مشاهده RSS Feed

مخزن اسید

مخزن اسید

به این مطلب امتیاز بدهید
مخزن اسید چیست و چه کاربردی دارد:

مخزن اسید منبعی است بمنظور نگهداری یا ذخیره سازی اسیدهای مختلف از جنس استیل، پلی اتیلن، کامپوزیت و یا هر ماده ای که واکنشی به مواد قلیایی و اسیدی از خود نشان ندهد. این مخازن جهت نگهداری و حمل اسید سولفوریک، نیتریک، فسفریک و کلریدریک استفاده می شوند.

همچنین تانکرهای حمل اسید با ph های متفاوت و دانسیته و غلظت های متفاوت در گروه صنعتی ناب زیست طراحی و تولید می شود. حجم مخزن اسید همواره باید 20 درصد بیشتر از مقدار اسیدی باشد که درون مخزن ریخته می شود. بدلیل مقاومت بالای استیل و پلی اتیلن در مقابل مواد شیمیایی، امروز رایج ترین مخزن نگهداری اسید، مخزن اسید پلی اتیلن و مخزن اسید استیل می باشند.

بعد از افزایش قیمت دلار و بدلیل وارداتی بودن استیل مخازن نگهداری اسید به سمت مخازن اسید پلی اتیلنی رفته است. اتصالات مورد استفاده بمنظور هدایت اسید درون مخازن و منابع نگهداری سیالات با پی اچ بالا حتما می بایست ضد اسید باشند. جوش های مورد استفاده در ساخت بدنه مخازن و عدسی ها می بایست دقیقا از استانداردهای جوش تبعیت نمایند.

مخازن افقی مناسب استفاده به عنوان مخزن نگهداری اسید و مواد شیمیایی خورنده نمی باشند:

سالها تجربه فروش انواع مخازن پلی اتیلن اسید و مواد شیمیایی خورنده، نشان دهنده این موضوع است که مخازن افقی نسبت به مخازن عمودی مقاومت و دوام کمتری برای نگهداری اسید ها و مواد شیمیایی دارند و این ضعف عمدتاً به دلیل وجود پایه های پلی اتیلنی در کف مخزن است. محل اتصال این پایه ها با بدنه مخزن در اسید های قوی با چگالی بالا می تواند آسیب پذیری بیشتری داشته باشد. به همین دلیل ما همواره به مشتریان مخازن عمودی (ترجیحاً عمودی کوتاه و با ارتفاع کمتر) را پیشنهاد می دهیم.
مخزن پلی اتیلن ذخیره اسید:

مخزن پلی اتیلن و پلاستیکی عموماً برای نگهداری و ذخیره سازی مایعاتی با چگالی نزدیک به آب ( چگالی یک ) تولید می شوند و به خوبی در برابر خاصیت خوردگی این مواد مقاوم هستند. اما به دلیل چگالی بالاتر بعضی از اسید ها ( چگالی اسید سولفوریک غلیظ تا قریب به 2 برابر آب و یا اسید فسفریک غلیظ تا 1.5 برابر آب می باشد. ) نیاز است تا تغییراتی بر روی این مخازن پلی اتیلنی نگهداری اسید ایجاد شود تا در صورتی که حجم زیادی از این مواد داخل این مخازن ریخته شود ، مخزن بتواند استحکام خود را حفظ کند و دچار پارگی نشود. به این گونه مخازن تقویت شده، مخزن اسید یا مخزن ضد اسید گفته می شود.

از آنجایی که فرآیند رقیق سازی اسیدها گرمازا است باید اطمینان حاصل نمود تا گرمای آزاد شده دمای محلول داخل مخزن را به بالای 55+ درجه نمی رساند . اصولا بهتر است فرآیند رقیق سازی در مخازن پلی اتیلنی کوچکتر (مخازن ارتفاع کوتاه و انواع وان با ساپورت فلزی) صورت پذیرد و سپس محلول اسیدی با دمای زیر 55 درجه به مخازن بزرگتر منتقل گردد و یا با استفاده از کویل (لوله های پلی اتیلنی شناور) با عبور جریان آب سرد نسبت به خنک کردن مایع درون مخزن اقدام نمود.

معمولا برای نگهداری مواد اسیدی از مخازنی که بالاتر از سطح زمین قرار می گیرند، استفاده می شود. یکی از مزایای مهم این مخازن ، دسترسی سریع به آنها جهت تخلیه و تزریق مواد اسیدی است. سایز نرمال این مخازن باید حداقل 50 برابر حجم موادی باشد که قرار است در داخل مخزن نگهداری شود.

در ساخت این مخازن معمولا از فلز (به صورت پوشیده یا ناپوشیده) و یا پلاستیک مستحکم شده با فیبر(FRP)، استفاده می‌شود. مخازن فلزی معمولا از مقاومت و دوام بالایی در برابر فشار و ضربات برخوردار هستند، در حالی که مخازن پلاستیکی - فیبری ، اقتصادی تر بوده و برای نگهداری مواد اسیدی کم حجم به مدت کوتاه مناسب می‌باشند.
برچسب ها: هیچ یک ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی