نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: ▐★*★*★ ▐گفتگو با سوره مبارکه احقاف ▐★*★*★ ▐

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,771
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    صلی الله علیک یا مولاتنا یا زینب کبری علیها السلام
    مورد تشکر
    204,199 در 63,577
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

جديد ▐★*★*★ ▐گفتگو با سوره مبارکه احقاف ▐★*★*★ ▐

گفتگو با سوره ی مباركه ی احقاف

سپاس و ستايش پروردگاري را كه دگربار چشمان بي فروغ ما را به نور قرآن منور ساخت تا با گشودن برگ زريني از آن با يكي ديگر از سُوَر گرانقدرش آشناتر شويم.

-
    اكنون از محضر اين نوگل قرآن تقاضامنديم خود را براي قرآن‌پژوهان معرفي بفرماييد:

نام من احقاف است و چهل‌و‌ششمين سوره قرآن هستم ، داراي 35 آيه و جزء سوره‌هاي مكي مي‌باشم.

- از شما خواهشمنديم فضيلت تلاوت خود را بيان فرماييد:

صادق آل ‌محمد عليه‌السلام مي‌فرمايد: هر كه در هر شب يا در هر جمعه سوره‌ي احقاف را بخواند در دنيا خوفي به او نرسد و از فزع روز قيامت ايمن گردد و به درستي كه حق‌تعالي رحم ميكند بر تلاوت كننده‌ي اين سوره و رحم مي‌كند بر همسايگان و آشنايان و مصاحبان و خويشان او و در روز قيامت عرش الهي و ملائكه‌ي مقرب از براي او طلب استغفار مي‌نمايند. 1

- لطفاً‌خلاصه‌اي از مطالب خود را بازگو نماييد:

بخشي از آيات من شامل ، عظمت قرآن و عبث نبودن خلقت آسمان و زمين مي‌باشد و قسمتي ديگر از آيات من به بيان داستان قوم عاد كه ساكن سرزمين (احقاف) بودند پرداخته و ماجراي سفر پيامبر به طائف و ايمان آوردن گروهي از جنيان به ايشان را بازگو كرده است.

- خداوند در سيزدهمين آيه شما فرموده است:
    « إِنَّ الَّذِينَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا فَلَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ » كساني كه گفتند پروردگار ما خداست و بر اين سخن ثابت و برقرار ماندند هيچ ترس و بيمي بر آنها نخواهد بود،
    لطفاً بفرماييد منظور آيه چه كساني هستند؟

باقر العلوم عليه‌السلام در ذيل اين آيه فرموده‌اند: منظور كساني كه گفتند خداي ما الله است و بر آن ايستادند و بر ولايت اميرالمؤمنين عليه‌السلام با استقامت و پايدار باقي ماندند ، بر آنها هيچ ترس و بيمي نخواهد بود و ايشان اهل بهشتند و هميشه در آن جاودان خواهند بود و به پاداش عمل نيكي كه به جا آورده‌اند دست مي‌يابند.
    2
    -
    برما منت گذارده و يكي از خاطرات خود را بيان فرماييد:
    به خاطر مي‌آورم روزي جبرئيل بر پيامبر اسلام
    صلي‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم فرود آمد و فرمود:
    اي محمد! پروردگار سلام مي‌رساند و تو را بشارت مي‌دهد به فرزندي از فاطمه. امتت بعد از تو او را به قتل مي‌رسانند.

فرمود: اي جبرئيل به پروردگارم سلام برسان و عرض كن حاجت به فرزندي ندارم كه امت بعد از من او را به قتل برسانند.

جبرئيل عروج كرد و اين ماجرا سه مرتبه تكرار شد، باز جبرئيل حضور حضرت آمد و عرض كرد: اي محمد خدا سلام مي‌رساند و بشارت مي‌دهد شما را و مي فرمايد: در عوض شهادت آن فرزند، امامت و وصايت را در ذريه او قرار داديم. پيامبر راضي شد و مژده به فاطمه داد.

حضرت فاطمه(س) فرمود: اي پدر بزرگوار حاجت به چنين فرزندي ندارم كه امت او را شهيد كنند. پيامبر بشارت امامت و وصايت و ولايت را در ذريه حضرتش داد. حضرت فاطمه نيز راضي شد و با كراهت و مشقت بار حمل كشيد و مدت حمل و شيرخوارگي 30 ماه تمام بود تا وقتي كه به حد رشد رسيد و چهل ساله شد.

آنگاه گفت: پروردگارا مرا الهام ده تا شكر نعمت تو را به جا آورم. چه نعمت بخشيدي به من و پدر و مادرم و به كارهاي شايسته‌اي كه رضا و خشنودي تو در اوست. مرا موفق بدار و ذريه و فرزندانم را صالح گردان و اگر به جاي «و اصلح لي في ذريتي» مي‌فرمود: «و اصلح لي ذريتي» همانا تمام فرزندان حضرت امام حسين
    عليه‌السلام امام و پيشواي خلق مي‌شدند. 3

- در انتها از محضر ارزشمند شما كمال قدرداني و سپاس را داشته و تمناي دعاي خير داريم:

«...رَبِّ أَوْزِعْنِي أَنْ أَشْكُرَ نِعْمَتَكَ الَّتِي أَنْعَمْتَ عَلَيَّ وَعَلَى وَالِدَيَّ وَأَنْ أَعْمَلَ صَالِحًا تَرْضَاهُ وَأَصْلِحْ لِي فِي ذُرِّيَّتِي.....» 4
    پروردگارا مرا به نعمتي كه به من و پدر و مادر عطا فرمودي شكر بياموز و به كار شايسته‌اي كه رضا و خشنودي تو در آن است موفق بدار و فرزندان مرا صالح گردان.

پي نوشت:
    1- بحارالانوار،92/300 باب 67و68
    2- تفسير جامع ،ج6،ص317
    3- تفسير جامع، ج6،ص317
    4- احقاف/15

منبع : دارالقرآن کریم اصفهان

امضاء

سکوت
    خطرناک تر از حرفهای نیشداراست
    کسی که
    سکوت می کند روزی حرفهایش را
    سرنوشت به تلخی به شما خواهد گفت

و قسم به حقارتِ واژه و شکوه سکوت،
    که گاهی شرح حال آدمی ممکن نیست...

2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع