صفحه 10 از 14 نخستنخست ... 67891011121314 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 91 تا 100 , از مجموع 134

موضوع: تجربه شیرین ندامت

1. Top | #91

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,672
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    اللهم صل علی محمد و آل محمد
    مورد تشکر
    14,366 در 5,348
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

گفتار هشتم : انواع استغفار و برکات آنها

انواع استغفار و برکات آنها

یکی از پرسش های مهم

در زمینه استغفار ، این است که : چگونه استغفار کنیم ؟ و چه استغفاری مجرب تر است ، و ما را در دست یافتن به آثار و برکات استغفار زودتر به مقصد می رساند ؟
    پاسخ این سؤال به صورت پراکنده در الهامات پیامبر و اهل بیت پاکش (علیهم السلام) آمده است ، و با توجّه به موارد گوناگونی که ، به تلاوت نسخه های متفاوت استغفار سفارش شده ، به میزان فهم و ظرفیّت اشخاص ، برای هر نوع استغفار ، آثار خاصّی ذکر گردیده است . و هر یک جایگاه ویژه ای دارد و اثر خاصّی را ایفا می کند . و در اکثر موارد آثار مشترکی نیز دارند .
    این بدان خاطر است که همانگونه که بدن انسان ، به غذاها ، میوه ها ، سبزی ها و نوشیدنی های مختلف احتیاج دارد ; تا انواع ویتامین های لازم بدن تأمین شود . و اکتفا کردن به یک نوع خوردنی یا نوشیدنی ، باعث نارسایی ها و کمبودهایی در بدن گشته و سلامت جسم او را به خطر می اندازد ; روح بشر نیز محتاج به انواع عبادات ، اذکار و ادعیه است ; که هر نوعی از آن ها مکمّل نوع دیگر است و از تأثیر آن ها در شادابی و سبک بالی روح انسان ، نباید غافل گشت .
    در مورد استغفار نیز ، این مسأله رعایت شده است . از آن جا که گناهان انواع مختلفی دارند ، هر گناهی استغفاری مخصوص لازم دارد ; در تعالیم نورانی قرآن و اهل بیت (علیهم السلام) به تلاوت استغفارهای گوناگونی
    سفارش شده است .
    در نسخه های استغفار که از معصومین (علیهم السلام) رسیده است ، به مناسبت های گوناگون نوع خاصّی از استغفار ذکر گردیده است که باید قرائت شود . همچنین در بسیاری از موارد ، زمان و تعداد آن نیزمشخص شده است . پس شایسته است ، انسانی که شیفته کمال و در جستجوی گل های هدایت است ، در گلستان استغفار قدم گذارده و از هر شاخه ای گلی چیده و مشام جانش را به انواع عطرهای دل انگیز آن ها ، معطّر سازد .
    در این بخشِ کتاب ، ما ابتدا به نمونه های مختلف استغفار و آثار پربار آن اشاره می کنیم تا آن دسته از راهیان کوی دوست ، که تشنه شربت گوارای بزرگی و کرامت ، و دلباخته پرواز در آسمان معنویّت ، و شیفته صعود بر قله های بلند کمال و فضیلت هستند ; با توجّه به فرازهای متفاوت این ذکر پر بار و تلاوت انواع گوناگونش ، هستی خویش را از زندان تاریک گناهان رهانیده و دل و جان خود را به انوار سخنان نورانی معصومین (علیهم السلام) ، روشن سازند .
    البتّه در لابلای بحث ، به استغفارهای مجرّب نیز ، اشاره ای خواهیم داشت .

امضاء
    سمن بویان غبار غم چو بنشینند بنشانند
    پری رویان قرار از دل چو بستیزند بستانند
    در این حضرت چو مشتاقان نیاز آرند ناز آرند
    که با این درد اگر دربند درمانند درمانند

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #92

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,672
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,366 در 5,348
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

استغفاری برای نوشته نشدن گناه در نامه عمل

یکی از انواع استغفار ، استغفاری است که با عبارات مختلف در روایات ذکر شده است و کمترین اثر آن جلوگیری از نوشته شدن گناه در نامه عمل انسان است .
    امام صادق (علیه السلام) می فرمایند :
    کسی که مرتکب گناهی می گردد ، هفت ساعت به او مهلت داده می شود ، اگر سه مرتبه گفت
    :
    « أَسْتَغْفِرُاللهَ الَّذی لا إِلهَ إِلاّ هُو الْحَیُّ الْقَیُّومُ » .
    « از خداوند ، طلب آمرزش می کنم ، خدائی که معبودی جز او نیست زنده ای ازلی و ابدی و سرپرستی بی همتا است » ;
    آن گناه در نامه عملش نوشته نمی شود . (1)
    در حدیث دیگر ، امام صادق (علیه السلام) همین پاداش را برای این نوع
    استغفار ، با مختصر اضافه ای ، بیان می کنند ، متن استغفار در این روایت چنین است :
    أَسْتَغْفِرُ اللهَ الَّذی لا إِلهَ إِلاّ هُو الْحَیُّ الْقَیُّومُ ذُوالجَلالِ وَ الإِکْرامِ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ . (2)
    « از خداوند ، طلب آمرزش می کنم ، خدائی که معبودی جز او نیست زنده ای ازلی و ابدی ، سرپرستی بی همتا و صاحب جلالت و جوانمردی است به سوی او توبه می کنم » .
    این اثر در روایتی ، برای استغفار دیگری نیز بیان گردیده است ، با توجّه به این که از نکات ارزنده و زیبایی برخوردار است تمام حدیث را ذکر می کنیم .
    امام صادق (علیه السلام) حدیثی از جدّشان رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) روایت می کنند که در بخشی از آن رسول خدا (صلی الله علیه وآله) می فرمایند :
    بنده تصمیم می گیرد عمل نیکی را انجام دهد . اگر بعد از تصمیم ، آن را انجام نداد ، خدا به خاطر نیّت نیکش ثواب یک حسنه برایش می نویسد . ولی اگر براساس نیّتش عمل کرد ثواب ده حسنه برای او قرار می دهد .
    همین بنده تصمیم می گیرد گناهی را مرتکب شود ، چنانچه آن را انجام ندهد ،
    هیچ چیز در نامه عملش نوشته نمی شود . و اگر مرتکب آن گشت ، هفت ساعت مهلت داده می شود ، فرشته مأموری که کارهای نیک را ثبت می کند ، به فرشته مأمور کارهای زشت که فرشته سمت چپ است می گوید : عجله نکن شاید پس از گناه ، عمل نیکی انجام دهد که آن را از بین ببرد ، چرا که خداوند می فرماید :
    إِنَّ الْحَسَناتِ یُذْهِبْنَ السَّیّئاتِ . (3)
    به راستی ، اعمال نیک ، اعمال بد را از بین می برد .
    و شاید توبه و استغفار کند .
    اگر این بنده بگوید :
    « أَسْتَغْفِرُاللهَ الَّذی لا إِلهَ إِلاّ هُو ، عالمُ الْغَیْبِ والشَّهادَه ، العَزیزُ الحَکیمُ ، الغَفُورُ الرَّحیمُ ، ذُوالجَلالِ وَ الإِکْرامِ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ » .
    « از خداوند ، طلب آمرزش می کنم ، خدائی که معبودی جز او نیست ، دانای نهان و آشکار ، ارجمند و نیرومند و صاحب حکمت است ; ( نسبت به گنهکاران ) بسیار آمرزنده و ( نسبت به مؤمنان ) بسیار مهربان و صاحب جلالت و جوانمردی است . و به سوی او توبه می کنم » ;
    چیزی در نامه عملش نوشته نمی شود .
    ولی اگر هفت ساعت بگذرد ، حسنه ای انجام ندهد و توبه و استغفار هم نکند ، مأمور حسنات به مأمور سیئات می گوید :
    « اُکْتُبْ عَلیَ الشَّقِیِّ المَحْرومِ » .
    بنویس گناه او را که ( بخاطر انجام ندادن عمل نیک و ترک توبه و استغفار ) شقیّ و بدبخت ، و از رحمت خدا محروم گردید . (4)
    1 کافی ، ج 2
    ، ص 437 .
    2 کافی ، ج 2 ، ص 438 ; وسائل الشّیعه ، ج 16 ، ص 65 .
    3 سوره اعراف ، آیه 114 .
    4 کافی ، ج 2 ، ص 429 430 .

امضاء

4. Top | #93

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,672
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,366 در 5,348
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

استغفاری برای بخشش تمام گناهان

استغفار دیگری که امامان (علیهم السلام) بدان سفارش کرده اند ، استغفار کوتاهیست که کمترین اثر آن ، آمرزش همه گناهان است .
    امام باقر (علیه السلام) می فرمایند :
    هر کس بعد از نماز واجب و قبل از آن که از حالت نماز خارج شود و پایش را تکان دهد ; بگوید : « أَسْتَغْفِرُاللهَ الَّذی لا إِلهَ إِلاّ هُو الْحَیُّ الْقَیُّومُ ذُوالجَلالِ وَ الإِکْرامِ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ »
    « از خداوند ، آمرزش می طلبم ، خدائی که معبودی جز او نیست ، زنده ای ازلی و ابدی و سرپرستی بی همتا و صاحب جلالت و جوانمردی است به سوی او توبه می کنم » .
    خداوند همه گناهانش را می آمرزد ، اگر چه گناهانش به اندازه کف دریا باشد . (1)
    رسول خدا (صلی الله علیه وآله) این اثر را برای استغفار دیگری ، در ضمن سفارش هایشان به امیرالمؤمنین (علیه السلام) بیان می فرمایند :
    ای علی ، هر کس هنگامی که سوار مرکب شد ، آیه الکرسی را تلاوت کند و سپس بگوید :
    « أَسْتَغْفِرُاللهَ الَّذی لا إِلهَ إِلاّ هُو الْحَیُّ الْقَیُّومُ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ ، اَللّهُمَّ اغْفِرْلی ذُنُوبی ، إِنَّهُ لا یَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلاّ أَنْتَ » .
    « از خداوند ، آمرزش می طلبم ، خدائی که معبودی جز او نیست زنده ای ازلی و ابدی ، سرپرستی بی همتا
    است ، و به سوی او توبه می کنم . خدایا گناهانم را ببخش ، که کسی جز تو گناهان را نمی بخشد » .
    سیّدالکریم ( خداوند ) خطاب به ملائکه می فرماید :
    ای فرشتگان من ، بنده من می داند که غیر از من کسی گناهان او را نمی بخشد . شما شاهد باشید که من همه گناهان او را آمرزیدم . (2)
    پیغمبر اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) در سخن زیبای دیگری ، برای استغفاری که قبل از خواب تلاوت می شود نیز همین اثر را ذکر می فرمایند :
    هر کس هنگامی که برای خوابیدن به بستر می رود ، سه مرتبه بگوید : « أَسْتَغْفِرُاللهَ الَّذی لا إِلهَ إِلاّ هُو الْحَیُّ الْقَیُّومُ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ » خداوند همه گناهان او را می بخشد ، اگر چه گناهانش مثل کف دریا ، به تعداد برگ درختان و ریگ های انباشته بیابان و به عدد روزهای دنیا باشد . (3)
    1 کافی ، ج 2 ، ص 521 .
    2 بحارالأنوار ، ج 73 ، ص 294 .
    3 بحارالأنوار ، ج 73 ، ص 204 .

امضاء

5. Top | #94

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,672
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,366 در 5,348
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

استغفاری برای آمرزش چهل گناه کبیره در روز

نوع دیگر استغفار ، استغفاریست که به تلاوت آن با حال ندامت و پشیمانی ، سفارش شده است و اثرش آمرزش چهل گناه کبیره است .
    هر مؤمنی که شبانه روز چهل گناه کبیره انجام دهد و با حالت ندامت و پشیمانی ( از کردار زشت خویش ) بگوید :
    « أَسْتَغْفِرُاللهَ الَّذی لا إِلهَ إِلاّ هُو الْحَیُّ الْقَیُّومُ بَدیعُ السَّماواتِ وَ الأَرْضِ ، ذُوالجَلالِ وَ الإِکْرامِ
    ، وَ أَسْأَلُهُ أَنْ یُصَلِّیَ عَلی مُحَمَّد و آلِ مُحَمَّد وَ اَنْ یَتُوبَ عَلَیَّ » .
    « از خداوند ، طلب آمرزش می کنم ، خدائی که معبودی جز او نیست ، زنده ای ازلی و ابدی ، سرپرستی بی همتا ، پدید آورنده آسمان ها و زمین و صاحب جلالت و جوانمردی است . از او می خواهم که بر محمّد و آل محمّد درود فرستد و توبه مرا بپذیرد » .
    خداوند همه گناهان او را می بخشد و کسی که در روز بیش از چهل گناه کبیره انجام دهد خیری در او نیست . (1)
    1 کافی ، ج 2 ، ص 438 ; بحارالأنوار ، ج 84 ، 1 .
    دو فرشته مأمور ، نامه اعمال زشت را پاره می کنند
    زیباترین استغفار از نظر پاداش ، استغفاری است که بعد از نماز عصر خواندنش مطلوب است . و اگر هر روز تلاوت گردد ، فرشتگان مأمور انسان موظّف می شوند ، نامه اعمال زشت استغفار کننده را پاره کنند .
    رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) می فرمایند :
    هر کس بعد از نماز عصر هر روز ، روزی یک بار بگوید :
    « أَسْتَغْفِرُاللهَ الَّذی لا إِلهَ إِلاّ هُو الْحَیُّ الْقَیُّومُ ، الرَّحْمنُ الرَّحیمُ ، ذُوالجَلالِ وَ الإِکْرامِ ، وَ أَسْأَلُهُ اَنْ یَتُوبَ عَلَیَّ تَوْبَهَ عَبد ذَلیل خاضِع فَقیر بائِس مِسْکین ( مُسْتَکین ) مُسْتَجیر لایَمْلِکُ لِنَفْسِهِ نَفْعاً وَ لاضَرّاً وَ لا مَوْتاً وَ لا حَیاهً وَ لانُشُوراً » .
    « از خداوند ، طلب آمرزش می کنم ، خدائی که معبودی جز او نیست ، زنده ای ازلی و ابدی ، بخشنده و مهربان ، صاحب جلالت و جوانمردی است .
    و از او می خواهم که توبه مرا بپذیرد ، بسان ( پذیرش ) توبه بنده خواری که فروتن و تهیدست ، نیازمند و درمانده ، و حقیر و پناهنده گشته ، و مالک هیچ سود و زیان ، مرگ و حیات و دوباره زنده شدنی نیست » .
    خداوند به دو ملک مأمور او دستور می دهد که نامه کردار زشت او را ، هر چه هست ، پاره کنند . (1)
    1 مستدرک الوسائل ، ج 5 ، ص 120 .

امضاء

6. Top | #95

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,672
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,366 در 5,348
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

استغفاری برای دست یافتن به گنج علم یا مال

یکی از انواع استغفار که تلاوت آن به تعداد خاصّی برای حلّ مشکلات اقتصادی یا علمی به تجربه رسیده است ، استغفاری است که خواندن آن به مدّت دو ماه ، روزی چهارصد مرتبه سفارش شده است .
    هر کس تا دو ماه روزی چهارصد بار پی در پی بگوید :
    « أَسْتَغْفِرُ اللهَ الَّذی لا إِلهَ إِلاّ هُو الرَّحْمنُ الرَّحیمُ ، الْحَیُّ الْقَیُّومُ ، بَدیعُ السَّماواتِ وَ الأَرْضِ ، مِنْ جَِمیعِ ظُلْمی وَ جُرْمی و إِسْرافی عَلی نَفْسی وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ . »
    « از خداوند ، طلب آمرزش می کنم ، خدائی که معبودی جز او نیست ، زنده ای ازلی و ابدی ، سرپرستی بی همتا و پدید آورنده آسمان ها و زمین است . از همه ستمی که به خود کرده و جرمی که مرتکب گشته ام و اسراف و زیاده روی که بر نَفْس خویش روا داشته ام ( آمرزش طلبیده ) و به سوی او باز می گردم » ;
    یا گنجی از علم و دانش به او داده می شود ،
    یا گنجی از مال و ثروت روزیش می گردد . (1)
    1 وسائل الشّیعه ، ج 7 ، ص 225 .

امضاء

7. Top | #96

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,672
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,366 در 5,348
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

صلوات 114
    دلنوشته 1
    اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

نوشته : 5,181 تشکر : 6,552
    7,304 در 3,137 پست تشکر شده
    دریافت : 0 آپلود : 0

استغفاری برای دست یافتن به گنج علم یا مال

یکی از انواع استغفار که تلاوت آن به تعداد خاصّی برای حلّ مشکلات اقتصادی یا علمی به تجربه رسیده است ، استغفاری است که خواندن آن به مدّت دو ماه ، روزی چهارصد مرتبه سفارش شده است .
    هر کس تا دو ماه روزی چهارصد بار پی در پی بگوید :
    « أَسْتَغْفِرُ اللهَ الَّذی لا إِلهَ إِلاّ هُو الرَّحْمنُ الرَّحیمُ ، الْحَیُّ الْقَیُّومُ ، بَدیعُ السَّماواتِ وَ الأَرْضِ ، مِنْ جَِمیعِ ظُلْمی وَ جُرْمی و إِسْرافی عَلی نَفْسی وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ . »
    « از خداوند ، طلب آمرزش می کنم ، خدائی که معبودی جز او نیست ، زنده ای ازلی و ابدی ، سرپرستی بی همتا و پدید آورنده آسمان ها و زمین است . از همه ستمی که به خود کرده و جرمی که مرتکب گشته ام و اسراف و زیاده روی که بر نَفْس خویش روا داشته ام ( آمرزش طلبیده ) و به سوی او باز می گردم » ;
    یا گنجی از علم و دانش به او داده می شود ،
    یا گنجی از مال و ثروت روزیش می گردد . (1)
    1 وسائل الشّیعه ، ج 7 ، ص 225 .

امضاء

8. Top | #97

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,672
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,366 در 5,348
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

استغفاری برای ثبت در « مُسْتَغْفِرینَ بِالأَسْحارِ »

استغفار دیگری که ذکر پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) در سحر و در هر روز عمرشان بوده است ، استغفاری است که مداومت بر آن ، به مدّت یک سال ، باعث می شود نام انسان در شمار استغفار کنندگان در سحرها نوشته شود ، و عامل مهمی برای ورود شیعیان و دوستان امیرالمؤمنین (علیه السلام) به بهشت است .
    امام صادق (علیه السلام) در حدیث زیبایی می فرمایند :
    هر کس در نماز وتر ( یک رکعت آخر نماز شب ، هنگام قنوت ) هفتاد مرتبه بگوید :
    « أَسْتَغْفِرُاللهَ رَبّی وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ » و مدّت یک سال هر شب بر آن مداومت نماید ، خداوند در نزد خویش او را از استغفار گویان در سحرها ، می نویسد ، و آمرزش ومغفرت خدا برایش واجب می شود . (1)
    استغفار پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) در نماز شب همین استغفار بوده است . علاوه بر این ، حضرتش روزی هفتاد مرتبه می فرمودند : « أَسْتَغْفِرُاللهَ رَبّی وَأَتُوبُ
    إِلَیْهِ » و اهل بیت آن حضرت (علیهم السلام) و صالحین از اصحابشان نیز به همین روش عمل می کردند . (2)
    1 وسائل الشّیعه ، ج 6 ، ص 279 ; من لایحضره الفقیه ، ج 1 ، ص 489 .
    2 وسائل الشّیعه ، ج 16 ، ص 81 .

امضاء

9. Top | #98

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,672
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,366 در 5,348
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

استغفاری برای آمرزش هفت صد گناه

کوتاهترین استغفاری که در روایات ، بدان اشاره شده است ، استغفاری است که ذکر پیامبر (صلی الله علیه وآله) نیز بوده است و باعث آمرزش هفت صد گناه انسان در روز می گردد . این نوع استغفار
    برای همه افراد با فرصت های شغلی مختلفی که دارند ، قابل استفاده است . به گونه ای که در مسیر رفت و آمد و سایر فرصت های بیکاری خویش ، می توانند آن را تلاوت کنند و از برکات آن بهره مند شوند .
    هر کسی روزی هفتاد بار بگوید : « أَسْتَغْفِرُ اللهَ » خداوند هفت صد گناه او را می آمرزد . و در بنده ای که روزی هفت صد گناه می کند ، خیری نیست . (1)
    در اهمیّت و شرافت این ذکر همین بس که امام صادق (علیه السلام)می فرمایند :
    برنامه رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) چنین بود که روزی هفتاد بار استغفار کرده و هفتاد مرتبه به سوی خدا توبه می کردند .
    حارث می گوید : من گفتم : یعنی هفتاد مرتبه می گفتند : أَسْتَغْفِرُ اللهَ
    وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ ؟
    امام صادق (علیه السلام) فرمودند :
    روش آن حضرت چنین بود که هفتاد مرتبه (به درگاه خدا) عرضه می داشتند : «أَسْتَغْفِرُ اللهَ ، أَسْتَغْفِرُ اللهَ . . . » و هفتاد مرتبه می گفتند : « وَ أَتُوبُ إِلَی اللهَ ، وَ أَتُوبُ إِلَی اللهَ . . . » . (2)
    1 کافی ، ج 2 ، ص 439 .
    2 کافی ، ج 2 ، ص 504 .

امضاء

10. Top | #99

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,672
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,366 در 5,348
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

استغفاری برای ثروت بی گمان

گفتن استغفار همراه با اذکار دیگر ، بار معنوی آن را بیشتر می کند ، به همین خاطر امامان (علیهم السلام) برای حلّ مشکلات دوستان و شیعیانشان ، گاهی تلاوت استغفار را همراه با اذکار دیگر سفارش می نمودند ،
    که این خود یکی از انواع استغفار به شمار می آید و نقش به سزایی در رواساختن خواسته های انسان دارد .
    ابی جعفر شامی گوید : در شام مردی به نام هلقام بود ، او این حدیث را برایم نقل کرد :
    خدمت مولایم موسی بن جعفر (علیهما السلام) رفتم و عرض کردم : به من دعایی تعلیم نمایید که جامع دنیا و آخرت باشد و مختصر هم باشد .
    امام (علیه السلام) فرمودند :
    بعد از نماز صبح تا طلوع آفتاب این ذکر را بگو :
    « سُبْحانَ اللهِ العَظیمِ وَبِحَمْدِهِ ، أَسْتَغْفِرُ اللهَ ، وَأَسْأَلُهُ مِنْ فَضْلِهِ »
    « منزّه است خدائی که با عظمت است و به حمد و ستایش او مشغولم ، از خداوند آمرزش می طلبم و از فضل و عنایتش سؤال می کنم » .
    هلقام گفت : وضعیّت من در میان خاندانم از همه بدتر بود ، نمی دانم چه شد که ( بعد از تلاوت این ذکر شریف ) ناگهان ارثی از طرف شخصی به من رسید که فکر نمی کردم بین او و من پیوند خویشاوندی باشد ، به حدّی وضع مالی و اقتصادیم رونق یافت که امروز توانگرترین فرد در میان بستگان خود هستم ، این برکات نبود مگر به خاطر آنچه بنده صالح خدا ، مولایم حضرت موسی بن جعفر (علیهما السلام) به من آموخت . (1)
    1 کافی ، ج 2 ، ص 550 .

امضاء

11. Top | #100

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,672
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,366 در 5,348
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

استغفاری برای محبوبیّت نزد خدا و استجابت دعا

نمونه دیگر طلب آمرزش از خداوند که در روایات متعدّدی بدان سفارش شده است و فضایل زیادی برایش نقل گردیده است ، گفتن « أَتُوبُ إِلَی اللهِ »
    است ، که آثار و برکات فراوانی را برای انسان به ارمغان می آورد . پیامبر و امامان معصوم (علیهم السلام) مواظبت تامّی بر تلاوت این ذکر داشته اند .
    خدا مؤمنی را دوست دارد که زیرک باشد و زیاد توبه کند . آن گاه فرمودند : رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم)بدون آن که گناهی کرده باشند ، روزی هفتاد بار توبه می کردند .
    حارث گوید : به امام صادق (علیه السلام) گفتم آیا پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) ( ذکر توبه را چنین ) می فرمودند : « أَسْتَغْفِرُاللهَ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ » ؟
    فرمودند : رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) می فرمودند : « أَتُوبُ إِلَی اللهِ » . (1)
    بی جهت نیست که در شب عید فطر که شب نتیجه گیری از عبادات و روزه های ماه مبارک رمضان است گفتن این ذکر صد مرتبه سفارش شده است و اثر آن ، استجابت دعا و روا گشتن حاجت ، ذکر گردیده است .
    حارث اعور گوید : عادت مولایم امیرالمؤمنین (علیه السلام) این بود که شب عید فطر ، دو رکعت نماز می خواندند ، در رکعت اوّل بعد از حمد هزار مرتبه سوره توحید و در رکعت دوم بعد از حمد یک مرتبه آن را تلاوت می فرمودند ، سپس به رکوع می رفتند و پس از آن سجده می کردند و بعد از سلام نماز به سجده می رفتند و صد بار می گفتند :
    « أَتُوبُ إِلَی اللهِ » سپس می فرمودند : « یا ذَالمَنِّ وَ الجُودِ ،
    یا ذَا المَنِّ وَ الطَّوْلِ ، یا مُصْطَفِیَ مُحَمَّد ، صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِهِ وَ افْعَلْ بی کَذا و کَذا » « ای خدائی که صاحب منّت و
    سخاوتی ، ای خدائی که صاحب انعام و برتری هستی ، ای برانگیزنده محمّد ، بر محمّد و آلش درود فرست و با من چنین و چنان کن ( حاجتم را برآور » .
    و چون سر از سجده بر می داشتند ، چهره نورانیشان را به طرف ما برگردانده و می فرمودند :
    « وَالَّذی نَفْسی بِیَدِهِ لا یَفْعَلُها أَحَدٌ یَسْأَلُ اللهَ تَعالی شَیْئاً
    إِلاّ أَعْطاهُ ، فَلَوْ أَتاهُ مِنَ الذُّنُوبِ بِعَدَدِ رَمْل عالِج ، غَفَرَاللهُ تَعالی لَهُ . »
    سوگند به آن کس که جان من در دست اوست ، هیچ کس این عمل را انجام نمی دهد و از خدا حاجتی نمی خواهد مگر این که خدا حاجتش را به او عطا می فرماید . اگر کسی با کوله باری از گناه به تعداد ریگ های روی هم انباشته شده ، به درگاه او روی آورد ( و این ذکر را بگوید ) ، خدا او را می آمرزد . (2)
    مهمتر این که ، یکی از اعمال شب قدر ، گفتن این ذکر شریف در حال سجده است که استجابت دعا را برای انسان به ارمغان می آورد .
    حسن بن راشد حدیثی را از امام صادق (علیه السلام) نقل می کند که بعضی از اعمال شب قدر را در آن بیان می کنند ، در بخشی از آن می فرمایند :
    وقتی نماز مغرب و عشایت را خواندی ، دستهایت را بلند کن و بگو :
    « یا
    ذَالمَنِّ یا ذَا الطَّوْلِ ( والطَّوْلِ ) یا ذَالجُودِ یا مُصْطَفَِی مُحَمَّد وَ ناصِرَهُ ، صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِهِ وَ اغْفِرْلی کُلَّ ذَنْب اَحْصَیْتَه وَ هُوَ عِنْدَکَ فی کِتاب مُبین . »
    « ای خدائی که صاحب نعمت هستی و بر بندگانت منّت داری ، ای کسی که صاحب برتری هستی ، ای کسی که صاحب جود و سخاوتی ، ای برانگیزنده محمّد و یاور او ، بر محمّد و آلش درود فرست و هر گناهی ( که از من سر زده و ) تو آن را شماره کرده ای و در نزد تو در کتاب مبین ثبت گردیده است ، ببخشای » .
    سپس به سجده رفته و صد بار در حال سجده می گویی : « أَتُوبُ إِلَی اللهِ » .
    بعد حاجتت را می خواهی انشاءالله برآورده می شود . (3)
    چقدر مناسب و بجاست که منتظران و دلباختگان امام زمان (علیه السلام) بعد از انجام این عمل در شب عید فطر و شبهای قدر ، که وعده استجابت داده شده است ، تعجیل ظهور مولای مظلوم خویش را از خدا بخواهند و این دعا را ورد زبان خویش ساخته و بگویند :
    « اَللّهُمَّ عَجِّلْ لِوَلِیّکَ الْفَرَج »
    به این امید که آن یار سفر کرده که در این شبها ، بعد از مناجات با خدای خویش ، دست به دعا برمی دارد ، دعا کنندگان برای ظهورش را نیز از دعای پر بارش بهره مند ساخته ; آن ها را از خاطر عاطرش دور نگرداند و برای گناهانشان استغفار کند .
    1 مستدرک الوسائل ، ج 5 ، ص 320 .
    2
    بحارالأنوار ، ج 88 ، ص 120 .
    3 الاقبال ، ص 271 .

امضاء

صفحه 10 از 14 نخستنخست ... 67891011121314 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع