مشاهده RSS Feed

حسنعلی ابراهیمی سعید

ایثار کردن و اقسام آن

به این مطلب امتیاز بدهید
ايثار بالاترين ويژگي اخلاقي است يعني انسان خودش گرسنه مي خوابد ولي غذايش را به فرد ديگري مي دهد. اگر انسان نصف غذا را خودش بخورد و نصف ديگر را به فرد ديگري بدهد اين انفاق است. ايثار صفت با اررزشي است. وقتي مردم مکه به مدينه آمدند، مردم مدينه مال هاي شان را ايثار کردند يعني خانه شان را به مهاجرين دادند و خودشان در کوچه ماندند. اين داستان شأن نزول اين آيه است.

فقيري به مسجد آمد و گفت: يا رسول الله من گرسنه هستم و جاي استراحت ندارم. پيامبر به اصحاب فرمود که چه کسي به اين فرد پناه مي دهد؟ هيچ کس حاضر نشد که اين کار را بکند. حضرت علي علیه السلام قبول کرد و او را به خانه برد. حضرت علي علیه السلام از فاطمه پرسيد که چه مقدار غذا داريم و فاطمه فرمود که به اندازه ي يک نفر غذا داريم. حضرت فرمود که من امشب ميهمان آورده ام. اهل خانه گرسنه خوابيدند و ميهمان هم غذا را خورد و متوجه چيزي نشد. فردا اين آيه دوباره نازل شد.

ايثار سه نوع است :

۱....مـالی

۲.....آبرويي (گاهي انسان آبروي کسي را مي خرد و آبروي خودش را از دست مي دهد. حضرت زهرا ايثار آبروي هم داشتند. ايشان با حضرت علي (ع) ازدواج کردند و خيلي از مردم به ايشان اعتراض کردند که چرا با علي ازدواج کرده است. حضرت در مقابل آنها ايستادند.

۳.. و ايثار جان مثل حضرت ابوالفضل که جانش را در کربلا داد. حضرت زهرا ايثار جان هم داشتند. زيرا خودشان را سپر کرد و سختي کشيد تا مسئله ي ولايت و امامت مطرح بشود.
برچسب ها: هیچ یک ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی