صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 12

موضوع: حضرت ادريس

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر بخش علوم پزشکی
  تاریخ عضویت
  December 2012
  شماره عضویت
  4618
  نوشته
  17,470
  صلوات
  114
  دلنوشته
  2
  سلامتی آقا امام زمان عجل الله تعالی فرجه شریف
  تشکر
  9,036
  مورد تشکر
  7,849 در 2,458
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض حضرت ادريس  بسم الله الرحمن الرحیم

  اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم

  یكي از پيامبران كه نامش در قرآن دوبار آمده(1) و در آيه 56 سوره مريم به عنوان پيامبر صديق ياد شده، حضرت ادريس است كه در اينجا نظر شما را به پاره اي از ويژگيهاي او جلب مي كنيم: ادريس كه نام اصليش «اُخنوخ» است در نزديك كوفه در مكان فعلي مسجد سهله مي زيست. او خياط بود و مدت سيصد سال عمر نمود و با پنج واسطه به آدم عليه السلام مي رسد. سي صحيفه از كتابهاي آسماني بر او نازل گرديد. تا قبل از ايشان مردم براي پوشش بدن خود از پوست حيوانات استفاده مي كردند، او نخستين كسي بود كه خياطي كرد و طرز دوختن لباس را به انسانها آموخت و از آن پس مردم به تدريج از لباسهاي دوخته شده استفاده مي كردند. او بلند قامت و تنومند و نخستين انساني بود كه با قلم خط نوشت و بر علم نجوم و حساب و هيئت احاطه داشت و آنها را تدريس مي كرد. كتابهاي آسماني را به مردم مي آموخت و آنها را از اندرزهاي خود بهره مند مي ساخت، از اين رو نام او را ادريس (كه از واژه درس گرفته شده) نهادند. خداوند بعد از وفاتش، مقام ارجمندي در بهشت به او عنايت فرمود و او را از مواهب بهشتي بهره مند ساخت. ادريس بسيار درباره عظمت خلقت مي انديشيد و با خود مي گفت:«اين آسمانها، زمين، خلايق عظيم، خورشيد، ماه، ستارگان، ابر، باران و ساير پديده ها داراي پروردگاري است كه آنها را تدبير نموده و سامان مي بخشد، بنابراين او را آن گونه كه سزاوار پرستش است، پرستش كن.» (2)


  هشدار حضرت ادريس نسبت به مرگ

  اي انسان! گويي مرگ به سراغت آمده، ناله ات بلند شده، عرق پيشانيت سرازير گشته، لبهايت جمع شده، زبانت از حركت ايستاده، آب دهانت خشك گشته، سياهي چشمت به سفيدي دگرگون شده، دهانت كف كرده، همه بدنت به لرزه در آمده و با سختيها و تلخي هاي مرگ دست به گريبان شده اي. سپس روحت از كالبدت خارج شده و در برابر اهل خانه ات جسد بدبويي شده اي و مايه عبرت ديگران گشته اي. بنابراين هم اكنون به خودت پند بده و درباره مرگ و حقيقت آن عبرت بگير، كه خواه ناخواه به سراغت مي آيد و هر عمري گرچه طولاني باشد به زودي به دست فنا سپرده مي شود. اي انسان! بدان كه مرگ با آن همه دشواري، نسبت به امور بعد از آن كه حوادث هولناك و پر وحشت قيامت مي باشد آسان تر است، متوجه باش كه ايستادن در دادگاه عدل الهي براي حسابرسي و جزاي اعمال آنقدر سخت و طاقت فرسا است كه نيرومندترين نيرومندان نيز از شنيدن احوال آن ناتوانند. (3)


  فرازهايي از اندرزهاي ادريس عليه السلام
  اي انسانها! بدانيد و باور كنيد كه تقوا و پرهيزكاري، حكمت بزرگ و نعمت عظيم، و عامل كشاننده به نيكي و سعادت و كليد درهاي خير و فهم و عقل است، زيرا خداوند هنگامي كه بنده اي را دوست بدارد، عقل را به او مي بخشد. بسياري از اوقاتِ خود را به راز و نياز و دعا با خدا بپردازيد و در خدا پرستي و در راه خدا تعاون و همكاري نماييد، كه اگر خداوند همدلي و همكاري شما را بنگرد، خواسته هايتان را برمي آورد و شما را به آرزوهايتان مي رساند و از عطاياي فراوان و فنا ناپذيرش بهره مند مي سازد. هنگامي كه روزه گرفتيد، نفوس خود را از هر گونه ناپاكيها پاك كنيد و با قلبهاي صاف و خالص و بي شائبه براي خدا روزه بگيريد، زيرا خداوند به زودي دلهاي ناخالص و تيره را قفل مي كند. همراه روزه گرفتن و خودداري از غذا و آب، اعضاء و جوارح خود را نيز از گناهان كنترل كنيد. هنگامي كه به سجده افتاديد و سينه خود را در سجده بر زمين نهاديد، هر گونه افكار دنيا و انحرافات و نيرنگ و فكر خوردن غذاي حرام و دشمني و كينه را از خود دور سازيد و از همه ناصافي ها خود را برهانيد. خداوند متعال، پيامبران و اوليائش را به تأييد روح القدس اختصاص داد و آنها در پرتو همين موهبت بر اسرار و نهانيها آگاه شدند و از فيض حكمت بهره مند گشتند، از گمراهيها رهيده و به هدايتها پيوستند، به طوري كه عظمت خداوند آن چنان در دلهايشان آشيانه گرفت كه دريافتند او وجود مطلق است و بر همه چيز احاطه دارد و هرگز نمي توان به كُنه ذاتش معرفت يافت. (4)


 2. تشكرها 3


 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدیر بخش علوم پزشکی
  تاریخ عضویت
  December 2012
  شماره عضویت
  4618
  نوشته
  17,470
  صلوات
  114
  دلنوشته
  2
  سلامتی آقا امام زمان عجل الله تعالی فرجه شریف
  تشکر
  9,036
  مورد تشکر
  7,849 در 2,458
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : حضرت ادريس

  آروزي ادريس براي ادامه زندگي به خاطر شكرگزاري
  فرشته اي از سوي خداوند نزد ادريس عليه السلام آمد و او را به آمرزش گناهان و قبولي اعمالش مژده داد. ادريس بسيار خشنود شد و شكر خداي را به جاي آورد، سپس آرزو كرد هميشه زنده بماند به شكرگزاري خداوند بپردازد. فرشته از او پرسيد: «چه آرزويي داري؟» ادريس گفت: «جز اين آرزو ندارم كه زنده بمانم و شكرگزاري خدا كنم، زيرا در اين مدّت دعا مي كردم كه اعمالم پذيرفته شود كه پذيرفته شد، اينك بر آنم كه خدا را به خاطر قبولي اعمالم شكر نمايم و اين شكر ادامه يابد.» فرشته بال خود را گشود و ادريس را در برگرفت و او را به آسمانها برد. اينك ادريس زنده است و به شكرگزاري خداوند اشتغال دارد. (7) مطابق بعضي از روايات، ادريس پس از مدّتي كه در آسمانها بود، عزرائيل روح او را در بين آسمان چهارم و پنجم قبض كرد، چنانكه خاطرنشان مي شود.

  قبض روح ادريس عليه السلام بين آسمان چهارم و پنجم
  امام صادق عليه السلام فرمود: يكي از فرشتگان، مشمول غضب خداوند شد. خداوند بال و پرش را شكست و او را در جزيره اي انداخت. او سالها در آنجا در عذاب به سر مي برد تا وقتي كه ادريس به پيامبري رسيد. او خود را به ادريس رسانيد و عرض كرد: «اي پيامر خدا! دعا كن خداوند از من خشنود شود، و بال و پرم را سالم كند.» ادريس براي او دعا كرد، او خوب شد و تصميم گرفت به طرف آسمانها صعود نمايد اما قبل از رفتن، نزد ادريس آمد و تشكّر كرد و گفت: «آيا حاجتي داري زيرا مي خواهم احسان تو را جبران كنم.» ادريس گفت: «آري، دوست دارم مرا به آسمان ببري، تا با عزرائيل ملاقات كنم با او اُنس بگيرم، زيرا ياد او زندگي مرا تلخ كرده است.» آن فرشته، ادريس را بر روي بال خود گرفت و به سوي آسمانها برد تا به آسمان چهارم رسيد، در آنجا عزرائيل را ديد كه از روي تعجّب سرش را تكان مي دهد. ادريس به عزرائيل سلام كرد، و گفت: «چرا سرت را حركت مي دهي؟» عزرائيل گفت: «خداوند متعال به من فرمان داده كه روح تو را بين آسمان چهارم و پنجم قبض كنم، به خدا عرض كردم: چگونه چنين چيزي ممكن است با اينكه بين آسمان چهارم و سوم، پانصد سال راه فاصله است، و بين آسمان سوم و دوّم نيز همين مقدار فاصله. (و من اكنون در سايه ي عرش هستم و تا زمين فاصله فراواني دارم و ادريس در زمين است، چگونه اين راه طولاني را مي پيمايد و تا بالاي آسمان چهارم مي آيد!!). آنگاه عزرائيل همانجا روح ادريس را قبض كرد. اين است سخن خداوند ( آيه ي 57 سوره ي مريم) كه مي فرمايد: «وَ رَفَعناهُ مَكاناً عَلِيّاً؛ و ما ادريس را به مقام بالايي ارتقا داديم.» (8) پيامبر صلي الله عليه وآله و سلم فرمود: در شب معراج، مردي را در آسمان چهارم ديدم، از جبرئيل پرسيدم: «اين مرد كيست؟» جبرئيل گفت: «اين ادريس است كه خداوند او را به مقام ارجمندي بالا آورده است.» به ادريس سلام كردم و براي او طلب آمرزش نمودم، او نيز بر من سلام كرد و برايم طلب آمرزش نمود. (9)

 5. تشكرها 2


 6. Top | #3

  عنوان کاربر
  مدیر بخش علوم پزشکی
  تاریخ عضویت
  December 2012
  شماره عضویت
  4618
  نوشته
  17,470
  صلوات
  114
  دلنوشته
  2
  سلامتی آقا امام زمان عجل الله تعالی فرجه شریف
  تشکر
  9,036
  مورد تشکر
  7,849 در 2,458
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : حضرت ادريس

  حضرت ادریس(ع)پس از آدم و شیث(علیهما السلام)به مقام پیامبری‏برگزیده شد. او همواره مردم را به پرستش خدای یگانه و دوری ازگناه دعوت می‏کرد و پیروانش را به ظهور پیامبران بعدی، بویژه‏خاتم الانبیاء محمد مصطفی(ص)، بشارت می‏داد.
  سلسله مقالات پیامبران آسمانی را با مروری بر زندگی این‏پیامبر بزرگ آغاز می‏کنیم.

  در نام این پیامبراختلاف است. گروهی نامش را اخنوع و لقبش راادریس دانسته‏اند. دسته‏ای وی را «اوزریس‏» خوانده، ادریس رامعرف این نام شمرده‏اند. جمعی معتقدند نامش در تورات «اخنوع‏»یا «خنوع‏» است و «هرمس الهرامسه‏» و «مثلث النعمه‏» و«المثلث‏» لقب داده‏اند; زیرا ملک و حکیم و نبی بوده است.
  علامه طباطبایی(ره)در این باره می‏فرماید: نام ایشان به زبان‏یونانی طرمیس بود که در زبان عربی اخنوع گفته می‏شود. اما بعضی‏دیگر می‏گویند: در زبان یونانی به ایشان ارمیس می‏گویند که درزبان عربی هرمس گفته می‏شود و خداوند عزوجل هم درکتاب قرآن‏ایشان را ادریس نامید.»

  ادریس در قرآن

  فخررازی در ذیل آیات 56 و 57 سوره مریم چنین می‏گوید:
  1- همانا ادریس پیامبری راستگو و صدیق بود.(انه کان صدیقا)
  2- آن حضرت مقام نبوت داشت.(نبیا)
  3- خداوند مقامش را بلندگردانید.(و رفعناه مکانا علیا)
  شیخ طوسی(ره)در باره اوصاف حضرت ادریس به آیه‏های 84 و 85سوره انبیاء اشاره کرده، می‏فرماید:
  4- برعمل صالح و اطاعت از خداوند استوار بود.(و ذکری‏للعالمین)
  5- در بلاها بردباری بسیار نشان می‏داد.(و اسماعیل و ادریس وذالکفل کل من الصابرین)
  علامه طبرسی(ره)به خاطر عدم شتاب در استجابت دعا را نشانه‏بردباری ادریس می‏داند


 7. تشكرها 2


 8. Top | #4

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  September 2009
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,121
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  4,040 در 2,087
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض حضرت ادریس (ع)


  حضرت ادریس (ع)
  ادریس: نام آن حضرت در زبان عبری اخنوخ است .
  پدر:یارد
  مادر: بره
  تاریخ تولد: 830 سال بعد از هبوط آدم
  مدت عمر:365 سال
  بعثت : در کوفه مبعوث شد .
  محل دفن: آن حضرت به آسمان عروج کرد.
  نسب:ادریس بن یارد مهلائیل بن قینان بن انوش شیث بن آدم (ع)
  تعداد فرزندان :آن حضرت 2 پسر داشت .
  مختصری از زندگینامه
  برخی آن حضرت را از این جهت ادریس نامیده اند .که حکمتهای خداوند و سنتهای الهی را درس می داده است . وی با 72 زبان مردم را بسوی خدای یگانه دعوت مینمود. محل اقامت او مسجد سهله در شهر کوفه بوده است .
  چنانچه معروف است. حضرت ادریس اولین کسی بوده است که خط نوشت .جامه دوخت و خیاطی را تعلیم داد. آن حضرت در زمینه علم نجوم و هندسه و حساب و فلسفه و..... تبحر داشته و آنها را به مردم زمان خود می آموخته است .نقل شده است. خداوند 30 صحیفه بر ادریس نازل نمود.
  1- قصص قرآن یا تاریخ انبیاء. تالیف سید هاشم رسولی محلاتی ص 34.
  2- اثبات الوصیه .ابوالحسن علی مسعودی . ترجمه محمد جواد نجفی. ص 167
  3- تاریخ بلعمی ابوعلی محمد بن بلعمی. تصحیح محمد تقی بهار ملک الشعراء ص 111.
  4- جنات الخلود. مصنف محمد رضا امامی ص 10
  5- قصص قرآن یا تاریخ سلف .تالیف حاج سید عبداالحسین رضیئی ج 1. ص 66.


  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 9. Top | #5

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  September 2009
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,121
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  4,040 در 2,087
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : حضرت ادریس (ع)


  فهرست سوره و آیاتی که نام ادریس در آن ذکر شده
  شماره سوره نام سوره شماره ایات
  19 مریم 56
  21 انبیاء 85


  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 10. Top | #6

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  September 2009
  شماره عضویت
  39
  نوشته
  569
  تشکر
  949
  مورد تشکر
  1,346 در 429
  وبلاگ
  3
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : حضرت ادریس نبی(علیه السلام) سیره و نصایح و ....

  هدايت هزار نفر


  ادريس همچنان با بيانات شيوا و اندرزهاي دلپذير و هشدارهاي كوبنده، قوم خود را به سوي خدا دعوت مي كرد. در اين مسير با طايفه اي از قوم خود ملاقات نمود كه همه بت پرست و در انواع انحرافها و گمراهيها گرفتار بودند. ادريس به اندرز و نصيحت آنها پرداخت و آنها را از انجام گناه سرزنش نموده و از عواقب گناه هشدار داد و به سوي خدا دعوت كرد. آنها يكي پس از ديگري تحت تأثير قرار گرفته و به او پيوستند. نخست تعداد هدايت شدگان به هفت نفر و سپس به هفتاد نفر رسيد. به همين ترتيب يكي پس از ديگري هدايت شدند تا به هفتصد نفر و سپس به هزار نفر رسيدند. ادريس از ميان آنها صد نفر از برترين ها را برگزيد، و از ميان صد نفر، هفتاد نفر، و از ميان هفتاد نفر ده نفر، و از ميان ده نفر، هفت نفر را انتخاب نمود. ادريس با اين هفت نفر ممتاز، دست به دعا برداشتند و به راز و نياز با خدا پرداختند خداوند به ادريس وحي كرد، و او و همراهانش را به عبادت دعوت نمود، آنها همچنان با ادريس به عبات الهي پرداختند تا زماني كه خداوند روح ادريس عليه السلام را به ملأ اعلي برد. (5)

  ویرایش توسط مدير اجرايي : 15-02-2011 در ساعت 10:15
  امضاء  اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم و العن اعدائهم و انصر شیعتهم

 11. تشكرها 2


 12. Top | #7

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  September 2009
  شماره عضویت
  39
  نوشته
  569
  تشکر
  949
  مورد تشکر
  1,346 در 429
  وبلاگ
  3
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : حضرت ادریس نبی(علیه السلام) سیره و نصایح و ....

  مبارزه ادريس با طاغوت عصرش


  ادريس تنها به عبادت و اندرز مردم اكتفا نمي كرد، بلكه به جامعه توجه داشت كه اگر ظلمي به كسي شود، از مظلوم دفاع كند و در برابر ظالم، ايستادگي نمايد. به عنوان نمونه به داستان زير توجه نماييد: در عصر او پادشاه ستمگري حكومت مي كرد، ادريس و پيروانش از اطاعت شاه سرباز زدند و مخالفت خود را با طاغوت، آشكار ساختند، از اين رو آنها را از طرف دستگاه آن شاه جبّار، به عنوان «رافَضي» (يعني ترك كننده اطاعت شاه) خواندند. روزي شاه با نگهبانان خود در بيابان، به سير و سياحت و شكار مشغول بود كه به زمين مزروعي بسيار خرّم و شادابي رسيد، پرسيد: «اين زمين به چه كسي تعلق دارد؟» اطرافيان گفتند: «به يكي از پيروان ادريس». شاه، صاحب آن ملك را خواست و به او گفت: اين ملك را به من بفروش. او گفت: من عيالمند هستم و به محصول اين زمين محتاج تر از تو مي باشم و به هيچ عنوان از آن دست نمي كشم. شاه بسيار خشمگين شد، و با حال خشم به قصرش آمد، چون همسرش او را خشمگين يافت، علت را پرسيد و او جريان را بازگو كرد و با همسرش در اين مورد به مشورت پرداخت، و به اين نتيجه رسيدند كه رهنمودهاي ادريس، مردم را بر ضد شاه، پرجرئت و قوي دل كرده است. همسر شاه كه يك زن ستمگر و بي رحم بود گفت: «من تدبيري مي كنم كه هم تو صاحب آن زمين شوي و هم مردم با تبليغات وارونه، رام و خام شوند.» شاه گفت: «آن تدبير چيست؟» زن كه حزبي بنام «ازارقه» (چشم كبودها) از افراد خونخوار و بي دين تشكيل داده بود به شاه گفت: «من جمعي از حزب «ازارقه» را مي فرستم تا صاحب آن زمين را به اينجا بياورند و همه ي آنها شهادت بدهند كه او آيين تو را ترك كرده، در نتيجه كشتن او جايز مي شود، تو نيز او را مي كشي و آن سرزمين خرّم را تصرّف مي كني.» شاه از اين نيرنگ استقبال كرد و آن را اجرا نمود و پس از كشتن آن شيعه ي ادريس، زمينهاي مزروعي او را تصرّف و غصب نمود. حضرت ادريس از جريان آگاه شد و شخصاً نزد شاه رفت و با صراحت به او اعتراض كرده ؛ آيين او را باطل دانست و او را به سوي حق دعوت نمود، سرانجام به او گفت: «اگر توبه نكني و از روش خود برنگردي، به زودي عذاب الهي تو را فرا خواهد گرفت، و من پيام خود را از طرف خداوند به تو رساندم.» همسر شاه، به او گفت: هيچ ناراحت مباش، من نقشه ي قتل ادريس را طرح كرده ام، و با كشتن او رسالتش نيز باطل مي شود.» آن نقشه اين بود كه چهل نفر را مخفيانه مأمور كشتن ادريس كرد، ولي ادريس توسّط مأموران مخفي خود، از جريان آگاه شد و از محلّ و مكان هميشگي خود به جاي ديگر رفت، و آن چهل نفر در طرح خود شكست خوردند مدّتها گذشت تا اينكه عذاب قحطي، كشور شاه را فرا گرفت كار به جايي رسيد كه زن شاه، شبها به گدايي مي پرداخت تا اينكه شبي سگها به او حمله كردند و او را پاره پاره نموده و دريدند. بلاي قحطي نيز بيست سال طول كشيد و سرانجام، آنها كه باقي مانده بودند به ادريس و خداي ادريس ايمان آوردند و كم كم بلاها رفع گرديد. و ادريس عليه السلام پيروز شد. (6)

  ویرایش توسط مدير اجرايي : 15-02-2011 در ساعت 10:15
  امضاء  اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم و العن اعدائهم و انصر شیعتهم

 13. تشكرها 2


 14. Top | #8

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  September 2009
  شماره عضویت
  39
  نوشته
  569
  تشکر
  949
  مورد تشکر
  1,346 در 429
  وبلاگ
  3
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : حضرت ادریس نبی(علیه السلام) سیره و نصایح و ....

  پی نوشتها

  1- انبياء، 85 مريم، 56.
  2- بحار، ج 11، ص 270-280، كامل ابن اثير، ج 1، ص 22.
  3- سعد السعود سيدبن طاووس، ص 38.
  4- اقتباس از بحار، ج 11، ص 2828-284.
  5- همان مدرك، ص 271.
  6- اقتباس از كمال الدين شيخ صدوق، صص 76 و 77.
  7- ارشاد القلوب ديلمي، ج 2، ص 326.
  8- تفسير نورالثّقلين، ج 3، صص 350 و 349.
  9- همان مدرك، ص 350.
  اللهم صل علی محمد وال محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم
  ویرایش توسط مدير اجرايي : 15-02-2011 در ساعت 10:16
  امضاء  اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم و العن اعدائهم و انصر شیعتهم

 15. تشكرها 2


 16. Top | #9

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  May 2010
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  8,168
  تشکر
  20,575
  مورد تشکر
  12,603 در 3,859
  وبلاگ
  34
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض *♥*♥* پیامبری ادریس(ع) *♥*♥*

  حضرت ادريس(ع) از جمله پيامبرانى است كه در قرآن، از آنان ياد شده است خداى سبحان فرمود:
  <وَإِسْمعِيلَ وَإِدْرِيسَ وَذَاالْكِفْلِ كُلٌّ مِنَ الصّابِرِينَ»؛(1) <وَاذكُرْ فِى الكِتابِ إِدْرِيسَ إِنَّهُ كانَ صِدِّيقاً نَبِيّاً * وَرَفَعْناهُ مَكاناً عَلِيّاً»(2)
  قرآن، وى را به صفاتى، چون صبر و راستگويى و برخوردار از مقام برجسته، توصيف فرموده است. خلاصه نظر دانشمندان در باره وى اين است كه او نخستين پيامبرى بود كه جبرئيل(ع) براى ارشاد و هدايت نسل (قابيل) بر او وحى نازل كرد تا از طغيان و سركشى و كفر خويش دست برداشته و به پيشگاه خداوند توبه نمايند، و طبق دستوراتِ آيين او زندگى كنند.
  قرآن، در باره زندگى و دستوراتِ دين و آيين ادريس(ع) مشروحاً سخن نگفته است، چنان‏كه سند تاريخى و پا برجايى هم از زندگى او در دست نيست. معتبرترين كتابى كه درباره او سخن گفته تاريخ الحكماء (3) است كه ما به بيان برخى مطالب پراكنده‏اى كه در آن وجود دارد، مى‏پردازيم، البته نه به عنوان اين‏كه اين مطالب حقايقى بى‏چون و چراست، بلكه از باب آگاهى.
  انديشمندان در مورد زادگاه و محل نشو و نماى آن حضرت اختلاف دارند، عده‏اى گفته‏اند: وى در مصر متولد شده و او را هرمس الهرامسه(4) ناميده‏اند و زادگاهش در <منف» (نام شهرى در مصر) است. و نيز گفته‏اند نام وى به زبان يونانى ارميس بوده كه معناى عربى آن هرمس و به زبان عبرى خنوخ و در عربى اخنوخ تلقى شده است و خداى - عزوجل - او را در قرآن كه به زبان عربى آشكار نازل شده ادريس... خوانده است. هرمس (ادريس) از مصر بيرون رفت و در زمين گردش كرد و سپس به آن سرزمين بازگشت، [سرانجام‏] خداوند او را در هشتادو دو سالگى به نزد خود بالا برد (از دنيا رفت)(5).
  دسته‏اى ديگر معتقدند كه، ادريس(ع) در بابِل متولد و در همان‏جا بزرگ شد. وى در اوايل عمر خويش از علوم شيث بن آدم كه جدّ اعلاى او بود بهره مى‏جست... و آن‏گاه كه به حد كمال رسيد، خداوند بدو نبوت و پيامبرى عنايت فرمود.
  آن حضرت، مردمِ فاسد را از مخالفتِ با آيين حضرت آدم و شيث(ع) نهى مى‏كرد و [در اين راستا] عده‏اى اندك از او اطاعت كرده و بيشتر آنان با وى به مخالفت برخاستند،از اين رو او و پيروانش از آن سامان بيرون رفته تا به مصر رسيدند.
  ادريس(ع) و همراهانش در مصر اقامت گزيدند و مردم را به امر به معروف و نهى از منكر و اطاعت از خداى - عزّوجلّ - دعوت كرد، چنان‏كه گفته شده: وى مردم را به آيين الهى و يگانگى خدا و پرستش آفريدگار و رهايى مردم از عذاب آخرت به وسيله كردار شايسته در دنيا دعوت نمود و آنها را بر بى‏رغبتى به دنيا و رفتار عادلانه تشويق كرد و دستور داد تا آن‏گونه كه وى مى‏گويد نماز به جاى آورند و دستور داد ايام مشخصى در هر ماه روزه بگيرند و آنها را به جهاد براى مبارزه با دشمنانِ دين و آيين خود تشويق و براى دستگيرى از مستمندان به آنان دستور پرداخت زكات را صادر فرمود.
  جمله <الايمان بالله يورث الظفر؛ ايمان به خدا پيروزى را در پى دارد» برنگين انگشترى وى منقوش بود و بر كمربندى كه هنگام نماز ميت مى‏پوشيد، اين جمله نوشته شده بود: <السعيد من نظر لنفسه و شفاعته عند ربه اعماله الصالحه؛ سعادتمند كسى است كه در كارهاى خويش بينديشد و كارهاى شايسته وى شفيع او نزد پروردگارش خواهد بود.»
  از جمله گفتار آن حضرت اين است كه فرمود:
  - هرگز كسى نمى‏تواند خدا را بر نعمت‏هايش سپاس گويد، آن گونه كه او نسبت به بندگانش عطا و بخشش فرموده است.
  - خدا را با نيّت خالص بخوانيد و روزه و نمازهاى خويش را نيز خالصانه به جا آوريد.
  - نسبت به دنيا دارىِ مردم حسد نورزيد، زيرا بهره‏ورى آنان اندك است.
  - كسى كه از حد كفايتِ زندگى، قانع نباشد، هيچ چيز او را بى‏نياز نمى‏كند.
  - حيات و زندگىِ روح، در حكمت نهفته است.


  پی نوشت ها:


  1- انبياء، (21) آيه 85.
  2- مريم، (19) آيات 57-56.
  3- اين مطالب را از مختصر زوزنى، معروف به منتخبات گلچين، از كتاب اخبار العلماء اثر جلال الدين ابوالحسن‏على بن يوسف قفطى نقل كرديم.
  4- هرمس لقب اوست، مانند قيصر و كسرى‏.
  5- البته آن‏گونه كه در صححين آمده اين است كه خداوند او را به آسمان بالا برد، ولى اين برداشت با آنچه كه از روايات خاصه بر مى‏آيد، صحيح به نظر نمى‏ رسد.


  امضاء

 17. Top | #10

  عنوان کاربر
  کاربر توقیفی
  تاریخ عضویت
  April 2012
  شماره عضویت
  2526
  نوشته
  68
  تشکر
  19
  مورد تشکر
  218 در 64
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  ادریس چندمین پیامبر بود؟؟؟؟؟

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi