحسن علی بن محمد سمری

ابوالحسن علی بن محمد سمری، از جمله مردان پرهیزكار و متقی قرن چهارم است كه سه سال نیابت خاص امام زمان علیه السلام را عهده دار بود. از تاریخ تولدش اطلاع چندانی در دست نیست و مورخین در این باره چیزی ننوشته اند. در كتب رجال آمده كه وی از اصحاب حضرت امام حسن عسكری علیه السلام بوده و بعد از حسین بن روح متصدی امر نیابت از جانب بقیة الله الاعظم گشته است.

اگرچه نص صریحی بر نیابت او در دست نیست ولی تمام شواهد حكایت از این مطلب دارد. شواهدی از قبیل:
    1_ از ابتدای نیابت او تا به امروز خلاف این مطلب از سوی علما شیعه دیده نشده است.
    2_ توقیعاتی به وسیله او كه دالّ بر سفارت اوست از سوی حضرت بقیة الله صادر شده است.
    3_ توصیه و سفارش حسین بن روح به او كه حسین بن روح هیچ كاری را بدون اجازه امام زمان علیه السلام انجام نمی داده است.
    وی در سال 329 هجری قمری بدرود حیات گفت و شش روز قبل از وفاتش توقیعی از ناحیه امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف به دستش رسید كه حاوی نكات زیر بود:
    1_ شش روز دیگر از دنیا خواهی رفت.
    2_ حسابات خود را مرتب كن.
    3_ پس از خود كسی را به جانشینی خود معرفی نكن كه غیبت كبری آغاز شده است و این امر آنقدر به طول خواهد انجامید كه دنیا را ظلم و ستم پر خواهد كرد و دلها را قساوت فرا خواهد گرفت و مرا ظهور نخواهد بود مگر به امر خداوند تبارک و تعالی.
    درست شش روز پس از این توضیح علی بن محمد سمری از دنیا رفت. مزار او هم اكنون در شهر بغداد از جمله زیارتگاههای شیعیان است .

http://www.shaaer.com
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

9. تشكر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع