نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: آقاي آيه هاي قرآن

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن اهل بیت علیهم السلام
    شماره عضویت
    143
    نوشته
    21,044
    صلوات
    4413
    دلنوشته
    5
    اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
    مورد تشکر
    50,598 در 16,233
    وبلاگ
    15
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض آقاي آيه هاي قرآن

آقاي آيه هاي قرآن

شأن نزول آيت الکرسي

در روايت است که امام صادق (ع) به حالت چهار زانو در مجلسي نشسته بود و پاي راست خود را بر روي ران پاي چپ قرار داده بود, در اين هنگام مردي گفت فدايت شوم اين نوع نشستن مکروه است. حضرت فرمودند : نه اين چنين نيست, بلکه اين سخني است که يهودي ها مي گويند.
    آنها مي گويند:« هنگامي که خداي متعال آسمانها و زمين را آفريد و به عرش مسلط گشت,به اين صورت نشست تا استراحت نمايد.»
    خداي متعال هم اين آيه را« در ردّ کلام باطل آنها» فرمود که

الله ُ لا اِلهَ اِلاّ هُوَ » تا « هُوَ العَليّ العَظيم »

و امام صادق در همان حالت که نشسته بود باقي ماند.

عکس العمل شيطان هنگام نزول آيت الکرسي

امام محمد باقر(ع) از امير المومنين علي (ع) روايت فرموده:
    « هنگامي که آيت الکرسي نازل شد رسول خدا (ص) فرمود: آيت الکرسي آيه اي است که از گنج عرش نازل شده و زماني که اين آيه نازل گشت‘ هر بُتي که در جهان بود, با صورت به زمين افتاد.»
    در اين زمان ابليس (شيطان) ترسيد و به قومش گفت: « امشب حادثه اي بزرگ اتفاق افتاده است,باشيد تا من عالم را بگردم و متوجه حادثه شوم که چه بوده است.»

ابليس عالم را گشت تا به شهر مدينه رسيد, مردي را ديد و از او سوال کرد( بايد توجه داشت که از رويات استفاده مي شود, شيطان به تمام اشکال از موجودات عالم,ممکن است ظاهرگردد و در اينجا هم به صورت انساني در آمده و از مرد سوال مي کند!)
    « ديشب چه حادثه اي اتفاق افتاد؟»
    مرد گفت: رسول خدا (ص) به ما فرمود : آيه اي از گنجهاي عرش نازل شده است که بتهاي جهان به خاطر آن همگي با صورت به زمين خورده اند ابليس بعد از شنيدن حادثه به نزد قومش رفت و خادثه را به آنها خبر داد.

امضاء

2. تشكرها 3

parsa (12-03-2010), مدير اجرايي (09-07-2011), بیرق ظهور (10-03-2010)

3.  

4. Top | #2

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    143
    نوشته
    21,044
    صلوات
    4413
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    50,598 در 16,233
    وبلاگ
    15
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض پاسخ : آقاي آيه هاي قرآن

آيت الکرسي سيّد آيات قرآن

در روايتي آمده است : روزي عده اي از اصحاب پيامبر(ص)در مسجد رسول اکرم (ص) نشسته بودند واز فضا ئل قرآن ياد مي کردند ،که کدام آيه افضل و بهتر است ؟
    يکي مي گفت : آخرين آيه ي سوره ي توبه و يکي مي گفت : آخرين آيه ي سوره ي اسراء ، ديگري مي گفت : سوره ي مريم ويکي ديگر مي گفت: سوره ي طه .

حضرت علي (ع) فرمود : شما از آيه الکرسي چه مي دانيد ؟
    من از رسول خدا شنيدم که فرمود :
    اي علي. حضرت آدم (ع) سيد انسان هاست ، من سيد عربم ، سلمان فارسي سيد فارس است ، صُهَيب سيد روم است ، درخت سيد درختان است,طور سيتا سيد کوه هاست, روز جمعه سيد روزهاست,قرآن سيد سخن هاست, سوره ي بقره سيد سوره هاي قرآن است آيت الکرسي سيد سوره ي بقره است.

در اين آيه پنجاه کلمه است و در هر کلمه پنجاه برکت است.
    در ترجمه ي فارسي تفسير طبري نيز آمده است:

روزي حضرت علي (ع) نزد پيغمبر(ص) آمد. پيامبر به او گفت:
    «يا علي! من سيد عربم,مکه سيد شهرهاست, کوه سينا سيد همه ي کوه هاست, جبرئيل سيد همه ي فرشتگان است, فرزندان تو حسن و حسين سيد جوانان اهل بهشت اند, قرآن سيد همه ي کتابهاست, سوره ي بقره سيد همه ي سوره هاي قرآن است و در سوره ي بقره يک آيه است که آن ايه پنجاه کلمه است, هر کلمه اي پنجاه برکت دارد و آن آيت الکرسي است

چرا آيت الکرسي را سيد آيات خوانده اند؟ ...
    صدر المتألّهين در اين باره مي گويد
    « هنگامي که شخص متفکر تامل نمايد و با چشم بصيرت به معارف الهي و مطالب ربوي, از توحيد و تقديس شرح و صفات عليا و افعال عظمي , که آيت الکرسي مشتمل بر آن است بنگرد, آنها را يکجا در آيه اي به جز آيت الکرسي نخواهد يافت. به همين جهت آيت الکرسي به تنهايي سيادت و رياست را بر ساير آيات خواهد داشت.

ویرایش توسط نرگس منتظر : 10-03-2010 در ساعت 03:09
    امضاء

5. تشكرها 2

parsa (12-03-2010), بیرق ظهور (10-03-2010)

6. Top | #3

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    143
    نوشته
    21,044
    صلوات
    4413
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    50,598 در 16,233
    وبلاگ
    15
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض پاسخ : آقاي آيه هاي قرآن

مرد انگليسي که دل داده ي آيت الکرسي بود!

دانشمند و نويسنده ي مصري؛ عبدالعزيز جاويش مي گويد:

« تصادفا ً با يک نفر انگليسي مسلمان برخورد کردم که از اسلامش هيچ منظور مادّي نداشت و با مسلمان شدنش در پي بدست آوردن مقام و اعتباري نبود و براي دست يافتن به ثروت و خلاصه سياست,مسلمان نشده بود.»

آن مرد انگليسي به من گفت: در قرآن کريم آيه اي است که من هرگز از تکرار آن ملول و رنجور نمي شوم و هر اندازه در آن نظر مي افکنم احساس خستگي نمي کنم. اين آيه خدا را به گونه اي توصيف کرده است که هيچ يک از راهبران اديان با آن هوش و ذکاوت و ذوق و استعداد نمي توانند خدا را بدان گونه توصيف کنند و قدرت ندارند که مانند اين آيه را بياورند.

پس شروع به خواندن آيت الکرسي الکرسي به زبان انگليسي کرد. آنگاه به من گفت: تو را به جان پدرت اي عرب «مسلمان» آيا مي شود گاهي اين آيه به گوش تو بخورد و تو در غفلت از آن, در حالت سرگرمي و بازي نباشي؟

و آيا شده که زبانت را به خواندن اين آيه بگرداني و با عجله و شتا بزدگي از آن نگذري و لحظه اي در آن بينديشي

پاداش کسي که آيت الکرسي را زياد مي خواند

عبدالله بن عوف گفته است:

« شبي در خواب ديدم که قيامت شده بود. من را آوردند و حساب من را به آساني بررسي کردند. آنگاه مرا به بهشت بردند و کاخهاي زيادي را به من نشان دادند که من از زيبايي و بهاي آنها تعجب کردم.»

به من گفتند: درهاي اين کاخ را بشمار, من هم شمردم پنجاه درب بود.

بعد گفتند: خانه هايش را بشمار, شمردم, تعداد آنها يكصد و هفتاد و پنج خانه بود. به من گفتند اين خانه ها مال توست. آنقدر خوشحال شدم که از خواب پريدم و خدا را شکر کردم.

صبح که شد نزد ابن سيرين( صاحب کتاب تعبير خواب و کسي که به خاطر پاکدامني, خداوند به او قدرت تعبير خواب عنايت کرد) رفتم و خواب را برايش تعريف کردم.

ابن سيرين گفت: معلوم است که تو آيت الکرسي زياد مي خواني.
    گفتم: بله, همينطور است. ولي تو از کجا فهميدي که من آيت الکرسي را زياد مي خوانم؟

جواب داد:
    براي آنکه اين آيه پنجاه کلمه و صد و هفتاد و پنج حرف دارد.

من از زيرکي و حافظه ي او تعجب کردم.
    آنگاه به من گفت: هر که آيت الکرسي را زياد بخواند سختي هاي مرگ بر او آسان مي شود!

منبع:

تبيان: شکوري_کارشناس بخش قرآن

ویرایش توسط نرگس منتظر : 10-03-2010 در ساعت 03:04
    امضاء

7. تشكرها 2

parsa (12-03-2010), بیرق ظهور (10-03-2010)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع