نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7

موضوع: رابطه تنفس و صدا سازی

Hybrid View

پست قبلی پست قبلی   پست بعدی پست بعدی
  1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض رابطه تنفس و صدا سازی

خواندن و صوت به عنوان اولین پیام الهی به پیامبر اکرم نشانه ای است گویا و محکم بر اهمیت صدا و خواندن.تولید صدا و خواندن خود را به طور عمده مدیون سیستمی به نام تنفس می داند.اگرچه حیات انسان در درجه اول به سیستم تنفس دانسته است.پیچیده ای به نام صداسازی نیز مرهون این نعمت الهی است.یکی از اعجاب های اسلام کتاب الهی قرآن است که دارای زیبایی خارق العاده ای در وزن و رعایت اصول و روزی است که تاکنون بشر امروزی حتی به یُمن استفاده تکنولوژی نتوانسته به آن پی ببرد.و این زیبایی و اعجاب زمانی که با صوت زیبا همراه می شود صدچندان می گردد.بنابراین قرائت قرآن یکی از نعمتهایی است که خداوند به هر کسی نداده و انسانی که ذاتاً دارای این نعمت خدادادی است.از هیچ اقدامی در راه تعالی و پیشرفت در آن نیابد فرو گذار باشد.
    بخش 1
    فشارهای تنفسی
    فشار داخل حبابچه ای
    عضلات تنفسی با فشردن و متسع کردن متناوب ریه ها موجب تهویه ریوی می شوند و این عمل بنوبه خود موجب بالا رفتن و پایین آمدن فشار در حبابچه ها می شوند.در جریان دم،فشار داخل حبابچه ای نسبت به فشار جو مختصری منفی می شود و این مقدار بطور طبیعی کمتر از یک میلی متر جیوه است.این کاهش فشار موجب جریان هوا از طریق مجاری تنفس می شود.از طرف دیگر در هنگام بازدم فشار داخل حبابچه ای تا تقریباً یک 1+ میلی متر جیوه بالا می رود و موجب جریان هوا از طریق مجاری تنفسی به محیط خارج می گردد.
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

من در جستجوی قطعه ای از آسمان پهناور هستم

که از تراکم اندیشه های پَست، تهی باشد .

2. تشكرها 2

حور العین (09-01-2011)

3.  

4. Top | #2

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض پاسخ : رابطه تنفس و صدا سازی

بخش 2
    حجم های ریوی
    چهار حجم ریوی مختلف وجود دارد که مجموع آنها برابر با حداکثر حجمی است که ریه ها می توانند متسع شوند.
    1 - حجم جاری : حجم هوای دمی یا بازدمی در هر نفس عادی بوده و مقدار آن حدود 500 میلی لیتر در یک مرد جوان طبیعی است.
    2 – حجم ذخیره دمی : مقدار هوای اضافی است که می توان علاوه بر حجم جاری طبیعی با یک دم عمیق وارد ریه ها کرد و مقدار آن معمولا برابر با حدود 3000 میلی لیتر در یک مرد جوان است.
    3 – حجم ذخیره بازدمی : مقدار هوایی است که می توان بعد از پایان یک دم عمیق از ریه ها خارج کرد و مقدار آن بطور متوسط حدود 1100 میلی لیتر در یک مرد جوان است.
    4 – حجم باقیمانده : حجم هوایی است که کماکان بعد از یک بازدم حداکثر عمیق در ریه ها باقی می ماند.این حجم بطور متوسط حدود 1200 میلی لیتر در یک مرد جوان است.
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

5. تشكر

6. Top | #3

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

ظرفیتهای ریوی

برای شرح وقایع دوره تنفسی گامی مناسب تر است که مجموع دو یا چند عدد از حجم های قبلی روی هم ذکر شوند.این قبیل مجموعه ها را ظرفیتهای ریوی می نامند.
    1 – ظرفیت دمی : که برابر با مجموع حجم جاری و حجم ذخیره دمی است.این ظرفیت نمودار حداکثر مقدار هوایی است (حدود 3500 میلی لیتر) که شخص می تواند از سطوح استراحت بازدمی تا یک دم عمیق وارد ریه ها کرده و آنها را تا حداکثر ممکن متسع سازد.
    2 – ظرفیت باقی مانده عملی : برابر با مجموع حجم ذخیره بازدمی و حجم باقیمانده است.ظرفیت باقیمانده مقدار هوایی است که در پایان بازدم عادی در ریه ها باقی می ماند. (2300 میلی لیتر).
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

7. تشكر

8. Top | #4

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

3 – ظرفیت حیاتی : برابر با مجموع حجم ذخیره دمی،حجم جاری و حجم ذخیره بازدمی است.ظرفیت حیاتی حداکثر مقدار هوایی است که شخص می تواند بعد از یک دم کاملا عمیق با یک بازدم کاملا عمیق از ریه های خود خارج کند (حدود 4600 میلی لیتر)
    4 – ظرفیت کل ریوی : حداکثر هوایی است که بعد از یک دم کاملا عمیق در ریه ها وجود دارد و برابر با مجموع چهار حجم ریوی است (حدود 5800 میلی لیتر).
    تمام حجمها و ظرفیتهای ریوی در زنها حدود 20 تا 25 درصد کمتر از مردهاست که این حجمها و ظرفیتهای ریوی در افراد درشت و ورزشکار بیشتر از افراد کوچک و ضعیف است
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

9. تشكر

10. Top | #5

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

4 – ظرفیت کل ریوی : حداکثر هوایی است که بعد از یک دم کاملا عمیق در ریه ها وجود دارد و برابر با مجموع چهار حجم ریوی است (حدود 5800 میلی لیتر).
    تمام حجمها و ظرفیتهای ریوی در زنها حدود 20 تا 25 درصد کمتر از مردهاست که این حجمها و ظرفیتهای ریوی در افراد درشت و ورزشکار بیشتر از افراد کوچک و ضعیف است.

سطح استراحت بازدمی
    تهویه تنفسی طبیعی تقریباً بطور کامل بوسیله عضلات دمی انجام می شود.هنگام رفع انقباض عضلات دمی خاصیت ارتجاعی ریه ها و قفسه سینه موجب کوچک شدن ریه ها بطور پاسیو می شود.بنابراین هنگامی که تمامی عضلات دمی بطور کامل در حال رفع انقباض می باشند ریه ها به یک حالت استراحت موسوم به استراحت بازدمی باز می گردند.حجم هوای موجود در ریه ها در این سطح برابر با ظرفیت باقیمانده عملی در حدود 2300 میلی لیتر در یک مرد جوان است.
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

11. تشكر

12. Top | #6

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

ظرفیتهای ریوی

برای شرح وقایع دوره تنفسی گامی مناسب تر است که مجموع دو یا چند عدد از حجم های قبلی روی هم ذکر شوند.این قبیل مجموعه ها را ظرفیتهای ریوی می نامند.
    1 – ظرفیت دمی : که برابر با مجموع حجم جاری و حجم ذخیره دمی است.این ظرفیت نمودار حداکثر مقدار هوایی است (حدود 3500 میلی لیتر) که شخص می تواند از سطوح استراحت بازدمی تا یک دم عمیق وارد ریه ها کرده و آنها را تا حداکثر ممکن متسع سازد.
    2 – ظرفیت باقی مانده عملی : برابر با مجموع حجم ذخیره بازدمی و حجم باقیمانده است.ظرفیت باقیمانده مقدار هوایی است که در پایان بازدم عادی در ریه ها باقی می ماند. (2300 میلی لیتر).
    3 – ظرفیت حیاتی : برابر با مجموع حجم ذخیره دمی،حجم جاری و حجم ذخیره بازدمی است.ظرفیت حیاتی حداکثر مقدار هوایی است که شخص می تواند بعد از یک دم کاملا عمیق با یک بازدم کاملا عمیق از ریه های خود خارج کند (حدود 4600 میلی لیتر)
    تمام حجمها و ظرفیتهای ریوی در زنها حدود 20 تا 25 درصد کمتر از مردهاست که این حجمها و ظرفیتهای ریوی در افراد درشت و ورزشکار بیشتر از افراد کوچک و ضعیف است.
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

13. Top | #7

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

سطح استراحت بازدمی
    تهویه تنفسی طبیعی تقریباً بطور کامل بوسیله عضلات دمی انجام می شود.هنگام رفع انقباض عضلات دمی خاصیت ارتجاعی ریه ها و قفسه سینه موجب کوچک شدن ریه ها بطور پاسیو می شود.بنابراین هنگامی که تمامی عضلات دمی بطور کامل در حال رفع انقباض می باشند ریه ها به یک حالت استراحت موسوم به استراحت بازدمی باز می گردند.حجم هوای موجود در ریه ها در این سطح برابر با ظرفیت باقیمانده عملی در حدود 2300 میلی لیتر در یک مرد جوان است.
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)