مشاهده RSS Feed

ozonegenerator324

ازن ژنراتور

به این مطلب امتیاز بدهید
ازن ژنراتور
ازن ژنراتور ، گازی است که می توان با استفاده از اشعه ماورای بنفش و یا با ایجاد رعد و برق مصنوعی و گذرانیدن هوا از میان آن بوجود آورد. با گذراندن هوا از میان برق با ولتاژ بالا، اتم های موجود در مولکول اکسیژن از یکدیگر جدا شده، با مولکول اکسیژن دیگر ترکیب می شود و مولکولی از سه اتم اکسیژن به وجود می آورد که همان گاز ازن می باشد.
در واقع ازن به وسیله انرژی دادن به اکسیژن یا هوای خشک تولید می شود. میدان الکتریکی پرانرژی ( کرونا ) باعث واپاشی اکسیژن می شود. هر مولکول اکسیژن تولید شده با یک مولکول اکسیژن دیگر واکنش داده و یک مولکول ازن تولید می شود. این واکنش برگشت پذیر بوده و ازن به محض تشکیل به اکسیژن تجزیه می شود. سرعت این واکنش برگشتی در دمای بالای 35 درجه سانتیگراد بسیار زیاد است.

مزایای تولید ازن در محل
به دلیل کوتاه بودن طول عمر ازن ژنراتور باید این گاز را در محل تولید کرد. از مزایای تولید در محل این است که از مشکلاتی از قبیل حمل و نقل و یا نگهداری در انبار جلوگیری می شود. از دیگر مزایای این گاز این است که وقتی در محل تولید می گردد می تواند از غلظتی برابر با 200000ppm برخوردار شود. هرگاه این گاز در آب آزاد گردد، غلظت آن فقط به چند ppm تنزل می یابد و پس از اینکه قسمتی از گاز آزاد شده در آب، در نهایت به سطح آب و به هوای آزاد می رسد. به سختی می توان غلظت آن را بیش از 0.1 ppm اندازه گیری نمود و پس از مدت کوتاهی اثری از ازن در آب باقی نمی ماند.
ازن برای اولین بار در دهه ی نخست قرن بیستم برای گندزدایی منابع آب در فرانسه مورد استفاده قرار گرفت. کاربرد آن رفته رفته به چندین کشور اروپای غربی و نهایتا به آمریکای شمالی گسترش یافت. بیش از 1000 مورد تاسیسات گندزدایی با ازن در سراسر جهان وجود دارد که تقریبا تمامی آن ها به منظور گندزدایی منابع آب مورد استفاده می باشند. در حدود 200 مورد از تاسیسات در آمریکای شمالی در حال بهره برداری است. یکی از کاربردهای متداول دستگاه ازن ساز در تاسیسات از بین بردن عوامل ایجاد مزه، بو و رنگ است.

دستگاه ازن ژنراتور

در صنعت تصفیه آب راه های متعددی برای ضدعفونی کردن و گندزدایی آب مورد استفاده قرار می گیرد. مهمترین روش های ضدعفونی و گندزدایی آب به شرح زیر می باشد:

تزریق کلر
استفاده از اشعه فرابنفش(uv)
استفاده از گاز ازن ( دستگاه ازن ژنراتور )
دستگاه ازن ژنراتور از لحاظ ابعاد و میزان دوز تزریق به سه دسته زیر تقسیم میشوند:

دستگاه ازن ژنراتور خانگی
دستگاه ازن ژنراتور اداری
دستگاه ازن ژنراتور صنعتی
استفاده از گاز ازن یکی از روش های نوین در ضدعفونی کردن آب می باشد. ازن O3 به صورت طبیعی در طبیعت یافت نمیشود در واقع با تحت تابش قرار دادن O2 ازن تولید می شود.

ازن ژنراتور مانند کلر هیچ باقیمانده ای در آب ندارد و سبب سوزش چشم و اثرات این چنینی نمی باشد.

در صورتی که دستگاه ازن ژنراتور و کلر زنی تواماً استفاده شود سبب کاهش مصرف کلر تا 80درصد می گردد.


کاربرد دستگاه ازن ژنراتور

ضدعفونی و تصفیه آب مرغداری (دستگاه ازن ساز مرغداری)
به دلیل قدرت بسیار بالاتر ازن ژنراتور نسبت به کلر در از بین بردن میکروب ها و عوامل بیماری زا، استفاده از این دستگاه رو به افزایش می باشد.

ضدعفونی و تصفیه آب دامداری
ضدعفونی کردن میوه و سبزیجات
در زمان برداشت محصول به دلایل مختلفی همچون دست آلوده فرد برداشت کننده، محصول میوه های برداشت شده در اثر زمان بسیار زود فاسد میشوند در حالی که این امر با استفاده از ازن زنی برطرف میشود.

ضدعفونی کردن آب استخر
پرورش ماهی
بیمارستان ها
در بیمارستان ها و مراکز درمانی از دستگاه ازن ژنراتور برای ضد عفونی کردن تجهیزات استفاده می گردد.

صنایع غذایی :
دستگاه ازن زن در صنایع غذایی در قسمت بسته بندی و دفع آفات و حشرات و غیر فعال سازی میکروب ها کاربرد دارد.

صنعت کشاورزی :
ازن زنی در صنعت کشاورزی باعث افزایش طول عمر گیاهان، کشتن علف های هرز، افزایش اکسیژن در اطراف ریشه و کاش مصرف کود میشود.

پرورش آبزیان و صنعت شیلات
(این زمان ماند، مخصوصا در آب های آشامیدنی و مرغداری ها می بایست حتما رعایت شود)

کاربرد دستگاه ازن ژنراتور در تصفیه آب فاضلاب
کاربرد های استفاده از دستگاه ازن ژنراتور براساس تولید مقیاس بزرگ واکنش شیمیایی ازن و تولید کننده ازن به وجود می آید. پس لازم است اصول تولید ازن خلاصه گردد و روابط مناسب فیزیک و شیمیایی ازن تجزیه و تحلیل گردند زیرا از اهمیت اساسی برخوردار می باشند. پیشرفت های کاربردهای علمی و فنی در مورد مکانیسم های تولید ازن با دستگاه های ازن ژنراتور. این دستگاه ها نشان دهنده خصوصیات فیزیک و شیمیایی ازن بوده و همچنین نشان دهنده کاربرد های تصفیه آب صنعتی با ازن است.
ازن قادر است در اثر تماس با تخلیه آرام، فسفر، واکنش های الکتروشیمیایی و واکنش های فتوشیمیایی تولید کند. که در اصل با جذب مجدد اتم اکسیژن با مولکول اکسیژن انجام می شد. دستگاه ازن ژنراتور کاربرد های خاصی دارد که عبارتند از:

-پساب آسیاب نساجی
-سرریز فلزات سنگین
-اکسیداسیون زباله های الی
-اکسیداسیون آب زیرزمینی پتروشیمی
-پساب پالپ و کاغذ
-تخریب سیانید
-استخراج فلزات سنگین
-حذف آثار نشاسته، روغن، گریس
-تصفیه ثانویه فاضلاب های شهری
-کاهش پسماند های خانگی
-دفع حشره کش ها، سموم و آفات
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی