نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: روش صحيح حفظ قرآن چيست؟

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض روش صحيح حفظ قرآن چيست؟

براى حفظ قرآن لازم است به موارد ذيل توجه نموده و عامل باشيد

:
    1- تصميم جدى وباقى ماندن بر تصميم.

2- جواب‏هاى قانع كننده‏اى براى سؤال‏هاى ذيل داشتهباشيد، چرا حفظ مى‏كنم؟ فايده‏اش چيست؟ قرآن چيست؟ سخن كيست؟ روى من چه اثراتى ممكناست داشته باشد؟ چقدر به قرآن علاقه دارم؟ چه چيزى از قرآن براى من مهمتر است؟ چهكتابى از اين مهمتر است؟ و...

3- قرائت صحيح و روان قرآن، در هيچ جاى قرآن مشكلقرائت نداشته باشيد.

4- استفاده از يك قرآن (خط عثمان‏طه) بدون ترجمه در هنگامحفظ به معانى كمتر بينديشيد انرژى را در ترجمه هدر ندهيد.

5- با صوت قرآن مأنوسباشيد و مرتباً نوار گوش كنيد. سعى كنيد جزء به جزء گوش دهيد و يا از نوارهاىتكرارى (مثل سه بار تكرار آقاى پرهيزكار)استفاده كنيد. از نوارى استفاده كنيد كهقرائت صحيح ترتيل دارد و دوست داريد.

6- وقت؛ وقت را به دو قسمت كنيد:
    1- براى حفظ،
    2- براى تكرار. زمان حفظ ثابت باشد و بهتر است در مكانى آرام و اوائلصبح بعد از نماز صبح باشد و تكرار هر موقع بود مهم نيست شب يا روز يا ساعات مرده (در بين راه، صف نانوايى...).

7- قسمتى از قرآن را انتخاب كنيد (يك صفحه ياچند آيه) بستگى به استعداد خودتان دارد اول ده مرتبه آن را بخوانيد (از روى متن) وسپس از حفظ براى كسى بخوانيد كه او غلطهاى شما را بگويد.

8- آيه به آيه از حفظبخوانيد.

9- در مكان ثابت اثر بيشترى دارد دنبال جايى باشيد كه به شما احساسآرامش مى‏دهد عجله نكنيد، حوصله داشته باشيد و مطمئن باشيد كه شما حافظ قرآن خواهىشد. بلكه بالاتر قرآن حافظ شما خواهد بود.

10- هرگونه كه حفظ مى‏كنيد به همانروش تكرار كنيد.

11- سعى كنيد در هنگام حفظ، زبان كار كند، صدا بيرون بيايد،شمرده شمرده با تأنى بخوانيد.

12- صداى خودتان را ضبط كنيد مجدداً گوش كنيد.

12- هر روز كه حفظ مى‏كنيد از اول محفوظات را از حفظ بخوانيد، بعداً هفته‏اى يكبار و به مرور زمان ماهى يك بار دوره كامل داشته باشيد و بعداً هر سه ماه يك باراگر به اين نحو حفظ كنيد تا قيامت هم فراموش نمى‏كنيد و قرآن خودش در سختى‏ها يار ومددكارت خواهد بود.

منابع-

سایت
    نهاد
    پایگاه اطلاع رسانی دارلقرآن
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

من در جستجوی قطعه ای از آسمان پهناور هستم

که از تراکم اندیشه های پَست، تهی باشد .

2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع