نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: (¯`’★• ♥ فضائل امام علی علیه السلام از زبان دیگران ♥ •★’´¯)

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,856 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض (¯`’★• ♥ فضائل امام علی علیه السلام از زبان دیگران ♥ •★’´¯)

خوش تر آن باشد که سرّ دلبران/ گفته آید در حدیث دیگران

یکی از ویژگی های ائمه اطهار- علیهم السلام- این است که در بسیاری از مواقع سرسخت ترین دشمنان آنان هم در مقابل فضل و بزرگواری این بزرگواران سر تسلیم فرو آورده و اعتراف به فضائل اهل بیت عصمت وطهارت کرده اند.در اینجا به مناسبت فرا رسیدن ایام عید سعید غدیر خم ،به بیان فضایل امام علی-علیه السلام- از زبان خلفا می پردازم.اهمیت این سخنان از آن جهت است که این سخنان را کسانی بر زبان رانده اند که بعد از پیامبر اکرم-صلی الله وعلیه وآله- سفارشها و وصایای آن حضرت را در مورد خلافت و ولایت علی-علیه السلام- نادیده گرفتند و 25 سال آن حضرت را خانه نشین کردند.

«نزدیکترین مردم به پیامبر-صلی الله علیه وآله-»

شعبی گوید:«روزی ابوبکر در جایی نشسته بود،علی(ع)از دور نمایان شد.چون ابوبکر او را دید گفت:هر کس خوش دارد بنگرد به کسی که بزرگترین مردم در مقام ومنزلت و نزدیکترین مردم به پیامبر(ص) وبرترین مردم به نام ونشان وبزرگترین مردم در بی نیازی از مردم که از جهت رسول اکرم(ص)به دست آورده،بنگرد به این کس که از دور نمایان شد».(1)

علی(ع)پیشگام ترین مسلمان

روزی علی (ع)ابوبکروهمراهان اورا دید وبرانان سلام کرد وبه راه خودادامه داد.ابوبکرگفت:«هرکس مایل است به نخستین و پیشگام ترین مسلمان ونزدیک ترین خویشاوند رسول خدا(ص) بنگرد،باید علی بن ابیطالب را نگاه کند.(2)

استواری اسلام با شمشیرعلی(ع)

نقل شده است که روزی عمربن خطاب در مسجد نشسته بود و جمعی از مردم هم دور او جمع شده بودند،حرفی از علی(ع) به میان آمد،یکی از آنها برای اینکه عمر خوشش آید گفت:علی انسان مغروری است.عمر سریعاً واکنش نشان داد و او را منع کرد از تکرار چنین حرفهایی،سپس عمر گفت:«به خدا قسم اگر شمشیر علی(ع) نبود،عمود اسلام استحکام نمی یافت.او حاکم ترین امت است ودر دین بر همگان سبقت دارد،ودارای شرف و بزرگی در دین است».
    وقتی آن شخص این جملات را از عمر شنید،گفت:پس چرا او را مقدم نداشتید؟!
    عمر در پاسخ آن شخص گفت:به دو جهت:«یکی به جهت کمی سن او. ودیگر آنکه بنی عبدالمطلب او را دوست می داشتند».(3)

ویرایش توسط مدير اجرايي : 02-06-2012 در ساعت 03:15
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

من در جستجوی قطعه ای از آسمان پهناور هستم

که از تراکم اندیشه های پَست، تهی باشد .

2. تشكرها 3

3.  

4. Top | #2

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,856 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض پاسخ : فضایل امام علی(ع) از زبان دیگران

اعترافی از عمر

از عمر بن خطاب روایت شده که گفت:رسول خدا(ص)علی(ع) را عَلَم وبزرگ قرار داد وفرمود:«من کنت مولاه فعلیٌ مولاه،اللهم وال من والاه و عاد من عاداه و اخذل من خذله وانصر من نصره اللهم انت شهیدی علیهم».

عمر گفت:زمانی که پیامبر(ص) درباره علی(ع) فرمود: من کنت مولاه....؛در کنار من جوان خوش سیما و خوس بویی بود،که به من گفت:ای عمر رسول خدا(ص) پیمان وبیعتی انجام داد که جز منافق آن را نقض نمی کند،پس بر حذر باش که مبادا تو آن را نقض کنی.عمر گفت: همان زمانعرض کردم یا رسول الله،وقتی شما در مورد علی سخن می گفتی،در کنار من جوان خوش سیما و خوش بویی بود که به من چنین وچنان گفت.حضرت فرمود:ای عمر او از فرزندان آدم نبود،بلکه جبرئیل بود وخواست تا بر شما در مورد آن چه من در مورد علی گفتم تأکید کند.(4)

علی داناترین شخص به سنّت پیامبر(ص)

حاکم حسکانی به نقل از عایشه می نویسد:«از میان اصحاب پیامبر،علی(ع) نسبت به آنچه بر پیامبر نازل شده ،داناترین اصحاب است».(5)

محبوبترین مردم در نزد پیامبر(ص)

از عایشه روایت شده است که از او پرسیدند که حبوبترین مردم در نزد رسول خدا(ص)که بود؟گفت:«علی(ع)،وپرسیدند از زنان چه کسی؟گفت:فاطمه(س)».(6)

مبارزه علی(ع) در روز خندق برتر از عبادتهای مهاجر وانصار

ابن ابی الحدید می نویسد:از استادم «ابوهذیل» در وقتی که شخصی از او پرسید:آیا علی(ع) نزد خدا افضل است یا ابوبکر؟شنیدم که گفت:«به خدا سوگند اگر فقط مبارزه علی(ع) با عمروبن عبدود در روز خندق با اعمال مهاجرین و انصار وتمام عبادتهای آنان مبادله و موازنه گردد،آن مبارزه سنگین تر و برتر از همۀ آنها می شود چه رسد به ابوبکر تنها».(7)

اعتراف دشمنان ومخالفان به فضل و بزرگی علی(ع)

ابن ابی الحدید می گوید:«فضایل و مناقب امام علی(ع) چنان بسیار ومشهور است که بیان تفصیلی آن روا نیست.سخن گفتن از فضایل علی(ع) مانند این است که بگوییم روز روشن و ماه نورانی است.چه بگویم دربارۀ مردی که دشمنان و مخالفان به فضل وبزرگی اش اعتراف دارند،و نمی توانند مناقبش را انکار و فضایلش را پنهان کنند».(8)

ویرایش توسط مدير اجرايي : 01-06-2012 در ساعت 01:57
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

5. تشكرها 3

6. Top | #3

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,856 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض پاسخ : فضایل امام علی(ع) از زبان دیگران

هدایت در تبعیت از علی(ع) وعلی(ع) محور حق

امام فخررازی صاحب تفسیر کبیر مفاتیح الغیب،در جلد اول تفسیر خود،ذیل تفسیرسوره حمد،بحثی فقهی دارد راجع به این که آیا«بسمله»را در قرائت های نمازهای واجب یومیه جهر(بلند) بخوانیم یا اخفات(آهسته)؟

اقوالی را از احمد بن حنبل،شافعی،و ابو حنیفه نقل کرده وبعد می گوید:«فنقول:الجهر بها سنة».یعنی مستحب است که آن را بلند بخوانیم.سپس بر صحت مدعای خود چند دلیل اقامه می کند،آن وقت در ذیل دلیل پنجم می گوید:اما به در ستی که علی بن ابیطالب(ع) همواره بسم الله را بلند می گفت،و برای ما هم به تواتر ثابت شده است که هر کس در دین خود از آن حضرت تبعیت کند؛حتماً هدایت یافته است؛چون رسول خدا (ص) دربارۀ او فرمود:«اللهمّ ادٍرٍ الحقَّ مع علیٍّ حیث دار: یعنی: خدایا حق را با علی ملازم گردان هر کجا که باشد».(9)

گریه معاویه در شهادت علی(ع)

جریر از مغیره نقل می کند:«زمانی که علی(ع) شهید شد معاویه خواب بود،او را بیدار کردند و خبر شهادت آن حضرت را به وی رساندند.پس معاویه برخاست ونشست وسپس شروع کرد به گریه و گفت:«انّا للّه وانّا الیه راجعون».

زن او فاخته هم از خواب بیدار شد وگفت:تو دیروز بر علی(ع) طعن می زدی و در حق وی ناسزا می گفتی،وامروز بر او گریه می کنی؟معاویه گفت:«وای بر تو!من گریه می کنم بر کسی که مردم از علم،حلم وبردباری اش محروم شدند.وای بر تو ای فاخته،آن چه از علم وفضل وسوابق او ازبین رفت تو نمی دانی».(10)

سخاوت علی(ع)از زبان دشمن او

ابن ابی الحدید گوید:«نقل است که محفن بن اب محفن به معاویه گفت:از نزد بخیل ترین شخص پیش تو می آیم.معاویه که از دشمنان سرسخت وعیب جوی علی(ع) بود،در پاسخ گفت:«این چیست که می گویی؟اگر علی(ع) خانه ای پر از طلا ونقره وخانه ای پر از کاهداشته باشد،طلا ونقرۀ او پیش از کاه تمام می شود.

او کسی بود که بیت المال را ورُفت و در کف آن نماز می خواند،وبه طلا ونقره وزینت های دنیا خطاب می کرد:«غرّی غیری:کسی جز مرا فریب دهید».او همان کسی بود که در عهد خلافت،برهمه ممالک اسلامی جز شام سلطه داشت ودر همان حال میراثی به جای نگذاشت».(11)

اینها قسمتی از آن چیزهایی است که دیگران در مورد فضایل امام علی-علیه السلام- گفته اند.

آب دریا را اگر نتوان کشید هم به قدر تشنگی باید چشید

«الحمدلله الّذی جعلنا من المتمسکین بولایة علی بن ابیطالب- علیه السلام- واولاده المعصومین – علیهم السلام- .

پی نوشتها:

1- مناقب خوارزمی،فصل14،ص161.

2- همان.

3- ابن ابی الحدید،شرح نهج البلاغه،ج12ص82.

4- ابن عساکر،ترجمه الامام علی بن ابیطالب،از تاریخ دمشق،ج2ص80.

5- حسکانی،شواهد التنزیل،ج1ص47.

6- مقدس اردبیلی،حدیقه الشیعه،ص208.

7- ابن ابی الحدید،شرح نهج البلاغه،ج19ص60.

8- همان،ج1ص16.

9- فخررازی،تفسیرکبیر،ج1ص168.

10- جوینی،فرائال السمطین،ج1ص372-373.

11- ابن ابی الحدید،شرح نهج البلاغه،ج1ص22.

منبع: کتاب «علی از زبان دیگران»،تألیف قربانعلی مهری املشی.چاپ اول1387.

ویرایش توسط مدير اجرايي : 01-06-2012 در ساعت 01:56
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

7. تشكرها 3

8. Top | #4

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,884
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    صلی الله علیک یا مولاتنا یا زینب کبری علیها السلام
    مورد تشکر
    204,211 در 63,587
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

امضاء

سکوت
    خطرناک تر از حرفهای نیشداراست
    کسی که
    سکوت می کند روزی حرفهایش را
    سرنوشت به تلخی به شما خواهد گفت

و قسم به حقارتِ واژه و شکوه سکوت،
    که گاهی شرح حال آدمی ممکن نیست...

9. تشكرها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع